Punto 55- ne drži radnu temperaturu?

Autor majki, 15 Kolovoz 2016, 23:04:26

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Memphis

Citat: Sen  u 28 Kolovoz 2017, 16:42:14
Evo mene opet izvadio sam termostat pa isao isprobat stavio ga u lonac ugrijao otvara se,pod hladnom zatvara,to znaci da je on u redu?
Primjetio da mi se ventilator hladnjaka uopce ne pokrece i kad preÄ'e temperatura preko crvenog,jednom mi se ugasio jer nsiam imao gdje stati pa se nije dalo upaliti dok temperatura nije popustila.
Zanima me kako bi mogao isprobati termoprekidac i gdje se on nalazi i kako izgleda posto sam laik sa tim stvarima,moze mi tko slikat?
Jedan je spominjao da se izvuku spojne zice iz termoprekidaca i utaknuti jednu u drugu da ce se tako direktno upaliti ventilator koji ce stalno raditi (to je ono kao mala pomoc ako se negdje zapne jer se on ne gasi pa se mora otpajat) ja bi to isprobao da vidim hoce mi se spustiti temperatura jer neobicno je da se ne pali a prije je radio.E sad kad bi znao gdje se to nalazi vidio sam neke prikljucke na samom motoru ventilatora koja se spaja sa drugom koja je spojena na posudu za tekucinu i jedna je gore na vrhu izgleda kao dovod struje (kad se otpoji ima neku unutra gumicu zute boje ta gornja skroz,a ove ostale dvije imaju plavu boju ako sta znaci)
Da ako je tako termostat je ispravan.

Termoprekidač ti se nalazi na donjem dijelu kilera. Možeš ga ispitat tako da ga griješ u vodi i da na 92 C napravi spoj. Znači multimetrom spojiš kontakte na njemu i ako na 92C zapišti (pokazuje da radi spoji) znači da radi. Ne moraš mjerit stupnjeve bitno je samo dal termoprekidač pali ili ne.

Isto tako kontakte u jacku od termoprekidača spoji žicom ako se ventilator upali znači da je ventilator ispravan.






Sen


Hvala,ventilator spojio direktno na aku vrti,probao sam i ugrijati termoprekidac radi upalio se vent preko njega.
Sta mi je jos ostalo pumpa gdje se ona nalazi i cep hladnjaka on je bas na hladnjaku ili se smatra ovaj cep gdje tocim vodu (on je u redu ako je to taj)
Termostat  âœ"
Termoprekidac  âœ"
Cep hladnjaka
Pumpa

punto mk1

to sve smrdi na brtvu glavu , meni su bili slični simptomi variranje temperature , padala je kad se upali grijanje i sl , prominia termostat opet isto i na kraju se ispostavilo brtva glave

eLaCiD

Učili me u školi da ako znam postavit problem stvar je rješena. :smile:
Ajmo mi to ovako..Napisao si "Primjetio da mi se ventilator hladnjaka uopce ne pokrece i kad preÄ'e temperatura preko crvenog". Dakle nema veze termostat niti brtva glave, a ni prednji desni amortizer  nego može biti samo termoprekidač ili motor ventilatora. Ventilator si spojio direkt i radi, termoprekidač ako si testirao zagrijavanjem i ako na 92°C "otvori" znači nije ni to.
Preostaje ti jedino da je neka žica ili konektor u prekidu. Fino ommetar u ruke i to provjerit.
098  38 77 11
elacid@net.hr

Virago

Meni to izgleda ko da ima zraka u sistemu...

dinko1981

Citat: eLaCiD  u 30 Kolovoz 2017, 07:57:11
Učili me u školi da ako znam postavit problem stvar je rješena. :smile:
Ajmo mi to ovako..Napisao si "Primjetio da mi se ventilator hladnjaka uopce ne pokrece i kad preÄ'e temperatura preko crvenog". Dakle nema veze termostat niti brtva glave, a ni prednji desni amortizer  nego može biti samo termoprekidač ili motor ventilatora. Ventilator si spojio direkt i radi, termoprekidač ako si testirao zagrijavanjem i ako na 92°C "otvori" znači nije ni to.
Preostaje ti jedino da je neka žica ili konektor u prekidu. Fino ommetar u ruke i to provjerit.

Nisam mehanicar ali po ovom opisu ipak  moze biti termostat koji je zatvoren i temp. vode u motoru se dize ali ne i u kileru na kojem je termoprekiadc koji ne pali ventilator jer je voda u kileru i dalje nize temperature

eLaCiD

Citat: dinko1981  u 30 Kolovoz 2017, 22:18:07
Nisam mehanicar ali po ovom opisu ipak  moze biti termostat koji je zatvoren i temp. vode u motoru se dize ali ne i u kileru na kojem je termoprekiadc koji ne pali ventilator jer je voda u kileru i dalje nize temperature

Kaže čovjek da je termostat provjerio i da je ok. Osim toga ovo je lagano provjeriti i bez skidanja termostata. Probati rukom gornju i donju (izlaznu i ulaznu) gumenu cijev od bloka do kilera. Ako je gornja gadno vruća da je ne možeš ni dirnut, a donja samo topla onda je termostat.
098  38 77 11
elacid@net.hr

Sen

Citat: eLaCiD  u 31 Kolovoz 2017, 13:27:02
Kaže čovjek da je termostat provjerio i da je ok. Osim toga ovo je lagano provjeriti i bez skidanja termostata. Probati rukom gornju i donju (izlaznu i ulaznu) gumenu cijev od bloka do kilera. Ako je gornja gadno vruća da je ne možeš ni dirnut, a donja samo topla onda je termostat.

Ovo zna biti bas sam probao gornja jedva da mozes drzat a donja onako nije kao gornja da se primit cijelu a najbolje je jer sam jucer kupio novi termostat.Cak sam i izracio i vozim 10 km danas u jednom pravcu nista super ja mislio bolje je a akda sam se vracao upalim ga izaÄ'em uzbrdo sa parkinga jedva da sam 3 km napravio ono opet do kraja temperatura morao stati sa strane i hladiti.Otvorim da vidim ima li vode ono na minimalnom napunim opet vozi do kuce kako treba.Jedino ne pali se ventilator nikako sto mi je dosta neobicno jer se uvijek palio.Spojio sam ga pa ga na prekidac palim ako uopce to ista i hladi jer sam ga upalio i na toj uzbrdici nije pomoglo.Nekad je normalan jucer sam i presao sve uzbrdice sat vremena nije se temperatura popela a nekad upalim ni pet minuta ona previsoka...ludo. Isprobao termoprekidac tako da sam ga izvukao iz hladnjaka i samo na njega naslonio lemilicu da ga ugrije kad ga ugrijalo vent se upalio,kad je u hladnjaku ne pali se iako je na crvenom...ne znam vise sta da mislim.

Probat cu ga opet izraciti ne znam sta mi jos ostaje da li termoprekidac moze zafrkavati tj. mozda ne ocitava dobro temperaturu pa se ni ne pali npr ako treba na 90 on mozda se pali negdje tko zna na kojoj izgubio svojstvo?

hvala svima na savjetu probat jos sto mogu a onda na servis da me oderu pa cu javiti sta je bilo mozda nekom pomogne sa slicnim.

eLaCiD

Ajmo to malo rezimirat

Termostat - izvadio si ga i testirao zagrijavanjem u vodi - otvara ... znači to je OK

Termoprekidač - Pretpostavljam da si ga testirao, Ako nisi onda ovako. Treba ti ommetar ili neki unimer, imaÅ¡ ih čisto dobrih za cca 70 kn (napr, u Pevecu ili Metrou), a uvijek ti dobro doÄ'e kasnije.
Dakle na izvodima termoorekidača izmjeriš otpor. kad je auto hladan otpor je 2.000 - 3.000 oma.
Kad je auto zagrijan na radnu temperaturu otpor treba biti 250 - 400 oma. Ako nije vadi ga van i novi termoprekidač.
Termoprekidač je u zoni kilera gdje ako ne reagira onda je "u zraku" odnosno imaš jedva polovicu potrebne rashladne tekućine.

Motor ventilatora - testirao si ga spajanjem direktno na akomulator. Ako tako radi onda je i on OK.

Preostaje samo el. instalacija - žice i konetori koje vode do termoprekidača i od termoprekidača do ventilatora.
To isto možeš provjeriti unimetrom. Kad daš kontakt, prvi zub na ključu pale se lampice, ne pokrećeš motor samo daš kontakt . Na ulaznoj žici termoprekidača moraš imati napon cca 12-14 V). Ako nemaš provjeri žice i konektore očisti možda su korodirali.

Za kraj još jedna mogućnost iako se rjetko dešava no meni se desilo.
Stvar je u vaser iliti vodenoj pumpi. Kod mene je bio slučaj da su lopatice pumpe jednostavno "nestale".  Neke pumpe imaju plastične lopatice. Konkretno meni su na servisu ugradili takvu plastičnu. nakon svega dve tri hiljade km pumpa viÅ¡e nije vrtila vodu kroz sistem. Isti simptomi kao kod tebe. Skinuo pumpu i samo gola osovina sa plastičnim ostatkom pikse bez lopatica. Nemoguće ih je tako izglodat.. vrlo vjerojatno da ih je antifriz izgrizao-rastopio.

098  38 77 11
elacid@net.hr

Sen

Ok probat cu jos i to pa da vidimo sve mogucnosti.
Negdje sam citao da je moguce i relej termoprekidaca jel mozda moze i to biti kako bi to mogao provjeriti gdje se to nalazi?Mozda se zato ni ne pali ventilator iako je u crvenom.
Smijesno je sto danas vozim kao kao normalno a onda drugi dio dana zna zapet i popi 2 litre vode kroz deset minuta ili mi iscuri putem.

punto mk1

povuci potegni brtva glave kako god okreneš ...

eLaCiD

Citat: punto mk1  u 02 Rujan 2017, 02:14:26
povuci potegni brtva glave kako god okreneš ...

To je bar lagano provjeriti skidanjem čepa kilera. No brtva glave i mrtav ventilator i nemaju veze jedno s drugim.
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Imaju ako ude zrak u sistem i napravi zracni cep.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

eLaCiD

Citat: topolino  u 02 Rujan 2017, 09:14:34
Imaju ako ude zrak u sistem i napravi zracni cep.

Zračni čep je uvijek u gornjem dijelu kilera. Ako je termoprekidač u zračnom čepu onda zraka ima više nego vode.
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

kaze covjek da kada ode kazaljka u crveno da nadoli 2l vode u sistem u koji ide 3.5l vode. I leibek vidi da tu nesto ne stima. S druge strane dovoljno je da napravi cepu u gornjem djelu hladnjaka i voda nemoze koroz hladnjak.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: