Stilo 1.9 JTD - Zvuk turbine

Autor mirza_ze, 01 Kolovoz 2011, 16:18:23

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

mirza_ze

pozz ...

Imam pitanje vezano za zvuk turbine kod mog Stila. Auto je preÅ¡lo provjerenih 139 000 km i imam sada zvizgu turbine u radu a sasvim malo se čuje i u leru. Nemam nikakvih drugih problema, auto ide kao lud, ne pali nikakve sijalice na tabli i ne dimi .... eh sada, prije neki dan sam vidio da je bilo malo puklo crijevo izmeÄ'u turbine i intercoolera, osjetio sam po zvuku, pa me sada zanima dali se mogla turbina pokvariti zbog toga i koji su uopÅ¡te simptomi pokvarene turbine ?? Kako da se rijeÅ¡im oÅ¡trog zvuka turbine ( razumijem da se mora malo čuti ali ja ipak mislim da se ona čuje malo viÅ¡e ) .... ??  :hm: :hm: Možda mi se, ipak, samo čini, jer sam juče probao kolegin stilo koji je 2005 god. i kod njeg je apsolutno ista stvar ....

adrpastorcic

Bok!

I ja imam Stilo 1.9jtd, taj zvuk dolazi od tog puknutog crijeva, vidi malo po temama stilo kvarovi pa če ti biti malo jasnije kako rješiti problem.
Inače da se turbini šta desi elektronika bi je gasila i iz auspuha bi sukljao crni dim.

Bravo

Ako je to crijevo koje si rekao odi do nekog majstora da ti stavi od inoxa komad cijevi i problem riješen.
Meni je isto puklo i riješio stvar za 250 kn

kemba

posto ti je puklo crijevo to je razlog zasto se ti se jace cuje turbina
moj savjet kupiti cijelo novo crijevo,
jer ako je puklo na jednom mjestu pucat ce i dalje
imao slucaj na svom autu, crijeva ti pucaju iz razloga sto svaka turbina slini ulje pomolo + broj godina auta, tlak turbine i to ti je idealna kombinacija za pucanje gume

Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

mirza_ze

crijevo je bilo puklo ispod šelne, isto sam malo skratio i sada je ok .... ali sam primjetio da je hladnjak intercoolera do pola masan sa vanjske strane, dali je moguče da je on negdje malo probio pa tu ispušta ili bi u tom slučaju trebao imati neke smetnje tipa upozorenje na tabli, slabiju vuču, više dima i sl. a i sami zvuk mi se čuje u predjelu zubčastog remena iako je sve moguče izmjenjano na toj strani ??

evo poslušajte :

http://imageshack.us/clip/my-videos/405/kju.mp4/

Miha.

Citat: adrpastorcic  u 02 Kolovoz 2011, 00:06:45
Bok!

I ja imam Stilo 1.9jtd, taj zvuk dolazi od tog puknutog crijeva, vidi malo po temama stilo kvarovi pa če ti biti malo jasnije kako rješiti problem.
Inače da se turbini šta desi elektronika bi je gasila i iz auspuha bi sukljao crni dim.
Nemože se turbina ugasiti ;) Jedino, ako ugasiš auto.

Ako ti je puklo na relaciji filter-turbina, onda može biti i opasno jer može prljavštinu usisati.

mirza_ze

Citat: Kiro  u 02 Kolovoz 2011, 16:47:43
Nemože se turbina ugasiti ;) Jedino, ako ugasiš auto.

Ako ti je puklo na relaciji filter-turbina, onda može biti i opasno jer može prljavštinu usisati.

zar nebi tada MAP senzor pravio probleme ??

adrpastorcic

Map senzor koji se nalazi na usisnoj grani može se zaprljati preko povratnih plinova turbine ( EGR-a ), on ima utjecaj na sam efekat ubrzanja, ako slabije auto ubrzava možeš probati ga skinuti i očistiti rupu u kojoj se on nalazi na usisnoj grani.
Maf senzor koji se nalazi na samom usisu turbine poslije filtera zraka isto može biti prljav, njega se skine i očisti sa alkoholom. Ako je on kriv najbolje je ići uz brdo i vidjeti dali će auto ubrzati u drugoj brzini poslije 1200o/min.
Ako je sve to u redu onda taj zvuk se ne odnosi na turbinu barem koliko sam čuo na tvom videu.
Dali si mjenjao  pumpu vode? , viÅ¡e me taj zvuk vuče na nju.
I da, turbina se ne može ugasiti ali elektronika iskljućuje njezino djelovanje ako postoji problem koji je vezan uz nju, kako sam čuo na videu tvoja turbina ima dobar zvuk.

kemba

kume moj tako je i moj zujao
probaj se voziti i upaliti klimu ako se pojaca zujanje kada je upaljena klima, skini micro remen i probaj zavtiti remenicu kompresora klime, ako zuji rijesio si problem, na mom kompresoru ti je bio lezaj 48/58/12 u skf-u  200 kn
Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

mirza_ze

Citat: adrpastorcic  u 03 Kolovoz 2011, 02:41:44
Map senzor koji se nalazi na usisnoj grani može se zaprljati preko povratnih plinova turbine ( EGR-a ), on ima utjecaj na sam efekat ubrzanja, ako slabije auto ubrzava možeš probati ga skinuti i očistiti rupu u kojoj se on nalazi na usisnoj grani.
Maf senzor koji se nalazi na samom usisu turbine poslije filtera zraka isto može biti prljav, njega se skine i očisti sa alkoholom. Ako je on kriv najbolje je ići uz brdo i vidjeti dali će auto ubrzati u drugoj brzini poslije 1200o/min.
Ako je sve to u redu onda taj zvuk se ne odnosi na turbinu barem koliko sam čuo na tvom videu.
Dali si mjenjao  pumpu vode? , viÅ¡e me taj zvuk vuče na nju.
I da, turbina se ne može ugasiti ali elektronika iskljućuje njezino djelovanje ako postoji problem koji je vezan uz nju, kako sam čuo na videu tvoja turbina ima dobar zvuk.

hvala drug na iscrpnom odgovoru .... ma ja sam ti sve mijenjao, i zubčasti, Å¡paner, roler, vodenu pumpu , mikroremen i 2 rolera .... sve je probano, i bez mikroremena opet se čuje .... mene samo ovo asocira negdje na neko crijevo pa se čuje zrak turbina ali i ona su pregledana .... jedino Å¡to ima sumnjivo je to da je hladnjak intercoolera masan do pola sa donje vanjske  strane odakle ulazi crijevo sa turbine ali zvuk mi se nekako viÅ¡e čuje na desnoj strani u predjelu zubčastog ( zato sam i radio servis ) ..... tako da nisam viÅ¡e pametan ....

adrpastorcic

PoÅ¡to se turbina hladi sa motornim uljem može se desiti da mala neznatna količina proÄ'e na intercooler.
Ispod kučiÅ¡ta filtera zraka dolazi jedno crijevo iz turbine i ulazi u malu ekspanzionu posudu koja služi kao sakupljač ulja koje se ne stigne vratiti u karter prilikom hlaÄ'enja turbine. Provjeri si tu posudu da nije puna pa da ta manja količina ulja umjesto u nju proÄ'e u intercooler.

adrpastorcic

Preslušao samo tvoj video rada motora više puta i ne mogu čuti nikakve čudne zvukove, isti zvuk ima i moj a radi se o istom motoru, s time da je moj prešao 200 000 km. :super:

mlugaric2

Kada smo kod turbine...imam je dan problem i ne mogu shvatiti što bi moglo biti, sumnjam na turbinu pa sam odlučio pisati u ovu temu.

Dakle da krenem, radi se o fiat stilu 115ks, 1.9jtd 2005 god. sa 260000km auto je uvežen iz Italije i kada sam ga uzeo nisam dobio nikakvu povijest auta. Kako nisam bio siguran sto je promijenjeno, a sto ne odlučio sam napraviti veliki servis(zupčasti, natezaći, filetri svo mogući, pumpu, itd.), kada sam doÅ¡ao kod mehaničara rekao mi je da u intercoolerui ima ulja, i da mi je EGR problematičan. Mehaničar je očistio EGR ventil, i intercooler. Nakon toga, s autom je sve bilo u redu(daljnjih 2000km), no prije nekih tjedan dana naprosoto je prestao vući, kao da se turbina ne pali, a kada preÄ'em brzinu veću od 130km/h pali se safe-mode(to znam jel mi je mehaničar rekao), e sada odem ja do mehaničara sa nekim savjetima o tome da mi je možda otiÅ¡ao MAP, pa senzor tlaka, pa EGR. No, po njegovom je trubina dala svoje(od zadnjeg servisa fali bar litra ulja) skidao je usisnu granu, e sada, zanima me dali je moguće da turbina krepa za 2000km i Å¡to bi moglo biti po srijedi, i dali je to uopće do turbine ??

Napominjem, kada stisnem gas iznad 3000okr zadimi(bijeli dim), i kočnica mi je izuzetno kruta i tvrda prije nego upalim auto(možda senzor tlaka, ili ???)...Uglavnom, hvala na pomoći!

Dosta mi je hitno da to riješim, jel puno putujem. :)