Punto 1.2 60 sx ogromna potrosnja

Autor supreME, 13 Listopad 2019, 17:33:19

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

supreME

Imam velikih problema sa potrosnjom.

Auto je nedavno kupljen, i primjetio sam da svaki ulazak u zavoj spusta kazaljku goriva. Mislio sam da plovak ne radi, pa se nisam zamarao time. Medutim, auto mi se nakon 200kn goriva i ni 120km  ugasio jer je ostao bez goriva.

Motor mirno radi, ne zacukava niti slicno. Pregledao sam vanjsko kuciste pumpe goriva i crijeva, sve je suho. Stavio sam karton ispod auta dok je radio, ali nista ne curi. Crijeva dolje, rezervar, filter goriva, sve je suho s vanjske strane. Servis ulja bi trebalo raditi, presao je 10tkm, te cu provjeriti odmah i svjecice.

Ima itko ideju o cemu se radi?

Bero

Senzor temperature motora (vode), senzor temperature usisanog zraka, lambda sonda...
Samo neki od krivaca.

Jel se osjeti iza auta miris neizgorenog goriva dok radi?
Treba prvo vidjeti da li to gorivo doÄ'e do motora ili iscuri prije
Samo boxer bajo moj :)

Mike20

Provjeri fuel-trim preko dijagnostike. Ako je u velikom minusu, injektori cure. Naravno, vidi kako rade sonde.
Jel možda auto stajao duže vrijeme prije nego si ga kupio?

supreME

Citat: Bero  u 13 Listopad 2019, 20:35:52
Senzor temperature motora (vode), senzor temperature usisanog zraka, lambda sonda...
Samo neki od krivaca.

Jel se osjeti iza auta miris neizgorenog goriva dok radi?
Treba prvo vidjeti da li to gorivo doÄ'e do motora ili iscuri prije

nema kazaljku temp, pa nezz na koliko je inace stupnjeva. mislim da nema senzor temp zraka. Lambda mi na oko izgleda ok, nemam s cime provjeriti ispravnost

Citat: Mike20  u 14 Listopad 2019, 08:35:26
Provjeri fuel-trim preko dijagnostike. Ako je u velikom minusu, injektori cure. Naravno, vidi kako rade sonde.
Jel možda auto stajao duže vrijeme prije nego si ga kupio?

morat cu onda do servisa, posto punto mk1 nema obd2 utor. auto je prije koristen za kratke relacije, kupljen od starije zene

Bero

Citat: supreME  u 14 Listopad 2019, 21:44:38
nema kazaljku temp, pa nezz na koliko je inace stupnjeva. mislim da nema senzor temp zraka. Lambda mi na oko izgleda ok, nemam s cime provjeriti ispravnost


Ima senzor temperature zraka i vode, zato jer treba za ECU da zna upravljati radom motora.
Ispravnost provjeravaš multimetrom (mjeriš otpore)
Ali ako nisi vičan šarafanju, bolje da otpeljaš u servis
Samo boxer bajo moj :)

supreME

preporuuka za nekog meštra u zagrebu, pozeljno dubrava?

Mike20

Znači Punto 1 je to. To je SPI ubrizgavanje ako se ne varam?

supreME

Citat: Mike20  u 15 Listopad 2019, 20:15:55
Znači Punto 1 je to. To je SPI ubrizgavanje ako se ne varam?

da, 1.2 60ks. Mislim da je 1.2 75ks bio MPI

Mike20

Onda je nešto na relaciji senzor temp. usisanog zraka, lambda ili propišala dizna

Memphis

Citat: supreME  u 13 Listopad 2019, 17:33:19
Imam velikih problema sa potrosnjom.

Auto je nedavno kupljen, i primjetio sam da svaki ulazak u zavoj spusta kazaljku goriva. Mislio sam da plovak ne radi, pa se nisam zamarao time. Medutim, auto mi se nakon 200kn goriva i ni 120km  ugasio jer je ostao bez goriva.

Motor mirno radi, ne zacukava niti slicno. Pregledao sam vanjsko kuciste pumpe goriva i crijeva, sve je suho. Stavio sam karton ispod auta dok je radio, ali nista ne curi. Crijeva dolje, rezervar, filter goriva, sve je suho s vanjske strane. Servis ulja bi trebalo raditi, presao je 10tkm, te cu provjeriti odmah i svjecice.

Ima itko ideju o cemu se radi?
to da ti se u zavoju spušta kazaljka je "normalno". Trebao bi potrošnju mjerit do razine kad ti se počne palit rezerva da vidiš da nije oko pumpe problem.

supreME

Citat: Mike20  u 16 Listopad 2019, 12:23:33
Onda je nešto na relaciji senzor temp. usisanog zraka, lambda ili propišala dizna

ok, zvao par servisa, al svi zauzeti, pa cu pricekat jos malo :D

Citat: Memphis  u 16 Listopad 2019, 18:44:48
to da ti se u zavoju spušta kazaljka je "normalno". Trebao bi potrošnju mjerit do razine kad ti se počne palit rezerva da vidiš da nije oko pumpe problem.

od trenutka paljenja rezerve do ostanka bez goriva prode max 15km.

Memphis

Citat: supreME  u 17 Listopad 2019, 19:09:11
od trenutka paljenja rezerve do ostanka bez goriva prode max 15km.
Samo sa rezervom bi trebao proć nekih 100 km na tom autu ako uzmemo da u prosjeku troši 7 litara.

Ja mislim da je tu problem u ulošku pumpe koji je netko prije mijenjao i stavio univerzalni kineski koji je kraći od originala te smanjio rezervu i razinu do koje pumpa može povuć gorivo.

Prema ovome kaj si napisao auto bi trošio 17 litara na 100 km a to je nemoguće bez nekih simptoma bar bi smrdilo gorivo ili slično.

Mike20

Točno. Ta količina goriva bi se morala osjetiti, ak ulazi u cilindre, mora smrdjeti na auspuhu

supreME

Citat: Memphis  u 17 Listopad 2019, 21:56:29
Samo sa rezervom bi trebao proć nekih 100 km na tom autu ako uzmemo da u prosjeku troši 7 litara.

Ja mislim da je tu problem u ulošku pumpe koji je netko prije mijenjao i stavio univerzalni kineski koji je kraći od originala te smanjio rezervu i razinu do koje pumpa može povuć gorivo.

Prema ovome kaj si napisao auto bi trošio 17 litara na 100 km a to je nemoguće bez nekih simptoma bar bi smrdilo gorivo ili slično.

smrad goriva stvarno nisam osjetio, kod jaceg gasa izlazi sivi dim, znaci da guta ulje. susjed ima punto 55 pa cu za vikend probat prebacit neke dijelove(pumpa, lambda)


Boxer

 Sivi dim nije ulje nego viÅ¡ak goriva. Vrlo vjerojatno ako je ostalo ispravno motor nije u fazi
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...