Trzanje tokom ubrzavanja do 3000 rpm

Autor luka78, 26 Travanj 2016, 13:49:52

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

topolino

Predpostavljam da su te zaklopke slicne kao i na opelovom twinport motoru. Ako su a sjecanje mi govori da jesu , oba one na malim okretajuma simuliraju 8v glavu i bez njih imas samo "odreÄ'eni" manjak momenta na niskim okretajima i vecu turbo rupu
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

Citat: topolino  u 17 Lipanj 2016, 20:18:28
Predpostavljam da su te zaklopke slicne kao i na opelovom twinport motoru. Ako su a sjecanje mi govori da jesu , oba one na malim okretajuma simuliraju 8v glavu i bez njih imas samo "odreÄ'eni" manjak momenta na niskim okretajima i vecu turbo rupu
da tako nekako
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Miha.

Citat: robert_zd  u 17 Lipanj 2016, 19:19:15
Sto mislis vozit bez klapne? pa sto ce regulirat zrak onda?
1.9 8 V je nema 1.9 16 V ima a za 2. 0 ? pretpostavljam ima isto ?
Nije to glavna klapna.. Več postoje te male klapne (swirl flaps) tik ispred usisnih ventila na jednom usisu po cilindru..





Miha.


Miha.


topolino

Ako su metalne onda je bio krs i lom u cilindrima.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

Citat: topolino  u 17 Lipanj 2016, 23:17:17
Ako su metalne onda je bio krs i lom u cilindrima.
ima sa metalnim i plasticnim.. To van i prst u uho... Teraj dalje
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

robert_zd

Ok, jasnije je, ima smisla :) Kolko mehanicar ima posla za to pregledat, bi li bilo pametno preventivno to odradit da ne dodje do sranja da uleti I napravi stetu.

luka78

Jos uvijek cekam da me pozovu i kazu kolika je steta, ali cini mi se da bi mogao dobro proci kako mi rekose. Znacu vise u ponedeljak kada se nadam da bi sve trebalo biti sklopljeno. Poosto sada sve rjesavam sto me snaslo, kontao sam kupiti i zamijeniti EGR ventil. U servisu kod nas cijena je 370 KM (oko 188 eura), polovan je oko 50 eura. Na ebay se moze naci za nekih 50ak eura nov, aftermarket. Da li je neko uzimao ove dijelove, kontam novo je novo...Imam ko bi mi i dovezao iz Njemacke, tamo bi narucio...

http://www.ebay.de/itm/46823850-EGR-Ventil-AGR-Ventil-Abgasruckfuhrungsventil-OPEL-SAAB-1-9-Diesel-/291692539548?hash=item43ea3aee9c:g:bdUAAOSwB4NWzWD-

luka78

Summa summarum ...


Pruezeo auto danas, sve je uradjeno. Kao sto sam ranije napisao, problem je klapna na usisu. Ukupno tri nedostaju, jedna je upala u kompresioni prostor, jedna je jos uvijek bila na osovini, a druge dvije nigdje nema. Klapna koja je upala iskrivila je ventile na cilindru gdje se vec nalazi klapna koja nije spala. Takodje, na drugom cilindru su dva ventila usisa pomotana. Ukupno promijenjeno 6 ventila, 4 usisa i dva izduva. Standardno, zamijenjen je duhtung glave i glava je poravnata. Ta klapna srecom nije proletila u cilindar niti je ostetila glavu. Svi cilindri su ok kao i klipovi. Samo ventili su stradali. Zamijenjena je i rashladna tekucina.
Tek danas pricao sa majstorom koji je radio i koji mi je pokazao ventile i sve. Sve ukupno, 270 eura.

Takodje, posto su mu sada poskidane klapne na usisu i posto moj auto vec fabricki nema DPF, rekose mi da dzaba ne kupujem EGR vec da ga ostavim zablindanog i iskljucim softverski jer sada nema svrhe i da radi. Uglavnom, iskljucivanje blizu mene (kod Banja Luke) je 50 eura.


Miha.


luka78

Pa mislim da jesam, bio sam spreman za mnogo vise. Ne znam smijem li zaista pohvaliti ekipu koja mi inace i odrzava auto, nalaze se relativno blizu HR granice (Derventa), a cijene radi su i vise nego prihvatljive, a zaista su majstori za pohvaliti.

luka78

Evo mene opet, izem ti auto...

E ovako. Kako sam imao onaj problem sa klapnom na usisu i rijesio, kontao sam da cu rijesiti problem potrosnje. Medjutim problem je ostao prisutan. Logicno, kontao sam da rijesim problem EGRa i kako sam jedno vrijeme vozao sa zatvorenim stigao je novi koji sam narucio. Elem, majstor mi rece hadje da ga stavimo i da probamo kako ce raditi prije nego sto se odlucis da ga skroz zatvoris (a vec sam dogovorio da mi se softverski iskljuci), a meni nece biti problem da ga skinem i zablindam, a ovaj stavim na drugo auto. Meni je to ok jer ovaj sto sam se dogovorio da ga softverski iskljucimo nije blizu i tek za nekih 10ak dana idem do njega. Kada je skinuo stari EGR on bio prilicno zacadjen, ali bas prilicno, a ultrazvucno je ociscen i vozan prije nego sto je zatvoren jedno 300 km.

U subotu ujutro (prije 3 dana) sam stavio novi EGR i auto se ponasalo bez ikakvih trzanja u voznji. Prosao sam jedno 100 km sa njim, i jutros ponovo osjetim izmedju 2500 i 3000 obrtaja javljanje trzanja. Potrosnja je i dalje povecana.

Pretpostavljam da kada skinem i ovaj EGR on ce biti prilicno zacadjen sto me navodi na problem da je to sve povezano sa povecanom potrosnjom. Niko mi ne zna reci sta je uzrok povecane potrosnje, znam samo da su dizne provjerene i da su one ok. Diganostika ne prikazuju nikakve greske.

luka78

I da dopunim, auto dobro vuce, ne trosi ulje...

topolino

Provjeri ocitavanja map, maf, tlak turbine. Ili ti cita vise zraka nego sto ude ili gubis zrak na potezu turbina motor. Probaj blindirati EGR da iskjucis propustanje na njemu.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: