Fiat Croma 2008 u "šepajućem modu"

Autor Thomas, 05 Studeni 2022, 17:12:27

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Thomas

Fiat Croma 1.9 Multijet 16v 150, 2008g. - 230 000 km

Dakle, u posljednje vrijeme se, obično nakon nekoliko kilometara vožnje, upali lampica za automatski mjenjač i auto ode u "šepajući mod" i jedino što mi preostaje je da sporo zaustavim auto pored ceste. Čim ga ugasim i ponovo upalim opet je dobro, sve do idućeg paljenja lampice i šepanja.
Ponekad se to ponavlja nakon samo 2 - 3 km, ponekad nakon 40-50 km.
Jedino po čemu mogu naslutiti da će se to dogoditi je da auto počne odgovarati na gas sa malom zadrškom.

Sve što sam uspio pronaći online je "mijenjaj ulje u mjenjaču!" makar za taj mjenjač, kao, uopće nije predviđeno mijenjanje ulja (nema čak ni šipku za mjerenje)

Ima li možda, netko nekakav savjet? Ovo mi je prvi Fiat u životu i vrlo sam zadovoljan njime. Sve do ovog "problemčića"...

the-rider

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Thomas

Da, hvala.
Samo sam htio vidjeti da li je netko od iskusnijih vozača imao sličan problem, tako da mi mehaničar nemože napričati bajke, ili naplatiti nepotrebne popravke. Ukratko, da prođem jeftinije.

topolino

Em su crome rijetke, + jos automatik, tako da netko tko ima iskustva sa takvom kombinacijom je tesko naci. Ulje za mjenjac je vjerojatno life time, sto znaci ne mjenja se ulje. Takvo ulje izdrzi oko 300 000km, ali ima drugu stranu medalje imas rok od par godina da ih natuces prije nego se ulje pocne degradirati. Probaj zamjeniti ulje, ali nece svaki majstor znat zamjeniti kompletno ulje.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Thomas

Ma da....
Kako sad stvari stoje, najradije bi prodao Cromu i skupio za nešto novije. Koliko god sam bio zadovoljan njome, izgleda da nakon 230 000 i 14 godina, stvari idu samo prema dolje.
Ne znam..
(a i škicam dobre Alfe 159, po mom sudu jedan od najlijepših automobila ikada napravljenih. A opet, navikao sam na automatike a koliko vidim, prilično su rijetki među alfama)

Nemam pojma šta točno da napravim. Za početak, ako itko zna dobrog majstora za promjenu ulja u Varaždinu ili okolici, prosim lijepo da me uputi...

Mike20

230 000km ako su 100% originalni, su niš za taj auto.

Takve Crome što se pojave po oglasima s tim km, imaju u stvarnosti 500-600 000km, znam, jer sam ih osobno gledao i spajao na dijagnostiku.

Ja ti imam dijagnostiku i možemo provjeriti što je u pitanju.
Mjenjač bi trebao biti Aisin u tom autu ako se ne varam.

Zadnji automatik koji sam vozio i koji je bacao u safe mod, je bio za reparaciju.

Za tvog je reparacija bila cca 20 000kn, sad ne znam koliko je.

Ako su km stvarni, bilo bi dobro zamijeniti ulje.
Da li je auto prije nego što je bacao u safe mod, trzao kod šaltanja u višu ili nižu brzinu?

Thomas

Da, mali trzaji su bili, po tome sam znao da uskoro stiže safe mod. Najčudnije mi je to što nakon gašenja i ponovnog paljenja, sve radi odlično, ponekad dugo (40 km npr) ponekad samo 2-3 km.

Sve te cifre su ogromne (za auto ove vrijednosti, stalno sa nadam da ću se izvući jeftinije, ali....) Ako to stvarno bude tako moram ga prodati - cijeli auto, ispravan, ne mislim da vrijedi više od 2500-3000 eura.

Mike20

Najjeftinije je zamijeniti ulje/filter. Gore ne može biti.
Možda i fali ulja u mjenjaču.

Thomas

Hvala svima na trudu, savjetima i odgovorima, no čini se da ću je morati prodati... Ako je netko treba, tu sam.
Moj mail je animatom@gmail.com
Živim u Varaždinu od prije nekoliko mjeseci, ali sam Zagrepčanin, tako da sam često u Zg . I auto je ZG. - registriran do 24.05.2023

Boxer

Samo tako se ne odustaje od auta, to je glupost :ok1: Još je veća bezveznarija da se ulje ne mjenja, upravo suprotno, mora se mjenjati. Pronađi dobrog servisera nek ti pogleda što je s autom jer ovako nećeš znati ništa a 159 koje gledaš....vjeruj mi ne treba ti to u životu s obzirom na to u kakvom su stanje ti auti na tržištu i da je održavanje daleko skuplje od Crome
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Mike20

Neki servisi ne žele mijenjati ulje na 200 000+km i još bez potnate povijesti održavanja.
Nude u ovom slučaju samo reparaciju.
U Vž ni nemaš baš meštara za to.

Thomas

Citat: Boxer  u 08 Studeni 2022, 11:04:41
Samo tako se ne odustaje od auta, to je glupost :ok1: Još je veća bezveznarija da se ulje ne mjenja, upravo suprotno, mora se mjenjati. Pronađi dobrog servisera nek ti pogleda što je s autom jer ovako nećeš znati ništa a 159 koje gledaš....vjeruj mi ne treba ti to u životu s obzirom na to u kakvom su stanje ti auti na tržištu i da je održavanje daleko skuplje od Crome

U svakom drugom slučaju bih se složio s tobom. Međutim, mislim da isto tako treba znati kada je dosta. Ovo nije prvi veći izdatak za taj auto. Npr, prije par mjeseci sam iskeširao malo bogatstvo za promjenu kontakt brave i kodiranje ključa jer sam zalio bravu kavom - moja krivica naravno, ali svejedno...

Sviđa mi se taj auto, ali ima jedan psihološki moment; kada se više ne osjećaš sigurno u autu, kad ti pređe u opsesiju stalno gledati lampice, osluškivati čudne zvukove, bojati se hoće li stići tamo kamo si krenuo, razmišljati što je sljedeće, itd...
Ma daj mi da te vozim i da ne brinem ni zašto osim redovnog održavanja - e to mi treba.

(da, Alfu mogu zaboraviti, znam. Možda je došlo vrijem da počnem aute kupovati mozgom :) )

Thomas

Citat: Mike20  u 08 Studeni 2022, 12:00:13
Neki servisi ne žele mijenjati ulje na 200 000+km i još bez potnate povijesti održavanja.
Nude u ovom slučaju samo reparaciju.
U Vž ni nemaš baš meštara za to.

Eto, još i to.... Stvarno bi bilo dosta. Skupiti ću lovu za nešto manje egzotično i barem nešto manje kilometara...

Tom

Citat: Thomas  u 08 Studeni 2022, 09:22:53
Hvala svima na trudu, savjetima i odgovorima, no čini se da ću je morati prodati... Ako je netko treba, tu sam.
Moj mail je animatom@gmail.com
Živim u Varaždinu od prije nekoliko mjeseci, ali sam Zagrepčanin, tako da sam često u Zg . I auto je ZG. - registriran do 24.05.2023

Koliko novaca tražiš?
Elektronika radi na sivi dim. Kad taj dim izađe... više ne radi...

Thomas

Citat: Tom  u 08 Studeni 2022, 14:13:05
Koliko novaca tražiš?

Nemam pojma.... nisam nit stigao pogledati kako idu cijene niti išta. Ako imaš neki prijedlog, nemoj se ustručavati. (imaš moj mail u jedom od ovih postova, pa možemo tamo o brojkama)