Marea 1.6 16V - prevelika potrošnja benzina?

Autor tom1961, 23 Ožujak 2015, 14:09:28

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

tom1961

Imam auto neka dva i pol tjedna, a kako se puno vozim, napravio sam od kad sam ga kupio nekih 2000 km. Potrošnja plina mi je nekih 12 litara u kombiniranoj vožnji, što mi se, s obzirom na snagu motora i masu auta i ono što sam pročitao po forumima, čini normalnim.

Muči me potroÅ¡nja benzina. Nisam baÅ¡ bilježio, jer sam očekivao da kad prvi put natočim za 100 kuna, da bi to trebalo trajatiiiiii... meÄ'utim, evo, nakon tih 100 kuna natočio u meÄ'uvremenu dvaput za 50 i sad treba opet, kazaljka ide dolje. Izračunao sam, dakle, da sam na tih 2000 km potroÅ¡io oko 20 litara benzina, Å¡to znači 1 litru benzina na 100 km, pa to je skoro 10%!

Pali na benzin i nakon 2500 okretaja prebacuje se na plin, bez obzira na temperaturu motora i to sve traje vrlo kratko. Čak, dok je motor hladan, radi na povišenom broju okretaja i to na plin. Inače auto radi predivno, tiho, prede, lijepo vuče, nema trzaja, ukratko, sve ostalo mi se čini u redu.

Istina, kako sam do sada imao traktora pardon - dizelaÅ¡a od čitavih 44 kW, nisam mogao odoljeti da ponekad ne stisnem malo jače po gasu, u meÄ'uvremenu sam pročitao da to baÅ¡ nije jako zdravo i da se on automatski prebacuje na benzin u tim situacijama, Å¡to bi objasnilo veću potroÅ¡nju. MeÄ'utim, na onom prekidaču s LED-icama se niÅ¡ta ne vidi, svijetli zeleno kao i uvijek.

Sistem je Lovato na flanÄ'u.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Green Punto

to je previse benzina u svakom slucaju, neznam sad koliko moj bravo popije benzina u litru nisam to nikad mjerio al eo odprilike kad mi se upali rezerva nasipam goriva za 50 kuna i onda mi se tek nakon nekih 2 i pol do 3 tjedna ponovo upali lampica... ovo sto si rekao  kad ga malo vise stisces i brze vozis prebaci sam na benzin je totalna glupost
Cuore Sportivo   :wiii:

tom1961

Pa to sam pročitao ovdje na forumu...

Tako i ja, točim za 50 kuna kad se upali lampica... sve sad ovisi koliko ti u 2-3 tjedna preÄ'eÅ¡ kilometara. Danas ću početi bilježiti, pa ćemo vidjeti. Glupo mi je ići do majstora ako nije niÅ¡ta.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Green Punto

da je tako onda bi moj jako brzo popio tih 50 kuna jer ga nesaltam ispod 5k obrataja...

cuj pravim dosta km mjeseco sad tocno da ti kazem, slagao bih te....plina mi popije oko 10L sto nije puno jer punto 1.1 popije 8L
Cuore Sportivo   :wiii:

tom1961

Hvala na odgovoru, u meÄ'uvremenu sam jučer tankao plin i 50 kuna benzina pa sam zapisao kilometražu. A jučer sam razgovarao i sa Å¡ogorom koji ima Forda Focusa i on mi je rekao da na 100-150 kuna plina potroÅ¡i čak 50 kuna benzina! Njegov sustav nije baÅ¡ sasvim ispravan, jer ne prebacuje automatski, pa ponekad zaborave prebaciti itd., ali kod njega pak neće dobro raditi na plin sve dok se motor ne zagrije, pa čak nekoliko kilometara vozi na benzin.

Ovo mi je prvi auto na plin i sad tek počinjem skupljati iskustva. Prvih nekoliko tankanja trošio mi je i 12-13 litara plina, sad sam malo smanjio doživljaj pa je palo na 10-ak. Vidjet ćemo i kad krene uključivanje klime, a i ne kanim ga više stiskati toliko, za tim jednostavno nema potrebe. Najčešće ipak vozim u skladu sa svojim potpisom :)

U svakom slučaju, izvjeÅ¡tavat ću vas ovdje kako se stvari budu razvijale. Hvala joÅ¡ jednom  ;)
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

NikolaST

Imam Mareu 1.6 sa plinom preko 7 god.
instalacija je STAG 300, automatika.
PreÄ'eno 90k km. na plinu
Moja iskustva i zapažanja:

Temperamentan sam vozač i ne štedim motor ni sekunde. Ali ga redovito održavam.
Potrošnja mi je 10L/100 plina uz gaženje a 7.5L otvorene kad pazim.
Na benzin jako rijetko vozim, koristim ga samo dok se auto u leru zagrije na radnu temperaturu plina, znači dok ne prebaci automatika.
200 kn benzina mi traje 3 mj.

Neznam koji stil vožnje preferiraš ali tvoja potrošnja benzina je nerealna.
Možda ti sistem prebaciva na benzin ako previše stisneš gas ili ne paziš jesi li prebacio na plin ili ne.
Sam si rekao da ti je ovo novo iskustvo.
Ugl ako imaš koje pitanje slobodno na pm piši, ja ti br moba mogu dati jer tu nešto nije u redu sa tvojom potrošnjom.
assumption is the mother of all fuckups

NikolaST

Citat: Green Punto  u 23 Ožujak 2015, 16:24:54
to je previse benzina u svakom slucaju, neznam sad koliko moj bravo popije benzina u litru nisam to nikad mjerio al eo odprilike kad mi se upali rezerva nasipam goriva za 50 kuna i onda mi se tek nakon nekih 2 i pol do 3 tjedna ponovo upali lampica... ovo sto si rekao  kad ga malo vise stisces i brze vozis prebaci sam na benzin je totalna glupost

To što ti radiš nije ti dobro za pumpu goriva. Premalo benzina kad imaš ti utječe na nju, ne hladi se.
To sam na bolniji način iskusio. Moja je crkla baš zbog toga, 50 po 50.
Prepuručia bi ti da uvik bar 10L benzina imaš u tanku, bit ćeš sigurniji
assumption is the mother of all fuckups

ivica683

vozio sam mareu weekend 1.6 16v 7g odnosno 100 000km na plin.
Sistem je bio ˝na flanÄ'u˝.
Po gradu je uredno žderala 13l plina + još nešto benzina,na otvorenoj cesti oko 9l.
Bio sam na servisu plina nekoliko puta i potrošnja se nikada nije smanjila.

tom1961

Citat: NikolaST  u 24 Ožujak 2015, 12:44:46
200 kn benzina mi traje 3 mj.
A koliko kilometara prijeÄ'eÅ¡ za ta tri mjeseca?

Citat: NikolaST  u 24 Ožujak 2015, 12:44:46
Neznam koji stil vožnje preferiraš ali tvoja potrošnja benzina je nerealna.
Možda ti sistem prebaciva na benzin ako previše stisneš gas ili ne paziš jesi li prebacio na plin ili ne.
Sam si rekao da ti je ovo novo iskustvo.
Ugl ako imaš koje pitanje slobodno na pm piši, ja ti br moba mogu dati jer tu nešto nije u redu sa tvojom potrošnjom.
Pa eto, napisao sam gore, u pravilu se vozim mirno, mlaÄ'i tvrde "kao penzioner", ali kad se treba prestrojiti ili preteći, onda stisnem.
A Å¡to se tiče prebacivanja, on prebacuje automatski čim premaÅ¡i 2500 okretaja. U praksi je to, dakle, odmah već u prvoj čim krenem, ili najkasnije drugoj. Kad idem od doma, onda malo nježnije krećem jer imam oko 100 metara makadama, a s posla mi treba dok izaÄ'em iz podzemne garaže, pa mogu reći da u oba slučaja nekakvih pola minute ili minutu vozim na benzin.

Evo, od jučer sam počeo službeno brojiti kilometre, pa ću nakon neka dva-tri tankanja vidjeti potrošnju benzina. Za plin znam odmah, jer resetiram parcijalni brojač svaki put kad tankam plin, ali nemam još jedan za benzin, pa moram pisati.

Hvala ti na ponudi da ti se obratim, zasad još neću ništa poduzimati prije nego što dobro ispitam kako se ponaša pod različitim uvjetima.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

Green Punto

Citat: NikolaST  u 24 Ožujak 2015, 12:51:58
To što ti radiš nije ti dobro za pumpu goriva. Premalo benzina kad imaš ti utječe na nju, ne hladi se.
To sam na bolniji način iskusio. Moja je crkla baš zbog toga, 50 po 50.
Prepuručia bi ti da uvik bar 10L benzina imaš u tanku, bit ćeš sigurniji

u puntu plin 6 godina brc na flandu, od kad je unutra nikad nije bilo benzina za vise od 50 kuna...e sad ako je tebi auto ostao totalno bez benzina pa si verglao i palio nije ni cudno da ti je otisla pumpa goriva, a i uopce nemora biti da ti je pumpa otisla zbog toga, pumpe odlaze ljudima koji imaju samo benzin...nepisano pravilo....
Cuore Sportivo   :wiii:

Mike20

Pumpe u 90% odlaze radi male količine benzina, posebno kod plinaša i posebno ljeti jer se onda više grije dok radi. Odlaze i radi ne mijenjanja filtera pa su "muče" dok rade ili radi vode koja zna doći u rezervoar.

Green Punto

Citat: Mike20  u 24 Ožujak 2015, 16:50:02
Pumpe u 90% odlaze radi male količine benzina, posebno kod plinaša i posebno ljeti jer se onda više grije dok radi. Odlaze i radi ne mijenjanja filtera pa su "muče" dok rade ili radi vode koja zna doći u rezervoar.

  :good:
Cuore Sportivo   :wiii:

alstajdu

Ja isto imam mareu 1.6 sa plinom i troÅ¡ila mi  je dosta benzina iako samo kad je hladna upalim na benzin.Kasnije palim na plin.Otkrio sam da mi dizne ne zatvaraju pa iako vozim ma plin usput troÅ¡i benzin.PoÅ¡to su nove skupe,a polovne ne želim kupovat,spojio sam prekidač kojim ugasim pumpu goriva kad prebaci na plin.Tako benzin ne cirkulira sistemom i nema Å¡anse da ga troÅ¡i.RjeÅ¡eno za 5 kn koliko koÅ¡ta prekidač
EATS FORDS AND SHITS ON VOLKSWAGENS!

tom1961

Hvala ti na ovoj sugestiji, vidjet ću i probati ako je mi potrošnja stvarno pretjera. A sudeći po komentarima gore, na taj način pumpa se ujedno i čuva, jer se ne grije i ne radi nepotrebno cijelo vrijeme vožnje. Čak, meni nije jasno zašto automatika ne gasi pumpu kad se auto prebaci na plin.

Nego, znaš li gdje je instalacija pumpe i koju žicu treba prekinuti prekidačem?
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

alstajdu

Pratio sam žicu od pumpe uz lijevi prag do ploče sa osiguračima i tamo spojio prekidač.Ne znam napamet koje je boje.Samo pazi da ne spojiš na žicu od pokazivača goriva
EATS FORDS AND SHITS ON VOLKSWAGENS!