Grande Punto - Senzor Volana- POMOĆ

Autor Zagorje92, 13 Listopad 2017, 15:29:19

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Zagorje92

Lp,

evo imam problem sa senzorom volana ( pretpostavljam). Naime, greška volana mi se prvi puta počela pojavljivati prije jedno pola godine. U početku je to bilo dosta rijetko ( 2-3 puta mjesečno) pa kasnije svaki tjedan po 4-5 puta.

Nakon učestalih grešaka volana, otišao sam na špur ! Nakon napravljenoga špura, prestalo je javljati grešku volana i sve je bilo dobro do prije mjesec dana, kad mi je OPET počeo svijetlit volan.

Isto tako da napomenem, skužio sam da mi se greÅ¡ka ne pojavljuje kada sa volanom zavrtim lijevo-desno.  Znaci dam kontakt i brzo okrenem volanom lijevo-desno i nema nikakve greÅ¡ke! Al ak to ne napravim, odmah svijetli i baca greÅ¡ku volana!

I tak sam otiÅ¡ao proÅ¡li tjedan opet na Å¡pur, reko opet je to problem, kad veli mehaničar da je sa Å¡purom sve uredu! U meÄ'uvremenu, primjetio sam da položaj volana sa prednjim kontačima nije u centru... znaci kotači su ravno a volan je bio za kojih 6 stupnjeva ulijevo.

Otišao sam na dijagnostiku i stvarno volan nije bio u ravnini sa prednjim kotačima. Bio je malo nakošen, kao sto sam rekao za nekih 6-8 stupnjeva. Rekao sam mehaničaru da proba kalibrirati volan , tj. staviti ga u centar i tu je nastao problem...

Nakon softverske kalibracije, greška volana je prisutna non-stop! Greška se NE moze poništiti niti se može volan ponovno kalibrirati. Tu je sad nastalo s*anje!



E sad, jel je to moguće ikako riješit a da se ne kupuje novi senzor? Ili nema nikakve pomoći? Jer sa servom i upravljanje volanom nemam nikakvih problema. Sve radi, volan ne šteka... ocito samo kod kalibracije volana sje*ali senzor.


P.S. ispricavam se ako tema vec postoji, gledao sam po forumu ima slicnih tema al nisam vidio bas za GP-a...samo punto 2 problemi.

Miha.

#1
Sa Å¡purom je u redu, al nije stavljen volan u centar. Ponovo napraviti Å¡pur, al ovaj puta sa volanom u centru.

Najbolje da se prilikom Å¡pura s dijagnostikom volan stavi na nulu.
Nema smisla kalibrirat volan kad je špur napravljen sa volanom koji je bio van centra. To automatski znači da volan u jednu stranu nemožeš zavrtjet do kraja.

Zagorje92

Otišo budem opet na špur drugi mjesec , pa budem rekao da naprave tak kak si rekao.


Znaci, spojit ga najprije sa dijagnostikom , pronaći "nulu" na volanu i tek onda špur radit prema volanu?!

Miha.

Da. Mene isto zeza nikad mi ne stave volan u centar, al kod mene na Bravu nema nikakvih grešaka.

Zagorje92

Neznam vise...onda mi to nema smisla! Tebi ne javlja nikakvu grešku a nije u centru...ne kuzim

Mike20

Mislim da se senzor položaja kalibrira prema kotačima a ne obrnuto. Mene je dijagnostika tražila da poravnam kotače, a nakon toga kalibracija ide

Zagorje92

Meni kao gresku navodi da mi senzor kuta volana nije u položaju.
Å pur je na frisko napravljen i dalje isti problem...ne da obrisat gresku nit ga da kalibrirat

Mike20

Onda je senzor vjerojatno neispravan.
Pitaj Bertola, on jedini zna, mi ostali možemo nagaÄ'ati

Zagorje92

Evo, danas mi je čovjek zamijenio senzor i greške više nema!

Ode u vjetar 1200 kn...  :85565:

Mike20

Pa nije u vjetar. Mogel si se voziti s pokvarenim senzorom pa bi ti ostalo 1200kn u džepu  :haha7:
Jel to slagal onaj iz Stubice, Oroslavlja od kud već, nekad davno je vozil Tipa sreÄ'enoga?

Zagorje92

Ne...covjek iz Marije Bistrice. Radio je 12 godina u Fiatu, sad je u Fordu