Bravo 1.6 multijet otežano mjenjanje brzina

Autor bos, 03 Siječanj 2016, 09:10:29

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

bos

Dakle, radi se o 1.6 jtd 88kW ima 150 000km

Nemojte se prestrašit dugog teksta ali nisam htio preskočiti ništa što je već napravljeno.

Znam da postoji već dosta tema vezanih uz mjenjač ali nakon dosta čitanja i istraživanja nisam se baš našao ni u jednoj.

Mjenjač teže ulazi u brzine, naravno ujutro kad je hladno je to dosta izraženo kasnije postane bolje ali se i dalje osjeti zub kod svake brzine i ne ide glatko već treba upotrijebit malo sile.  Po meni viÅ¡e nego bi trebalo, probao drugi bravo i razlika dan i noć, čak i stara astra s 200k km ide lakÅ¡e.

Problem je Å¡to nema nekih simptoma kao Å¡to su krčanje, grebanje, lupanje itd.  Kvačilo radi ok, odvaja negdje na sredini, ne proklizava, nema metalnih udaraca zamaÅ¡njaka ni kod paljenja ni gaÅ¡enja.

Samo ujutro dok je hladan auto pritskom na pedalu kvačila do pola čuje se kao neko lupkanje, kad stisnem pedalu do kraja nestane, a kad se auto ugrije nema tog lupkanja.

Ne trese kod kretanja niti kod ubrzavanja. Jedino se osjeti malo vibriranje ako stisnem naglo gas na nižim okretajima, recimo treća brzina na 1200okr, stisnem gas da povuče i onda se osjeti lagano vibriranje do 1500okr, nakon toga je sve glatko.

Provjerene sajle i podmazane na zglobovima, odzračen sustav potisnog ležaja, promjenjeno ulje u mjenjaču i dodan aditiv. Sistem ne gubi ulje, nigdje ne kapa, pedala nema osjećaj spužve.

Neznam da li još da promjenim cilindar kvačila ne pedali?

I da li je obavezno mijenjanje zamašnjaka kod izmjene seta kvačila?
Sve me strah da bi to moglo bit na kraju.

Pa eto ako netko ima ideju ili se susreo s sličnim problemom nek kaže.



Boxer

 dal je mjenjano ulje u mjenjaču i kad, ako je kakvo ulje je unutra? Dal je mjenjano ulje u kočnicama?
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

the-rider

citaj  :D
novo ulje je
si stavio ulje sa spec koje propisuje tvornica?
se mijenja lagano na ugaseno auto?
ti krci kad ubacujes u rikverc?
ako je pedala normalne visine tj kako kazes odvaja na pola onda je u redu
ce biti kvacilo, ipak ima relativno dosta km
zamasnjak ne moras mijenjati ako radi normalno, jos ga se provjeri  kad se sve rastavi
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

gandi

Ja bi rekao da je to normalno. Hladno je, ulje se zgusne i dok se malo ne zagrije ručica teže ide.
Zamašnjak mijenjaš ako je ovaj odradio svoje, neovisno o ostatku kompleta.
--->>>    click here      <<<---

the-rider

pa nije normalno nikako, teze ide kad je ulje hladno, ali kad je sve u redu to je jedva primjetno
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

topolino

Za pocetak izbjegavaj jaca ubrzavanja sa manje od 2000okr duze ce ti trajati zamasnjak. Kao sto su ti vec rekli, koje ulje si sipao i aditiv?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

bos

Ulje  je  Selenia po knjizici odrzavanja TUTELA TECHNYX
Aditiv je Molibden sulfat tj  MOS2 Liqui moly
Sa ugasenim autom nema neke vece razlike svejedno se osjeti teze micanje
Najvise me  buni sto nista  ne grebe a rikverc ionako nece bas krcat jer i on ima sinkron
Znam da na hladno ide teze ali nesmije mi trebat 3-4 sekunde da iz prve upadne u drugu bez da povucem rucicu jace
Taman okretaji padnu ako sam na usponu jer ne stignem dosta brzo ubaciti
Do sada sam vozio samo fiate i ovo je prvi put da mi je mjenjac tako tvrd

the-rider

ako ide tesko na ugaseno onda je do biraca/mjenjaca
kako ste podmazali sajle?
bas neki dan to radio na 1.9, isto jako tesko islo, samo u kabini sam podmazao sajle i birac, puno lakse ide
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

bos

Ma podmazao sam na mjenjacu gdje su zakacene sajle i provjerio kugle na kojima se love sajle da nisu unistene.
Sto se rucice mjenjaca tice  s gornje strane sam skinuo ukrasnu kozu i naspricao kuglu koja je u plasticnom lezistu
Onda sam sve raskopao ispod auta i dosao do kutije s donje strane i podmazao prihvate sajle odispod kao i kuglu mjenjaca odispod ali nije bilo promjene

Ako treba obratiti nesto posebno kod podmazivanja tog dijela  slusam savjet i odmah probam

A da li moze biti da ukoliko potisni lezaj malo steka tj ne odvoji do kraja da se mjenjac i dalje vrti malo previse pa samim time prilikom ubacivanja u brzinu prisilno se usporava vrtnja kako bi se sinkroni uskladili

the-rider

onda bi na ugaseno islo lagano, zezalo bi samo na upaljeno
ce biti da ti je sajla biraca losa
najbolje ih skinuti i provjeriti kako sve radi

mozes i probati otkaciti je na mjenjacu i probati ubaciti sa rukom u brzinu dok je upaljeno auto, ako ide lagano ce biti problem u biracu
normalno nadi nakog da ti drzi kvacilo  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

bos

Koliko sam vidio sajla je samo nabijena na onim kuglama, dakle samo probam íscupat i mjenjat brzine
Ako je do sajli moralo bi ic lakse i s ugasenim motorom ako se ne varam

Boxer

Vidiš ja sam imao sličan problem na 147 kad mi je otišao nosač motora pa je napelo sajlu, kad smo ga promjenili preporodilo se šaltanje
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

bos

Znam da bi to moglo bit ali nosače sam već riješio jer su bili loši pa je auto tresao pol previše.

Trenutno me samo to Å¡altanje maltretira.  Da bar ima neki normalan simptom kao kad ode lamela ili potisni itd pa bi znao.

Ali ako su sajle loÅ¡e, da li je moguće da zapinju negdje na pola puta, jer mjesta kamo ulaze i izlaze iz bužira izgledaju dobro, nema hrÄ'e ni tragova da je neÅ¡to uniÅ¡teno osim one gumice koje sprečava da uÄ'e voda koja se raspala, ali kako je motor zatvoren tamo ni ne stigne voda.

I Å¡to bi moglo otić na samom biraču tj. ručici i njezinom postolju u autu pa da zapinje?  Nigdje nemogu baÅ¡ nać niÅ¡ta na netu kako je ta plastika posložena unutra.

the-rider

ne bi smjelo biti nista na biracu, to je samo plasticna kugla, eventualno ako  je suha
sajle su samo nataknute, samo pazi  kako vadis da ih ne polomis
sajle vecinom odu unutra di se ne vidi
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Puntigamer

Na jednoj od tema slične problematike je napisano da je ručica mjenjaća imala "lufta" i da je to rijeÅ¡eno mjenjanjem "kugle" u mehanizmu ručice mjenjaća, tu se radilo od starom bravu. Nakon izmjene te kugle mjenjanje brzina je bilo puno bolje a ručica nije imala lufta. Moja ručica mjenjaća isto ima lufta pa ću nazvati servis da pitam jel to moguće i na novom bravu promijeniti, pa napiÅ¡em tu na temi koji  sam odgovor dobio. Meni se desilo proÅ¡le zime -8C° da  da nisam mogao pomaknuti mjenjać, kao da se smrznio, nakon 10tak min na leru sam mogao mjenjać pomicati i ubacivati u brzinu, na servisu sam dao da mi naulje sajle koliko je moguće. Nakon toga nisam bio na debelim minusima tako da vidim jel problem rijeÅ¡en. Tad sam vozio po dubokom snijegu, bosna, pa se vjerojatno nabilo snjiga kojeg je toplina auspuha otapala a minus smrznio.