Novi Bravo - LPG iskustvo

Autor tduic, 06 Lipanj 2014, 14:10:39

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

tduic

Kad sam vec na forum.hr bio napisao u temi o teskom paljenju na hladno, evo da prenesem i ovdje to iskustvo od prosle godine...
-----------
Imao sam slican problem na svom Fiat Bravu t-jet sport (150 KS).
Desavalo se samo na hladnom startu, vergla vergla, jedva upali, drnda 10-15 sekundi i onda pocne normalno radit. Ili bi se unutar tih 10-15s ugasio. Nakon toga bi radio sasvim normalno do slijedeceg hladnog starta.
Bio kod svog mehe, mijenjao svjecice - nista, mijenjao bobine - nista, oprao injektore - nista, i onda je slego ramenima i rekao da ne zna.
Onda sam krenuo u surfanje po talijanskim i njemackim sajtovima i nasao hrpu slicnih problema. Od onog da ako pusta presostat, moze plin nakon gasenja auta polako preko vakuumske cijevi doci u usisnu granu i tamo se nagomilavati. Pa onda kod hladnog starta imas smjesu benza i plina, sto naravno motor jako voli.
Druga je bila da pustaju injektori, pa nakon gasenja jos malo curka s istim simptomima kasnije.
S tim saznanjima sam otisao kod svog lpg mehe i to mu sve odverglao da provjeri. Dosao sam popodne taj dan i meho je rekao da nije bilo nista od onog sto sam rekao ali da je nasao problem. Meho je prikopcao lap na lpg ecu i isao voziti. Skuzio je da lpg ecu uopce ne prati benz ecu, vec da baca neke svoje vrijednosti. Sto je zbunjivalo benz ecu i onda bi on na hladno paljenje davao presiromasnu smjesu ili jos neke nedobre parametre. Meho je pohranio podatke, resetirao ecu, vratio podatke i onda je lpg ecu pratio rad benz ecua. Nakon toga vise nije bilo nikakvih problema s hladnim startom. Meho je rekao da se to moze opet dogoditi pa da cemo je opet resetirati, ali da bi ako postane cesto mozda bilo bolje uzeti noviji ecu, koji ima vezu i s OBDom i jos neke senzore i bolji sw, da bi mi ga dao za nekih 900tinjak kn. Za sad nemam potrebe. Eto.
--------
Moram priznati da sam zaboravio zasto je krivi rad lpg-ecua utjecao samo na probleme s hladnim startom, u to vrijeme sam znao.

Nadam se da ce pomoci nekom s LPGom ako bude imao takve probleme kao jednim od mogucih rjesenja i izlaza iz situacije "izmedju cekica i nakovnja", tj. da vas samaraju izmedju plinasa i mehanicara ko je kriv za sto.

get

Ne znam jel ima veze direktno sa tim, ali meni je prošle godine ažuriran SW centrala. Ažuriranje je imalo jednu izmjenu, a to je otežano paljenje kod hladnog starta.

Nadogradnja košta 200KN.

Ja nisam imao nikakvih problema kod paljenja, istina, nemam niti plin, ali sam svejedno nadogradio.


Puntigamer

Vjerojatno ti se plinski ecu zblesira a kako je njegova mapa fiksna to je utjecalo na doziranje plina  a kako je benziski ecu s promjenjljivom  mapom, ona je vjerojatno otiÅ¡la u neke krajnosti  koje nisu u skladu s izgaranjem benzina pa je zato doslo do poremecaja u radu motora.

na jednom natapkano tapatalkom


tduic

Citat: get  u 06 Lipanj 2014, 14:22:43
Ne znam jel ima veze direktno sa tim, ali meni je prošle godine ažuriran SW centrala. Ažuriranje je imalo jednu izmjenu, a to je otežano paljenje kod hladnog starta.

Nadogradnja košta 200KN.

Ja nisam imao nikakvih problema kod paljenja, istina, nemam niti plin, ali sam svejedno nadogradio.

A da? Imas isti model ko ja? Hmm, mozda da i ja nadogradim onda...

tduic

Citat: Puntigamer  u 06 Lipanj 2014, 15:13:40
Vjerojatno ti se plinski ecu zblesira a kako je njegova mapa fiksna to je utjecalo na doziranje plina  a kako je benziski ecu s promjenjljivom  mapom, ona je vjerojatno otiÅ¡la u neke krajnosti  koje nisu u skladu s izgaranjem benzina pa je zato doslo do poremecaja u radu motora.

na jednom natapkano tapatalkom

Je, to mi je jasno, ali mi nije jasno zasto ga to nije smetalo u normalnom radu, samo u hladnom startu?

Puntigamer

Vjerojatno zbog pomaka benziske mape i ona bi ostala tako nakon gasenja motora i kod pokretanja bi ona ostala aktualna, dok lambde ne bi postigle radnu temperaturu i preuzele upravljanjem smjese.

na jednom natapkano tapatalkom


get

Citat: tduic  u 06 Lipanj 2014, 15:30:06
Je, to mi je jasno, ali mi nije jasno zasto ga to nije smetalo u normalnom radu, samo u hladnom startu?

u ovlaštenom kada ti spoje na dijagnostiku bi ti trebali to ponuditi.

Taj update je izašao, činimi se, prošle godine u 3. mjesecu.

tduic

Citat: Puntigamer  u 06 Lipanj 2014, 17:14:44
Vjerojatno zbog pomaka benziske mape i ona bi ostala tako nakon gasenja motora i kod pokretanja bi ona ostala aktualna, dok lambde ne bi postigle radnu temperaturu i preuzele upravljanjem smjese.

na jednom natapkano tapatalkom

Je, imas pravo. I kod normalnog rada je benzinska mapa bila ***, ali je plinska mapa nije citala (sto je zapravo uzrok problema, koja ironija :)) pa je sve bilo ok. A kod hladnog starta se pali na benz. Ostaje jos jedno pitanje: zasto kod toplog starta, kad se isto pali na benz, nije bio problem? Vjerojatno zato jer je smjesa bila (pre)siromasna, sto nije smetalo kod toplog motora.

tduic

Citat: get  u 06 Lipanj 2014, 20:34:58
u ovlaštenom kada ti spoje na dijagnostiku bi ti trebali to ponuditi.

Taj update je izašao, činimi se, prošle godine u 3. mjesecu.

Aj bas cu se raspitat. Pretpostavljam da nakon toga ne treba nis raditi glede plinskog ECUa, ili?

get


tduic


Mike20

Dosta sam proučavao plin na t-jetu.

Ima par problema.

Prvo je poddimenzionirani isparivač koji se ugraÄ'ivao, on mora biti OBAVEZNO dva puta jači od snage motora.
Da sad stavljam plin, obavezno bi išao BRC Sequent sa onom crnom ciglom od isparivača i max dizne i 8mm cijevi za dovod plina od boce do isparivača

Drugo su prespore dizne koje  ne daju dovoljan protok plina poÅ¡to ovaj motor ima dosta momenta od malih okretaja, npr 120KS ima 0.5 bara pritiska turba na 1500 okretaja kod pritisnutog gasa do poda, na 1800 okretaja već je na 0.8-0.9 bara.

A upravo to ne mogu pratiti spore dizne i premali ispraivač. Mislim da su najbolje dizne BRC Max žute bolje, koliko sam gledao to su najbrže dizne s najvećim deklariranim protokom plina, mogu "hraniti" preko 50Ks po cilindru.

Radi sporih plinskih dizni (oe imaju vrijeme otvaranja i vrijeme zatvaranja), ubrizgavanje svaki put kasni po ciklusu, ecu benzina korigira vrijednosti do jedne granice, i kad više ne može, izbaci grešku siromašne smjese, jer mapa benznskog ECU-a "ode" van parametara samoadaptacije, a ovi noviji motori imaju dosta kratka vremena ubrizgavanja.

Radi toga zna potrošnja plina biti dosta veća u odnosu na benzin, i do 2-3 litre i auto teško pali ujutro na benzin

To se meni dogaÄ'alo, ali UVIJEK u okretajima oko 2000rpm, nikad na viÅ¡e od toga
Pratio sam u vožnji trimove (STFT i LTFT) i došao sam do tog zaključka.

150KS verzija radi sitno bolje, jer razvija max moment od 2000rpm, dok 120KS već od 1750 rpm i zato se kod naglog pritiska gasa oko tih okretaja dogodi trzaj tj. lag.
ALi samo u tom slučaju, inače uz " normalno" pritiskanje gasa, ovoga nema i plin radi dobro

Ja imam Lovato Easy Fast, originalni isparivač RGJ od 160KS zamijenio sam sa Lovato RGJ High Performance koji drži 270KS i maknuo sam dodatni grijač plina koji je bio na slabijoj verziji.

Dokaz da je 160KS isparivač preslab za turbaka od 120 ks je da bez dodatnog grijača plina po ljetu, ovaj slabiji isparivač nema dosta plina za okretaje iznad 4000rpm (osobno sam testirao)

S tim dodatnim grijačem pod haubom je prava zbrka od cijevi za vodu.

Ovaj 270KS isprivač bez dodatnog grijača daje plina dovoljno do blokade,

Eto ak kome pomogne u problemu i dilemi