Grande punto poluosovina?

Autor robert_zd, 03 Listopad 2020, 15:28:27

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

robert_zd

Pozdrav ekipa,
Žena zadnje dvije godine vozi grande punta 2006g 1.4 8V 57kw 131000 km na satu. Uzeli smo ga sa nepunih 110000  Sa autom nije bilo većih problema.
I sad kako ja uvijek čačkam neÅ¡to oko auta prilikom zadnje izmjene ulja sam primijetio da vozačeva poluosovina klapa.  Evo video.


Čitao sam malo o iskustvima sa lošim križnim ležajem i pohabanom čašicom na kraju poluosovine. Te da se može reparirati čašica. Križ nije skup.
MeÄ'utim ja imam osjećaj da nema toliko lufta u čaÅ¡ici i križu već da čaÅ¡ica pleÅ¡e. A ona izlazi direkt iz mjenjača Å¡to ne? Jel se tu ima Å¡to mijenjati ili je na mjenjaču problem.

Na potragu za klapanjem me navelo to što ponekad pri vožnji brzinom cca 20km/h preko neravna terena ( van ceste a nekad i na cesti) čujem kliktav zvuk , rekao bi identičan kao ovo lupkanje poluosovine.

Isto tako možda nevezano za ovaj zvuk, ne znam ni kako opisat ovo. Znači prilikom vožnje nizbrdo gdje već treba kočit motorom, šaltam u nižu, otpuštaš kvačilo a auto počne trzati. Kao kad početnik uči vozit pa mu auto trza na startu. Samo ovo je prilikom kočenja motorom.

Pošto žena vozi ovaj auto 90% vremena sam vidio da se to njoj desi, ali isto tako kad ga i ja vozim se ponekad desi. Ne znam jel problem vezan s poluosovinom ili nešto drugo.

Ima li netko kakav pametan savjet. Ne tipa,star auto, vozi dok ide  :DD:


Mike20

Malo lufta mora biti, da ga nema sve bi se podrobilo.
Ako hoćeš, možeš zamijeniti križ, šalica sigurno nije oštećena
Na atmo benzincima rijetko kad to ode

Mike20

Ovo opisano trzanje nema veze s poluosovinom, već klapnom/injektorima, ako je kod samog puštanja kvačila dok hvata, onda je do njega

Memphis

Ako nije šalica/križ onda je luf u diferencijalu (ležaj). Jer ti tu di se štekaju te ricne šalice je ležaj.

jel ti to mićeš lijevo-desno ili gore dole?

the-rider

ma svaki gp ima lufta di ulazi casica u diff, ne zamaraj se sa time
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

robert_zd

Citat: Mike20  u 03 Listopad 2020, 15:47:20
Ako hoćeš, možeš zamijeniti križ, šalica sigurno nije oštećena
Na atmo benzincima rijetko kad to ode

Uzeo sam već orginalni novi križ tako da ću to zamijeniti. I ta manžeta je na jednom kraju uhvaćena običnom vezicom, izgleda malo masna, na oko nije probijena. To mislim da ne drži kao ona metalna, možda se varam?

Citat: Memphis  u 03 Listopad 2020, 15:54:30

jel ti to mićeš lijevo-desno ili gore dole?

Mičem je smjer naprid nazad (hauba-portapak smjer) A vjerojatno bi isto klapala da je guram smjer od poda prema motoru.

Citat: the-rider  u 03 Listopad 2020, 19:04:31
ma svaki gp ima lufta di ulazi casica u diff, ne zamaraj se sa time

Znači li to da osovina nebi trebala proizvodit zvuk kako je gore opisano?

Memphis

Citat: robert_zd  u 03 Listopad 2020, 21:05:03
Uzeo sam već orginalni novi križ tako da ću to zamijeniti. I ta manžeta je na jednom kraju uhvaćena običnom vezicom, izgleda malo masna, na oko nije probijena. To mislim da ne drži kao ona metalna, možda se varam?

Mičem je smjer naprid nazad (hauba-portapak smjer) A vjerojatno bi isto klapala da je guram smjer od poda prema motoru.

da vezica dobro ne drži, ako je lijevo-desno onda je normalno jer mora imat malo lufta