T-Jet Motorno ulje

Autor Puntigamer, 30 Studeni 2014, 13:22:15

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Puntigamer

Znamo da je motorno ulje vrlo važna stavka u održavanju motora. Nešto se malo pisalo o motornom ulju u nekim drugim temama, pa sad možemo svoja iskustva i saznanja o motornom ulju za T-Jet motor imati na jednom mjestu.

Prema Fiatovom uputstvu specifikacija za 1.4 T-Jet motor:
Sintetičko ulje, gradacije SAE 5W-40, ACEA C3, po Fiatovoj klasifikaciji 9.55535-S2. 
Fiatovo preporučeno motorno ulje je SAE 5W-40 SELENIA K.P.E. (Pure Energy)

Definicija Fiatove klasifikacije:
FIAT 9.55535-S2 Qualification for Diesel and gasoline engine, with exhaust treatment system, lubricants, with extended drain.
http://www.flitalia.it/en/fl/manuale/en/omot_010503.htm#fiat

Klasifikacije po drugim proizvoÄ'aćima automobila za Selenia ulja:
http://www.flitalia.it/en/fl/manuale/en/omot_0201.htm

Količina motornog ulja:
Karter 2,75 lit ili 2,4 kg
Karter i filter ulja 2,9 lit ili 2,55 kg

Izmjena ulja i filtera:
Svakih 30000 km ili svako 24 mjeseca

Potrošnja ulja:
Uobičajena maksimalna potrošnja ulja je 400 grama na 1000 km tj. 0,45lit/1000km.

Navedeni podaci su preuzeti iz originalnoga Manuala za Fiat Bravo.



Koje motorno ulje koristite, na koliko ga mijenjate, kolika vam je potrošnja ulja?

Koristim Seleniu KPE, izmjena na 20000 km i u tom intervalu dolijem cca 1,6 lit ulja. Na servisu su mi jednom prilikom stavili SELENIU K i primjetio sam malo veću potrošnju ulja.

get

Ja sam od početka na KPE.

Ove godine sam prvi put nadodao malo ulja, mislim 0.15l, a mijenjam ga jednom godišnje i kraće, a kilometraža mi je ionako ispod 10 000km, pa to ispadne da mi izmjena ide 5000-7000km.

Sad su u planu svjećice, pa ću vjerojatno još jednu rundu izmjene napraviti, a ponajviše zbog iznimno puno kišnih dana, što vjerojatno ne pogoduje niti filteru zraka niti ukupno motoru.

Ne znam zašto bih trebao testirati sa drugim uljima kada je ovo sasvim dobro.

A i ide ga 3 litre, tako da to i nije neki problem.

Jedino ako netko zna za neko bolje ulje . . .


156 sp1 rosso

.....ja sam promijenio ulje jučer selenia K.P.E i litra je 100 kn ok ne ide puno ulja ,ali duplo jeftinije ulje je ovo......nisam stručnjak ,ali ovo bi odgovaralo mislim.

http://www.liqui-moly.com/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3700.html?OpenDocument&land=GB
....i tata bi sine...

Mike20

Ja ga mijenjam na 10-13 000km, to je svaka 4 mjeseca bilo dosad, Selenia K.P.E. Osim Selenie mislim da bih jedino stavio Castrol 5w40  C3

Najviše dosad ga je potrošio 0.5l na toj km, kad je bilo malo ganjanja

http://magnatec.castrol.com/en/oil-range/5w-40-c3.html

get

Da je minimalno egde, ovak to je znatno lošije ulje.

Mike20

Istina, Magnatec je najprije ulje za hladni start, ne za "vruće "ganjanje

dankozg

Koristio sam Liqui moly TOP Tec 4100 5w-40 koje zadovoljava  specifikacije - C3 i Fiat 9.55535-S2 i to dvije izmjene. Mijenjano je svakih 15000 km ili jednom godiÅ¡nje, ovisi Å¡to prije nastupi. Trebalo je jednom nadoliti po tri deci. Cijena cca 80 kn/l.

Budući da se Liqui moly dosta teško nabavlja sada je u motoru Aral HiTronic 5w-40 s istim specifikacijama. Njega sam uspio nabaviti po nekih 45kn/l.

Mislio sam i na Seleniu KPE, ali zbog cijene sam odustao.

Eto, zasad je sve u najboljem redu.

get


Mike20


ALFA145QV

Citat: Mike20  u 02 Ožujak 2015, 14:58:44
Ovo bi trebalo biti puno bolje od Sellenie vele:

http://www.motorna-ulja.net/proizvodi/aral-high-tronic-5w40-505.01-1l-286.html

Zašto bi trebalo bit bolje ?
Pa to je za normu 505.01 koju traže VAG motori TDI grupacije. Benzinci se vrte na viÅ¡im okretajima od čaÄ'ara.

Nisam neki stručnjak, ali specifikacije nekog motora traže odreÄ'eno ulje (u ovom slučaju prvo punjenje u motoru je Selenia). Samo projektiranje motora i zazora raÄ'eno je sa Seleniom K.P.E. pa po toj logici stvari to je to.
Jes skupo, ali ...
Alfa 145QV...Fiat Seicento Sporting ... Fiat Tipo  1,4 16V

luka78

Pozdrav,

Evo ja sam danas mjerio potrosnju ulja nakon predjenih 11000, sipana selenija WR. Do duse, radi se o M-jet 1.9 16V. Koliko je ovdje po vama potrosio ulja, sipano je tacno 4.6 L?

Slika u prilogu:


get

Deci do dva.

Od MIN do MAX ti je oko jedne litre.

Ne bi vjerovao, ali sve te stvari pišu u uputstvima :)


get

Citat: ALFA145QV  u 02 Ožujak 2015, 21:35:07
Zašto bi trebalo bit bolje ?
Pa to je za normu 505.01 koju traže VAG motori TDI grupacije. Benzinci se vrte na viÅ¡im okretajima od čaÄ'ara.

Nisam neki stručnjak, ali specifikacije nekog motora traže odreÄ'eno ulje (u ovom slučaju prvo punjenje u motoru je Selenia). Samo projektiranje motora i zazora raÄ'eno je sa Seleniom K.P.E. pa po toj logici stvari to je to.
Jes skupo, ali ...

Odavno su se specifikacije TD-a spojile sa uljima za benzinske ili obratno.

Evo koja odobrenja ima KPE

SAE 5W-40, ACEA C3, API SM/CF, FIAT 9.55535-S2 CONTRACTUAL TECHNICAL REFERENCE N°F603.C07, MB-Approval 229.51, VW 502.00-505.00, VW 505.01, BMW LL-04

Ali bez obzira na to, ja sam isto mišljenja da je za t-jet i dalje najbolje KPE.

Držim se one, kolko para tolko muzike.

Ne vjerujem u jeftine stvari i amen.

Mike20

Istina, al eto tko razmiÅ¡lja o alternativi da ima o čemu razmiÅ¡ljati  ;D

Sva sreća pa u t-jet neide puno ulja, al ovo o projektiranju motora za baš SAMO jednu vrstu ulja i niti jedno drugo-ak je tak onda su motori šrot teški.

Al misšljena sam da KPE ne vijedi tih novaca (140kn/l) ni blizu
Jel uopće postoji ulje nekog drugog poznatog proizvoÄ'ača da je skuplje od te cifre?

get

Pa naveo sam ti dućan gdje je litra 93KN/l