Punto 55 nekad varira ler gas

Autor FranZ, 18 Srpanj 2020, 14:00:10

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

FranZ

Pozdrav, ćale si je nedavno nabavio Punta 55 1996 jeftino, bilo je nekih problema za riješit pa sam mu to slagao i sad je više manje gotov, ići će i na ugradnju plina, ostalo je još par sitnica za riješit.

Nakon vožnje kad stane i radi u leru sam se turira - polako diže okretaje 2-3 sekunde, onda naglo spusti na normalni ler i krene ponovo dizat i tako se ciklus ponavlja u nedogled. Nemam brojač okretaja, po sluhu nisu neki visoki okretaji u pitanju al opet prije ugradnje plina bi bilo dobro to riješit. Ne pojavi se svaki put, samo ponekad.
Ugasim i upalim i onda je normalno. Kad se tek upali hladan radi normalno, jedno vrijeme blago povišeni ler i onda spusti (tak i treba bit)

Predihtao sam kompletan usis. Narezao sam dihtunge od 1mm klingerita za usisnu granu i sve spojeve na "fergazeru". Tvornički bakelitni distanceri (il od kojeg već materijala jesu), imaju neki mekani sloj na obje strane koji služi ko brtva al to se počelo gulit pa sam to obrusio i poravnao sa 600 vodobrusnim na staklu i ubacio klingeritni dihtung s obje strane i namazao silikonskom masti. Slika:
https://i.ibb.co/1bjsZMZ/IMG-20200625-141953008.jpg
Dakle divlji zrak vjerojatno nije. Ofkors i sve je očišćeno od masnih taloga.

Motorić ler gasa je magneti marelli, čini se ispravan (isprobavao sam ga na akumulatoru, rotiraš slijed pluseva i minusa na pinovima i igla ide polako van ili unutra ovisno o smjeru rotacije), igla ima mrvicu lufta (jel to problem?), otpor obje zavojnice je otprilike isti. Stavio sam mu i novi o-ring da nebi vuklo zrak oko njega. Senzori temperature zraka i antifriza su isto ispravni (imaju otpor od oko 2K na sobnoj temperaturi i mijenja se s promjenom temperature), TPS isto pokazuje očekivane otpore s promjenom položaja.
MAP senzor nisam testirao, al vakuum Å¡laf je novi i dobro dihta.
Nove svjećice ngk bcpr6es i kablovi ngk 8192. Svi konektori očišćeni, povukao sam dodatne žice za masu s minus kleme na glavu, anlaser, alternator, kompjuter, Å¡asiju... nek se naÄ'e :D

Novo ulje, filteri, stavio sam kiler od modela s klimom (onaj veći, 57cm) jer sam ga imao viÅ¡ka i isprao vodom cijeli sistem dok je bilo raskopano, niÅ¡ nije zaÅ¡topano. Termostat i termoprekidač rade normalno (ubacio sam i sondu za mali digitalni mjerač temperature u kanal za vodu u usisnoj grani, brzo doÄ'e do 70°c i nejde preko 90).

Rezultat svega toga je da lijepo mirno rado, nema trzanja na leru, ok ide i normalno se ponaša, osim tog povremenog problema. Do čega bi to moglo bit?

Isprike na dugom tekstu, uvijek volim čim bolje objasnit problem i kaj je sve već napravljeno.

Memphis

A jel si pregledao crijeva koja idu sa usisne grane na EVAP?

Mike20

Očito ne može smjesu složiti čim varira gas, može biti i do lambda sonde, možda dizna curi pa ima previše goriva, možda i obrnuto, previše zraka

FranZ

#3
Citat: Memphis  u 18 Srpanj 2020, 15:26:09
A jel si pregledao crijeva koja idu sa usisne grane na EVAP?

Jesam sad, dihta dobro.

Koje sve senzore ima taj motor?

Znam za MAP, TPS, temperatura zraka, temperatura vode (1 za ecu, 1 za kazaljku), položaj radilice, pritisak ulja i lambda sonda. Dal ima još koji?

FranZ

Jednu stvar nisam spomenuo, od nekud mi je kapao benzin kod rezervoara. Danas sam to gledao i šlaf benzina koji ide iz pumpe na filter je bio ispucan i iz njega je curilo. Inače je tu ono polukruta plastična cijev i quick connect priključak al to je netko valjda strgao pa su stavili obični šlaf i stegnuli šelnama. Pošto se šlaf uspio raspast, to je vjerojatno bilo davno :D
Stavio sam novi i ne curi više. Jel moguće da je problem bio zbog toga? Da pumpa nije mogla postić dobar pritisak i da je zato smjesa bila loša? Zvuči nerealno, onda bi gubio puno benzina i to bi se nekako skužilo, barem po jakom smradu ak niš drugo. Išao sam na test drajv i sve je bilo dobro, al kak se problem i inače pojavi samo ponekad, nisam siguran da sam gotov.

Ali zato imam novi problem. I kuplung je bio loÅ¡ (rekao sam da je jeftino kupljen  :grin: ) i na test drajvu se neÅ¡to raspalo, viÅ¡e se nije dao odvojit do kraja (pedala ode do poda al joÅ¡ je djelomično spojen i neće uć u brzinu ako nisu okretaji pogoÄ'eni). Dovuko sam se doma i sad preispitujem svoje životne odluke vezane uz osobna vozila. Na kolko Nm se stežu matice poluosovina?

Memphis

Nema više to su svi. Ovo za kuplung su vjerojatno pera na korpi popucala .... zato nemreš šaltat.

Što se tiče curenja benzina ne bi trebalo imat veze sa lerom.

Memphis

Jel si provjeril i EVAP ventil dal dihta? Jel si ga spajal na komp?

FranZ

#7
odspojio sam Å¡laf s pipka na karbu i pokuÅ¡ao ustima povuć zrak kolko mogu ali nejde niÅ¡, tak da valjda su i Å¡laf i ventil dobri  :zbunj:

Nisam ga spajal na komp. Vidim nema.OBD2, dal postoji neki način da se to doma može spajat (npr neki adapter i program za komp) ili treba baš ić u servis koji ima kompatibilnu dijagnostiku?

Kupio sam LUK set kuplunga, jel dobar taj? Jučer sam cijeli dan raskapao, prvi put mi je da mijenjam kuplung pa ide sporije, danas kreće slaganje

Memphis

Možeš tak da kupiš 3pinski adapter.
Ne bi bilo loše da si odmah promijeniš semering radilice dok ti je sve dole ak misliš taj auto imat duže. Luk bi trebao biti dobar. Kakva je korpa?


Memphis

i treba ti ovakav adapter; https://www.ebay.com/itm/ELM327-v1-5-Bluetooth-PIC18F25K80-obd2-bluetooth-adapter-Car-Scanner-For-Android/272884217107?hash=item3f892ab513:g:BnkAAOSwSzFZYFc7

Poluosovina se steže na 240nm al ja nikad tak jako niti šaraf lupam već ga namažem lijepilom. Jel si provjerio sajlu kuplunga da nije ona pukla?

FranZ

Na kraju nisam odspajao poluosovine iz glavčine nego sam odšarafio amortizer i krajnik i tako dobio dosta mjesta da ih izvučem iz getribe i spustim na pod.
Sajla je u super stanju. Neka pera na korpi su savijena, valjda zato nije dobro radilo, potisni ležaj i vilica su dobri (al stavljam i novi ležaj kad je došao u setu).
Masno je jako na strani motora, vjerojatno od semeringa. Kupio sam i njega pa ide novi.

Naručio sam adapter s alija, a takav sličan obd blutut komad već imam  :ok:

Hvala na informacijama

Memphis


FranZ

#13
Hvala, ide i on onda.

Karter i poklopac ventila sam predihtao, prije su puštali tak da može bit i da nije semering al kad ga već imam ide novi. Nije me bilo par dana doma tak da sad tek nastavljam radove.

Karter sam zadihtao s Loctite SI 5910 (crna dihtmasa), a ventil dekl nova guma namazana silikonskom masti, za sad ne puštaju.

eLaCiD

Citat: FranZ  u 27 Srpanj 2020, 18:36:04
Hvala, ide i on onda.

Karter i poklopac ventila sam predihtao, prije su puštali tak da može bit i da nije semering al kad ga već imam ide novi. Nije me bilo par dana doma tak da sad tek nastavljam radove.

Karter sam zadihtao s Loctite SI 5910 (crna dihtmasa), a ventil dekl nova guma namazana silikonskom masti, za sad ne puštaju.
Citat: FranZ  u 27 Srpanj 2020, 18:36:04
Hvala, ide i on onda.

Karter i poklopac ventila sam predihtao, prije su puštali tak da može bit i da nije semering al kad ga već imam ide novi. Nije me bilo par dana doma tak da sad tek nastavljam radove.

Karter sam zadihtao s Loctite SI 5910 (crna dihtmasa), a ventil dekl nova guma namazana silikonskom masti, za sad ne puštaju.
Citat: Memphis  u 23 Srpanj 2020, 22:06:46
Zabrijo sam ... za Punta ti treba KKL a ne ELM327.
https://www.aliexpress.com/item/4000333741050.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2a1861afzHCpnH&algo_pvid=4a862309-428b-42b8-bb93-d9998277a121&algo_expid=4a862309-428b-42b8-bb93-d9998277a121-0&btsid=0ab6f82415955346405697739e19db&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Ak ti je masan do motora oće i na karteru puštat s te strane pa si provjeri dok di ti je dostupno.

Zabrijao si ipak.  :smile: Ovaj ne paÅ¡e za Punta 1 već onaj koji si poslao prvi puta ( https://www.aliexpress.com/item/33018394629.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6e917fa297qsUI&algo_pvid=7c19c7e8-4e77-4ede-80bc-1222ddfcddef&algo_expid=7c19c7e8-4e77-4ede-80bc-1222ddfcddef-1&btsid=0be3743615953453228201160e288f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ Radi preko Multiecuscana ili IES 2. Barem kod mene sve radi OK
098  38 77 11
elacid@net.hr