Punto - eko test

Autor mario1984, 01 Svibanj 2017, 20:32:32

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

mario1984

Ovako, kolega sa foruma i ja smo razgovarali o eko testu na mom puntu pa reko da otvorim temu vezano to. Ako ima gdje, molim vas obrisite mi. i unaprijed se ispricavam. Zapravo, radi se o tom, sto moj punto potrosi na 1000 km, cca 0,4 do 0,5 l ulja. Bilo je Totalovo 10w40 i sad sam stavio shell 15w40 pa cu pratit. Uglavnom, zanima me dal to utjece na eko test. Auspuh je nov i katalizator. Eto pa podijelite svoja iskustva ako zelite.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Huawei P10

vlatko11

Hbg,u uputama za upotrebu stoji podatak o max potrošnji ulja na 1000 km od 0.7l.
I da ide ulje 15W40.
Tak da ono..vjerujmo inžinjerima da nebi trebalo utjecat.

mario1984

Pa to i ja mislim, al eto volom cut misljenja vlasnika istog suta. Uglavnom, ne vidim dim. Ni kad ga upalim ujutro niti kad ga stisnem. Dal tebi sto potrosi ulja?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Huawei P10

eLaCiD

Sjećam se bilo je na forumu dosta davno o potroÅ¡nji ulja za Punto. Seb je rekao da je potroÅ¡nja 0,5 l na 1000 km OK.  Vjerujem Sebu no ipak mi je to nekak malo previÅ¡e jer onda u intervalu ode za litru viÅ¡e nego Å¡to stane u karter.  Sad kako bilo meni izmeÄ'u dvije izmjene nijedan Punto nije potroÅ¡io viÅ¡e od litru ak je sve bilo OK. Znači cca 0,1 lt na 1000 km. Sad konkretno u zadnjih 50.000 km otprilike po 7-8 dcl izmeÄ'u izmjena. Zadnjih 200.000 km ulje je uvijek Total 7000 Quarz.
Dal portroÅ¡nja ulja može utjecat na eko test baÅ¡ i ne vjerujem jer se mjeri samo CO, a  ostalo nije  bitno za prolaz. S druge strane potroÅ¡nja ulja može biti rezultat nečega Å¡to utječe i na izgaranje benge, a to onda ruÅ¡i eko test.
Oko tog eko testa po meni ak je motor viÅ¡e manje OK jedino kaj pomaže je novi katalizator. Gotovo svi Puntači, a najmlaÄ'i je 19 godina imaju viÅ¡e manje original kaltalizator, onaj prvi s kojime je ispal iz tvornice. Ne znam da li je itko to ikad mjenjao, ja  nisam nikada, da je od ne znam čega mora prokurit da ga j'ebeÅ¡.  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

mario1984

Ma ja sam kupio nov, zamjenski. I nisam prosao jer ga nije moglo zagrijat ili sto vec. I radije bi polovni original stavio nego novi zamjenski. Tamo je pisalo 1.6 16v, vectra na jednoj naljepnici al ka mene ovsj uvjerava da je taj za sve. i bio me je CO visok, ako sam dobro zapamtio.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Huawei P10

Memphis

Citat: mario1984  u 01 Svibanj 2017, 20:32:32
Ovako, kolega sa foruma i ja smo razgovarali o eko testu na mom puntu pa reko da otvorim temu vezano to. Ako ima gdje, molim vas obrisite mi. i unaprijed se ispricavam. Zapravo, radi se o tom, sto moj punto potrosi na 1000 km, cca 0,4 do 0,5 l ulja. Bilo je Totalovo 10w40 i sad sam stavio shell 15w40 pa cu pratit. Uglavnom, zanima me dal to utjece na eko test. Auspuh je nov i katalizator. Eto pa podijelite svoja iskustva ako zelite.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Što se tiče ulja može biti više toga. Po meni je to prevelika potrošnja ulja. Ja sam ovaj vikend mijenjao ulje na svom i potrošio je 3-4 deci na 10000 km. Evo slike:

Unutra je bio Total 7000. Prije mi je trošio dosta ulja jer su mi otišle gumice ventila i curilo je na raznim brtvama (takvog sam ga kupio). Ipak je to auto star preko 20 godina bez obzira kaj moj ima malo km, brtve su se zdošle. Evo imama sliku kako su izgledale gumice kad sam ga otvorio.


A ovo su nove;

Naravno simptomi su da zadimi kod prvog paljenja nakon dužeg stajanja.

Po meni prvo pogledaj dal ti negdje slini ulje na motoru. Brtve poklopca, semering radilice, bregaste, i semering na radilici sa strane getribe. Ako je to sve suho i ok onda je vjerojatno problem u karikama.

JA sam ekotest prolazio i sa raspadnutim gumicama, čak je bio odličan. Tebi ili smjesa nije dobra ili katalizator. Meni se zadnji put dogodilo da ekotest nije valjao zato kaj se katalizator nije dobro zagrijao jer je dosta daleko od ispušne grane. Nakon toga je bio savršen.

Trebao bi pogledat parametre da vidiš što ne valja kod ekotesta da znaš u čemu je problem. A i na svjećicama možeš vidjet kakva je situacija sa smjesom.

Ako ti je visok CO onda ti je smjesa prebogata. Trebao bi provjeriti lambdu, maf i eventualno podesit ventile.


mario1984

Ne dimi mi nista, jer obavezno ujutro pogledam. A karike da su, dimio bi stalno,jel tako?. A smjesa mi se cini ok, jer stvarno Ä'i malo trosi. Zadnjih oar mjerenja, cifra se vrti 5,5 do 6 litara.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Huawei P10

M.P.

Da, gumice plavo kod jutarnjeg paljenja, kod ponovnog dodavanja gasa nakon kočenja motorom, i brdo/opterećenje. Karike stalno  :ok:

Ista stvar je bila i kod mene prije 3-4g , pogledaj u temi od Punta. Isto je počeo trošit puno ulja, ne sjećam se više točno koliko.

Uredio glavu - gumice, vodilice, razne brtve i brušenje glave i sve šta ide uz to, i sad je na 1dcl na 1000 totala 7000, tj ništa. Da me ubiješ, ne sjećam se koliko je točno sve ispalo, al znam da nije bilo ništa strašno s obzirom na zahvat. Ipak je to punto, stvarno je sve povoljno. Ako ga misliš zadržat, napravi to, gotovo za jedan dan, a vozit će još dugo.

TOMMYmk1

Meni opet kad ga upalim i radi na mjestu malo baca ulje na auspuh ne dimi plavo ni ujutro ni kad se vozim,znam da mi slini na semeringu radilice do kvacila i to cu zamjeniti i slini mi na indikatoru kod filtera ulja,kad to sve rijesim racunam mozda0.5l na 1000 km ako i toliko,sad oko ekotesta,napisal sam ti kakva je stvar kod mene, a i osjeti se miris benzina kad je auto upaljen ili lambda ili ima veze kaj pumpa druka 2.7 bara a standard je 1.3 ili tako neÅ¡to i to je jedan od uzroka zasto nije bio dobar ekotest jer nije uspio sve izgorjeti,kad predihtam motor javim ti kakvo je stanje sa potroÅ¡njom ulja  :smile:

Memphis

Citat: mario1984  u 02 Svibanj 2017, 00:06:20
Ne dimi mi nista, jer obavezno ujutro pogledam. A karike da su, dimio bi stalno,jel tako?. A smjesa mi se cini ok, jer stvarno Ä'i malo trosi. Zadnjih oar mjerenja, cifra se vrti 5,5 do 6 litara.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk


Ne mora nužno biti povećana potrošnja. Fali zraka u cilindru za savršeno izgaranje.
Citat: TOMMYmk1  u 02 Svibanj 2017, 21:09:11
Meni opet kad ga upalim i radi na mjestu malo baca ulje na auspuh ne dimi plavo ni ujutro ni kad se vozim,znam da mi slini na semeringu radilice do kvacila i to cu zamjeniti i slini mi na indikatoru kod filtera ulja,kad to sve rijesim racunam mozda0.5l na 1000 km ako i toliko,sad oko ekotesta,napisal sam ti kakva je stvar kod mene, a i osjeti se miris benzina kad je auto upaljen ili lambda ili ima veze kaj pumpa druka 2.7 bara a standard je 1.3 ili tako neÅ¡to i to je jedan od uzroka zasto nije bio dobar ekotest jer nije uspio sve izgorjeti,kad predihtam motor javim ti kakvo je stanje sa potroÅ¡njom ulja  :smile:
Uljne karike ako si siguran da je ulje a ne kondezat+čaÄ'a iz auspuha. Pumpa je 3 bara ako je 75 ica ostali 1,2 bara.

mario1984

Tommy jesi odustao od prodaje kad ces predihtaht motor, tj, sredit ces ga. ili?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Huawei P10

vlatko11

Citat: mario1984  u 01 Svibanj 2017, 21:46:56
Pa to i ja mislim, al eto volom cut misljenja vlasnika istog suta. Uglavnom, ne vidim dim. Ni kad ga upalim ujutro niti kad ga stisnem. Dal tebi sto potrosi ulja?
Naravno da troši. Baci dim kod paljenja. Od izmjene do izmjene cca 10000 km pojede oko 1,5l.

TOMMVmk1,nije čudo da si okinio na eko testu. Brate,otkud tolki pritisak.Radio si na usisu isto što i ja.Kod mene bio pritisak dignut na 1.3 pa ekotest katastrofa,morao spustit na 1.1. Inače po Haynes manualu navode da je tvornički pritisak 1 bar maximalno. E da i sa pritiskom od 1.1 auto vuče jednako kao i sa 1.3 al nesmrdi iz auspuha i manje troši goriva.

Oprostite na skretanju sa teme.
:off:

eLaCiD

Citat: vlatko11  u 02 Svibanj 2017, 23:47:58
Naravno da troši. Baci dim kod paljenja. Od izmjene do izmjene cca 10000 km pojede oko 1,5l.

TOMMVmk1,nije čudo da si okinio na eko testu. Brate,otkud tolki pritisak.Radio si na usisu isto što i ja.Kod mene bio pritisak dignut na 1.3 pa ekotest katastrofa,morao spustit na 1.1. Inače po Haynes manualu navode da je tvornički pritisak 1 bar maximalno. E da i sa pritiskom od 1.1 auto vuče jednako kao i sa 1.3 al nesmrdi iz auspuha i manje troši goriva.

Oprostite na skretanju sa teme.
:off:

Reci mi kod podešavanja pritiska jel znaš možda koliko treba cca okrenuti vijak na ventilu da se smanji/poveća pritisak za 0.1 bar...ono otprilike cca ..neda mi se skidat lajtunge, a ni manometar nisam već dugo vidio u garaži. Nekome posudio..kome nemam pojma
098  38 77 11
elacid@net.hr

TOMMYmk1

Citat: mario1984  u 02 Svibanj 2017, 22:30:39
Tommy jesi odustao od prodaje kad ces predihtaht motor, tj, sredit ces ga. ili?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk



Za sad da,tj iduce godine dok lovu za alfu ne skupim,malo cu urediti neke sitnice vizuelnog karaktera i gas :)


Citat: vlatko11  u 02 Svibanj 2017, 23:47:58
Naravno da troši. Baci dim kod paljenja. Od izmjene do izmjene cca 10000 km pojede oko 1,5l.

TOMMVmk1,nije čudo da si okinio na eko testu. Brate,otkud tolki pritisak.Radio si na usisu isto što i ja.Kod mene bio pritisak dignut na 1.3 pa ekotest katastrofa,morao spustit na 1.1. Inače po Haynes manualu navode da je tvornički pritisak 1 bar maximalno. E da i sa pritiskom od 1.1 auto vuče jednako kao i sa 1.3 al nesmrdi iz auspuha i manje troši goriva.

Oprostite na skretanju sa teme.
:off:


Pumpa od 75 stavljena,tj nisam ju ja stavio nego vlasnik prije mene i frajeri ju previÅ¡e dignuli u zrak i kad npr ima pola rezervara benge meni se u oÅ¡trom ljevom zavoju auto ugasi jer povuce zrak  :oo:




vlatko11

Citat: eLaCiD  u 03 Svibanj 2017, 14:15:51
Reci mi kod podešavanja pritiska jel znaš možda koliko treba cca okrenuti vijak na ventilu da se smanji/poveća pritisak za 0.1 bar...ono otprilike cca ..neda mi se skidat lajtunge, a ni manometar nisam već dugo vidio u garaži. Nekome posudio..kome nemam pojma
Nemam pojma,nisam obraćao pažnju na to.