Problem visokih okretaja kod LPG-a

Autor pekar, 30 Srpanj 2012, 10:19:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

zvrk

Citat: NikolaST  u 31 Srpanj 2012, 19:43:05
kad smo kod Japanaca, samo Wankel motori imaju problema s ugradnjom plina, koliko mi poznato...
ne...
svi Japanski auti imaju problema sa ventilima jer su izraÄ'eni od mekÅ¡ih materijala i lakÅ¡i su...pa imaju problema koji su već gore navedeni...
to je jedini razlog zašto japanski auti imaju problema...
ali to se riješi sa zauljivačima....

edit: da se ispravim...ne svi Japanci...ali velika većina....

i još jedan citat sa drugog foruma, gdje je to jako lijepo pojašnjeno...

U konstrukcijama motora za ekstremne uvjete rada (kao i na tvorničkim motorima za plin), koriste se specijalni izuzetno tvrdi materijali za dosjede ispuÅ¡nih ventila kao Å¡to su krom-nikal legirani nerÄ'ajući čelici, ili joÅ¡ tvrÄ'e, "Stellite" (legura kobalta).
Auti na benzin nemaju tako tvrde (i naravno skupe) materijale jer ih režimi opterećenja ne zahtjevaju. Zato što plin (LPG ili CNG) zbog više temperature izgaranja jače termički opterećuje komoru izgaranja (i ventile), pokrenuta je cijela priča oko prevencije "valve burning"-a.
Da bi se iz LPG-a "izvuklo" maksimum kao goriva, "plinski" motor bi trebao imati slijedeće konstrukcijske razlike u odnosu na benzinski:
- veći stupanj kompresije (LPG ima više oktana od benzina)
- ranije podešeno predpaljenje.
Ali nuspojava bio bi dodatan porast temperature izgaranja.
U klasičnom benzincu (kakvi su naši) ovo bi definitivno vrlo brzo "spalilo" ventile (a možda još ponešto, npr. čelo klipa, glavu itd.). Zato se na klasičnom benzincu ništa ne dira (ne pomiče se pretpaljenje iako bi se moglo ali... )

tutto

Tako je.... O tome cijelo vrijeme pričam....
Netko forsira i u visoke okretaje i nije se ništa desilo, ali nisu motori napravljeni od čokolade tako da će ipak istrpiti sve i svašta, a da im u teorijskom djelu ne pašu visoki okretaji na plinu - ne pašu im. U praksi će, kako koji, manje ili više istrpit, ali definitivno plin nije za visoke okretaje.....
Ili rezime i zaključak....
U teoriji - ne u visoke okretaje
U praksi - teraj dok ide, ide....
Pa nek pojedinac sam izabere ...   :good:

pekar

znači do nekih 4.ooo okretaja je ajmo reć ok sve ostalo na benzin... postavio sam to pitanje jer se neki dan desilo da sam "slučajno" otiÅ¡ao 2. i 3. brzinu do nekih 6.ooo okretaja... i dan poslije ista stvar... pa reku da nisam nekaj napravio motoru... inače ga mjenjam na 2500-3500 okretaja ovisno o situaciji...  :)
kak taj svemir i sve to?
Suha krpa na dnu mora, a i ne mora!

zvrk

ma neee...neće mu niÅ¡ biti....samo se preporuča da ga se ne forsira dugotrajno i pretjerano u visokim okretajima...kao npr. nije baÅ¡ poželjno da vrtiÅ¡ motor na autoputu....pedal to the metal....cijelo vrijeme  ;D

nebu mi niš bilo ako ga voziš kako želiš...ali dugotrajno na visokim okretajima nije dobro jer su previsoke temperature...a materijali pokretnih dijelova motora su napravljeni za malo manje temp. koje stvara benzin...

iako su Fiatovi ventili i klipovi dosta tvrdi...pa nema problema....

Ako je sve ispravno....kod Fiata će jakoo teško doći do toga...
Može doći samo ako nešto ne štima sa smjesom plina i sl.

KužiÅ¡?  ;D

andreiGT

ja svog ložim na plinu pa mu nije niÅ¡ta već 90 tkm.Bitno je da auto ima na svim okretajima dovoljno plina,odnosno da je ugraÄ'ena odgovarajuća instalacija

inače na plinu nemam blokade

prijatelj mi je imao na vectri a 1.6 plin i vozio ju je lagano dok mu jedan dan par ventila nije izgorilo, iza toga je sredio motor i vadio mu dušu svaki dan i auto već 5 godina vozi

zvrk

ventili se svakako troše...kod nekih auta brže...a kod nekih sporije...pitanje je samo tvrdoće i legure materijala i načina vožnje....a i samih postavki plina...
tako da je sve to dosta individualno...

mislim da smo rekli sve o toj temi...jedino ako ima za dodati netko od stručnih komentatora u vidu prakse..