Fiat Marea 1.6 16v problem

Autor txaai, 02 Studeni 2016, 12:47:13

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

txaai

Radi se o Fiat Marei 1.6 16v iz 1999. kad se volan smota do kraja ulijevo ili udesno i krene u rikverc, auto "preskače" tj. trese i lupa. Isto se počelo dogaÄ'ati kad krećem oÅ¡tro desno ili lijevo vozeći u 1. brzini (naročito ako je skretanje na laganu uzbrdicu, znači pod malo većim opterećenjem). U čemu bi mogao biti problem?

Druga stvar je zvuk ("krči") prilikom mijenjanja brzina koji se javlja pri ubacivanju iz 3. brzine u 2., iz 2. brzine u 1. i iz 4. brzine u 3. Jesu li te dvije pojave povezane?

I naravno, koliko bi otprilike popravak mogao koštati?

tom1961

Najvjerojatnije nisu. Kad smotaš kotače do kraja, motor najprije počne teže raditi jer mu nategneš servo do kraja i pumpa pokušava smotati dalje, ali ne može jer si došao do graničnika. To treba izbjegavati jer je loše za pumpu, remen, letvu... pa onda motor dio snage gubi na to i teže krećeš. Drugo, može biti da su ti već homokinetički zglobovi pri kraju pa isto lupaju i kuckaju.

Općenito treba izbjegavati kretanje sa skroz smotanim kotačima, jer dolazi do najvećih opterećenja na zglobove i ovjes. Naravno da  to nije uvijek moguće, ali kad već moraÅ¡, nastoj popustiti pritisak na volan kad su kotači do kraja, čisto da osjetiÅ¡ da nisi lupio u graničnik.

Å to se tiče mijenjanja brzina, tebi su očito otiÅ¡li sinkroni. To je inače bolest svih Fiata i njihovih izvedenica, najčešće se najprije javlja kod prelaska iz 3. u 2. U 1. se u pravilu ne bi trebalo ubacivati dok se auto kreće, prva je samo za kretanje s mjesta. Na manjim i jeftinijim autima čak ponekad i nije sinkronizirana. Uzimati drugu getribu ti je rizik, jer na svima je to boljka, trebalo bi složiti tvoju. Imam ja jednog čarobnjaka za getribe, nije jeftin, ali kad složi, na miru si 10 godina. Meni već dugo krči iz treće u drugu, dok ne rijeÅ¡im, Å¡altam polako i s meÄ'ugasom.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

topolino

Ako skace, trese i lupa onda je difercijal otisao u k... posto krci kod promjene brzina u mjenjacu imas vodu ili nemas nista ulja. Uglavom drugi mjenjac, novo ulje, zamjeni semeringe i vozi dok ide.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

A gdje ti odvaja papucica kvacila...skroz na podu? Na sredini? Ili skroz na vrhu???...po tvojem opisu kako da su svi sinhroni otisli a to bas i nije slucaj...
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

txaai

Auto kad smotam u neku stranu  baÅ¡ skače i cijeli se strese. Nije efekt kontinuiranog drobljenja ili krckanja nego periodičkog lupanja. Nemam problema sa paženjem da ne krećem s ful smotanim volanom, ali u kvartu imam skretanje gdje ne mogu birati.
Kvačilo odvaja normalno (po meni) - negdje izmeÄ'u sredine i poda. U slučaju dodavanja meÄ'ugasa, nema nikakvog zvuka. Najčešće krči pri promjeni iz 3. u 2. Tu je najizraženije.

Antonijo

Možda zbog sajle kvačila krči kod mjenjanja brzina, nju možeš nategnuti pa vidjeti dal će biti bolje.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

Dalibor

Križevi poluosovina na ulazu u mjenjač. Da li auto trese kod ubrzavanja?
…senza cuore saremmo solo macchine…

txaai

Kod ubrzavanja po pravcu (ravno) ne trese. Kolko bi mogla koštati promjena križeva? Što se sve treba skidati da bi se pristupilo njima?

tomozuki

Krajnik, vilicu i poluosovinu
Rabljena poluosovina u dobrom stanju dodje cca 150, do max 200 kn
Zastava 750/ Fićo ,  Renault 4 1.1 8v ,  Fiat Ritmo 70 cl 1.3 8v ,  Hyundai Accent 1.3 12v ,  Fiat Bravo 1.4 12v,  Fiat Punto mk2 1.2 16v , Peugeot 307 1.4 8v, Peugeot 307 sw 1.6HDI

Dalibor

Onda mozda i nisu krizevi. Moguce i diferencijal. Treba sve raskopati. Nema druge.
…senza cuore saremmo solo macchine…

Slavonac

problem sa mjenjacem, to jest krcanjem kad se salta u drugu  sam primjetio na dve ili tri maree koje sam planirao kupit (jedna je kod mene s istom boljkm), kod mene se cuje kad god usaltavam u drugu, nebinto iz prve ili iz trece, al sam vec uhvatio sistem, iz prve u drugu lagano, iz trece u drugu s medjugasom, i nista se ne cuje, i iskreno, uopce se ne zamaram s tim problemom, jer u vecini slucajeva krecem drugom (ah ta ravna slavonija :laughing-smiley-001:)

franjo-fritz

Sinhroni su amen....a kretanje iz 2 brzine..jedino ako je MAN SETRA ILI RABA..pa nije to kamion
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

topolino

Ima benzinaca u klasi ispod 2000ccm koji ce odraditi kretanje u 2. stupnju prijenosa bez prigovora i bez turaze, ali nebih ulazio u raspravu koliko ce dugo kvacilo trajati.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

tom1961

Citat: franjo-fritz  u 25 Prosinac 2016, 11:10:58
Sinhroni su amen....a kretanje iz 2 brzine..jedino ako je MAN SETRA ILI RABA..pa nije to kamion
Svaki auto može krenuti iz druge. Naravno, to se radi samo kad ti se upali zeleno dok još brišeš naočale pa nemaš vremena ubaciti u prvu :laughing-smiley-001:

Inače, i ja se spremam promijeniti sinhrone na svojoj.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

sanja

istu stvar imala, diferencijal dao svoje