Pritisak ulja i automatska dvozonska klima

Autor persinjo, 22 Siječanj 2022, 14:24:34

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

persinjo

Pozdrav ekipa!

Kupio sam polovnog Bravića nakon nove godine te sad nakon dvadesetak dana vožnje imam neke utiske o njemu i neke nepoznanice. Napravio sam mali servis (ulje, filteri) te je mehaničar bio poprilično pozitivan s onime što je vidio ovako na prvu. Pogledao je i podvozje te ga spojio na dijagnostiku. Rekao da mu kompjuter ne očitava nikakav kvar na motoru i da mu se auto čini dosta dobar za 2011 godinu. Uglavnom ja sam poprilično zadovoljan za sad osim šta me kopkaju dvije stvari, a to su ove iz naslova.

-Pritisak ulja:
Naime kod svakog paljenja auta nakon dužeg vremena što se nije palio (preko noći npr.) kada ga kresnem, prve 3-4 sekunde mi javi error ''inssuficient oil pressure'' te error odmah nestane. Javljalo se to i prije zamjene ulja i sad nakon zamjene ulja. Svako sljedeće paljenje ako nije prošlo barem 7-8 sati od zadnjeg paljenja ne javlja mi taj error. Spomenuo sam mehaničaru i on je rekao da on misli da je to do senzora, a ne do pumpe jer da je do pumpe vjerojatno bi mi već riknuo :speechless-smiley-038: .Primjetio sam i kod kontroliranja ulja da je ulje prije nego sam ga furao mehaničaru bilo iznad maksimuma na šipci, a i sad nakon zamjene je čini mi se oko ili malo preko maksimuma :82:. Zanima me ima li netko slična iskustva, da li je on na dijagnostici mototra mogao skužit da nešto ne valja s pumpom za ulje i preporuke malo iskusnijih bi dobro došle.

-Klima
O ovome sam dosta čitao na forumu i vidim da dosta ljudi ima s tim problema pa eto nije ni mene izbjeglo. Naime što sam do sad primijetio. Vozačeva strana puše nonstop hladan zrak i s upaljenom klimom i samo na puhanje, suvozačeva strana puše topal zrak kad treba puhat topal zrak i hladan kad treba puhat hladan. Recirkulacija mislim da radi dobro (zrak izvana, zrak iznutra, aqs) jer se čuje po puhanju kad stisnem tipku da se promijeni. Također mislim da je preslabo puhanje na vjetrobransko staklo, u noge (obje strane) i na suvozačevoj strani na konrolnoj ploči jer kad odvrnem do kraja samo na vozačevoj strani na kontrolnoj ploči se osjeti da puše jače nego na drugim mjestima. Također i onaj mali ispuh za zadnji dio auto puše stalno hladno. Čitao sam tu na forumu da postoji 5 motorića koji pokreću klapne i da uglavnom pukne klapna. E sad mene zanima ako netko od iskusnijih može procijeniti iz ovog napisanog koji motorići su problem jer koliko sam shvatio teže je zamijeniti ovaj od recirkulacije od nekih drugih tako da je i sam popravak skup.

:help:

Tooutman

Pozdrav.
Koji je motor u pitanju? Evo ja imam bravo 1.6 jtd već sedmu godinu i u vezi pritiska ulja mi se ta stvar nije nikad pojavila kak u tvojem slucaju. Jedino mi se pojavilo dok mi tipa krepao auto prilikom pentranja na rubnik. Al valjda jer elektornika radi a motor ne :). Ovak def ne. Osobno bi rekao mehanicaru neka zamjeni senzor mort ga samo i proba ocistit pa budes vidio. Da je pumpa kak ti i rekao bi bili vec dosta veci problemi ai senzor je jeftiniji. U vezi dijagnostike valjda ne zapise jer ti se problem pojavio na par sec. Jer onda bi i meni zapisao error dok mi crknuo a u biti to nije greska.

U vezi klime. Moj bravo ima rucnu ventilaciju pa  fala Bogu nemam te probleme koji su valjda najveca boljka ovog auta.

Sretno s njim, to rijesis pa si miran. U vezi ventilacije isto, dok se sredi ce sigurno drzati posteno vrijeme.
Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

forsage

Probaj zatvorit na središnjoj konzoli sve izlaze i na stražnjem aeratoru izlaz zraka i uključi ventilator na maximum, možda čak i bez filtera kabine (izvadi ga van) i to dok je na mono i ostavi da tako puše par minuta...pa ugasi auto i upali nakon desetak sekundi i javi jel se što dogodilo.
Drugo što možeš probat je drži ona dva kotača ventilacije istodobno utisnuta unutra par sekundi dok se ne pokrene resetiranje-time se resetira automatska klima pa vidi ima li pomaka.
Možda pomogne ali najvjerojatnije je neaka od klapni i pipaca koje ih mehanički prebacuju koji su plastični potrošeno ili je koji motorić otišao.
prvak Hrvatske u bespluznom oranju...

the-rider

promijeni indikator tlaka ulja, ako to ne pomogne karter dole i promijeniti gumicu usisa pumpe ulja, tu gumicu ionako treba promijeniti preventivno na 100-150k km da ne zariba radilica

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

persinjo

Citat: Tooutman  u 23 Siječanj 2022, 09:19:11
Pozdrav.
Koji je motor u pitanju? Evo ja imam bravo 1.6 jtd već sedmu godinu i u vezi pritiska ulja mi se ta stvar nije nikad pojavila kak u tvojem slucaju. Jedino mi se pojavilo dok mi tipa krepao auto prilikom pentranja na rubnik. Al valjda jer elektornika radi a motor ne :). Ovak def ne. Osobno bi rekao mehanicaru neka zamjeni senzor mort ga samo i proba ocistit pa budes vidio. Da je pumpa kak ti i rekao bi bili vec dosta veci problemi ai senzor je jeftiniji. U vezi dijagnostike valjda ne zapise jer ti se problem pojavio na par sec. Jer onda bi i meni zapisao error dok mi crknuo a u biti to nije greska.

U vezi klime. Moj bravo ima rucnu ventilaciju pa  fala Bogu nemam te probleme koji su valjda najveca boljka ovog auta.

Sretno s njim, to rijesis pa si miran. U vezi ventilacije isto, dok se sredi ce sigurno drzati posteno vrijeme.
Motor je 1.6, 120 konja. Auto je uvoz iz Italije pa sam iskreno očekivao i gore stanje ali prije kupnje su ga pregledali dečki iz fiatovog službenog serviva u Sukošanu i našli su par sitnica poput gumene brtve na motoru i nosača motora te je to zamijenjeno od strane prodavača prije kupnje tako da se nadam da sam dobro prošao

Citat: forsage  u 23 Siječanj 2022, 10:16:08
Probaj zatvorit na središnjoj konzoli sve izlaze i na stražnjem aeratoru izlaz zraka i uključi ventilator na maximum, možda čak i bez filtera kabine (izvadi ga van) i to dok je na mono i ostavi da tako puše par minuta...pa ugasi auto i upali nakon desetak sekundi i javi jel se što dogodilo.
Drugo što možeš probat je drži ona dva kotača ventilacije istodobno utisnuta unutra par sekundi dok se ne pokrene resetiranje-time se resetira automatska klima pa vidi ima li pomaka.
Možda pomogne ali najvjerojatnije je neaka od klapni i pipaca koje ih mehanički prebacuju koji su plastični potrošeno ili je koji motorić otišao.
Definitivno ću probati ovaj prvi način ovaj tjedan. Reset sam već probao i nije napravio ništa, sve po starom

Citat: the-rider  u 23 Siječanj 2022, 10:26:01
promijeni indikator tlaka ulja, ako to ne pomogne karter dole i promijeniti gumicu usisa pumpe ulja, tu gumicu ionako treba promijeniti preventivno na 100-150k km da ne zariba radilica


Definitivno to ide prvo za zamjenu. Jučer ga nisam palio i danas ujutro pri paljenju se error dvaput za redom upalio po prvi put do sad (pri paljenju auta na povratku doma se nije). Moguće da je ta gumica usisa onečišćena pa možda slabije vuče. Barem se nadam da je nešto tako banalno.

Hvala na odgovorima, a za klimu javim kad je stignem isprobat :)

Mike20

Tlak ulja izmjeriš. Sve ostalo su pogreške i pokušaji.
Možda ne radi dobro povratni ventil na izmjenjivaču gdje je filter ulja.

Ona strana ventilacije koja puše suprotno narihtanoj temperaturi, ta je problem.
Dijagnostika pokaže tuočno od kojeg motorića ne dobiva dobar povratni signal

Možeš napraviti i kalibraciju sam

the-rider

ta gumica se mijenja jer stvrdne, i onda vuce zrak umjesto ulja
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Memphis

#7
Citat: persinjo  u 22 Siječanj 2022, 14:24:34
-Pritisak ulja:
Naime kod svakog paljenja auta nakon dužeg vremena što se nije palio (preko noći npr.) kada ga kresnem, prve 3-4 sekunde mi javi error ''inssuficient oil pressure'' te error odmah nestane. Javljalo se to i prije zamjene ulja i sad nakon zamjene ulja. Svako sljedeće paljenje ako nije prošlo barem 7-8 sati od zadnjeg paljenja ne javlja mi taj error. Spomenuo sam mehaničaru i on je rekao da on misli da je to do senzora, a ne do pumpe jer da je do pumpe vjerojatno bi mi već riknuo :speechless-smiley-038: .Primjetio sam i kod kontroliranja ulja da je ulje prije nego sam ga furao mehaničaru bilo iznad maksimuma na šipci, a i sad nakon zamjene je čini mi se oko ili malo preko maksimuma :82:. Zanima me ima li netko slična iskustva, da li je on na dijagnostici mototra mogao skužit da nešto ne valja s pumpom za ulje i preporuke malo iskusnijih bi dobro došle.

Ako je samo kod dužeg stajanja kako navodiš onda vjerojatno mu iscuri ulje iz kućišta filtera. A to može biti do krivog uljnog filtera. Jer imaš 2 vrste.  Sa start-stop sistemom imaš filter sa 2 gumice koji mu služe kao anti-drain venil da ne izgubi ulje u filteru/kućištu a bez SS je sa jednom gumicom. Pa prvo to provjeri.

the-rider

koliko se sjecam fizicki su potpuno drukciji, jedan ima rupu samo na jednom kraju a drugi na oba, ne mozes fulati?
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Memphis

Da, ali pitanje je jel kod SS koji nema rupu možeš stavit običan sa rupom.

SS

bez SS-a

the-rider

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

persinjo

-Mislim da nije do krivog filtera jer sam radio zamjenu prije malo više od tjedan dana, a problem je postojao i prije zamjene filtera tako da ne vjerujem da su dva različita mehaničara mogla ugradit krive filtere, a i ne vidim nigdje da curi ulje. Zadnja dva dana error traje malo duže od 3-4 sekunde, otprilike 10ak sekudni. Danas se javio klasično ujutro oko 7:20h i na sljedećem paljenju oko 11h samo na ovom u 11h nije dugo trajao. Osim ta dva puta nije se više javljao. Da li je moguće da na njega utječe i temperatura zraka pošto je kod oba paljenja bila ispod nule?

Citat: forsage  u 23 Siječanj 2022, 10:16:08
Probaj zatvorit na središnjoj konzoli sve izlaze i na stražnjem aeratoru izlaz zraka i uključi ventilator na maximum, možda čak i bez filtera kabine (izvadi ga van) i to dok je na mono i ostavi da tako puše par minuta...pa ugasi auto i upali nakon desetak sekundi i javi jel se što dogodilo.
Drugo što možeš probat je drži ona dva kotača ventilacije istodobno utisnuta unutra par sekundi dok se ne pokrene resetiranje-time se resetira automatska klima pa vidi ima li pomaka.
Možda pomogne ali najvjerojatnije je neaka od klapni i pipaca koje ih mehanički prebacuju koji su plastični potrošeno ili je koji motorić otišao.
Iako nisam ciljano išao probati prvu metodu danas kad sam upalio puhanje odmah na max nakon prvog ''mlaza'' nešto je unutar ploče napravilo ''klik'' i odjednom je počelo puhati toplo na vozačevoj strani i na središnjem ispuhu za stražnja sjedala te sad više ne puše hladno tako da mislim da je pukla klapnica. Imam još i pitanje vezano uz načine puhanja jer mislim da se ništa ne događa kad mijenjam mjesto puhanja na one tri strelice s lijeve strane. Uvijek puše jednako na svim mjestima nevazno uz to koja od strelica je trenutno ''upaljena'' pa me zanima s koliko su one motorića povezane jer očito i to ne radi dobro. :crazy2:


Memphis

Citat: persinjo  u 25 Siječanj 2022, 20:32:00
-Mislim da nije do krivog filtera jer sam radio zamjenu prije malo više od tjedan dana, a problem je postojao i prije zamjene filtera tako da ne vjerujem da su dva različita mehaničara mogla ugradit krive filtere, a i ne vidim nigdje da curi ulje. Zadnja dva dana error traje malo duže od 3-4 sekunde, otprilike 10ak sekudni. Danas se javio klasično ujutro oko 7:20h i na sljedećem paljenju oko 11h samo na ovom u 11h nije dugo trajao. Osim ta dva puta nije se više javljao. Da li je moguće da na njega utječe i temperatura zraka pošto je kod oba paljenja bila ispod nule?
Iako nisam ciljano išao probati prvu metodu danas kad sam upalio puhanje odmah na max nakon prvog ''mlaza'' nešto je unutar ploče napravilo ''klik'' i odjednom je počelo puhati toplo na vozačevoj strani i na središnjem ispuhu za stražnja sjedala te sad više ne puše hladno tako da mislim da je pukla klapnica. Imam još i pitanje vezano uz načine puhanja jer mislim da se ništa ne događa kad mijenjam mjesto puhanja na one tri strelice s lijeve strane. Uvijek puše jednako na svim mjestima nevazno uz to koja od strelica je trenutno ''upaljena'' pa me zanima s koliko su one motorića povezane jer očito i to ne radi dobro. :crazy2:


Jel imaš SS ili nemaš?

Kad je hladnije onda prije postigne tlak jer je ulje gušće.

Mike20

Imaš 6 motorića ukupno, jedan za recirkulaciju, jedan za vjetrobran, 2 za srednje otvore lijeva- desna strana, i 2 za otvore kod nogu lijevo-desno

persinjo

Citat: Memphis  u 25 Siječanj 2022, 21:09:35
Jel imaš SS ili nemaš?

Kad je hladnije onda prije postigne tlak jer je ulje gušće.
Nemam SS, čitao sam malo po stranim forumima i uglavnom je problem u u toj gumici tako da ću ići kod mehaničara u tom smjeru da nju probamo zamijeniti.
E sad imam još jedno pitanje, zanima me da li je ovo sa slike originalna šipka za mjerenje razine ulja u Braviću (1.6jtd). Naime razina ulja prije zamjene je bila jednaka kao i sad nakon zamjene i prema šipki razina je iznad maksimuma za otprilike centimetar.
https://postimg.cc/gallery/Y2s8y9L

Citat: Mike20  u 26 Siječanj 2022, 06:19:09
Imaš 6 motorića ukupno, jedan za recirkulaciju, jedan za vjetrobran, 2 za srednje otvore lijeva- desna strana, i 2 za otvore kod nogu lijevo-desno
Hvala na odgovoru, napraviti ću dijagnostiku za motoriće i nadati se da je samo u klapnicama problem