Potrošnja ulja, koliko je previše?

Autor FranZ, 30 Listopad 2020, 09:52:38

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

FranZ

Punto 55 1996 troši oko 4 deci ulja na 1000km (10w40).
Inače dobro pali i ok ide, mirno radi, potrošnja benzina i dosta mala u odnosu na brojke koje čitam tu na forumu, al većinom vozim ko deda pa je valjda do tog :P

Dal se trebam brinut i hitno urgirat ili samo da vozim i točim, pa ako kasnije počne trošit više ulja onda neki popravci?

Edit: Ne curi van, svi semerinzi su novi, dihtung poklopca ventila isto, O-ring nosača bobina i predihtan je karter. Motor je izvana suh.

mario1984

Tako je i meni bilo, promjenio gumice ventila i rijesio problem.. Trosio mi je onda 4 deci na 5000 km. Jasno nije motor nov. Tako da ocekuj da bi s gumicama smanjio potrosnju. I ne mora glava se skidat. Samo poklopac ventila i rijesi se. Tako da znas ako ti koji majstor bude prodao tu priču da znas sto i kako.

Poslano sa mog Redmi Note 8T koristeći Tapatalk

Huawei P10

Memphis

#2
Moj troši pola litre na 10K, INA Millennium 5W40. Al ja sam prije nekih 80k promijenio gumice ventla, sve semeringe i sl.

Koje ulje sipaš? Jel ti dimi plavo kad ga ujutro prvi put upališ?

FranZ

Stavio sam Elf 700 STI, 10W40. Ne dimi plavo, al dimi lagano bijelo neko vrijeme dok je poluzagrijan - kad se tek upali ne dimi niš, onda nakon koju minutu počne malo bijelo dimit i kad se skroz zagrije prestane. Čudno.

Napravio sam tek 5000km s autom otkad sam ga kupio tak da ne znam povijest, al nije baš bio održavan i mislim da prošli vlasnici nisu redovito mijenjali ulje jer je bilo dosta crnog taloga iznutra kad sam skinuo poklopac ventila (mijenjao sam dihtung poklopca) i nešto taloga u karteru. To sam sve počistio kolko se moglo.

Dakle s novim gumicama ventila bi se stvar trebala dosta poboljšati?

mario1984

Trebala bi.  A i jeftinija varijanta za počet.. Gumice ventila su ti 100 ak kn. Zavisi gdje, imas i jeftinije. Pa ces vidit.. Dosta ljudi odmah otvara motor, trazi razlog sto je. A nema potrebe.. Da ti dimi plavo kad je i zagrojan, pogotovo pod opterecenjem, onda bi bile karike. Al kad kazes da ne dimi onda cemo iskljucit tu varijantu.

Poslano sa mog Redmi Note 8T koristeći Tapatalk

Huawei P10

Memphis

Citat: FranZ  u 31 Listopad 2020, 00:44:48
Stavio sam Elf 700 STI, 10W40. Ne dimi plavo, al dimi lagano bijelo neko vrijeme dok je poluzagrijan - kad se tek upali ne dimi niš, onda nakon koju minutu počne malo bijelo dimit i kad se skroz zagrije prestane. Čudno.

Napravio sam tek 5000km s autom otkad sam ga kupio tak da ne znam povijest, al nije baš bio održavan i mislim da prošli vlasnici nisu redovito mijenjali ulje jer je bilo dosta crnog taloga iznutra kad sam skinuo poklopac ventila (mijenjao sam dihtung poklopca) i nešto taloga u karteru. To sam sve počistio kolko se moglo.

Dakle s novim gumicama ventila bi se stvar trebala dosta poboljšati?
Ak ti tog ulja troši onda bilo kojeg drugog 10w40 može trošit samo više. To kaj ti počne dimit nakon nekog vremena moguće da su gumice (ako nije kondezat) jer tak je meni bilo. Ne dimi odmah nego počne nakon par sec.

To je star auto tako da vrlo vjerojatno su u banani. Moj nije otvaran 20 godina kad sam skinuo dole gumice su se skroz raspale nije ih ni bilo. Stavi Reinzove gumice i dihtung ako ćeš skidat glavu, odmah naštelaj ventile kad ćeš to skidat al si moraš nabavit pločice.

dinko1981

Neznam u kakvom je opcenitom stanju taj punto iz 96te jer vecina njih je vec spresana. Ja bi na tvom mjestu eventualno ulozio u te gumice ali nista vise, jer realno gledajuci ne isplati se. Vozi dok prolazi tehnicki/ekotest i sipaj neko jeftinije ulje i ne sekiraj se previse.

FranZ

#7
a onak, bilo je viÅ¡e posla nego kaj sam mislio da će bit kad sam ga uzeo, al dosta tog sam već rijeÅ¡io i malo po malo se diže iz pepela  :D:

Ventile bi ionako trebao naÅ¡telat, mjerio sam zazore kad sam mijenjao dihtung poklopca i nisu baÅ¡ bajni, idu onda i nove gumice  :ok1: Vidjet ćemo kolko će ulja troÅ¡it s novim gumicama

eLaCiD

Kolko se sjećam, a bilo je prije par godina, Seb je naveo za Punro MK1 da je potrošnja od 0,7 l / 1000 km u granicama normale prema tehničkim specifikacijama. Moj Punto troši 0,25 l / 1000 km. Motor 500 tkm. Ulje Total Quarz.7000. Gumice promijenjene prije 150 tkm. Ostalo nije dirano
098  38 77 11
elacid@net.hr

mario1984

500000?? [emoji15][emoji15][emoji15][emoji106]

Poslano sa mog Redmi Note 8T koristeći Tapatalk

Huawei P10

Bero

Citat: FranZ  u 01 Studeni 2020, 01:54:05
a onak, bilo je viÅ¡e posla nego kaj sam mislio da će bit kad sam ga uzeo, al dosta tog sam već rijeÅ¡io i malo po malo se diže iz pepela  :D:


Da te utjeÅ¡im, moja rajngla je troÅ¡ila preko litru ulja na 1000 km kad sam ju kupio  :roll2:
Pa sam zamijenio kompletan motor  :D:
Samo boxer bajo moj :)