Izrada agregata za struju sa Fiat fire 1.0 motorom

Autor mikeg20, 03 Svibanj 2009, 10:35:36

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

mikeg20

Ponekad me pucketaju neke ideje-al barem ima neke koristi od njih.
JoÅ¡ davno ko klinac u osnovnoj Å¡koli bio sam pretplaćen na časopis ABC tehnike koji je imao uvijek neke zanimljive nacrte, sheme itd za izradu modela, ureÄ'aja....
Tako je kroz par brojeva bilo opisano kako napraviti kućnu hidroelektranu na nekom potočiću.
Ono Å¡to je meni bilo posebno zanimljivo je bila prerada trofaznog sinkronog motora u jaki generator struje.
Naravno, da sam to tad išao slagat, pa bi me zadavili ccccccc...........

I tako došao ja na ideju da probam nešto slično-agregat.
Osnovna ideja je bila pogon na plin-bilo iz kučne mreže ili iz boce.
Naravno da mi onda treba neki benzinac-izbor je pao na fiatovog fire 999ccm-mali, jednostavan, izdržljiv.
Nakon toga trebam neki eletktromotor, čim jači uz neke razumne cijene
Jedini problem koji joÅ¡ visi u zraku je regulacija okretaja tj. benzinski motor mora imati konstantne okretaje za pravilan rad, jer promjenom okretaja se mijenja frekvencija struje-Å¡to nije zdravo za osjetljive električne ureÄ'aje i za ureÄ'aje koji imaju izmjenične el. motore kao npr frižideri.
Još jedino treba složiti pobudu za el. motor, povezati ga s benzinskim motorom-i to je to.

Još jedna stvar koja je uzeta u obzir-što AKO iz svega toga NIŠTA? Bilo radi vremena ili prostora.
A niš, ostaje mi fire motor komplet složen, očišćen, sa svim agregatima koji su reparirani-anlaser, alternator, fergazer itd-a to sve skupa nešto i vrijedi, isto kao i el. motor.

Bit priče je lagano skupljati dijelove po povoljnoj cijeni i, koliko slobodno vrijeme i financije dopuštaju, polako slagati.

Pošto benzinski motor bi se vrtio na max 3200 rpm, opterećenje je minimalno. Iskoristivost bemz. motora je nekih 20-tak %-zaboravih točno, ostatak je toplina, koja je u autu otpad, a koja bi se u ovom slučaju dala iskoristiti za centralno grijanje-toplina samog motora i cijevi ispušnog sustava. Na kraju još iz auspuha sagorijevanjem plina izlazi CO2 i H2O koja se može ukapljiti i koristiti kao tehnička voda.

Dakle, iskoristilo bi se sve-rad i toplina, tak da bi sam benzinac bio iskorišten do samog maximuma

Krenulo se u nabavu.

Jedno veliko hvala Boxeru koji mi je povoljno nabavio i dostavio Unićevog benzinca.
Motor je bio sa komplet usisom i fergazerom, anlaserom, alternatorom, i setom kvačila, jedino je karter bio svinut.
Anlaser je repariran-očišćen, podmazan, nove četkice, alternator takoÄ'er-nove četkice i ležajevi









Dodatno sam nabavio kaj je falilo-remenicu klinastog sa radilice, ko novi karter te komplet ispuh 4 u 2 u 1-sve skupa za 100 kuna.


Motor je kompletno odmašćen i slijedi promjena brtvi i semeringa, nove svječice, razvodnik paljenja sa rotorom, kablovi  te nabava bobine te hladnjaka, razmiÅ¡ljam o el. pumpi vode.
Naravno ide i novi zupčasti sa natezačem






Nadalje je u nabavi getriba-jer bez nje nemogu našrafiti anlaser.
Još nabavim nosače motora i napraviti metalni okvir na koji bi to sve bilo učvršćeno

Boxer

Imam ti ja mjenjač, pa kaj nisi rekao :tup
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

mikeg20

Nabavil bum neispravnu getribu koju bum raskopal-a to je šteta napraviti s ispravnim mjenjačem

tipo 1.7d

koliko ce generator biti kilovata, za regulaciju stalnih okretaja mogao bi nabaviti varijator iz neke stare traktorske "bošpumpe", ako nece agregat biti puno kW možeš složiti prijenos 1:2 tako da se motor vrti na 1500o/min (manja potrošnja i buka)

tipo 1.7d

btw ne treba ti getriba, napraviš ploču od nekih 5-10mm koja će imati isti oblik i sve rupe kao zvono getribe i zašarafiš ju na blok i na ploču zašarafiš alnaser

mikeg20

kaj misliš dal mi je jeftinije napraviti metalnu ploču od 1 cm ili DOBITI neispravnu getribu koju raskopam hehehehe
Ovo iz traktorske pumpe-ne znam kak to izgleda i radi-daj malo info

3200 rpm bi bilo otprilike okretaji el. motora da imam nekih 50-60 Hz freq struje.
Benzinski motor će se manje mučiti oko okretaja najvećeg zakretnog momenta-s obzirom da će biti sigurno preko 7kW kak sam si to zamislio.


tipo 1.7d

varijator radi na principu centrifugalne sile, povecavanjem okretaja tegovi se Å¡ire i pomicu polugu na jednu stranu, smanjenjem okretaja ze skupljaju i pomicu polugu na drugu stranu, poluga bi se trebala spojiti sa leptirom gasa, ako naÄ'em sliku stavim

mislim da se na 1600 motor ne bi mucio, valjda ima na tim okretajima vise od 7kW

tipo 1.7d

evo ovdje ima nešto, ovo je za održavanje brzine vrtnje vjetro elektrana ali u principu ista stvar

http://www.patent.hr/pregled.hr.php?broj=204

vidim da se i na jednom drugom forumu informiraš o ovome

mikeg20

Citat: tipo 1.7d  u 03 Svibanj 2009, 14:38:12
evo ovdje ima nešto, ovo je za održavanje brzine vrtnje vjetro elektrana ali u principu ista stvar

http://www.patent.hr/pregled.hr.php?broj=204

vidim da se i na jednom drugom forumu informiraš o ovome

Thanx.
Da, na forumu e-vozila sam regan

RENS

za stvar sa regulacijom okretaja,probaj si pogledat one kosilice kaj nemaju manualni nego automatski gas,one si same tj. karburatori im kontroliraju gas i okretaje prema opterečenju.možda je prijedlog glup,ali,možda ti to pomogne.

to misliš složit da radi za stalno ili samo kad nema struje?
pitam zbog tog kaj ga misliš upotrebljavat i NEKAKO za centralno i gledaš iskoristivost,opterečenje za motor,plin,pa sam pretpostavio da ga misliš koristiti stalno.


mikeg20

Nije prijedlog glup-al gledal sam fergazere na kosilicama-regulacija je izvedena preko samog fergazera.
Zasad je to projekt, a za upotrebu i za cantralno, proizvodnu struje itd-čekat će povoljnu priliku

RENS

baš budem pogledal kak je to napravljeno kod mene na poslu,mi imamo ogroman IVECO agregat,samo kaj je dizel,ali opet,i on se nekak mora sam regulirat.

SSniknejm


tipo 1.7d

diesel motori ako imaju regulaciju okretaja ona je u sklopu bošpumpe (vidi se sa zadnje strane kao produžetak), ragulacija na kosilici je premala da bi mogla regulirati leptir karburatora, kad stignem uslikam pa stavim sliku

mikeg20

Citat: niknejm  u 04 Svibanj 2009, 16:28:58
mike, cestitke na realizaciji :ok:

Thanx, malo ubijam vrijeme-a odmah i učim hehehehe