Dugoročno ulaganje i nadogradnja Punta

Autor Echo, 29 Studeni 2017, 21:22:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 9 Gosti pregledava ovu temu.

Echo

Isplatilo se ili ne, barem će biti na novo u jednoj nijansi a ne u njih tri četiri kao sada (govorim o ispucalom i probljedjelom laku, matiranoj boji, nije bio šprican nikad). Ali da, ako idem na lakiranje, onda ne gine da ostane 5 godina kod mene... sad je na nekih 127 000... moram riješiti paljenje, nešto me zeza... jel starter ili nešto drugo ne znam, gombamo se na drugoj temi

Memphis

Uvijek vječita borba sa plinašima ...
Citat: Mike20  u 03 Prosinac 2017, 14:01:59
Nemoj ljudima davati dezinfomacije.

Kao prvo ne širim dezinformacije imao sam plin godinama i ne bi pričao nešto o čem nemam pojma.

Jedini koji širi dezinformacije u ovom slučaju si ti ....

Ne može mi nitko reći da je naknadna ugradnja plina ista kao tvornička ... ma da ga ugradio kod ne znam kojeg meštra ....
To moš pričat plin fan klubu meni ne. Kad ti netko zbora auto da postavi instalaciju da je to bolje od tvornice koja proračunato to radi i naravno što je najbitnije sve predvidi i izolira. A di je smjesa odnosno plinske mape koje su pisane baš za taj motor u odnosnu na univerzalne plinske ECU-e. O električnim instalacijama da ni ne pričam kad ih netko poveže s "vezicama" i rasječe postojeće kablove da prišteka plinsku elektroniku ili tvornica koja napravi potrebne kablove i vodove iz komada. Tak da mojne ...

Ja sam skinuo instalaciju plina nakon 11 godina sa auta ... trebao si vidjet na šta je auto ličio na mjestima di je bila postavljena instalacija ... vlaga ga je skroz pojela.

Mogao bi ti sad do jutra pisat o razlikama ... koje su ogromne i neusporedive.
Citat: Mike20  u 03 Prosinac 2017, 14:01:59
Radit će godinama bez problema
Neće. Jer uvijek će biti nekih problema i to nikad neće biti 100% kao što napravi tvornica.
Citat: Mike20  u 03 Prosinac 2017, 14:01:59
Tvornički Fiatov plinn Natural power je metan i to je banana jer imaš jednu punionicu u cijeloj državi
Natural Power je CNG isto tako imaš Easy Power koji je LPG. Stvar je samo odabira.




dinko1981

Prijatelju nemoj se srdit, ako tebi pase samo voznja u tvornickim verzijama samo gas ali nemoj niti ti na na osnovu svojeg iskustva ili uvjerenja donosit generalne zakljucke. Imas npr masu cistih tvornickih konstrukcija pa su iste zesce *** tipa 1.4 12v iz fiata ili 2.0 jts od alfe.

Memphis

Citat: dinko1981  u 03 Prosinac 2017, 22:56:13
Prijatelju nemoj se srdit, ako tebi pase samo voznja u tvornickim verzijama samo gas ali nemoj niti ti na na osnovu svojeg iskustva ili uvjerenja donosit generalne zakljucke. Imas npr masu cistih tvornickih konstrukcija pa su iste zesce *** tipa 1.4 12v iz fiata ili 2.0 jts od alfe.
Nitko se ne ljuti nego usporeÄ'ivat tvorničku ugradnju i aftermarket nema veze s vezom.

Pričamo o plinskoj instalaciji. Ne možeÅ¡ osporit da tvornička plinska instalacija je kvalitetnija, bolje podeÅ¡ena i ugraÄ'ena u namijenjeno vozilo nego naknadna. Tu nema generaliziranja to je tako. I zato ti ne treba iskustvo i uvjerenje nego zdrav razum.

A to Å¡to pojedini zagovornici plina imaju svoju briju .... to je sad već drugi par čarapa ...  to su onda dezinformacije itd.

Samo pogledaj, isprobaj i usporedi sve će ti na prvu biti jasno ...

dinko1981

Ja osobno nemam potrebu trazit auto sa originalnom tvornickom plinskom instalacijom jer sam trenutno na trecem autu na plin i nikad nisam imao nikakvih problema. Tenutni auto ima iza sebe 120 tisuca na plin i to NAJJEFTINIJI sistem. Mozda je tvornicki bolji, neznam, a ni nemam potrebu da saznam jer je i ovaj svoju svrhu ispunio.

Mike20

Citat: Memphis  u 03 Prosinac 2017, 21:35:18
Uvijek vječita borba sa plinašima ...

Ne može mi nitko reći da je naknadna ugradnja plina ista kao tvornička ... ma da ga ugradio kod ne znam kojeg meštra ....

Ja sam skinuo instalaciju plina nakon 11 godina sa auta ... trebao si vidjet na šta je auto ličio na mjestima di je bila postavljena instalacija .


Ne znam s kim se ti boriš.
Nigdje nisam rekao da je naknadna bolja, al da je jednako dobra, je. Čak i bolja u pogledu korištenja nakon više godina.

Pitaj malo koliko košta plinska dizna za original plin, ecu plina koji je dio ecu motora itd itd

Sam si sebi kriv Å¡to si kupio i vozio jedan jedini sfuÅ¡ano ugraÄ'en plin, tako da ti baÅ¡ i nisi mjerodavan komentirati.

Osobno vozim 5. Auto na plin, 4-vrta vrsta plinskog ureÄ'aja, nakon BRC, Staga 2 puta, Landi Renzo, Lovata mislim da mogu objektivno komentirati.

Imam nekoliko stotina tisuća km na plin iza sebe, samo bivÅ¡a Marea je odradila 200 000km na plin bez problema. U sadaÅ¡njem autu je plin 10 godina i i 152 000km odraÄ'enih samo na plin, i po stanju kojem si pričao, izdržat će joÅ¡ dva puta toliko.

Tak da malo se skoncentriraj

Memphis

Citat: Mike20  u 04 Prosinac 2017, 07:53:40
Ne znam s kim se ti boriš.
Nigdje nisam rekao da je naknadna bolja, al da je jednako dobra, je. Čak i bolja u pogledu korištenja nakon više godina.

Pitaj malo koliko košta plinska dizna za original plin, ecu plina koji je dio ecu motora itd itd

Sam si sebi kriv Å¡to si kupio i vozio jedan jedini sfuÅ¡ano ugraÄ'en plin, tako da ti baÅ¡ i nisi mjerodavan komentirati.

Osobno vozim 5. Auto na plin, 4-vrta vrsta plinskog ureÄ'aja, nakon BRC, Staga 2 puta, Landi Renzo, Lovata mislim da mogu objektivno komentirati.

Imam nekoliko stotina tisuća km na plin iza sebe, samo bivÅ¡a Marea je odradila 200 000km na plin bez problema. U sadaÅ¡njem autu je plin 10 godina i i 152 000km odraÄ'enih samo na plin, i po stanju kojem si pričao, izdržat će joÅ¡ dva puta toliko.

Tak da malo se skoncentriraj
Kak nisi opet pričaš kako je bolje ... nije ni bolja ni jednaka.

Kao prvo injektora na originalnom plinu traje duplo duže ... tak da vrijedi svake kune ...

Imao sam auto kojem sa ja dao ugradit plin a ne kupio takav ...

Nije sfušano nego to nikad neće biti onako kako treba zato svi plinaši vode istu borbu sa istim problemima.

Neću više o plinu raspravljat ali nisi u pravu ... a još manje objektivan i mjerodavan jer nisi imao niti probao tvornički plin. Tak da ni ne znaš da postoji bolje.

I imaš stav kao svaki plinaš ... moj plin je najbolji od svih i najbolja instalacija ... i imam najboljeg meštra. ... priča svakog plinaša .... svi koji kažu nešto kontra nisu mjerodavni i nemaju pojma ... tak da nema potrebe raspravljat o tome.

Jer to je isto kao da ja tu na fiat forumu pišem da je VW bolji od fiata ...

Mike20

Svi koji su imali probleme s plinom su bili problemi u fuÅ¡eraju onoga tko je ugraÄ'ivao, ili loÅ¡e dimenzioniranih komponenti.

No to se kod onog koji zna može složiti

Tvornički LPG sustav je takoÄ'er u biti naknadno ugraÄ'en, jer se naknadno dodaju tipske komponente,znači cijevi su točno odreÄ'ene dužine s original spojevima, usisna grana ima dodatni dosjed za plinske dizne, ecu motora nije originalni koji ide ko na verziju sa o s plinom, nego ima izvode za plinske injektore, itd itd.

Opet se koriste komponente plinskih proizvoÄ'ača, ne radi Fiat plinsku bocu, isparivač, injektore, multiventil, priključak za točenje.

Opet se buši lim za otvor za točenje, za lajtunge plina iz boce itd.

Imao sam prilike vidjeti tvornički plin i stvarno nedaj bože da nešto od toga s vremenom krepa

Ukratko, tzv. Tvornički plin nije "sveta krava" po tom pitanju, naknadni sustavi rade jednako dobro

Moj plin nije najbolji, najbolji je Prins pa BRC.
Da, moj meštar je skoro najbolji po tom pitanju, ima ih par koji su u samom vrhu po znanju i stručnosti, A iza sebe ima dosta dugu listu zadovoljni mušterija.Naravno, rijetko nije uspio nešto složiti

Možda i je VW bolji od Fiata po nekim pitanjima, zašto ne.

gandi

Imao sam novu skodu sa plinom koji nije iz tvornice, vec je naknadno ugradjen u Porsche Rijeka. Landi Renzo sistem.
Uredno odrzavani motor sa uredno odrzavanom plinskom instalacijom se raspao na 80 000 km
S druge strane znam masu ljudi koji su odradili kilometre i kilometre na plinu bez da su imali ikakvih problema.

Hoce li plin ili nece to je njegova osobna odluka. Ovdje ce naci dovoljno pro i con materijala koji mogu pomoci u toj odluci.

Isto hoce li ulagati u auto iznos koji visestruko premasuje cijenu auta.

Stavi sve na papir koliko bi te doslo i izracunaj si koliko bi trebao voziti taj auto da si isplatis tu investiciju. Za pocetak.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

--->>>    click here      <<<---

dinko1981

A jbte rasprave, ok ako ce dugorocno vozit tog punta ni slucajno neka ne investira u naknadno ugradjen plin samo zato jer je tvornicki bolji. Nek polakira cijeli auto, stavi neke alu felge, muziku i neka pici svaki dan na posao i s posla iducih minimalno 5 godina vozeci iskljucivo na benzin od 100 oktana jer onda manje trosi. Ok, jel sad u redu? Idemo dalje...

DiscoVolante

Citat: Memphis  u 03 Prosinac 2017, 23:18:40
Nitko se ne ljuti nego usporeÄ'ivat tvorničku ugradnju i aftermarket nema veze s vezom.

Pričamo o plinskoj instalaciji. Ne možeÅ¡ osporit da tvornička plinska instalacija je kvalitetnija, bolje podeÅ¡ena i ugraÄ'ena u namijenjeno vozilo nego naknadna. Tu nema generaliziranja to je tako. I zato ti ne treba iskustvo i uvjerenje nego zdrav razum.

A to Å¡to pojedini zagovornici plina imaju svoju briju .... to je sad već drugi par čarapa ...  to su onda dezinformacije itd.

Samo pogledaj, isprobaj i usporedi sve će ti na prvu biti jasno ...
Ja sam isto vozio par auta na plin od prijatelja koji su imali iste i svaki je imao odreÄ'enih poteÅ¡koća i nuspojava. GaÅ¡enje na leru, variranje okretaja, trzanje u vožnji, smrad na auspuh... Da plin valja, ugraÄ'ivali bi ga u tvornici.

Memphis

Citat: Mike20  u 04 Prosinac 2017, 13:33:11
Svi koji su imali probleme s plinom su bili problemi u fuÅ¡eraju onoga tko je ugraÄ'ivao, ili loÅ¡e dimenzioniranih komponenti.
A ti si svaki servisirao pa znaš?

Citat: Mike20  u 04 Prosinac 2017, 13:33:11
Tvornički LPG sustav je takoÄ'er u biti naknadno ugraÄ'en, jer se naknadno dodaju tipske komponente,znači cijevi su točno odreÄ'ene dužine s original spojevima, usisna grana ima dodatni dosjed za plinske dizne, ecu motora nije originalni koji ide ko na verziju sa o s plinom, nego ima izvode za plinske injektore, itd itd.


Opet se koriste komponente plinskih proizvoÄ'ača, ne radi Fiat plinsku bocu, isparivač, injektore, multiventil, priključak za točenje.

Opet se buši lim za otvor za točenje, za lajtunge plina iz boce itd.

Totalno krivo.

Naravno da fiat ne radi nikakve komponente ali to što si ti vidio nema veze sa tvorničkim plinom. Ako si gledao kod Opela i Dacije onda nije ni čudo.

Kod tvorničkog plina nije niÅ¡ta naknadno ugraÄ'ivano ... i ne postoje 2 ECU-a (kao kod tebe) nego samo jedan originalni FIATov u kojem je sve programirano za benzin i plin. Nikakvi naknadni izvodi injektora ne postoje. Injektori su direktno spojeni na usisnu granu preko raila koji je sličan onome za benzin. Dok ti pod "direktno" imaÅ¡ injektore na deklu poklopca ventila pa posebne izvode do grane. Da, buÅ¡i se kao i sve rupe na Å¡asiji u procesu proizvodnje valjda ti je jasno koja je tu razlika?
Ima tu toga joÅ¡ ... ali vidim da ti je to Å¡pansko selo ... 

malo prouči neke stvari prije nego nastupiš tako 100% uvjereno sa svojim krivim uvjerenjima. Kad netko od tih tvojih hvaljenih meštra ugradi plin kao što je na slikama dolje onda ću ti vjerovat da je jednako dobro kao tvorničko.







Mike20

Citat: Memphis  u 04 Prosinac 2017, 18:10:19
A ti si svaki servisirao pa znaš?

Da, 4 sam dosad servisirao sam osobno, petoga upravo servisiram, neki dan sam s kompom provjeravao mapu. Osobno, sam, ne preko slika s interneta.

Ecu motora sa tvorničkim plinom je drugačiji, ima na sebi posebno izvedene izvode za plinske dizne, posebno za benzinske, posebno za senzor temperature i tlaka plina, posebno za razinu plina, otvaraje ventila za dovod plina itd. Ovo pričam ecu za Bravo2

Nisam nikad vidio usisnu granu od t-jeta s tvornički plinom tj. Propan-butan, al budem potražio

Čisto sumnjam da u proizvodnom procesu za Bravo, imaju posebnu liniju preši za lim koja štanca bočnu stranicu s rupom za priključak plina ili šrafe za bocu. Sumnjam, laički pretpostavljam, al moguće

Slike koje si povadio tu su za metanske instalacije moje se ipak razlikuju od propan-butan instalacija.
1.6 motor sa slike takoÄ'er je na metan.

Memphis

Koliko sam pratio proizvodne procese autoindustrije danas ne postoje posebne linije za odreÄ'ene modele. Sve se kompjuterski prati i svaka karoserija po bar codu ima plan dijelova koji se montira na nju. Di bi doÅ¡li kad bi svaki model i verzija opreme imala posebnu traku.
Ne vidim zaÅ¡to bi u danaÅ¡nje vrijeme bio problem isprogramirat robot da zbuÅ¡i 20 rupa viÅ¡e na odreÄ'enoj karoseriji koji će nosit plinsku instalaciju.

Za CNG sam siguran da je karoserija tvornički prilagoÄ'ena i da niÅ¡ta nije "naknadno" raÄ'eno a to i vidiÅ¡ prema gornjim slikama onakvu podnicu u gepeku ne možeÅ¡ "naknadno" napravit.

Za LPG ne mogu 100% tvrdit jer je "jednostavniji" ali prema onome Å¡to se vidi izgleda previÅ¡e uredno i precizno (po samim crijevima, vodovima vidi se da je to proračunato i tvornički prilagoÄ'eno) da bi to netko "naknadno" buÅ¡io i provodio instalaciju mimo trake.
Ne vidim razlog zašto bi to tako radili. Kak bi to u konačnici izgledalo. (treba sve biti unificirano).

Što se tiče modula za ubrizgavanje oni su u samom ECU-u. Koriste više verzija za CNG Magnet Marelli, Bosch i Metatron dok za LPG MM, Bosch i Landirezo. Ovisno o kojem se motoru i sistemu radi.

Bravo 2 koliko znam ne postoji u turbo verziji sa plinom već samo 1.4 8V. Plinski turbaci su u novijim modelima Doblo, X500 i sl.

Ovdje sam našao prezentaciju LPG verzije tvorničke ugradnje.



A ovdje primjer naknadne ugradnje za isto vozilo i isti sustav.
http://www.kolew.com/galerije/ugradnja-gasa-plina-fiat/fiat-grande-punto/



Echo

Do sada nisam imao plin nikada, niti dizelaša. Vozim samo benzince. I da vozit ću ga narednih 5 godina jer sam previše para ubacio. Sad sam mjenjao i bobine jer je zatrokirao i stao. I dalje imam problem da malo vergla malo upali odmah pa ću dati reparirat i anlaser... sve u svemu u proljeće bitumen i lakiranje... felge već jesu, muziku i električni paket ću si staviti...