T-Jet Motorno ulje

Autor Puntigamer, 30 Studeni 2014, 13:22:15

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Puntigamer

Po ovome KPE najlošije ulje.

Poslano sa mog HTC U11 koristeći Tapatalk


Mike20

Isto ko i Castrol, ali oba daleko lošija od Arala 0w40, ali su bolja od Arala 5w40 i to dosta

Čitao sam malo o tom 0w40 ulju i piše da je najbolje u toj klasi, s najboljim karakteristikama.
Znači, Aral 0w40 za cijenu od 40-50kn po litri, je definitivno najbolje

Mike20

Greška,
Aral 5w40 je po 40-50kn/l
Aral 0w40 je po 70kn/l

Mike20

Ne znam dal se spominjalo, al da ponovimo, c/p

Aral SuperTronic 0w-40 je LOW SAPS ulje napravljeno većinom od PAO BAZE i aditiva na organskoj bazi(esteri) što znači da se može upotrebljavati i u vozilima sa filterom čestica(DPF).
Aral SuperTronic 0w-40 u Njemačkoj ima servisni interval na 50 000km
(da 50 000km) ili 2godine, ali zbog lošije kvalitete goriva u Hrvatskoj ne preporučuje se duži interval od 20 000km ili 1 godine.

ARAL
Flash point Closed cup: 244°C
Pour point -63 °C

Dakle, ak je još neko imao dilemu koje je ulje daleko bolje od Selenie, to je Aral Supertronic 0w40

Memphis

Vama se vidim svašta može prodat. Kao nekadašnji Duralube koji se vrtio na TV prodaji

Mike20

Malo se informiraj
Pričamo o ulju, poznatoj i kvalitetnoj marki.
Malo prouči sastav/karakteristike pa ti  bude jasnije.
Daklem,Aral 0w40 je najbolje C3 ulje, a osim toga zadovoljava Fiat normu za t-jete
0w je sigurno bolje od 5w i to kad je najbitnije, hladni start zimi

Memphis

Citat: Mike20  u 05 Listopad 2018, 06:46:26
Malo se informiraj
Pričamo o ulju, poznatoj i kvalitetnoj marki.
Malo prouči sastav/karakteristike pa ti  bude jasnije.
Daklem,Aral 0w40 je najbolje C3 ulje, a osim toga zadovoljava Fiat normu za t-jete
0w je sigurno bolje od 5w i to kad je najbitnije, hladni start zimi
nemam se ja kaj informirat kad znam o čemu pričam

Otkrio si toplu vodu da je 0W40 kvalitetnije ulje od 5W40. Sinetika naspram polusintetike. To što si vidio Aral na testu ne znači da je super kvalitetno jer u klasi 0W40 ima kvalitetnijih ulja. Aral je neki prosjek. I po čemu je taj Aral najbolje 0W40? Po ovom glupom "testu"? Ja ti odmah kažem da nije ...

I te karakteristike si koje si pisao si krivo prepisao ...

Mike20

5w40 nije polusintetika. Imaš.dvije vrste tzv sintetike ovisno o bazi.
Ponavljam, Aral 0w40 je (vrlo vjerojatno)  najbolje C3 ulje, a ispunjava Fiat 95553.5-S2 normu

Ovo sam citirao, nije prepisano, i da, točno je.

Koje je 0w40 C3 kvalitetnije?

Memphis

Citat: Mike20  u 05 Listopad 2018, 13:45:25
5w40 nije polusintetika. Imaš.dvije vrste tzv sintetike ovisno o bazi.
Ponavljam, Aral 0w40 je (vrlo vjerojatno)  najbolje C3 ulje, a ispunjava Fiat 95553.5-S2 normu

Ovo sam citirao, nije prepisano, i da, točno je.

Koje je 0w40 C3 kvalitetnije?
Gle ne znam uopće dal da ulazim u ikakvu raspravu sa tobom jer vidim da to nema smisla. Toliko si uvjeren u svoje (ne)znanje da ovo ne može biti neka kostruktivna rasprava.

Al da se refreriram bar na nešto kad sam već počeo.

90% 5W40 ulja na našem tržištu je polusintetika, možeš na prste jedne ruke nabrojat ulja koja su 100% sintetika. Nema 2 vrste sintetike nego jedna ili je ili nije ako nije onda je polusintetika.

Da se razumijemo Aral uopće nije loše ulje ali koji su to tvoji kritetriji da je Aral najbolje ulje? To što nosi Fiatovu specifikaciju?

Kad bi spominjali Mobil 1, Motul i sl. onda bi mogli pričat o najkvalitetnijim 0w40 uljima ...

Mike20

Ak nemreš čitati ovo, imaš gore desno u ekranu crveni "X" pa ga klikni.



Stavio sam link s nekakvim dokazima da je Aral bolje od Selenie po nekakvim svojstvima podmazivanja objašnjenim u videu. OČito se nisi ni potrudio vidjeti komentare, lik je odradio te testove i nešto dokazao.

TI si se iz nekog nepoznatog razloga našao prozvanim i rekao da sam otkrio toplu vodu.

Stvarno ne kužim što hoćeš.

AKo sam dobro shvatio stručnjake koji su daleko pametnij po tom pitanju od tebe i mene, postoje 2 vrste "pravih" sintetičkih ulja po vrsti baze koja se u njima koristi, jedna se dobivaju iz nafte, druga od "nule" u laboratoriju

Ta od naftne baze se dobivaju procesom hydrocracking, (pročišćavanje, razbijanje većih lanaca molekula) zato se ta ulja i zovu HC jer im je takva baza

U laboratoriju se za bazu koristi najčešće polialfaolefin, pa se ta ulje nazivaju PAO radi istoimene baze koja se koristi i koja je bolja od baze koja se dobiva iz nafte jer ima poboljÅ¡ane performanse pri visokim i niskim temperaturama, poboljÅ¡ana termalnu i oksidacijsku stabilnost, unaprijeÄ'ene karakteristike trenja i duži životni vijek podmazivanja u odnosu na naftnu bazu

Pa kad kupuješ ulje za novije aute, onda je najbitnija specifikacija, jer ipak to nešto znači za sustave u autu (npr. katalizator), jer je bitno npr. da imaju manje pepela

DAkle sintetika sa većim udjelom PAO baze je najbolja "vrsta" sintetike, u odnosu sa sintetiku sa HC bazom

PA pitam te još jednom, koje je ulje bolje od Arala 0w40 po svojim karakteristikama, da je low SAPS i da zadovoljava normu za t-jet motor?

Mike20

Još malo uljne "Filozofije"

Bitan je HTHS broj. To je tkz. High Shear-High Stability broj pri 150c. Taj broj je vrlo vazan kod turbo motora, i prakticno oznacava debljinu uljnog filma pri 150c (sto je normalna temperatura na najopterecenijim djelovima). Kod manje vise svih evropskih auta, taj broj mora biti minimalno 3.5 (to je ACEA A3/B3 B4 zahtjev). Kod castriola 5W40 Edge je oko 3.8, kod 0W40 je oko 3.7, kod Mobila 1 je 3.8, kod Shell Helix Ultra Sn je oko 3.88. Kod Castrola 0W30 je 3.58.
Sto je veci broj to je bolje. medjutim, takodje, zajedno sa HTHS broj je vazno da je NOACK, ili isparavanje ulja tokom sat vremena, ispod 10%. Ulja koja imaju NOACK ispod 10% imaju Mercedesovu oznaku MB 229.5. Ja kada kupujem ulje trazim da ima tu oznaku.
Medjutim, ima i tu razlika.
Ulja sa niskim NOACK-om znace da ce zadrzati HTHS broj dobar niz kilometara. Trenutno Shell Helix Ultra 5W40 (API SN) ima vjerovatno najnizi NOACK na trzistu od 6.8% (u SAD se moze uzeti Redline 5W40 i 5W30 koji imaju 6%). Castrol 0W30 ima oko 7%, Mobila 1 je oko 8.7%.
Zajednicko za sva ova ulja je sto su ili puna sintetika (Castrol 0W30, 0W40, Redline, Shell Helix Ultra 5W40) ili sintetizirana sa velikom kolicinom sintetizke baze (Castrol Edge 5W40 i Mobil1).



Aral 0w40 ima HTHS 3.7 i Merc normu MB 229.51, znači da je NOACK dosta ispod 10%

Memphis

Lijepo si to sve prepisao ...
Citat: Mike20  u 06 Listopad 2018, 14:06:22
Ak nemreš čitati ovo, imaš gore desno u ekranu crveni "X" pa ga klikni.
Nemrem, lijepo si ti to sve prepisao ali nisam te tražio da meni objašnjavaš "uljnu filozofiju".

I opet otkrivanje tople vode da je sintetika bolja od polusintetike. Za to meni ne treba "dokaz".

Nisam sam se osjetio "prozvanim" nego sam te samo pitao zašto je po tebi aral najbolje ulje? Tvoji "dokazi" su neki glupi youtube "testovi". I to je to. Pišeš o stručnjacima, uljima i onda to prozivaš uljnom filozofijom. Pa zašto onda uopće to pišeš? Kupi kantu koju je Youtube stručnjak prozvao najboljom toči i vozi. Zato sam ti rekao da ti se svašta može prodat.
A nemoj pisat o uljima kao da nešto znaš a nemaš pojma. Nabacao si tu hrpu informacija koje ne znaš intrepretirat i sad se ti kao kužiš u to i meni si nekaj pokazao/dokazao da nešto znaš? Kaj?

Tak da sam dobro predvio što me očekuje pa ide X

Mike20


Nigdje ne piše da sam stručnjak, pojma nema o nekim stvarima.
ALi sam naučio.

ZAto služi i rasprava.
AK si toliko pametniji od mene, trebao si argumentirano napisati odgovor na 3. put postavljeno pitanje koje glas: KOJE je C3 ulje bolje od Arala 0w40 po svojim svojstvima i da zadovoljava FIatovu S2 normu?

Ajd pročitaj nešto s razumijevanjem

Nigdje ne spominjem polusintetiku i da je lošija od sintetike.

Pričam o dvije vrste sintetike koje se razlikuju u svojoj bazi

AKo je tebi ovaj test s youtubea glup, narano da imaš pravo na mišljenje, što ne mora značiti da si u pravu