Fiat Bravo 1.4Tjet - Pokvario se turbo + (još jedna) saga o ulju

Autor Vanc123, 31 Ožujak 2016, 21:02:41

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

thomekh

Turbo je turbo..sve popravljaju...

Mike20

Citat: Vanc123  u 03 Travanj 2016, 11:50:52
Da ipak je novo novo..
Da od 150 konja je VL36

Tak je, 120KS ima VL37, danas provjerio
Da, možda nije skupo, to je ipak "obična" turbina, nema VGT

Vanc123

Citat: thomekh  u 03 Travanj 2016, 19:44:11
Turbo je turbo..sve popravljaju...
Budem onda sutra nazvao pa da vidimo.:)

Puntigamer

Jel imas kakvih novosti? Ja sam zvao servis u Autohrvatsko i reklo mi da se cijena reparacije turbine krece oko 3000kn.

natipkano na jednom


Miha.

Pa nisu tako straÅ¡ne cijene, za moju vgt u eperu piÅ¡e 2 soma â,¬, a ispada da doÄ'e oko 5500 kn, a za tjet je jeftinija 300kn.

Puntigamer

To su cijene za nove ili reparirane turbine?!

natipkano na jednom


Vanc123

Citat: Miha.  u 04 Travanj 2016, 18:19:46
Pa nisu tako straÅ¡ne cijene, za moju vgt u eperu piÅ¡e 2 soma â,¬, a ispada da doÄ'e oko 5500 kn, a za tjet je jeftinija 300kn.

Malo sam laik po tom pitanju ali kaje vgt? :82: :82:

Miha.


Mike20

Citat: Puntigamer  u 04 Travanj 2016, 18:26:59
To su cijene za nove ili reparirane turbine?!

natipkano na jednom

Piše u tom katalogu, da daš njima svoju turbinu, 500tinjak kuna kaucije i za 5200kn dobiš drugu, rabljenu repariranu.
Al ak iz NJemačke na kućnu adresu za 3000kn dolazi NOVA originalna turbina-zašto bi staru reparirao.
Ima smisla da možda reparirana ima bolje ležajeve, al vjerojatno i u proizvodnji isti tip turbine proizveden 2015. godine ima bolje ležajeve od one proizvedene 2008. godine

Vanc123

Citat: Mike20  u 05 Travanj 2016, 07:58:06
Piše u tom katalogu, da daš njima svoju turbinu, 500tinjak kuna kaucije i za 5200kn dobiš drugu, rabljenu repariranu.
Al ak iz NJemačke na kućnu adresu za 3000kn dolazi NOVA originalna turbina-zašto bi staru reparirao.
Ima smisla da možda reparirana ima bolje ležajeve, al vjerojatno i u proizvodnji isti tip turbine proizveden 2015. godine ima bolje ležajeve od one proizvedene 2008. godine
Da slazem se s tim definitivno..
Mike a imas mozda neki link za turbinu iz njemacke?
Ja sam je nasao prek e beya ali njemackog ali dojde 480 eura plus jos 20 eura dostava..
Neznam jos danas cekam poziv od slovenca rekao da danas nazove jer je malo teze tu turbinu kao nabavit novu i nema ju na zalihi pa mi javi tocno cjenu..
Nasao sam i rabljenu u Rijeci ali lik oce 3 tisuce kuna za nju pa onda radje dodam malo vise pa kupim novu..

gturcic

#40
Turbinu nikad nemoj kupovat rabljenu, osim ako:
1. dobiješ je za siću, npr. 1/4 cijene, i vizualnim pregledom izgleda ok
2. dobiješ nekakvu pisanu garanciju.
U svakom slučaju, rabljeno=kockanje. Razlika u odnosu na kupovinu nekog drugog rabljenog dijela je što vrlo malo toga možeš saznati bez da iskusni majstor rasloži i pregleda turbinu, a to je trošak.

IzmeÄ'u nove i (dobro) reparirane nema razlike. Kvaka je u ovom (dobro) - renomirani majstor, pisana garancija itd.
Turbina se (najčešće) sastoji od vanjskih kućišta s wastegate-om i CHRA tj. srca. Srce se sastoji od kućišta, kompresorskog i turbinskog "propelera", osovine i ležaja. Poanta je da se svaki od ovih dijelova može zamijeniti i/ili popraviti, ili zamijeniti "upgrade" dijelom - npr. 360° ležaj umijesto standardnog 270°, veći ili manji "propeler", dugačije usisno kučište itd. Nakon rastavljanja/sastavljanja središnji dio se balansira.
Ako turbinu daš na reparaciju, trebao bi i dobiti dijagnostiku kvara tj. zašto je krepala. Iskusan majstor mora prepoznati šta se dogodilo tj. postoji li neki drugi problem na motoru, koji je doveo do kvara turbine (npr. spaljeni ležaj zbog nedostatka ulja).

Na tvom mjestu, poslao bi turbinu na reparaciju nekome od preporučenih, uz traženje garancije.

EDIT: ne bih naručivao "novu" preko interneta - mislim da nije jeftinije od reparacije, a otvara niz problema (čekanje na dostavu, povjerenje da nije neka od kineskih kopija ili isto reparirani komad, komplicirana reklamacija itd.)

gturcic

Citat: Mike20  u 05 Travanj 2016, 07:58:06
Ima smisla da možda reparirana ima bolje ležajeve, al vjerojatno i u proizvodnji isti tip turbine proizveden 2015. godine ima bolje ležajeve od one proizvedene 2008. godine

Metalurgija nije značajno napredovala od 2008 do 2015 godine, 99% je turbina proizvedena 2008. identična onoj proizvedenoj 2015. Osim toga, većina dijelova se ne proizvodi "na kapaljku" kako se prodaju, nego u serijama, pa onda stoje na lageru dok se zaliha skoro ne potroši. Tako da turbina kupljena 2016. može biti proizvedena isto 2008.
Kod reparacije, u dogovoru s majstorom, ponekad možeš birati "pojačani" dio, najčešće aksijalni ležaj. Pretpostavljam da takav nije standardna ugradnja jer bi onda turbine (uz normalnu vožnju i redovno održavanje) trajale nekoliko puta duže od garancije na automobil. A popravci turbo sustava su sočan izvor prihoda ovlaštenim servisima.

Mike20

390 eura, tj. nepunih 3000kn s  dostavom u RH

http://www.ebay.de/itm/Original-Turbolader-IHI-fur-Alfa-Romeo-1-4-Turbo-955-150-PS-Fiat-1-4-T-Jet-198-1-/252242067548?hash=item3abacc805c:g:KvUAAOSwa-dWjywm

ProizvoÄ'ač je:

http://henkel-turbosystems.de/

Piše ganc novo, originalno, iz Njemačke je, 383 prodaje u dvije godine koliko je na ebaju.
Jedino ne znam kaj ovo znači u opisu:

Nach Ihrer Bestellung, zahlen Sie den Verkaufspreiszuzüglich einem Alteilpfand in Höhe von â,¬ 150,00.

AK sam dobro shvatio, nakon kupnje moraš doplatiti kauciju 150 eura nakon koje njima pošalješ staru turbinu, dobiješ neki papir za besplatno slanje
Kad ju oni dobe, vrate ti 150 eura
Znači to je kaucija da ćeš poslati im staru, to je uvjet kupnje.

Piše da repariraju turbine i daju 2 godine garanciju

Ko se kuži u njemački, nek detaljnije pojasni

Vanc123

Citat: Mike20  u 05 Travanj 2016, 10:52:49
390 eura, tj. nepunih 3000kn s  dostavom u RH

http://www.ebay.de/itm/Original-Turbolader-IHI-fur-Alfa-Romeo-1-4-Turbo-955-150-PS-Fiat-1-4-T-Jet-198-1-/252242067548?hash=item3abacc805c:g:KvUAAOSwa-dWjywm

ProizvoÄ'ač je:

http://henkel-turbosystems.de/

Piše ganc novo, originalno, iz Njemačke je, 383 prodaje u dvije godine koliko je na ebaju.
Jedino ne znam kaj ovo znači u opisu:

Nach Ihrer Bestellung, zahlen Sie den Verkaufspreiszuzüglich einem Alteilpfand in Höhe von â,¬ 150,00.

AK sam dobro shvatio, nakon kupnje moraš doplatiti kauciju 150 eura nakon koje njima pošalješ staru turbinu, dobiješ neki papir za besplatno slanje
Kad ju oni dobe, vrate ti 150 eura
Znači to je kaucija da ćeš poslati im staru, to je uvjet kupnje.

Piše da repariraju turbine i daju 2 godine garanciju

Ko se kuži u njemački, nek detaljnije pojasni

Ovo je dosta dobra ponuda samo da znam jos njemacki bemu..
Mene je slovenac kontaktira i rekel mi je 700 eura za turbinu s tim da ako mu dam staru da mi 100 eura popusta znaci 600 eura isto iz njemacke narucuje i potpuno je nova..

Mike20

Znači Slovenac niš ne slaže, nego preprodaje.
Zanimljivo