Brava 1.4 - razlika ulja Selenia 20k i Selenia Gold

Autor fiat_fan, 22 Travanj 2017, 14:52:58

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

fiat_fan

Nisam uspio naći niÅ¡ta o tome, pa eto pitanje ako netko zna. Uglavnom, u Bravu 1.4 12V oduvijek sipam ulje Selenia 20K. E sad, kod jednog trgovca su ulja na akciji pa 4 l Golda ispadnu viÅ¡e od 100 kn manje u odnosu na 20k. Ono Å¡to me zanima jest koja je u biti razlika izmeÄ'u tih ulja, jer oba su 10w-40.

Bero

20k je u principu isto ulje kao gold, samo je (malo :grinning-smiley-044:) više natrpano aditivima da može izdržati taj servisni interval od 20k s kojim se diči...

Uglavnom, IMHO ako mjenjaš ulje svakih 10 tisuća onda će gold biti ok. Ili ako hočeš još više uštediti, uzmi neko drugo 10w40 ulje umjesto precjenjene selenije
Samo boxer bajo moj :)

fiat_fan

Ne bih eksperimentirao s drugim proizvoÄ'ačima jer 20 godina stavljam 20k. Ali da je preskupo to stoji. Zato bih preÅ¡ao na Gold ako je ok za ovaj motor.

Mike20

Ukratko, bacaš novce.
20K je bolje od Golda radi dodanih aditiva, u osnovi isto.
Uzmi BILO KOJE markirano ulje oznake 10w40 i mijenjaj ga na/do 10 000km
Ak baš hoćeš preskupu Seleniu, možeš i dalje ju koristiti

Memphis

Citat: fiat_fan  u 22 Travanj 2017, 15:34:04
Ne bih eksperimentirao s drugim proizvoÄ'ačima jer 20 godina stavljam 20k. Ali da je preskupo to stoji. Zato bih preÅ¡ao na Gold ako je ok za ovaj motor.
Uzmi Total 7000 ili Inu Deltu Sint (ne sliver). Ina ti je po specifikacijama najsličnija Seleniji 20K a duplo jeftinija.

Gold ima veći TBN (7.4) i nešto veće tecište -30. 20k ima TBN 7, tecište -27. Ostalo je sve isto kao 20K.

Miha.

Isto bi bilo da si 20g  sipao najeftinije ulje...Ja sipao 7g u Punta sve i svaÅ¡ta obično po 100kn 4l i niÅ¡ta mu nije bilo..

Memphis

Ja to ne bi stavljao u isti koš. Ipak su kvalitetnija ulja kvalitetnija. Najjeftinija ulja koja možeš naći u centrima obično su reciklirana ulja. Kvalitetnija ulja će svoj učinak pokazat na duži rok. Al najbitnije od svega je redovita zamjena. Tako da po meni ni ta ulja nisu loša ako ih mijenjaš na kraćim intervalima.