CNG plinski sustav

Autor ceker, 25 Veljača 2012, 13:43:44

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

ceker

cng ili ti prirodni plin, razlika izmeÄ'u lpg-a je kaj je uvijek u plinovitom, lpg se puni na 5-10 bara cng 200-250 bara. 

kila cng-a je oko 4kn
litra lpg-a je oko 5.5kn

u kilu ide puno litara :D

razlika u instalaciji cng-lpg je u boci i isparivacu (mislim da cak isparivac ko isparivac nepostoji)

jel netko zna da to neko ugraÄ'uje u zg ili okolici, u zg je jedina punionica na radnickoj kod plinare ak se ne varam..

i cng je u svim kucanstvima doma al to ne igra nikavu ulogu jer di ces nabavit pumpu koja tlaci 200 bara.
neas turbo, e to ti nevalja mahune..!

zvrk

Kupi Fiata koji ima "natural power" i to ti je najbolje i najjeftinije rješenje.

Ako i naÄ'eÅ¡ nekog tko bi ti ugradio metan u auto, računaj da ti ugradnja koÅ¡ta min. 2000â,¬ zbog skupe boce koja sama koÅ¡ta oko 1000â,¬.

ÄŒitao sam prije da neka firma u zapreÅ¡iću radi ugradnje, imali su nekog twinga za prezentaciju koji je imao spremnik umjesto zadnje klupe, sistem je koÅ¡tao oko 6000â,¬ i imao si priključak na kućnu mrežu da si možeÅ¡ sam točiti (zato je toliko skupo). Ali troÅ¡io je oko 11kn na 100km. To je bilo prije cca. 3 godine.

Imaš i ovdje zanimljiv link za točit si doma :) http://www.greencarcongress.com/2004/09/natural_gas_fue.html

Uglavnom, ova punionica kaj je na Radničkoj je stalno u kvaru i gužva je zbog ZET-ovih buseva, a i točenje traju puno duže od LPG-a. Doma ako točiš preko posebne pumpe traje oko 5-6 sati.

kemba

ja bi to samo da je malo jeftinije
odmah bi prodao jednog jtda i uzeo ljutu benzinjaru od cijelih 100 ks
;)
Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

zvrk

#3
U italiji je cng jako popularan....skoro pola plinskih instalacija je na cng...

Kažem, najveći problem kod nas je taj što postoji samo 1 punionica na kojoj možete brzo natankati, a kućne punionice tankaju sporo (preko noći), s tim da mi koji živimo u stanovima smo ovisni samo o punionici.

TakoÄ'er, problem je i cijena i ugradnja sustava koji je duplo skuplji nego lpg, pa s time i raste upitnost isplativosti ureÄ'aja.

Koliko znam (nek me isprave ako sam u krivu) trenutna cijena stlačenog prirodnog plina je    7,38 kn/kg.
U 1 kg plina stane oko 4-5 litre, zavisno o tlakovima i temperaturama.

Doma je plin koji nije stlačen, pa ga kućne pumpe moraju stlačiti, a to traje 4-5 sati zato jer ne mogu postići tolike tlakove kao na punionicama, a i računajte da te pumpe troše elek.energiju (oko 10 kwh za jedno punjenje)...

Zapravo bi bilo najbolje da vozilo koristi LNG koji je ukapljen u odnosu na CNG koji je komprimiran, jer ima veću energiju...veću toplinsku vrijednost, a inače na hrv. se kaže Tekući Prirodni Plin ( TPP)

Ekonomske prednosti TPP (LNG) u odnosu na SPP (CNG)

- vozila na Tekući Prirodni Plin (TPP) imaju manju težinu nego vozila u kojima se nalazi Stlačeni Prirodni Plin (SPP), pa stoga mogu prevoziti  ¾ tone tereta viÅ¡e u odnosu na korisnu nosivost.

- cijena koštanja vozila s pogonom na Tekući Prirodni Plin je niža od cijene vozila na Stlačeni Prirodni Plin

- kilogram TPP-a ima veću energetsku vrijednost od SPP-a

- stanice za punjenje TPP-om ne zahtijevaju električnu energiju dok je stanicama za punjenje  SPP-om potrebno 5p/kg električne energije da bi se stlačio plin

- glavna cijena koštanja jedne stanice za TPP predstavlja samo djelić vrijednosti stanice za SPP

Problem je u tome Å¡to vozila na LNG su toliko rijetka.....zapravo ja nisam vidio ni jedno.

franjo-fritz

na taj plin se voze nela vozila plinare tj službena, a toči  se u plinari . radnička 1. čak je bilo u planu da bi se zet. autobusi vozili na taj plin
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

S16Vt

Imao san ja LNG u Corsi i nisan ga ima di tankirat u Splitu, izvadio instalaciju i proda u zeljezo  :tres:

Jedina mana za koju sam cuo od covjeka koji mi je prodao je da auto dosta slabije ide al je velika prednost niska cijena...

ceker

Citat: zvrk  u 25 Veljača 2012, 15:38:49
Kupi Fiata koji ima "natural power" i to ti je najbolje i najjeftinije rješenje.

Ako i naÄ'eÅ¡ nekog tko bi ti ugradio metan u auto, računaj da ti ugradnja koÅ¡ta min. 2000â,¬ zbog skupe boce koja sama koÅ¡ta oko 1000â,¬.

ÄŒitao sam prije da neka firma u zapreÅ¡iću radi ugradnje, imali su nekog twinga za prezentaciju koji je imao spremnik umjesto zadnje klupe, sistem je koÅ¡tao oko 6000â,¬ i imao si priključak na kućnu mrežu da si možeÅ¡ sam točiti (zato je toliko skupo). Ali troÅ¡io je oko 11kn na 100km. To je bilo prije cca. 3 godine.

Imaš i ovdje zanimljiv link za točit si doma :) http://www.greencarcongress.com/2004/09/natural_gas_fue.html

Uglavnom, ova punionica kaj je na Radničkoj je stalno u kvaru i gužva je zbog ZET-ovih buseva, a i točenje traju puno duže od LPG-a. Doma ako točiš preko posebne pumpe traje oko 5-6 sati.


ma nek je i 2000â,¬ ako me ispada 100km 30kn isplatilo bi se jer lpg je sad 100km blizu 50kn nekima i preko zavisi od potrosnje..

za lose stanje ranicke nisam znao, znao sam da su oni prije kao ugraÄ'ivali taj cng al da ga vise ne ugraÄ'uju.
neas turbo, e to ti nevalja mahune..!

zvrk

to sa radničkom uzmi sa rezervom...jer ipak nije iz prve ruke....treba to provjeriti...
istina je da tamo znaju doći busevi i ako pogodiš to vrijeme....moš' se j....

što se tiče brzine punjenja na pumpi u odnosu na lpg....neznam točno, ali mislim da je tu negdje...možda malo duže kod cng.....

po meni, najidealnija je solucija za nekog tko ima kuću i garažu, pa si spoji u garaži na kućnu plinsku mrežu pumpu....stavi auto preko noći na punjenje i još ako ima serijski auto kao npr. Fiata Bipower ili Natural power...to je još bolje.....iako taj Fiat ima jednu manu...a taj je mali benzinski spremnik (mislim da je 15-20 lit. max)

Meni je jedan gospodin koji se bavi ugradnjom BRC-a nudio Yuga 1.6 (Fiat Tipo motor) sa LPG + CNG. Inače taj Yugo je služio njegovoj kćerki za prve korake u motosportu.....vozila je s njim utrke...


ceker

Citat: zvrk  u 26 Veljača 2012, 13:45:01
to sa radničkom uzmi sa rezervom...jer ipak nije iz prve ruke....treba to provjeriti...
istina je da tamo znaju doći busevi i ako pogodiš to vrijeme....moš' se j....

što se tiče brzine punjenja na pumpi u odnosu na lpg....neznam točno, ali mislim da je tu negdje...možda malo duže kod cng.....

po meni, najidealnija je solucija za nekog tko ima kuću i garažu, pa si spoji u garaži na kućnu plinsku mrežu pumpu....stavi auto preko noći na punjenje i još ako ima serijski auto kao npr. Fiata Bipower ili Natural power...to je još bolje.....iako taj Fiat ima jednu manu...a taj je mali benzinski spremnik (mislim da je 15-20 lit. max)

Meni je jedan gospodin koji se bavi ugradnjom BRC-a nudio Yuga 1.6 (Fiat Tipo motor) sa LPG + CNG. Inače taj Yugo je služio njegovoj kćerki za prve korake u motosportu.....vozila je s njim utrke...



imam garzu i od garaze do plina imam 5 metri ili u gorem slucaju 10 metara.
a najgore od sveg kaj kome sam god poslao upit ili nazvao niko nezna za cng, ili kazu da su imali al vise nemaju pa da ce mozda imat ili sl.

dobio sam info neku traljavu da ce ove godine se radit cng punionica negdi oko zapresica radi zeta.. pa da je to istina sjekira bi mi pala u med jer kroz zapresic idem doslovno svaki dan.
neas turbo, e to ti nevalja mahune..!

Lucky Luke

 Dali ima nekih novih iskustava na ovu temu? Jel netko zna gdje bi se mogao ugraditi CNG i koliko bi to cca kostalo ?