Stilo 59kw Slabo vuce. POMOC!

Autor McShok100M, 01 Lipanj 2016, 22:06:28

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

McShok100M

Pozdrav imam Fiat Stilo 59kw iz 2004-te godine.
Stilo mi slabo vuce,EGR sam zatvorio,Maf cistio par puta,Map kupio nov pre neki dan i nisam resio problem.
Ali kada skinem MAP i kada duvam vazduh u rupu gde bude MAP senzor,recimo pomocu slamke ili neceg sicnog i kada vratim MAP,skopcam i upalim,auto vuce kao blesavo to traje jako kratko,vjerovatno dok potrosi vazduh koji sam upuhao bar ja tako mislim. Moj zakljucak je da nema dovoljno vazduha u usisnoj grani i da pri tom map senzor ne moze izmjeriti dobar vakum. ako mi mozete pomoci da resim problem neki m savjetima.. Hvala !

crev1986

Ne znam dal ti je Beograd blizu, ako jesi odi kod Nova speed rijesit ce ti to nabrzaka !

niko33

Bez spajanja na komp i provjere parametara ce ti se sve pretvorit u golo pogadanje - vakuum crijevcica,turbina,maf(mozda si ga ciscenjem sj..)....
Bolje idi kak ti i crev1986 predlaze do pravog majstora da ti ga pogleda nego da ides sistemom eliminacije i promijenis pola auta(pises da si vec kupio map),a ne rijesis kvar.

McShok100M

Bio mi je na kompu i ne prijavljuje nikakve greske.. proverio sam sreva na usis u i sva su uredu. Moze li biti protokomer u pitanju ? Evo postavicu video gde sam mjerio volte na MAF senzoru.. citao sam da treba u LERU biti od 04 do 08 pa cak i do 1 volt na LERU.. u mene na LERU stoji na 2.1 volt i kad dajem gas povecava se do 5 volti..ali ne pada ispod 2.1 volt kad pustim gas.. Opet kontam protokomer meri samo protok kolicinu vazduha pa po tom ubrizgava gorivo i pravi smesu. On ne moze uvlaciti vise ili manje vazduha on meri samo to sto prodje kroz njega. Ja kad uduvam vazduh u usisnu granu gdje je map senzor to je mimo i turbine i protokomera sto mi pokazuje da nije protokomer ili pak jeste :) https://www.youtube.com/watch?v=dhDoscn9S1Q


franjo-fritz

On mjeri protok zraka i po zadanim vrijednostima daje gorivo. Normalno. Ako mjeri vise daje vise goriva. Ubovom slucaju protokomjer zraka ocitava previše zraka a klapna je zatvorena i daje mu previse goriva što lezurtira zagisenjem motora usljed, prevelikog dotoka goriva... Znaci protokomjer je spreman za smece... Posudi od nekog zamjeni i vidi rezultat al stim da prvo ponistis gresku..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

topolino

Franjo JTD nema zaklopku gasa. Ali za gorivo stoji sto si rekao, ili onda dimi kao lokomotiva ili zablesira ECM.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

franjo-fritz

Ima klapnu gasa... I na njoj senzor položaja same
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

McShok100M

Citat: franjo-fritz  u 03 Lipanj 2016, 00:10:06
On mjeri protok zraka i po zadanim vrijednostima daje gorivo. Normalno. Ako mjeri vise daje vise goriva. Ubovom slucaju protokomjer zraka ocitava previše zraka a klapna je zatvorena i daje mu previse goriva što lezurtira zagisenjem motora usljed, prevelikog dotoka goriva... Znaci protokomjer je spreman za smece... Posudi od nekog zamjeni i vidi rezultat al stim da prvo ponistis gresku..


Znaci ovaj moj protokomer ne valja,ako sam dobro razumeo ? Ako mjeri previse zraka,zasto mi onda auto poblesavi,tj ide savrseno kada uduvam ustima vazduh u usisnu granu preko rupe gdje bude map senzor.. znaci skinem map u u rupu gdje bude isti uduvam zrak pomocu slamke ili neceg i vratim sve ponovo i kad upalim auto tako ima osetljiv gas i tako dobro ide da mi se ne izlazi iz njega.. jeste da traje kratko,mozda do sledeceg paljena auta ali auto tada vuce eksta,a vazduh koju uduvam u usisnu granu mimo je i protokomera i turnine,znaci taj vazduh nije ocitan pomocu senzora. Evo sada kad vozim auto recimo na 2000 obrtaja u 3 ili 4 brzini kad stisnem gas auto samo promeni zvuk a jedva se primeti da ubrzava i izbacuje mi crni dim kad ga bas stisnem jako..a kad istekam protokomer izbacuje dosta vise crnog dima.. da napomenem da na diagnostici ne prijavljuje nikakve greske ?

McShok100M

Franjo hvala ti,malo si mi rasvetlio moj slucaj :) Moje shvatanje cele ove price je:
Protokomer mjeri puno zraka kojeg u stvari nema toliko u usisnoj grani
Kompjuter pri tom ubrizgava vise goriva,cime dolazi do gusenja motora.
Kada ja fizicki uduvam vazduh u usisnu granu,time nadoknadim vazduh koji ocitava MAF senzor i tpi tom dolazi do bolje smese i boljeg zapaljena iste.
Molim te da me ispravis ako gresim ? :)

franjo-fritz

Tako nekako al greske bi trebao pokazivati na diagnostici.. Naravno ima tu jos xy stvari koje mogu biti uzrok kvara.. Al po svemu sudeći on je uzrok.. Posudi drugi i probaj
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

McShok100M

Citat: franjo-fritz  u 03 Lipanj 2016, 19:53:12
Tako nekako al greske bi trebao pokazivati na diagnostici.. Naravno ima tu jos xy stvari koje mogu biti uzrok kvara.. Al po svemu sudeći on je uzrok.. Posudi drugi i probaj

Hvala drug,bio sam na vise foruma i niko mi neije mogao reci dali dobro mjeri moj maf ili ne sudeci po snimku.. Mjerio sam i MAP novi kojeg sam kupio.. i pokazuje u leru 1.8 a citao sam da tako i treba biti.. odmah mi je bio sumnjiv ovaj maf,gde god pogledam snimak na youtube-u pokazuje do 1V u mene toji na 2,1 i nece ispod. A nemam od koga da posudim nit vjerujem da bi iko dao da mu cackam po auto :) tako da moram iskesirati novi. :) HVALA TI PUNO

Mahoney

JTD nema klapnu gasa,samo klapnu za soft gasenje motora.Druga stvar JTD se ne moze ugusiti viskom nafte.Ja sam zaljevao duplo vise goriva nego fabricki sa istim boostom turba.Cadi brutalno,ali gusenja nema.

Mahoney

Citat: McShok100M  u 03 Lipanj 2016, 19:59:41
Hvala drug,bio sam na vise foruma i niko mi neije mogao reci dali dobro mjeri moj maf ili ne sudeci po snimku.. Mjerio sam i MAP novi kojeg sam kupio.. i pokazuje u leru 1.8 a citao sam da tako i treba biti.. odmah mi je bio sumnjiv ovaj maf,gde god pogledam snimak na youtube-u pokazuje do 1V u mene toji na 2,1 i nece ispod. A nemam od koga da posudim nit vjerujem da bi iko dao da mu cackam po auto :) tako da moram iskesirati novi. :) HVALA TI PUNO
Mjerenje protoka zraka se vrsi potapanjem gasa u 4 ili 3 brzini sa 1200 obrtaja do 4000,jer se turbo mora opteretiti na max zadani pritisak.Nadji nekoga ko zna koristiti dijagnostiku kako treba,odradite log i sve ce ti se samo reci.

McShok100M

Ma ne da mi se vise nagadjati.. niti se moliti nekom jer kod kog majstora odem ona se ponasa samo eto da me skine s one stavari,nema.. neznam i te stvari... Kupicu novi MAF pa kako mi bude,,ako nista bar cu imati rezervni.

McShok100M

Ipak nije maf senzor, proban novi iz kutije i problem je isti. ima li neko jos kakav savjet.. malo mi ima ulja na crevu MAF-TURBO i to na mjestu gdje ulazi iberlauf. kontam da nije negdje supljo cim ulje izlazi vani na crevo. i primetio sam da ima ulja na klapni za gasenje (leptiru) tacnioje na mjestu sastava leptira i creva od EGR ventila. malo sam dotegao sarafe na tom mjestu.