Zvucnici slabo rade

Autor DarioChoki, 16 Kolovoz 2015, 23:53:56

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

DarioChoki

Stavio sam nove zvucnike mjesto tvornickih
U vratima imam 2 16ke
peak power 200w
nominal power 50w
i na zadnjoj polici
2 16ke
peak power 120
nominal power 20-80
u te brojeve se ne razumijem bas najbolje
radio mi je sony 4x50 w pise snage
i novi zvucnici mi slabije sviraju kada ih pojacam na isto kao stare
a kada ih pojacam vise bas im je nekako iskrivljen i zvuk
pa sam staivo i bas i vokale na -1
do cega bi to moglo biti
da li su prejaki ili sam mozda pomjesao + i - na zicama
Vrijeme je kratko, previĹÄ,,e kratko da bi se troĹÄ,,ilo na ruĹžne cure i auta sa malom potroĹÄ,,njom.

tom1961

Vjerojatno su ti 8 oma, a stari su ti bili 4.

A treba pogledati i podatak o iskoristivosti, odnosno koliko db dobiješ po 1V.

Ukratko, zvučnike nije lako kupovati. Uvijek treba provjeriti slažu li se po karakteristikama sa starima, jer snaga nije isključivi i jedini podatak. A ono što je najvažnije, zvučnike treba poslušati prije nego što ih kupiš, i to s istim ili identičnim radiom.

Nadalje, treba vidjeti za koje je frekventno područje zvučnik. Moja Marea, a vjerojatno onda i tvoj Bravo, ima na armaturi visokotonce, a u vratima baseve. To znači da ima negdje ugraÄ'enu frekvencijsku skretnicu. Ako si kupio Å¡irokopojasne zvučnike i stavio ih u vrata, moraÅ¡ izvaditi frekvencijsku skretnicu.

Plus i minus ako pomiješaš, nije ništa strašno, ali moraju i lijevi i desni biti jednako. Ako ih spojiš različito, imat ćeš nešto slabije baseve, no to se u principu primijeti doma na velikim zvučnicima, u autu je to praktički nevidljivo.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

DarioChoki

4 oma su zvucnici nisu 8
zvucnici su 2way visokotonac i bass
pa mogu li raditi i visokotonci u tabli gore i svi ovi ostali zvucnici
nisam razumio to sa skretnicom
Vrijeme je kratko, previĹÄ,,e kratko da bi se troĹÄ,,ilo na ruĹžne cure i auta sa malom potroĹÄ,,njom.

tom1961

Skretnica je sklop koji se inače nalazi u zvučnim kutijama, a razdjeljuje baseve na veliki zvučnik, visoke na visokotonce i eventualno srednje frekvencije na srednjetonce. Ne znam postoji li u automobilima, ali znam da ako narineš puni signal na visokotonca, ispalit će membranu, moraš mu staviti bar jedan kondenzator u seriju, tako je bilo kod mene na Astri. I kad je kondenzator riknuo, odmah za njim riknuo je i visokotonac.

Ako je tvoj zvučnik 2 way, znači da ima skretnicu ugraÄ'enu u zvučnik i ne moraÅ¡ o njoj razmiÅ¡ljati.

Ne znam dalje, nemam dovoljno podataka da bih ti mogao kvalitetno odgovoriti. Pretpostavljam da si nove zvučnike stavio na iste kabele kao i stare, ne vidim što je moglo poći po zlu.

Inače, sličnog Sonyja imam i ja, moj je 4 X 52 W i sve radi normalno. Lijepo se čuo na Astri, sad sam ga stavio u Mareu, sve isto.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

cicili

prvo i osnovno dali si dobro odredio + i -. zbog toga zvucnik moze izgubit bas i cudno radit.

drugo stvar je da su zvucnici novi i da se trebaju razradit.

treca stvar je da pogledas osjetljivost zvucnika to je ono o cemu je kolega pisao

Citat: tom1961  u 17 Kolovoz 2015, 00:48:17


A treba pogledati i podatak o iskoristivosti, odnosno koliko db dobiješ po 1V.


jer ako je osjetljivost starog zvucnika bila manja od sadasnjeg onda bi sadasnji trebao glasnije svirat i obrnuto.

i jos jednu stvar trebas znati da radio daje mozda 10w rms-a i da zvucnici trebaju snagu da bi svirali, jer ako ti nesto predvidis da radi sa 50 onda ono sigurno nece davati puni potencijal ako radi sa 10.  :ok:

moj savijet ti je da pogledas polove prvenstveno, i sacekas da se zvucnici razrade pa ce se mozda i bas pojavit, ako ne ugradi neko malo pojacalo pa ces vidjet kako cisto i glasno mogu svirat  ;)

Mike20

Na radiju piše 4x50w, a to je max, povremena snaga. Trajna snaga tih radija je 18-22w po kanalu, dakle oko 4x20w.

Osim snage na zvučnicima je bitna i osjetljivost, to jeono što piše u dB, veći broj znači da mu manje "snage" treba da se pokrene. Dakle npr 90dB, 92dB je bolje od 86 ili 88Db, a tu osjetljivost nekad ni ne napišu ak je "slaba"

Ako zamijeniš pluseve lijevih i desnih-npr desne spojiš dobro, lijeve kontra, nešto će se slabije čuti

Kreni otpočetka- kablovi koji izlaze iz radija, označi si kanale i +/- i prati do zvučnika

DarioChoki

Citao sam da se moze provjeravati je li zvucnik pravilno spojen ako bas kada udari opna ide napolje
ako ne opna ide unutra
moze li tako ?
90db je osjetljivost sad sam progledao
Vrijeme je kratko, previĹÄ,,e kratko da bi se troĹÄ,,ilo na ruĹžne cure i auta sa malom potroĹÄ,,njom.

topolino

To je tocno, ali ces tesko odrediti jer mambrana stalno seta unutra vani zbog inercije. Sto je laksa membrana to ti je osjetljivost db/1w veca. Tvornicke papirnate ce imati vecu osjetljivost od pjenastih, kevlarskih, itd. jer je manja masa od ostalih, ali nemogu podnositi vece snage zbog distorzije materijala membrane kod bassa. Tvornicki imaju osjetljivost oko 91db do 93db, svaki db vise ti ogrubo znaci skoro 2, ako ne i vise puta glasniji zvucnik na istoj snazi.
Edit:
Slabije ti se cuje zbog manje osjetljivosti zvucnuka i premale snage radija, pa radio ide u cliping i moze spaliti zvucnike. Ili kupi vrlo osjeljive zvucnike koji kostaju ko suho zlato ili ugradi pojacalo 4x50w i stavi zice 1.5 kvadrature jer tvornicke su u najboljoj opciji 0.75.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Talijan

Citat: Mike20  u 17 Kolovoz 2015, 10:58:11
Na radiju piše 4x50w, a to je max, povremena snaga. Trajna snaga tih radija je 18-22w po kanalu, dakle oko 4x20w.

Osim snage na zvučnicima je bitna i osjetljivost, to jeono što piše u dB, veći broj znači da mu manje "snage" treba da se pokrene. Dakle npr 90dB, 92dB je bolje od 86 ili 88Db, a tu osjetljivost nekad ni ne napišu ak je "slaba"

Ako zamijeniš pluseve lijevih i desnih-npr desne spojiš dobro, lijeve kontra, nešto će se slabije čuti

Kreni otpočetka- kablovi koji izlaze iz radija, označi si kanale i +/- i prati do zvučnika

A da li se moze spojiti 2 izlaza da rade kao jedan, tj. sto si govorio trajna snaga po kanalu 18-22 da dobijes sa dva kanala kao jedan. To cisto zbog sub-a jer ja u svom slucaju imam u vratima i gore naprijed spojeno paralelno, visoki su razdvojeni kondenzatorima i to je to. 

cicili

nemozes to sa radiom radit, pretpostavljam da mislis na bridge.

ma ne zamaraj se, ako nemislis nista konkretno slagat, pusti da se razradi sve, malo postimaj eq kako ti pase i pogledaj polove dali su ti dobro okrenuti.

za mjesec - dva ce bolje svirat ako si naravno nove zvucnike kupio.

Mike20

Neće niÅ¡ bolje svirati s vremenom, kod zvučnika nema razraÄ'ivanja, oni izlaze iz tvornice razraÄ'eni sa specifikacijama koje imaju.
Ak su 90dB, neće postati 92dB, ak su 50w rms, neće dobiti dodatnih 20w

DarioChoki

Zamjenio sam zice na zadnjem zvucniku plus i minus mada ne znam sta je sta ali razlika je ogromna. Bas se cuje kao da imam woofer u gepeku
I na jednom prednjem sam zamjenio polove ima malo razlike
Ne toliko kao ma zadnjim ali sada sam zadovoljniji
Vrijeme je kratko, previĹÄ,,e kratko da bi se troĹÄ,,ilo na ruĹžne cure i auta sa malom potroĹÄ,,njom.

the-rider

 :tup
daj nekom ko zna sta je plus i minus da ti to spoji  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

DarioChoki

#13
Evo gledam servisnu knjizicu i nasao djek kako izgleda i gledam na kojem je je broju koja zica i jel plus il minus
Hahaha na kraju se tog sjetio



Edit
Promjenio sam polove na svim zvucnicima kako treba
Sada je dovoljno glasno kao i ranije
Bass je cist
Sada sam zadovoljan
Do toga je bilo
Ako koga muce zice jos
U servisnoj knjizici ima slika djeka i oznacene su zice za svaki zvucnik koja je plus koja minus posto su sve razlicite boje po tome sam ja spojio sada i funkcijonise odlicno
Vrijeme je kratko, previĹÄ,,e kratko da bi se troĹÄ,,ilo na ruĹžne cure i auta sa malom potroĹÄ,,njom.

Puntach

Malo je stara tema, ali imam slican problem. Rijec je o Puntu mk2a. Zvucnici su serijski, dole u vratima 16.5cm, kod retrovizora visokotonci.


Prilikom kupnje u autu je bio prastari Sony



Sve je bilo super na njemu, bass, visokotonci, skroz solidan zvuk s obzirom da se radi o serijskim zvucnicima.



Ugradio sam Alpinea



Od tad bass-a gotovo da ni nema, imam osjecaj da 90% zvuka dolazi od visokotonaca, a bas radi sa full slbim intenzitetom.


Do cega bi moglo bit? ISO nije isti za Sony i Alpine il nesto drugo, nesto trece???
PoĹÄ,,tujem svakoga al se nikoga ne bojim, osim dragog Boga jer je razlog ĹÄ,,to postojim...

Dok zivot juri, ja cu lagano...