Isplativost ugradnje plina

Autor gandalf, 11 Studeni 2007, 16:27:12

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

gandalf

Čisto matematički:

Recimo da je neka prosječna potrošnja auta 7 lit / 100 km
Po jučerašnjim cijenama goriva (ES 95= 8,00 kn, LPG = 3,35 kn) ispada ovako:
ES 95 = 56 kn / 100 km
LPG = 23,45 kn / 100 km

Razlika = 32,55 kn / km

Ugradnja plinske instalacije u nov auto u AC-u košta 11 000 kn. Skupo je, ali ostaju 2 godine garancije na motor koje se gube ako se plin ode ugraditi drugdje.
Odnosno novi auto koji košta cca 100 000 kn bio bi 11% skuplji

A kada bi se ta ugradnja plina isplatila?
Za 35 000 km. Po jučerašnjim cijenama goriva
Onda je došao stari i postavio sam mu jednostavno pitanje. "Za koliko vremena bi ti napravio 35 000 km?". Njegov odgovor: 2,5 godine.

Jednostavna matematika, još jednostavniji zaključak :)

Evo malo konkretnije:

Fiat Bravo 2007:

1,4 T-JET 150 KS
kombinirana potrošnja - 7,1 l / 100 km
Cijena:
129 150 kn auto + 11 000 plin u AC-u + 1000 kn atest + 500 kn cestarina = 141 650
Cijena plina - 3,35 kn / l

1.9 MJT 150 KS
kombinirana potrošnja - 5,6 l / 100 km
Cijena:
138 000 kn
Cijena ED - 7,93 kn / l
-------------------------------------

Razlika u cijeni 1,4 T-JET sa plinom - 1,9 MJT standard = 3 644 kn
-------------------------------------

Potrošnja:
1,4 T-JET sa plinom - 8,1 l / 100 km = 27,14 kn / 100 km
1,9 MJT                 - 5,6 l / 100 km = 44,41 kn / 100 km

napomena: Stavio sam 8,1 l. Neka se malo poveća potrošnja sa ugradnjom plina

Razlika:
14, 75 kn / 100 km u korist plina
------------------------------------

Razlika u cijeni auta (3 644) kn će se isplatiti nakon 24 705 km.
Tu nisu uračunati i "plinski servisi" od 300 - 400 kn svakih 10 000 km.

Sad je pitanje za koliko vremena ćete vi napraviti tih (neka bude) 30 000 km?
Evo vam primjer: Susjed koji je kupio auto krajem 4. mjeseca danas ima (vozio sam ga pa znam) 19 680 km...

huan

Stima ti matematika i ako nju samo uzmes u obzir onda je tot to,ali zaboravio si na servise sto se ticu plina i plinske instalacije,dodatak koji placas godisnje za plin na teh. pregledu,kolko benzina potrosis godisnje dok se ne prebaci sa benz. na plin.Sve se to isplati ali opet zavisi kolko tko radi km godisnje.A ionako plin je za kuhanje..........
Ĺ˝ene imaju problem na svako rjeĹÄ,,enje!!!

zzip

iz iskustva...

servis je svakih 8000-10000km i doÄ'e max 400kn...
godišnja davanja zato što imaš plin su 535kn (prilikom registracije)...
benzina je potrebno ravno 1/2 deci prilokom svakog paljenja, dok se ne prebaci na plin...

od kad imam plin... imam i više novaca za ostale stvari... a vozim se BEZOBRAZNO puno...
mjesečno više od 1500km...

Citat: huan  u 11 Studeni 2007, 21:51:45
ionako plin je za kuhanje..........
odvalio sam...
:lol :lol :lol :lol :lol :lol

che

#3
Citat: gandi  u 11 Studeni 2007, 16:27:12

A kada bi se ta ugradnja plina isplatila?


isplatila bi se i kad bi država ukinula sva sranj* koja moraš platiti + dodatni nameti... da svega toga nema i da ti još olakšaju tj. jeftinije rješiš osiguranje i regu jer ipak kvragu, čuvaš okoliš ...onda bilo bi sve 5..naravno,isplati se i ako radiš kilometražu bolesnu...

Robertino

Citat: che  u 11 Studeni 2007, 22:05:22
Citat: gandi  u 11 Studeni 2007, 16:27:12

A kada bi se ta ugradnja plina isplatila?


isplatila bi se i kad bi država ukinula sva sranj* koja moraš platiti + dodatni nameti... da svega toga nema i da ti još olakšaju tj. jeftinije rješiš osiguranje i regu jer ipak kvragu, čuvaš okoliš ...onda bilo bi sve 5..naravno,isplati se i ako radiš kilometražu bolesnu...

Drzava te u biti sponzorira. Po svakoj litri benzina ti platis kunu i nesto cestarine(neda mi se trazit tocan podatak). U litri plina ne placas nista cestarine,ali placas na tehnickom 535kn. Izracunaj koliko vozis godisnje pa ces vidjeti da s plinom drzavi placas MANJE a ne vise.
A sta se tice jeftinijeg osiguranja,pa koje pak to veze ima s plinom?! Nit cjenu odlucuje drzava,niti bi to dvoje po ikakvoj logici trebalo bit povezano.

zzip

ne kontam...a zašto onda kod registracije auta, plaćam 360kn cestarine kao i svako drugi PLUS 535 kn cestarine zato što imam plin???

da nemam plin NEBI platio dodatnih 535kn...

koliko se sjećam nekog txta, u italiji i njemačkoj... ako imaÅ¡ plin, prilikom ugradnje država ti DAJE 200â,¬...

croma

Meni bi se to jako isplatilo jer za fergazere nije preskupo, a auto trosi u prosjeku preko 13-14 litara

kerber

Citat: croma  u 12 Studeni 2007, 00:13:24
Meni bi se to jako isplatilo jer za fergazere nije preskupo, a auto trosi u prosjeku preko 13-14 litara

izračuno sam da bi mi se isplatio u roku 6 mjeseci koliko se vozim, a imam i ja fergu :)

i košta oko 4 soma kuna + atest, znači oko 5

mikeg20

Nebi htio reklamirati al auto plin cepelin je imao ili još ima na akciji injection sustav plina za 7500kn za gotovinu i 3 godine garancije uz obavezan servis svakih 10 000km (promjena filtera i kontrola i podešavanje elektronike=300kn). Sustav je tomasseto.
Uz ovu cifru izračun povrata i isplativosti novaca u odnosu plin/benzin je povoljniji.
Ovih 500kn cestarine koju plaćaš na registraciji bi trebalo biti riješeno ulaskom u EU, vjerovatno će to dići cijenu plina al ona neće smjeti biti više od, mislim, 60% cijene benzina-tako je mislim u Njemačkoj gdje je LPG oko 60-80 centi a benzin nekih 1.2-1.3 eura.
A računaj ovako.
Imaš auto koji troši realno 8 l S95 na 100km i s njim radiš godišnje 10 000 km-što je poprilično malo, oko 800km mjesečno.
Znači trošiš mjesečno 512 kuna na gorivo.
Ugradiš plinski sustav za tih 8000kn i uzeš ga na kartice na otplatu od 3 godine što te bi ispalo oko 250-300kn mjesečno.
Uz 8l plina na 100km potrošnje i 800km mjesečno-na plin trošiš mjesečno 215kn, što je uz ratu otplate plina oko 450-500kn mjesečno.
Znači plin otplaćuje sam sebe u razlici novaca koje si mjesečno trošio na benzin. Jedino tih blesavih 500kn na registraciji je dodatni trošak.
Znači otplatit ćeš plin za 30 000km ili 3 godine, s time interval izmjene ulja možeš produžiti, svječice duže traju, a o manjoj trošenosti motora da ne govorimo.
Ovo je primjer za stvarno mizernih 800km mjesečno koje rade ljudi koji vele da se jako malo voze s autom

Robertino

Citat: zzip  u 11 Studeni 2007, 23:47:33
ne kontam...a zašto onda kod registracije auta, plaćam 360kn cestarine kao i svako drugi PLUS 535 kn cestarine zato što imam plin???

da nemam plin NEBI platio dodatnih 535kn...

koliko se sjećam nekog txta, u italiji i njemačkoj... ako imaÅ¡ plin, prilikom ugradnje država ti DAJE 200â,¬...

placas kao kompenzaciju drzavi za onaj udio cestarine koji je sadrzan u CIJENI LITRE BENZINA. Saznaj koji je taj iznos(po litri benzina), pa izracunaj koliko bi godisnje platio drzavi da se vozis na benzin.  Vozimo se i ti i ja cestama,ti platis godisnje 535kn,a ja kudikamo vise,pa sad reci koga drzava "sponzorira"? (da bude jasno,onih 360 ne spominjem,posto ih placamo i ja i ti)
Primjeri drugih drzava su besmisleni,ako se vec povezujes s Italijom i Njemackom,daj mi iskreno odgovori dali mislis da bi pronasao nacin da prodjes uopce tehnicki sa svojim autom tamo?!

mikeg20

Znam za slučaj auta kojem je ugraÄ'en plin u RH i atestiran u Austriji ili Njemačkoj-proÅ¡ao je al veli da su mjerili dal je isti razmak izmeÄ'u onih učvrščivača bakrenog lajtunga plina koji ide na motoru.
Isto možeÅ¡ atestirati kod nas izvana uvezen rabljeni auto s već ugraÄ'enim plinom-al trebaÅ¡ kompletne papire od ureÄ'aja i od onoga tko je ugraÄ'ivao plin.
Mislim komplikacije kod nas su bezveze-kao Å¡to je neko rekao, možeÅ¡ doma napravit avion, bez problema ga atestirati i letjeti s njim, a ne možeÅ¡ atestirati plinski ureÄ'aj koji bi sam ugradio u auto-inače prije oko 5 godina bilo je nevjerovatno puno auta na plin koji su se doma slagali i niti jedan slučaj se nije čuo da je neÅ¡to eksplodiralo ili zapalilo.

Robertino

#11
Samo sam htio naglasit da neke su stvari u drugim dravama bolje nego kod nas,neke losije.Dzaba sta ti drzava da 200eura,kad je plin 50ak posto skuplji nego kod nas,ugradnja je takodjer skuplja,itd,itd...
Dovoljno je pogledati koji je postotak vozila koji se voze na plin u Njemackoj i Italiji, u odnosu na taj postotak kod nas,pa da se lako zakljuci di je u globalu jeftinije i isplativije voziti na plin. Tako da ne vidim smisla pljuvati po drzavi,koja zapravo ne zaradjuje time sto se vi vozite na plin,nego gubi.

mikeg20

Gledaj ako imaÅ¡ ugraÄ'en plin u autu, ideÅ¡ s time da si platio neÅ¡to dodatno na autu Å¡to je doÅ¡lo relativno skupo, tako da je plin jeftiniji 20 lipa od plina ili dizela-ti Å¡tediÅ¡.Kad sam uzimao auto u startu sam odredio zasebnu cifru koja ide za ugradnju plina, tako da mi je bilo jedino bitno da točim gorivo koje je jeftinije od benzina i dizela i čija cijena nije vezana uz kretanje cijene nafte.
Istina, država će nać namete da zaradi na nečemu što se masovno upotrebljava-al istina da je država na gubitku po pitanju plaćanja te cestarine od 500kn.

zzip

Citat: Robertino  u 12 Studeni 2007, 10:50:35
Citat: zzip  u 11 Studeni 2007, 23:47:33
ne kontam...a zašto onda kod registracije auta, plaćam 360kn cestarine kao i svako drugi PLUS 535 kn cestarine zato što imam plin???

da nemam plin NEBI platio dodatnih 535kn...

koliko se sjećam nekog txta, u italiji i njemačkoj... ako imaÅ¡ plin, prilikom ugradnje država ti DAJE 200â,¬...

placas kao kompenzaciju drzavi za onaj udio cestarine koji je sadrzan u CIJENI LITRE BENZINA. Saznaj koji je taj iznos(po litri benzina), pa izracunaj koliko bi godisnje platio drzavi da se vozis na benzin.  Vozimo se i ti i ja cestama,ti platis godisnje 535kn,a ja kudikamo vise,pa sad reci koga drzava "sponzorira"? (da bude jasno,onih 360 ne spominjem,posto ih placamo i ja i ti)

*** se meni koliko ti plaćaÅ¡ cestarinu.. ja znam da ju plaćam 500kn viÅ¡e od tebe i svih onih koji nemaju plin, a uložio sam 8000kn u očuvanje okoliÅ¡a... o tome ti ja pričam... OÄŒUVANJE OKOLIÅ A... a neki dizlo zagaÄ'uje okoliÅ¡ 10  puta viÅ¡e od mene i prolazi liÅ¡o... kratko i jasno.. država uzima i protiv toga se nemože niÅ¡...

EOD

Citat: Robertino  u 12 Studeni 2007, 10:50:35
Primjeri drugih drzava su besmisleni,ako se vec povezujes s Italijom i Njemackom,daj mi iskreno odgovori dali mislis da bi pronasao nacin da prodjes uopce tehnicki sa svojim autom tamo?!

:lol
naravno da bi... moja auto je 100% legalan i atestiran i nevidim uopće zašto potežeš vraga za jaja... :DD

Citat: Robertino  u 12 Studeni 2007, 11:00:43
Citat: gandi  u 12 Studeni 2007, 10:53:40

To nema veze s ovom temom

Samo sam htio naglasit da neke su stvari u drugim dravama bolje nego kod nas,neke losije.Dzaba sta ti drzava da 200eura,kad je plin 50ak posto skuplji nego kod nas,ugradnja je takodjer skuplja,itd,itd...
Dovoljno je pogledati koji je postotak vozila koji se voze na plin u Njemackoj i Italiji, u odnosu na taj postotak kod nas,pa da se lako zakljuci di je u globalu jeftinije i isplativije voziti na plin. Tako da ne vidim smisla pljuvati po drzavi,koja zapravo ne zaradjuje time sto se vi vozite na plin,nego gubi.

očigledno je da ne barataš sa pravim informacijama... malo se respitaj... u slo je plin 4,45kn, u njemačkoj 4,11kn, a u italiji 4,52kn... barem su toliko bile na ljeto... :DD

Anthony@dj-on-line

Prelazim 4-5 000 km mjesecno, prešao sam 26 000 km od ugradnje u 3. mjesecu.Ljeti se auto ne vozi puno jer sam na skuteru uglavnom.Nisam još išao na servis ali razmišljam da se ovih par dana prebilježim da ga još malo poštelaju...

Za primjer cu vam stavit moj nedavni odlazak u Zg...Dakle, kako sam bio u Karlovcu, i svaki dan putovao za Zg, tu se nakupilo 1300 km...Ljudi moji, 350 kn plina potrošeno.Taj isti put bi me na benzini izašao 1000 kn minimum.Plin je zakon.
Dakle, plin nisam atestirao baš zbog lopovske države.Atestirat cu ga kad smanje režije za plin jer se ja vozim ekološki... :car1:
This is what i am