Main Menu

Atest plina

Autor martin_bravo, 28 Lipanj 2011, 22:59:04

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

martin_bravo

Ovako zanimame nekoliko stvari oko atesta plina ako netko zna  , kupio sam auto neregistriran sa plinom ugraÄ'enim prije odprilike 2 godine koj nikad nije bio atestiran , i sad ja bi to htio atestirati pa me zanima dali se to moze napraviti i koj je postupak , plin ima uredno sve papire i račune

I jos me zanima ako neko zna kolko se dugo ceka potvrda o atestu? Zanimame zbog same registracje jer mi je dosta hitno , I sta se tocno gleda na atestu oko plina i opcenito oko auta tako da znam otprilike sta bi se eventualno moralo sredit  :)



franjo-fritz

sve ti piše u zvrkovoj temi on je sada radio atest
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

martin_bravo


zvrk

Ako auto ima uredno sve papire i račune, to je dobro. U principu trebaÅ¡ imati "Izjavu servisera o ugradnji i podeÅ¡enosti LPG ureÄ'aja" koju ti izdaje onaj tko ti je ugradio plin. Zatim uz tu izjavu (koja je obično na 3 str.) trebaÅ¡ imati i original papire, tj. certifikate za bocu i isparivač, te žuti ovjereni kartončić koji će ti joÅ¡ požigat i potpisat radnik na pumpi kad budeÅ¡ iÅ¡ao na "prvo točenje" na dan ili dan prije atesta.

Zatim poslije točenja odeš vagat auto gdje isto dobiješ potvrdu (moraš pazit da ne budeš pretežak da ti nebi skinuli 1 putnika, tj. da ti auto nebi bio regan za prijevoz 4 umjesto 5 putnika).

Vodi računa da se preporučuje pun tank plina i min. 1/4 benzina. Iako to nitko ne provjereava, a posebno ne na vaganju. Tako da ako se bojiš da ćeš biti pretežak, možeš obaviti i vaganje prije točenja. Ili natočiš 80% plina i 20% benzina, i izbaci sve što ti ne treba iz auta.

Provjeri si koliko ti je stara boca. Boca vrijedi 10 godina, pa poslije toga moraš obaviti tlačnu prrobu ili kupiti novu bocu.

Atest se čeka 1 dan ukoliko je sve ok, i ukoliko osobno doÄ'eÅ¡ u Centar za Vozila Hrvatske po papire. Inače, oni papire Å¡alju poÅ¡tom, a to može trajati 5-7 dana.

Kod brava bitno je naglasiti da se inače NE može atestirati toroidalna boca koja ide umjesto rezervnog kotača, ALI može se ukoliko je prozračivanje izvedeno po pravilima, a to znači spustiti benzinski rezervoar sa metalnim podloškama od 4 cm barem na 1 do 2 šarafa na kojima se drži (meni je prošlo samo na 1 šarafu).

Bitno je sve oduÅ¡ke, odzračnike, prtljažnika i zaÅ¡tite plinskog spremnika dobro zasilikonirati ili zadihtati nekom diht masom. TakoÄ'er pazi da plinski spremnik nije oÅ¡tećen (tj. da se zaÅ¡titna boja negdje nije oljuÅ¡tila ili zgulila....tada treba to prefarbati tj. nekako zaÅ¡tititi)

Uglavnom, postupak je ovakav:

- majstor plina ti daje sve potrebne papire
- prvo točenje plina
- vaganje
- prijava atesta u ovlaštenoj STP
- platiti 444kn za snimanje plin.inst. u STP i odmah platiti u Pošti ili Fini 474kn za CVH + 20kn biljega koje daješ djelatniku u STP gdje radiš atest
- kad ovi obave snimanje, Å¡alju predmet u CVH, a ti dobijeÅ¡ papir na kojem imaÅ¡ broj predmeta pod kojim se vodi tvoj postupak i možeÅ¡ na http://www.cvh.hr/cvh/status.aspx  provjerit svoj status predmeta.
- doÄ'eÅ¡ osobno u CVH po svoje papire ili čekaÅ¡ da doÄ'u poÅ¡tom
- kad dobiješ papire, ideš na teh.pregled gdje plaćaš normalnu cifru uvećanu za pregled plinske instalacije.
- ako je sve u redu, cure u STP će ti izvršiti promjenu dokumenata koje kasnije moraš još ovjerit u MUP-u, i tamo ćeš još morati platiti 35kn biljega

i to je to....nadam se da nisam nešto zaboravio... :good:

martin_bravo

Super znaci to moram srediti sa rezervarom i silikonirat , i zaimame dali gledaju i druge stvari na autu tipa kocnice ovjes i slicno

,i jos me zanima kako ide sa atestiranjem felgi (R17) i dali ima kikakvih problema osim onih 8mm razmaka, te  dali mogu atestirati jos neke stvari na autu tipa da je spuÅ¡ten ili slicno ili to nije potrebno?

zvrk

gledaju sve....isto kao i na tehničkom....

sad...druga je stvar dali će te zezat zbog nekih drugih stvari ili ne...

koliko znam, ne cjepidlače...osim ako je u pitanju nešto oko sustava upravljanja i kočenja...

17 se može atestirati...ja sam uspio...trebaš samo uvjeriti čovjeka koji će ti raditi atest u STP da napiše u dopisu CVH da nigdje ne zapinje i ne viri, da se normalno motati volan i da se da normalno navesti auto na povišeni navoz bez zapinjanja....ako treba, nek poslika....i neće zezati ovi u CVH...

Ostalo sam htio i ja atestirati...xenon, volan....i sl. ali rekli su mi da nema smisla, jer za to nitko ne zeza...

Za xenon je dovoljno da ovi na tehničkom ustvrde da je ugradnja pravilna i da boja xenona ne ide u plavo...

Ja sam imao i Momo volan, i BMC filter zraka i zadnje disk kočnice sa hgt-a...i Eibach opruge....i nitko mi nije ništa rekao....ni u STP ni u CVH...

A ako možeš ih nagovoriti da ti to upišu tj. atestiraju, još bolje....

spuštanje vozila tj. sportske opruge ne spominji, bez obzira na TUV

martin_bravo

Ok super , Hvala puno  :ok:
Suta ih zovem da se najavim pa javim kako sam proso  :)

martin_bravo

Danas sam zvao atest u Buzet i narucio se za petak ,

I covjek mi kaze da moram natocit punog plina i punog bezina Å¡ta me zacudilo jos sam ga 2 put pito za benzin  :82: :82: Pa me zanima dali je to istina ??

Cudime da morm pun benzina to je 60l 600kn  :kmeee + plin

NikolaST

To je prvi put da čujem da treba i pun tank benzina.
Meni nije trebao prije 3 god.
Probaj ga zajee..., stavi 3 betonska matuna na zadnju klupu i
pokrij dekom  :funny:
assumption is the mother of all fuckups

colexxl

moguće je da to traži zbog ndm vozila, ali opet nema smisla jer se zna koliko otprilike iznosi težina benzina, pa i plina jer je u tekućem stanju u boci, a koja se prilikom vaganja jedenostavno zbroji u ndm tj. najveću dopuštenu masu vozila. ni meni nitko nije tražio niti plin niti benzin da točim.

martin_bravo

Opce nema smisla trebam oko 800kn za sve natankat katastrofa , ma mislio sam mu samo plovak blokirat i to je to hahaha , odma rjesim i tezinu auta je laksi i nema problemna sa 5 putnikom  :D

colexxl

ma to je  :funny: jer ne može te nitko to natjerati, neznam koji im je, nazovi u cvh i pitaj za savjet jer to uopće nema smisla. znam da se jedino mora kod ugradnje natočiti plina radi podeÅ¡avanja i ispitivanja sustava, i neÅ¡to kod tog tzv. prvog točenja radi upisa u žuti kartončić. lijepo ih pitaj "gdje to piÅ¡e" da moraÅ¡ točiti, raspitaj se i ako te budu opet gnjavili daj im  :finger

martin_bravo

Koj im je broj ako neko ima?

colexxl


zvrk

tko ti je to rekao? ovi iz cvh ili iz stanice za teh. pregled kod koje ćeš raditi atest?

uglavnom, ne moraÅ¡ točiti ful tan benzina, dovoljno je max. pola tanka (ja bio na rezervi, samo se lampica nije upalila  ;D ), ali ful tank plina se traži...