Bravo tesko pali

Autor zelj01, 14 Listopad 2015, 22:42:05

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 3 Gosti pregledava ovu temu.

zelj01

Za sada hvala svima na pomoci...

tom1961

Citat: buzz11  u 16 Listopad 2015, 17:53:28
Fakat ne znam kaj bi ti rekao. Napisao si roman koji je ptopuno pogresan. U alternatoru postoji regler koji je zaduzen da neovisno o broju okretaja i ukljucenih potrosaca odrzava napon punjenja izmedu 13,5 i 14,8 V. Kada je regler neispravan onda alternator ili ne puni ili prepunjava sto u oba slucaja ne valja.
Moze remen cvilit do imendana. Kakvo proklizavanje. Proqklizava kad nije dovoljno naspanan i svejedno puni. Dovoljno je vec 300 okretaja alernatora da fila punom snagom. Ne moze proklizavat 2000 okretaja kad se vozis 140 po autoputu recimo.
Astre od pamtivijeka imaju problem, kao i svi opeli vise manje, sa reglerima. Kad si promijenio alternator bilo je sve super jer na njemu bio i novi regler. Tebe je zezao regler, a ne cviljenje remena
meni je na 156 remen cvilio 100000 km pa nije popilo akumulator.
Trebam li ti objasniti da sam mijenjao i regler pa se dogaÄ'ala ista stvar? Ajde mi onda objasni, ako on puni sa 14,2 V, a nakon Å¡to upaliÅ¡ svjetla, padne na 13,5 i remen počne cviliti? Onda zategneÅ¡ remen pa opet puni na 14,2 sa svjetlima i bez njih? I za to je isto kriv regler?

I da, alternator je Boschov, a regler je isti kao i na 90% starijih Fiata.

Nisam završio elektrotehnički fakultet bez veze, 13,5 V nije dovoljno da akumulator na dizelašu napuni do kraja. Najmanje 13,8 V ti treba.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

buzz11

Citat: tom1961  u 19 Listopad 2015, 12:30:26
Trebam li ti objasniti da sam mijenjao i regler pa se dogaÄ'ala ista stvar? Ajde mi onda objasni, ako on puni sa 14,2 V, a nakon Å¡to upaliÅ¡ svjetla, padne na 13,5 i remen počne cviliti? Onda zategneÅ¡ remen pa opet puni na 14,2 sa svjetlima i bez njih? I za to je isto kriv regler?

I da, alternator je Boschov, a regler je isti kao i na 90% starijih Fiata.

Nisam završio elektrotehnički fakultet bez veze, 13,5 V nije dovoljno da akumulator na dizelašu napuni do kraja. Najmanje 13,8 V ti treba.

Ocito kombinacija mehanickog i elektronickog problema u alternatoru.

:facepalm:
Nisam ni ja bezveze zavrsio FER i jos jedan faks uz njega.
Dakle ako cemo tocno i precizno. Minimalni napon za napunit bilo koji akumulator iznosi 14 V (puni i sa 13,7 vec, ali dolazi do sulfatizacije). U principu napon punjenja varira izmedu 14,4 - 14,7 V ovisno o snazi akumulatora. Potpuno je nebitno da li je akumulator u benzincu ili u dizelu. Nadalje, kao elektrotehnicar trebao bi znati da alternator u biti uopce ne PUNI akumulator nego ga samo ODRZAVA te isporucuje struju svim ukljucenim potrosacima. Da bi alternator i mrvu napunio akumulator moras se vozit barem 300 km u komadu. Broj okretaja potreban za puni rad istog je min 1500 okretaja (onih 300 iz proslog posta je bilo tvrdo karikiranje stvari).
Vjerujem da ti je poznato kako u je u biti kapacitet akumulatora posve nebitan. Bitna je startna struja akumulatora, a ne kapacitet 55, 65 ili 80 Ah. Moze imat i 200 Ah ako je startna struja slaba. Za pokrenut dizela od recimo 1900 ccm potrebna startna struja varira izmedu 270 - 290 A
To je amperaza koju akumulator moze isporusit roku od 30 sekundi na temperaturi od -18 stupnjeva a da napon ne padne ispod 7,2 V.
Itd, itd. Akumulator od 55 Ah i startnom strujom od 470 A kresne dizelasa kad god sjetis.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

tom1961

Eh, taj je faks puno izgubio kad je prestao biti ETF i postao FER (šala mala, ali činjenica je da su osnove elektrotehnike smanjene u odnosu na ranije i ljudi često ne nauče osnovne stvari).

Kolega, vidim da imaÅ¡ dosta znanja, ali ja imam i dugogodiÅ¡nje iskustvo Å¡arafljenja po autima i za objasniti neke stvari nije dovoljna samo teorija. Rado bih se naÅ¡ao s tobom na kavi pa da razjasnimo ovu problematiku koja nije nimalo jednostavna, jer postoji joÅ¡ neÅ¡to u cijeloj priči, a to je maksimalna struja i magnetsko polje koje se protivi okretanju alternatora i koči ga, no sad ne bih viÅ¡e opterećivao ovu temu s time, otiÅ¡li bismo previÅ¡e u  :off:

Da skratimo priču: cijeli sustav mora biti ispravan, jer jedna greška još može "proći", ali već dvije - gotovo, auto ostaje doma.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

buzz11

Zavrsio sam dok je jos bio ETF samo se danas malo tko uopce sjeca da se FER nekad tako zvao.
Naravno da ima jos toga sto utice, ali nisam htio preduboko jer smo ionako off totalno. Btw...citavo djetinjstvo i mladost sam proveo sarafeci po autima kod strica u servisu. Bogu hvala da sam se primio knjige na vrijeme  :rofl

Nema problema. Kava moze kad bidem u hr.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

franjo-fritz

Isoooo miki matematika, fizika, kemija, povjest,pa cak i nasa se ukljucila, a da nepricam o kvantalnoj fizici fiata koj tesko pali.... Kakav altenator ima veze sa teskim palenjem.... Stavj pun aku. Skini altenator i palit ce bez njega.. Ko i sa njim. Buzz11. Je ljepo objasnio cemu služi i kako radi...
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

#51
Odlično, dakle. Nisam imao pojma da mi alternator ne treba na autu, skidam ga smjesta. Stavim po noći da mi se akumulator puni i sve 5, kako se toga prije nisam sjetio!
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

crev1986

Pa u principu da skini ga i svaki dan puni akumulator ! Alternator nema vze s paljenjem auta on daje struju autu i po mogucnosti dopunjava aku kad ima viska struje (ako nemas svjetla , grijanje i ostale potrosace upaljenje )!

franjo-fritz

Volim kad ljudi na zdrave oči nevide i na zdrave uši necuju. Al kad citaj i ne shvaćaju poantu onda stvarno vise nema sta vise pametno reci da bi pojedinci shvatili.. Da ALTENATOR nema nikakve VEZE. sa OTEZANIM PALJENJEM eto napiso VELIKIM slovima pa sad jbg. Ako se nevidi i neshvaca poanta
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

Pa baš gledam i ne mogu vjerovati.

Da, naravno da alternator nema veze s otežanim paljenjem! Ali ima veze s polupraznim akumulatorom. A poluprazan akumulator ima veze s otežanim paljenjem. Jer:

Citat: buzz11Za pokrenut dizela od recimo 1900 ccm potrebna startna struja varira izmedu 270 - 290 A.
To je amperaza koju akumulator moze isporučit roku od 30 sekundi na temperaturi od -18 stupnjeva a da napon ne padne ispod 7,2 V.

Akumulator kojem je alternator tijekom vožnje na jedvite jade održavao napon od 13 i sitno V, ne može dati tih 270 A u trajanju od 30 sekundi. A s jednim krepanim grijačem često treba vrtjeti i dulje od 30 sekundi.

Šteta što neki ljudi nisu u stanju povezati dvije uzročno-posljedične pojave preko zajedničkog elementa. To ti je kao da tvrdiš da unuk nije potomak svog djeda.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Å teta Å¡to ne čitaÅ¡ od pocetka teme!  Kaže da mu je aku. Bio dobar al ga je sjeb... Zato jer je dugo verglo..i na taj nacin uspio upaliti... Dali sad kuzis ili jos uvjek ne.. Ja stvarno neznam dali ti sve citas??
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Opet krivo ne oko 13v nego je idealno 14,5-14,2 ispod 13 je u banani. Ne velikoj al je.. 12v je panika... Aku je sjeb... Jer ga je verglo do besvjesti nebi li ga upalio. Nebi se cudio ni da je alnaser vec najeb... I opet voltaza je jedno amperaza drugo... Ja sam sa 55 ah palio bez ikakvih problema dizele.. Naravo jer su elementi za paljenje bili ispravni.. Grijaci dizne itd.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

buzz11

Napisao sam par postova iznad malu bibliju o akumulatorima i naponima i strujama. Samo treba procitat post i nista vise.
Inace svi oni koji imaju Start&Stop funkciju ne moraju se plasit za svoje akumulatore. Svi auti sa ugradenim Start&Stop sustavom imaju kao pomocno sredstvo ugraden kondenzator za startanje motora. Napunjen kondenzator, bez nadopunjavanja, kresne auto 5-7 puta sa time da se nakon svakog koristenja u normalnim uvjetima nadopuni.

Za one koji zele imati vrhunski akumulator, EXIDE je prava stvar. Prosjecan akumulator, manje vise, izdrzi oko 4000 ciklusa paljenja automobila dok EXIDE izdrzi oko 10000.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

tom1961

Citat: franjo-fritz  u 20 Listopad 2015, 18:33:40
Å teta Å¡to ne čitaÅ¡ od pocetka teme!  Kaže da mu je aku. Bio dobar al ga je sjeb... Zato jer je dugo verglo..i na taj nacin uspio upaliti... Dali sad kuzis ili jos uvjek ne.. Ja stvarno neznam dali ti sve citas??
OK, to mi je možda promaklo, no ja sam tako umlatio akumulator bar 5-6 puta jer su mi u jednom periodu svako malo krepavali grijači (kad nisam htio promijeniti sve odjednom). No, svaki put se i oporavio i to u pravilu vožnjom, samo jednom sam ga morao staviti dodatno na punjač. Naravno, onda sam uvijek morao dodatno zategnuti i remen, jer je volio proklizavati u prvim satima punjenja.

Moj je akumulator uz to bio i relativno nov i dovoljnog kapaciteta (Munja 75 Ah, što god pričali o toj firmi, ja već zadnjih 20 godina kupujem isključivo Munjine akumulatore i nikad nisam požalio).
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

tom1961

Citat: buzz11  u 21 Listopad 2015, 09:53:12Inace svi oni koji imaju Start&Stop funkciju ne moraju se plasit za svoje akumulatore. Svi auti sa ugradenim Start&Stop sustavom imaju kao pomocno sredstvo ugraden kondenzator za startanje motora. Napunjen kondenzator, bez nadopunjavanja, kresne auto 5-7 puta sa time da se nakon svakog koristenja u normalnim uvjetima nadopuni.
Nevezano, sad ja idem malo u off, ali čisto me zanima stručno - znaÅ¡ li koliki je kapacitet i masa tog kondenzatora? Naime, otkad sam prvi put čuo za Start&Stop sustav zanima me energetska bilanca tog sustava - anlaser mora biti robusniji jer se ne stigne ohladiti od prečestih paljkanja, pa taj kondenzator, pa nadopunjavanje kondenzatora - nisam siguran ne potroÅ¡i li on na kraju viÅ¡e goriva nadoknaÄ'ujući energiju ponovnog pokretanja motora nego Å¡to bi ga spalio u leru? Jer, nekad davno postojala je računica da ti se isplati ugasiti auto na semaforu tek ako stojiÅ¡ dulje od jedne minute. A koliko gledam oko sebe, auti se gase i pale već nakon vrlo kratkih stajanja, pa nisam baÅ¡ siguran u isplativost cijele priče.

Postoji li podatak o vremenu rada u leru nakon kojeg sustav automatski gasi motor?
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.