Isplativost ugradnje plina

Autor gandalf, 11 Studeni 2007, 16:27:12

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

LP3871

Ja sam pretrčao gomilu kilometara u dizlima

raznim


od klasičnog trolitrenog sa 113 KS
pa preko 2,5 litrenog s 4 ventila po cilindru

i na kraju common rail dvolitreni sa 113 KS

svaki je imao dva režima rada, otvorena cesta, malo troši, ali ne toliko malo, nekakvog normalnog ritma 6-9 litara, ali to može i svaki benzinac
grad, težak auto ali i velik motor opet preko 10 litara

moje je pitanje gdje je razlika u cijeni goriva? koštaju gotovo isto a razlika u potrošnji je mala

da ne spominjem troškove održavanja common raila i sve zakulisne igre


bravetina mi sa plinom troši cca 13 litara plina pa ova cifra gore je dovoljna za nekih 300 km


No osnovni problem potroÅ¡nje su zapravo relacije i vrsta ceste, tj. jeste li većinu vremena izmeÄ'u dva semafora ili ipak imate veći broj kilometara na nekoj normalnoj cesti bez kreni stani. Tu se onda računica okreće i to drastično

Å¡karac

ak pricamo o novim autima,mikeg 20 veli da se prodaju novi dizli po cjeni benzinca,znaci ak kupis benz ugradnja plina u novi auto je oko 13000 kn,
pa atest i cestarina oko 1500-2000,znaci sve skupa oko 15000 kn,i onda ce ti taj benz od oko 110ks trosit oko 45 kn na 100 km,a isti takav dizel oko 65kn
znaci da na 1 punom rezervaru ustedis 100kn,sam da povratis ovih 15000kn moras natocit 150 rezervara,ak u prosjeku tocis 3 rezervara mjesecno to je otprilike 4 godine,samo da povratis plin,a do tad kad pocnes stedit tog auta vise nece bit
ak pricamo o starim autima,ja sam 5 godina staru bravu jtd platio 6400 eura,a tad je isto toliko stara brava benz kostala oko 5-5500 eura,znaci za tu razliku u cjeni koja je bila oko 900 eura nisam mogao platit ni instalaciju a kamoli atest i cestarinu,a moja brava trosi oko 50kn na 100 km,a od LP-a brava oko 40 kn,
znaci u startu bi platio auto vise a onda ovih 10 kn koje ustedim mogu odmah dat svakih 10000 km za SERVISE PLINA,i opet sam napravio k...c
da ne pricam da kad smo isli u porec napunio sam auto i bez brige pod gasom kakvim god sam se vratio u zapresic nakon prijedjenih ravno 700 km i natocio sam 41.25 litara,ok bilo je dosta otvorene ceste al od ucke do poreca je punto vodio kolonu(znate kak),pa po onim brdima,auto sam taj vikend upalio 200 puta,uglavnom nije da smo se guzili,i ak ne gledam tu svoju potrosnju koja je malo manja od 6l,ni jedan auto na plin nemre toliko prec u komadu osim ak ima bocu od 80-100 l a to rijetko ko stavlja jer onda opet nema gepeku
a sad malo bolestan razlog,ak neko voli muziku u gepeku a umjesto kotaca je boca,di ces stavit kotac,u ladicu :)? ak ides na put moras i o tom mislit
da ne pricam na -10 ja svoj traktor kresnem i picim,a rijetko koji auto na plin radi savrseno na -10,bar koliko ja znam
po meni nije neka usteda za svu tu zajebanciju,a i ono meni najvaznije sve ostaje serijski i nema greske

SSniknejm

Å¡karac vas je sve poka*ao matematikom .. cekaju se protuargumenti :)

gandalf

Citat: niknejm  u 21 Studeni 2007, 11:54:52
cekaju se protuargumenti :)
7,93 kn na INI, 8,19 kn na EuroPetrolu za litru eurodiesela. kad doÄ'em doma malo ću baciti na papir...

zzip

3.35kn.. bilo gdje... :lol

tema je fakat prožvakana već milion puta i uvjek će biti netko za i netko protiv...

SSniknejm

ma mene zanima matematika samo..

dakle od pocetka (kupnja novog / polovnog vozila), pa preko ugradnje, atesta, davanja cestarina i ostalih poreza, i na kraju potrosnja..

da jednom zauvijek rijesimo matematicki dio.. gandi respect!

FileFixer

Da vam sad kažem kakva je moja računica... Vozim Tipa iz 94. Prešao je do sada cca. 242000 km, Ima cca. 130KS i troši od 12-13 litara S95. Na otvorenoj cesti (St-Zg), troši prosječno 6,5 litara S95. S obzirom da je toliko staro (13 god.), a za sada ga ne mislim mijenjati jer namjeravam proći barem još 2-3 godine s njim, onda kakvu god svi vi raćunicu napravili, meni se to ne isplati.
Argument je potvrdio mikeg20 o isplatljivorsti plina nakon par godina. Ako i preÄ'em viÅ¡e kilometara nego Å¡ta stoji u računici, možda ću biti na gubitku tih zadnjih par mjeseci dok ne kupim novog FIATA. I uz sve ovo navedeno imam i sub i pojačalo u gepeku, a i 130 punokrvnih konja ispod haube koji djeluju na pritisak u leÄ'ima puno bolje nego Airbus A320 u prvih 100 metara (provjereno).

Nemam ništa protiv plina u autu, ali meni se ne isplati.

                          E=mC^2 +/-3dB

FileFixer

Citat: niknejm  u 21 Studeni 2007, 13:02:06
ma mene zanima matematika samo..

Matematika je vrlo jednostavna... Ako misliš voziti auto najmanje 5 godina, onda se isplati. Isto kao i sa dizelom koji košta više nego benzinac, ali razliku u cijeni izravnaš tek nakon cca. 100000 km.

                          E=mC^2 +/-3dB

SSniknejm

vise me zanima omjer dizel/plin.. jer znam da se isplati benzin/plin. to mi je potvrdio stari koji je isplatio plinsku instalaciju nakon 20 000. tak da pojma nemam od kud ti tih 100000 :82:

ak trosi 12 litara benzina - 100 000km = 12000lit x 8kn lit = 96 000 kn
ak trosi 14 litara plina - 100 000 = 14000lit x 3,35 = 46900 kn

da radish 20 000 godisnje - 5 godina x 540kn ekstra cestarine = 2700kn
svake godine 1 plinski servis od 1000kn - 5000kn
instalacija + atest - 9000kn

plin= 63600 kn
benzin= 96000kn

razlika - 32400kn iliti 540kn mjesecno kroz 5 godina..

nadam se da nisam nesh krivo izracunao :)

zzip

Citat: niknejm  u 21 Studeni 2007, 14:43:14
svake godine 1 plinski servis od 1000kn - 5000kn

servis ti ovisi o kilometraži... i ide svakih cca 10000km... a cijena full servisa je 300-400kn...

SSniknejm

pa onda ispadne tu negdje oko 1000kn za 20 000km ...

SSniknejm

mislim.. konkretno me zanima za dizelasha, jer fiatovi comonrail dizelashi su zakon, a buduci da ce se jedna pila slozit za gustiranje, u buducnosti ce trebati nesto da zamijeni auto za na posao. pa zato me zanima ta usporedba neki m-jet koji tvornicki ide ko sotona a ne trosi i nemas previse brige oko dodatnih servisa ili ipak benzinac malo jachi pa onda plin..

zzip

vidiš detalj o kojem nisam razmišljeo... dizel ili benzin/plin - NOVI auto... hmmm

ako kupiÅ¡ dizelaÅ¡a... m-jet... ovo ono... onda ti je skoro svejedno jer imaÅ¡ love za NOV auto i nije te briga da li si na plin ili benzin... to je nova generacija auta koja manje troÅ¡i i manje su emisije plinova... sad se može kupiti benzinski auto sa ugraÄ'enim plinom....

e sad...

koja je cijena recimo jednog prosječnog dizelaša sa m-jet motorom?? recomo bravo??
a koja je cijena istog takvog samo na benzin/plin???

gandalf

koliko koštaju Bravo 1.9 M-JET i 1.4 T-JET?
osnovni paketi, bez ikakve + opreme...

i koliko troše?

ajmo ako netko zna...

SSniknejm

Citat: zzipkoja je cijena recimo jednog prosječnog dizelaša sa m-jet motorom?? recomo bravo??
a koja je cijena istog takvog samo na benzin/plin???

e to mene zanima.. iako u biti zanima me i za polovan auto.. tj auto star do 5 godina