Mali tutorial promjene doboš pakni na mk2b Punto-u

Autor mrbrownstone, 25 Listopad 2016, 19:42:41

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

mrbrownstone

Dakle odlučio sam se na zamjenu pakni iza na doboÅ¡u jer nisu vjerovatno nikad prije toga mijenjane. IÅ¡ao sam viÅ¡e manje sam to raditi iako nisam mehaničar, niti sam ikada takvo Å¡to radio. Ali kužim kako stvari funkcioniraju i relativno sam vjeÅ¡t s alatom i volim sam popravljati stvari. U nekoliko ključnih trenutaka mi je pomogao roÄ'ak koji je mehaničar.
.Za početak treba skroz otpustiti sajlu ručne. To se radi u kabini. Izvuči odozada pepeljaru van i otkrije se jedan mali imbus vijak. Njega skinuti i izvuči plastiku van...odmah se vide dvije sajle a prije njih zatezač..ključem 14mm (nisam siguran) ga otpustiti da se dobije labava sajla. Sljedeće se skidaju kotači. DoboÅ¡i se naravno odmah vide. OdÅ¡arafiti dva vijka (mislim da je 12 ili 13mm ključ) na koje se vjeÅ¡aju felge i koji centriraju doboÅ¡ na rupe nosača točka. Poslije toga dobro izudarati čekičem, po mogućnosti gumenim, doboÅ¡ da se oslobodi nosača...bit će puno praÅ¡ine odnosno rezidue kočenja. Kad se skine doboÅ¡, vidi se glava odnosno nosač točka, a iza njega pakne. Nosač se mora skinuti da bi se promijenile pakne. Da bi se skinuo nosač, prvo se mora izbiti čep koji zatvara vijak i ležajeve. To se napravi tako da se djetličem lagano lupa na njegov nabor i relativno lako izaÄ'e van. Kad ispadne odmah se vidi velika (32mm) zlatna matica koja je brutalno stegnuta. Najbolji način otpuÅ¡tanja iste je velika poluga koja se nasadi na gedoru i tada se lako može skinuti. Mi smo koristili polugu od 1m. Kad se otpusti, glava se lagano može izvuči van. Izvlačiti polako jer ima spacere pa da znate gdje koji ide. S obzirom da je unutar glave konusni ležaj s kuglicama, može se rastaviti i pogledati dali ima masti na kuglama pa ih dodatno osvježiti novom masti (nikako ne obična tot mast jer ide samo do 60 stupnjeva - staviti onu crnu za ležajeve i visoke temp.). E sad smo napokon doÅ¡li do pakni. Moje su bile viÅ¡e manje ok, osim jedne koja je bila pri kraju, ali se sve 4 moraju promijeniti. Cijena paketa je oko 230kn. Prije nego se počne bilo Å¡to rastavljati, najbolje vam je slikati da vam ostane gdje koja opruga ide, najbolje iz viÅ¡e kuteva :), oba točka. Krenuti prvo od izvlačenja opruga, od ove donje, pa gornja mala, pa gornja velika (preporuka - zaÅ¡titne naočale, bez beda može iskopati oko, velika je napetost) i tek onda stisnuti one male pločice koje drže pakne po sredini na mjestu. Pazite da ne izgubite male nosače tih  pločica koji ispadaju. Kad se pakne skinu na jednoj na svakom točku je zakačena sajla ručne koja je omotana oprugom. Nju izvuči tako da se makne malo limić koji služi kao osigurač i otvore se mala vrataÅ¡ca na paknama (skužit ćete). Kad se sve skine iskoristite priliku za čišćenje break cleanerom, a kočinou povrÅ¡inu doboÅ¡a iÅ¡mirglati lagano. E sad kreču muke. Relativno je zaje... to ponovno složiti. Tu je princip trial and error. Pakne morate ubaciti tako da gore dodiruju klip koji ih izmiče prema van, a dolje da budu unutar pločice. Možete npr staviti jednu oprugu i onda namontirati na nosač pa ostale - tu će vam trebati nečija pomoć, bar po meni. Nemojte zaboraviti ponovno ubaciti u sistem i sajlu ručne. Jedan od načina umetanja opruga je zakačiti ju za jači Å¡arafciger, njega zabosti u rupu i nategnuti. SVAKA RUPA IMA SVOJU OPRUGU. Mislim da je viÅ¡e manje to to. Poslije ponovno dotegnuti sajlu ručne i isprobati dali koči i ručna i nožna prije kompletnog stavljanja točkova. Nadam se da sam nekome možda pomogao. Hvala i pozz.