Dugoročno ulaganje i nadogradnja Punta

Autor Echo, 29 Studeni 2017, 21:22:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 6 Gosti pregledava ovu temu.

Echo

Tek sam kupio auto, ali zaključak je da se radi o vrlo neodržavanom primjerku koji je promjenio viÅ¡e vlasnika. Generalno koliko sam po papirima koji su doÅ¡li uz njega mogao zaključiti auto nikada nije bio jače ili uopće razbijen, barem Å¡to se polica osiguranja i bonusa tiče...unazad do 2012. Lak djeluje original prvi, ponegdje boja malo matirala ali ne čudi jer teÅ¡ko da je auto bio garažiran, barem ne kod prve vlasnice u Zagrebu... na krovu je ispucao lak dosta, probljedio, na nekim mjestima čini mi se i do temeljnog. Hauba je udubljena kod znaka dosta, nije puknuto niÅ¡ta na laku ali moguće da bi puknuo kod ravnanja. Jedan bok je udubljen i oderan s vrata na rubnjak, drugi samo oderan malo... podovi, pragovi, blatobrani sve zdravo bez hrÄ'e, do sada nije bio stavljan bitumen... meni je nažalost sada prekasno to raditi. Dalje poneka ogrebotina od ključa, parkinga, itd. Nisam zicer ali auto bi trebalo cijeli lakirati. Jedini plus su crni plastični branici, retrovizori i kvake pa možda ne bi koÅ¡talo puno kao inače.

Motor je priča za sebe, palio je i vozio, ali velika je vjerovatnost da je remenje bilo original od dana proizvodnje, eventualno mjenjano u garantnom roku. Za sada sam promjenio brtvu poklopca ventila, svječice, set zupčastog s vodenom pumpom, set mikronalanog, sve filtere, ulje, antifriz. Anlaser i alternator su OK, kakav je akumulator još moram provjeriti.

Podvozje je bilo isto li la, prošla manžeta, promjenio lijevu i desnu. Naprijed je što se tiče ovjesa sve ok. Otraga su oba amortizera propišala, mogli su voziti još ali sam ih zamjenio.

Prednji diskovi su još dobri i pločice imaju mesa, njih imam u planu zamjeniti kada budem mjenjao gume u proljeće.

Stražnje kočnice su bile opća kastrofa, lijeva sajla je pukla i auto je tako vožen i proÅ¡ao je tehnički  :budala: tu sam izmjenio obje sajle ručne, pakne, cilindriče i ulje.

Ukupni trošak dijelova i ruke majstora 2700 kn.

Gume opet priča za sebe, neodgovarajuća dimenzija, original 155/80 R13 a na njemu stare Save 175/70 R13 no sve u svemu to ispada 0,52% krivo očitavanje brzine pa mogu preživjeti.

Iznutra je auto eksplatiran u skladu s godinama, sjedala nisu potrgana ili šuplja, pomiču se sve ok, instrument tabla sva svjetli, nema nekih dioda da su rikle, volan je malo rupičast, to sam pokrio navlakom za volan. Ostale plastike na mjestu, nisu odvaljene, jedino na stražnoj lijevoj strani fali mrežica zvučnika i puknut je jedan nosač police...

Konstruktivno pišem cijeli prvi post, zanima me realno koliko mi se isplati daljenje ulaganje. Auto je registriran godinu dana, ima 126000 km. Napravio sam mu veliki servis i sredio podvozje+kočnice. Iako nema ništa od opreme osim zračnog jastuka vozača i klime ok mi je za voziti. Ništa ne lupa i ne trese, nema klasičnih zvukova Fiata u plastici.

Dugoročno gledano auto ću voziti najmanje godinu dana, tada bi ga opet registrirao i dalje koristio. Dvije godine ga najmanje mislim zadržati. RazmiÅ¡ljam o tome Å¡to fali od opreme, o tome bez čega mogu živjeti. Volio bi daljinsko centralno i električne podizače prednjih stakala, za retrovizore ne znam da li uopće postoji to kao oprema, tu me ispravite ako ima, volio bi si i to ugraditi. Po pitanju limarije, zasigurno ću dati zaÅ¡tititi podvozje u ljeto, rijeÅ¡iti eventualne hrÄ'ave dijelove.

S aspekta potrošnje 6 litara mi je i više nego pozitivno za mali gradski auto. Razmišljam unaprijed na način da bi ga htio zadržati i kao drugi auto, zavisno od posla, zdravlja, sreće, života ala svega što ide.

Evo s obzirom na želje, potrebe, ciljeve... Punto bi mogao ostati dugi niz godina član obitelji, bez nekih stvari na njemu od opreme ne mogu biti jer sam naučen na to. Od dorada ovjesa, motora i toga neće biti ništa. Možda bi se odlučio na branike u boji vozila, instrument tablu s brojačem okretaja motora i pokazivačem temperature vode i alu felgice 15 cola... ma da imam upisano od 13 do 16 cola u prometnoj da mogu staviti...

topolino

Sta ocekujes od auta starog 17g.  Napravo si veliki servis koji je pod obavezno kod kupnje auta. Curin punto je 2003g. i mjenjani su zadnji amortizeri, mjenjane su sajle rucne (jedna je pukla), kocioni cilindri su propisali jer ulje nije nikada mjenjano, vjerojatno ce i na kvaccilu uskoro. Po meni niti je auto razvaljen niti je lose odrzavan. Neke stvari su kod novijih auta jednostavo podlozne cescoj zamjeni nego kod starih auta.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Tooutman

Evo ima kolega puntića 2001 Mk2a sa 128 000 znači sličan kao i tvoj. Auto mu je tip top očvan te i održavan. Od većih zahvata na motoru koji je imao je bio da mu senzor radilice krepao prosle godine. Ostalo je samo redovno održavanje od 2010 godine koliko ga ima. Radi se motoru 1.2 8v. Radi kako mora, jer mi stari ima Bravu od 1.2 16V 2001 godina od prvog dana (150 tkm). Ni jedan ni drugi motor ne sline ulje za već pozamašan vijek trajanja i rade kako i moraju od prvog dana. Ali su oba bili i uredno održavani.
Vratimo se dalje puntu, od boljki koje dolaze godinama su ti:
- Å arke na vratima ukoliko je model od 3 vrata
- brisači na impulsnom radu znaju zezat koji se rješava čišćenjem spojeva od ulja pri motoru brisača
- City servo zna zezat te su ga isto ljudi znali skinut motor serva i malo osvježit spojeve
- senzor pozicije volana - e to je malo veći zahvat, ali takoÄ'er je naÅ¡ kolega Mike20 napravio tutorial kako. Pa ako si vičan možeÅ¡ i to rijeÅ¡it sam.

U vezi nadogradnje, kao Å¡to rekao instrument tabla, to ti ne bude problem nabaviti jer ih ima dosta i djelovi su jeftini jako, naravno HGT / sproting djelova ima manje pa su time i skuplji. Djelova uglavnom ima. Nadam se da ti pomogao.


Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

Memphis

Citat: Echo  u 29 Studeni 2017, 21:22:31
Tek sam kupio auto, ali zaključak je da se radi o vrlo neodržavanom primjerku koji je promjenio viÅ¡e vlasnika. Generalno koliko sam po papirima koji su doÅ¡li uz njega mogao zaključiti auto nikada nije bio jače ili uopće razbijen, barem Å¡to se polica osiguranja i bonusa tiče...unazad do 2012. Lak djeluje original prvi, ponegdje boja malo matirala ali ne čudi jer teÅ¡ko da je auto bio garažiran, barem ne kod prve vlasnice u Zagrebu... na krovu je ispucao lak dosta, probljedio, na nekim mjestima čini mi se i do temeljnog. Hauba je udubljena kod znaka dosta, nije puknuto niÅ¡ta na laku ali moguće da bi puknuo kod ravnanja. Jedan bok je udubljen i oderan s vrata na rubnjak, drugi samo oderan malo... podovi, pragovi, blatobrani sve zdravo bez hrÄ'e, do sada nije bio stavljan bitumen... meni je nažalost sada prekasno to raditi. Dalje poneka ogrebotina od ključa, parkinga, itd. Nisam zicer ali auto bi trebalo cijeli lakirati. Jedini plus su crni plastični branici, retrovizori i kvake pa možda ne bi koÅ¡talo puno kao inače.

Motor je priča za sebe, palio je i vozio, ali velika je vjerovatnost da je remenje bilo original od dana proizvodnje, eventualno mjenjano u garantnom roku. Za sada sam promjenio brtvu poklopca ventila, svječice, set zupčastog s vodenom pumpom, set mikronalanog, sve filtere, ulje, antifriz. Anlaser i alternator su OK, kakav je akumulator još moram provjeriti.

Podvozje je bilo isto li la, prošla manžeta, promjenio lijevu i desnu. Naprijed je što se tiče ovjesa sve ok. Otraga su oba amortizera propišala, mogli su voziti još ali sam ih zamjenio.

Prednji diskovi su još dobri i pločice imaju mesa, njih imam u planu zamjeniti kada budem mjenjao gume u proljeće.

Stražnje kočnice su bile opća kastrofa, lijeva sajla je pukla i auto je tako vožen i proÅ¡ao je tehnički  :budala: tu sam izmjenio obje sajle ručne, pakne, cilindriče i ulje.

Ukupni trošak dijelova i ruke majstora 2700 kn.

Gume opet priča za sebe, neodgovarajuća dimenzija, original 155/80 R13 a na njemu stare Save 175/70 R13 no sve u svemu to ispada 0,52% krivo očitavanje brzine pa mogu preživjeti.

Iznutra je auto eksplatiran u skladu s godinama, sjedala nisu potrgana ili šuplja, pomiču se sve ok, instrument tabla sva svjetli, nema nekih dioda da su rikle, volan je malo rupičast, to sam pokrio navlakom za volan. Ostale plastike na mjestu, nisu odvaljene, jedino na stražnoj lijevoj strani fali mrežica zvučnika i puknut je jedan nosač police...

Konstruktivno pišem cijeli prvi post, zanima me realno koliko mi se isplati daljenje ulaganje. Auto je registriran godinu dana, ima 126000 km. Napravio sam mu veliki servis i sredio podvozje+kočnice. Iako nema ništa od opreme osim zračnog jastuka vozača i klime ok mi je za voziti. Ništa ne lupa i ne trese, nema klasičnih zvukova Fiata u plastici.

Dugoročno gledano auto ću voziti najmanje godinu dana, tada bi ga opet registrirao i dalje koristio. Dvije godine ga najmanje mislim zadržati. RazmiÅ¡ljam o tome Å¡to fali od opreme, o tome bez čega mogu živjeti. Volio bi daljinsko centralno i električne podizače prednjih stakala, za retrovizore ne znam da li uopće postoji to kao oprema, tu me ispravite ako ima, volio bi si i to ugraditi. Po pitanju limarije, zasigurno ću dati zaÅ¡tititi podvozje u ljeto, rijeÅ¡iti eventualne hrÄ'ave dijelove.

S aspekta potrošnje 6 litara mi je i više nego pozitivno za mali gradski auto. Razmišljam unaprijed na način da bi ga htio zadržati i kao drugi auto, zavisno od posla, zdravlja, sreće, života ala svega što ide.

Evo s obzirom na želje, potrebe, ciljeve... Punto bi mogao ostati dugi niz godina član obitelji, bez nekih stvari na njemu od opreme ne mogu biti jer sam naučen na to. Od dorada ovjesa, motora i toga neće biti ništa. Možda bi se odlučio na branike u boji vozila, instrument tablu s brojačem okretaja motora i pokazivačem temperature vode i alu felgice 15 cola... ma da imam upisano od 13 do 16 cola u prometnoj da mogu staviti...
Gle sve ti to ovisi koje su tvoje želje, namjere, prioriteti i mogućnosti.

Ja vozim Punta 75 iz 1994 vozio bi i bolje da imam mogućnosti. Ali ovom autu mi ništa ne fali. Auto je očuvan i potpuno zdrav nema puno km (za tak star auto) ali kad sam ga kupio bio je zapušten. Nije puno vožen ali nije baš ni održavan. Motor odličan.

Kupio sam ga od kolege za 5000 kn imao je regu. Znao sam da ću ga vozit duže vrijeme zbog financijske situacije odnosno rješavanja stambenog pitanja.

Kroz prvih 6 mjeseci uložio sam u auto još cca 5000 kn. S time da sam sav mogući potrošni materijal izmjenio (osim vilica i krajnika). Na autu je 90% toga još bilo original.

Metano je samo najbolje kaj se moglo nać. Znači novi amontizeri i lageri (zaštitne gume) (KYB), Novi diskovi i pločice (ATE) zadnje (Ferodo), korektore kočenja, sva ulja, sve tekućine. Prebrtvio cijeli motor jer se kupao u ulju (svi semerinzi, sve brtve) promijenio gumice ventila koje su se od starosti raspale isto tako odmah dihtung glave (VR) podesio ventile, set zupčastoga sa pumpom (conti), kablove, svjećice, sve senzore, termoprekidače, termostat, mali kiler, set kvačila (valeo), pumpu goriva (MM), EVAP ventil, nove gume (Goodyear) ne znam više što je sve još bilo ... neke stvari su se mijenjale jer su bil totalno potrošene a neke preventivno.

Sad ga imam skoro 2 godine i napravio sam preko 30000 km. Svakih 10000 km mijenjam ulje i filter (trošak 130 kn) i svakih 30000 km ostale filtere i svjećice. (sve kako piše u knjizi). Od izvanrednih kvarova u tih 30tisuća mi je neki dan pukla manžeta lijevog kotača (trošak 50 kn GKN) a nije ni čudo jer još original iz 94.

Ja sam potpuno zadovoljan autom i znam da poslije Punta više nikad neću imat tak jeftin auto za održavat i vozit.

Meni je većina govorila kaj si glup toliko ulažeš u stari auto. Al ja imam auto koji je 100% ispravan i nije me strah nigdje sa njim ić (naravno star je auto uvijek se može nešto neočekivano dogodit ali preventivno je sve izmjenjeno). Koštao me 10000 kn a mogao sam za to kupit nešto novije u koje bi opet morao isto toliko uložit ako mislim imat auto kako se spada. Imam kolege koji voze aute iznad svojih mogućnosti. Kupuju novije aute na kredit samo da se pokažu i glume neki luksuz a praktički nemaju za gorivo. Voze aute do iznemoglosti ništa ne ulažu i onda kad stane njihov zaključak je da se auto više ne isplati jer treba uložit cca 10000 kn odjednom. Auto je trošak i u njega trebaš konstanto ulagat ako se misliš vozit. I to masa ljudi ne može ili ne želi shvatit.

Isto tako ne želim biti rob auta i radit samo za njega. Ja ću raÄ'e imat stariji auto al da mu mogu sve priuÅ¡tit nego se vozat u nećem većem i novijem a da nemam za 4 gume ili za neki veći servis.

g3ar

Zadnji komentar - totalno moja psihologija viÄ'enja stvari  :ok1:
<3JTD

Echo

NajviÅ¡e me žulja limarija jer bi ga trebalo cijelog lakirat, podvozje ću svejedno uredit i zaÅ¡titit iduće godine. Samo ako dam 1000 eura za lim, onda mi ne gine da ga vozim narednih 5-6 godina. Sad sam skeÅ¡irao danas joÅ¡ 1462 kn za 4 nove gume, ventile, balansiranje i montažu, novi akumulator. Felge sam uzeo polovne origial Fiatove za 400 kn sa Å¡erafima... dvije zadnje plastike Å¡to drže policu su odvaljene i to sam uzeo na odpadu... putem kojim sam krenuo ne gine za temu u garaži dok me kamatar traži  :laughing-smiley-001:

dinko1981

Mislim da je kod punta 2 danas najbitnija stvar dali je trul tj koliko. I prije bilo kakvog velikog ulaganja to treba detaljno pregledat a ne samo povrsno. Ako je sve ok i bezz vece korozije prvo uplati misu jer imas primjerak koji je u velikoj manjini a tada mozes u njega ulozit koliko hoces jer je jeftin i zahvalan auto za odrzavanje. Ja bih osobno prvo ugradio plin a sminku ostavio za kraj. Naravno takodjer napraviti kvaltetnu zastitu od vec spomenute trulezi koja je rak rana tog modela.

Echo

Eto brat bratu bio je na dizalici, gledao sam sve, pragove, podove, blatobrane, ispod i oko haube... oÅ¡tećenja su uglavnom izvana malo ulupito i ogrebano, ispucalo i probljedilo... hrÄ'e možda ima mrvicu povrÅ¡inski ispod bunkera gdje doÄ'e rezervar, ali to je na povrÅ¡ini samo... do proljeća ću vidjeti, sad ne mogu prognozirati kak će ga prek zime udesit ili ne

vlatko11

@dinko1981
Čemu ugradnja plina? Pa pobogu ne troši taj auto 15l.

Mike20

Ne ugraÄ'ujeÅ¡ plin samo na aute koji troÅ¡e 15l. 6l benzina je 55kn, 7 litara plina je 30kn. Skoro duplo razlika koja već na 15 000km godiÅ¡nje ima dosta uÅ¡tede.

dinko1981

Citat: vlatko11  u 02 Prosinac 2017, 20:09:50
@dinko1981
Čemu ugradnja plina? Pa pobogu ne troši taj auto 15l.

Vozim na plin vec 15 godina, i nema tog auta na kojem plin nema smisla. Trenutni auto renault thalia koja trosi relativno malo ali plinsku investiciju sam rijesio maltene u prvoj godini ( oko 6200 kn sa atestom). Iako je bila rijec o najjeftinijem sistemu nemam nikakvih problema niti kvarova a maltene niti troskova servisa. Trenutno imam 120 tisuca sa plinom na tom autu. Kom se da neka sam racuna....

Echo

Jučer sam ga točio do čepa, sad ću par puta voziti po 100 km ove relacije koje najčešće budu do posla i natrag, točiti do čepa opet da vidim okvirno potroÅ¡nju pa eventualno razmisliti o plinu. No, s obzirom da bi najvjerovatnije iÅ¡ao na opciju lakiranja cijelog auta, plin mi je prevelika investicija uz to. Puntača ću raÄ'e složiti i malo stilizirati, te ovako imati za na posao i s posla svaki dan, a za neki guÅ¡t uzeti neÅ¡to jače pa u taj ugraditi plin. Znam da su dva auta troÅ¡ak, al ovaj sam sad Å¡to se mehanike i elektrike tiče složio do kraja, jedino na proljeće ostaju prednje kočnice i ljetne gume.

Memphis

Citat: Echo  u 02 Prosinac 2017, 17:31:04
Eto brat bratu bio je na dizalici, gledao sam sve, pragove, podove, blatobrane, ispod i oko haube... oÅ¡tećenja su uglavnom izvana malo ulupito i ogrebano, ispucalo i probljedilo... hrÄ'e možda ima mrvicu povrÅ¡inski ispod bunkera gdje doÄ'e rezervar, ali to je na povrÅ¡ini samo... do proljeća ću vidjeti, sad ne mogu prognozirati kak će ga prek zime udesit ili ne
Najbitnije kao što su ti rekli je da je zdrav. Sve ostalo pogotovo mehanika se lako posloži. Ali ako trul tu nema spasa na duže staze.
Citat: dinko1981  u 02 Prosinac 2017, 20:42:15
Vozim na plin vec 15 godina, i nema tog auta na kojem plin nema smisla. Trenutni auto renault thalia koja trosi relativno malo ali plinsku investiciju sam rijesio maltene u prvoj godini ( oko 6200 kn sa atestom). Iako je bila rijec o najjeftinijem sistemu nemam nikakvih problema niti kvarova a maltene niti troskova servisa. Trenutno imam 120 tisuca sa plinom na tom autu. Kom se da neka sam racuna....
Plin je alternativno gorivo i svaki pobornik plina gleda da ugradi plin. Teoretski je isplativo ako se puno voziš i imaš auto koji je veći potrošač po meni za Punta i neku prosječnu vožnju to baš nema smisla. Pogotovo u našoj državi.

Ja sam imao u Marei plin 12 godina. I nikad više. Prvenstveno jer sva ta naknada ugradnja za mene je običan fušeraj. Ako bi išao na plin onda bi to bila isključivo tvornička ugradnja kao što ima Fiat i VW.

Pod tvorničku ugradnju ne mislim na Opelove i Dacijine fore kad Landirezo ili Stako ugrade plin pa oni stanu iza toga. Nego baš tvornički plin kao što su Fiat Natural Power modeli.

Mike20

Naknadna ugradnja plina, koju radi provjereni meštar, nije nikakav fušeraj i tehnički nema razlike od tvorničke ugradnje, ako je sve podešeno i dimenzionirano kako spada.

Radit će godinama bez problema.

Ogroman problem tvorničke instalacije se javlja kasnije, nakon godina korištenja jer se radi o specifičnim komponentama, koje su skupe, ne možeš samo tako zamijeniti rail dizni, ecu plina itd itd

Nemoj ljudima davati dezinfomacije.

Osobno nikad nebi kupio rabljenog dizla, za tih 1000 ojra radije jeftinije benzinca+plin i Å¡tednja je od 1. km.
Plin nije alternativa jer je dosta raširen, i recimo u Italiji je ravnopravan uz ostala goriva, ne kao alternativa.

Tvornički Fiatov plinn Natural power je metan i to je banana jer imaš jednu punionicu u cijeloj državi

Ukratno, naknadno ugraÄ'en plin-itekako kod provjerenog meÅ¡tra

Što se tičće Punta sa početaka teme, ne treba nikakve filozofije oko tog auta.
Vlasnik mora odlučiti dal ga misli prodati ili voziti barem 3-5 godina nakon potrebnih zahvata na autu.

No kad zbrojiš sve uloženo u taj auto, dolaziš do cijene Grande Punta (ni+ovije godište i vjerojatno ne zahtijeva tolika ulaganja) i/Ili većeg, prostarnijeg i udobijeg Stila (pričam o benzincima), znači totalno neisplativo ulaganje od 2000 eura (farbanja plus sve zamijeniti što treba ak sam dobro shvatio) na cijenu auta od 1000 eura

dinko1981

I ja mislim da je kompletno lakiranje totalno neisplativo za taj auto, ali covjek mora sam odlucit sta su mu prioriteti.Vezano za plin uvjek je bilo suprotnih misljenja i biti ce i dalje, meni pase trenutni omjer korisnika jednog i drugog goriva a samim time i razlike u cijeni jer sada nakon 7 godina mogao sam ovaj auto lakirat valjda 7 puta i dalje biti u plusu, ali nisam niti jednom jer mi to nije vise bitno u zivotu niti ima smisla na ovom autu. Zato je uvijek 100 % tehnicki ispravan i na vrijeme servisiran a ustedjene pare potrosim na neke po meni bitnije stvari u zivotu. Btw trenutna cista usteda mi je 300 do 500 kn mjesecno.