Isplativost ugradnje plina

Autor gandalf, 11 Studeni 2007, 16:27:12

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 4 Gosti pregledava ovu temu.

zzip

mislim da je u auto do 5 godina neisplativo stavljati plin.. jer još nisi sam sa sobom na čisto da li ćeš ga zadržati, prodati ili će se tek sad neš počet kvariti...

ja sam na svojoj bravi SVE promjenio i tek onda bubnuo plin.. sad radi kao urica... a s obzitom na kilometražu... brzo sam ga isplatio i obnovio novčanik...

SSniknejm

hmm mislim da ti ne stoji bash izjava.. tj ne slazem se.. jer ako kupis auto, valjda ga nemas namjeru prodavat. a na novom autu neces nista mijenjat, a u krajnjem slucaju da ga i ides prodavat novog (sto je maximalni gubitak), plin ti moze samo dignut cijenu vozila (naravno kod ljudi koji znaju sta zele).

stari je doma kupio auto (zapadnjacki sistem, dignesh kredu, kupis auto, vozis se i otplacujes kredu, tj auto).. i tek nakon godinu dana je bubnuo plin unutra. sad veli da mu je full zao sto to nije odmah napravio. i nakon 5-6 godina (edit: to bi trebalo biti kroz godinu dana) ce taj auto prodat za koliko dobije i kupit ce novi auto i kaze odmah ce staviti plin. jer s njegovom voznjom isplati mu se.
uzme neki jachi motor, a budimo realni, da je motor ne znam koliko nova tehnologija, ako je jachi gradske voznje ce trosit preko 10 litara i u godinu dana ga isplati. to je njegova racunica i njemu pashe i to je to.

gandalf

Fiat Bravo 2007:

1,4 T-JET 150 KS
kombinirana potrošnja - 7,1 l / 100 km
Cijena:
129 150 kn auto + 11 000 plin u AC-u + 1000 kn atest + 500 kn cestarina = 141 650
Cijena plina - 3,35 kn / l

1.9 MJT 150 KS
kombinirana potrošnja - 5,6 l / 100 km
Cijena:
138 000 kn
Cijena ED - 7,93 kn / l
-------------------------------------

Razlika u cijeni 1,4 T-JET sa plinom - 1,9 MJT standard = 3 644 kn
-------------------------------------

Potrošnja:
1,4 T-JET sa plinom - 8,1 l / 100 km = 27,14 kn / 100 km
1,9 MJT                 - 5,6 l / 100 km = 44,41 kn / 100 km

napomena: Stavio sam 8,1 l. Neka se malo poveća potrošnja sa ugradnjom plina

Razlika:
14, 75 kn / 100 km u korist plina
------------------------------------

Razlika u cijeni auta (3 644) kn će se isplatiti nakon 24 705 km.
Tu nisu uračunati i "plinski servisi" od 300 - 400 kn svakih 10 000 km.

Sad je pitanje za koliko vremena ćete vi napraviti tih (neka bude) 30 000 km?
Evo vam primjer: Susjed koji je kupio auto krajem 4. mjeseca danas ima (vozio sam ga pa znam) 19 680 km...

Å¡karac

u cjeni nije neka razlika s obzirom na sveukupni iznos koliko kostaju,a ovo 5,6 l za jtd-a bi trebala bit komb potrosnja?
znaci to je oko 45-50 kn,toliko ljudima trose auti plina koji imaju 100 ks
al sad opet dal je realno to kaj pise o potrosnji to ne znam,al ak je to tocno ja mislim da se tu nema kaj razmisljat-dizlo!!!!

Å¡karac

ak je 14.75 u korist plina,na 50000km,ustedis oko 7400 kn
znaci 5 puta servis plina je oko 2-2500 kn(o toj cjeni servisa se pricalo kod starih auti,koliko bi bila za novog brava????)
ak to napravis kroz 2 god,jednu je cestarinu gandi uracunao i jos jedna druge god-500 kn
znaci oko 4500 kn ustede kroz 2 god,a kroz te 2 godine moras potrosit oko 1500 kn i na BENZIN
znaci usteda cca 3000kn kroz 50000 km,tj 2 god,oko 120 kn mjesecno,opet meni PREMALA usteda,a ak je slucajno cjena servisa za novi auto veca mogla bi se ta usteda od 120 kn mjesecno jos smanjit


zzip

Citat: Å¡karac  u 22 Studeni 2007, 00:28:30

znaci 5 puta servis plina je oko 2-2500 kn(o toj cjeni servisa se pricalo kod starih auti,koliko bi bila za novog brava????)


cijena servisa je ista.. jer mijenjaš samo filter... i još neke sitnice... a to je max 400kn...
ne govorim ako rikne isparivač ili kompjuter...

ok... dobili smo da se benzinac na plin više isplati od dizela... ALI... sad sljedeće pitanje... koliko koštaju servisi benzinca a koliko dizela...??

i moj najveći strah zbog čehga nisam kupio dizelaÅ¡a... bosh pumpa... kad ona rikne na dizlu... ode 1000â,¬ za dobro jutro...

mikeg20

A jeste ga razvezali. Osobno o dizelu bi razmišljao SAMO radi jednostavnog tuninga-što kod benzinca je malo skuplje. A zaboravili ste koliko plin čuva motor. Da nisam Tipa prodao, htio sam motor rastaviti da vidim kako taj 1.4 izgleda nakon 255 000km-od toga zadnih 80 000na plin. A di je duži interval promjene ulja, svječica itd. Nakon 4 godine vožnje na plin, dizel me ni malo ne zanima.
Jedina mana novih auta je Å¡to sve viÅ¡e ih ima motore s direktnim ubrizgavanjem benzina. Jučer sam pročitao da je BRC u RH predstavio prvi plinski sustav za te motore. NE ZNAM kako su rijeÅ¡ili hlaÄ'enje dizni kroz koje ne ide benzin a cijelo vrijeme su u "vatri" u cilindru-al eto i po tom pitanju se radi. Sa mojih oko 2500-3000 km mjesečno, kompletan plin sa atestom ću isplatiti za 8 mjeseci, 3 godine je garancija na ureÄ'aj-nakon te 3 godine ureÄ'aj se može raspasti-ja sam priÅ¡parao u tom vremenu 3 i pol ureÄ'aja.

gandalf

Tu ću nastaviti priču o (novom) Bravu 1,4 turbo i ugradnji plina u istog...

Zapravo, samo jedan citat:

Citat:Volkswagen će početkom sljedeće godine tržištu ponuditi prvi model pokretan turbo motorom, koji će umjesto benzina koristiti CNG, odnosno stlačeni prirodni plin. Riječ je o modificiranom 1,4-litrenom TSI-u

Da, ovdje se spominje CNG. Usporedbu CNG i LPG možete vidjeti ovdje.
Cijeli članak možete pročitati ovdje.
E sad... ako može u VW, zašto nebi išlo i u Fiata?

SSniknejm

malo da bumpnem :)

evo danas bacio okvirnu računicu na papir

Tjet120 u ACu - 116 000kn :: Mjet120 u ACu - 116 900kn :: godišnja autonomija 20 000km, 90% gradske vožnje

ugradnja plina u ACu gdje se zadržava jamstvo - 12 500 kn, atest+papiri+vaganje - cca 1500kn, servisi na 10 000km svaki jer su turbaci (preventivno) - 250-300kn za plin, 550kn dodatno cestarina

i uzmimo one "najrealnije" potrošnje, dakle tjet 10lit gradske (Zagreb, kreni stani gužve itd), mjet 8lit.

Ukoliko bi se cijene zadržale u ovom omjeru, ES:LPG=1,9:1 i ES:ED=1,08:1 , tjet bi se počeo "isplačivat" kroz 5 godina (iako zapravo ni tada, atest boce itd).

................

s druge strane, lako se ta računica promjeni ukoliko se se kupi polovan automobil koji je u startu prešao manje kilometara nego neki dizel, kojem je cijena manja od nekog dizela i naravno za kojeg je ugradnja plina cca 5500-6000kn sad za vrijeme akcija u nekom centru.


mikeg20

Nema više akcija, sad su cijene stalno akcijske jer je pala ugradnja plina za 100%.

Ovo kaj si napisal nik je odlično, dakle izbor se svodi na to dal neko voli dizla ili benzinca, tj. dal neko voli roktanje ili ne.

SSniknejm

ponavljam, u slucaju kupnje novog automobila dizel je isplativija solucija unutar prvih 5 godina. tj u 5 godina se izjednaci novac utrosen na kupnju jednog i drugog, do tog trenutka je tjet sa plinom skuplji.

s druge strane, kod kupnje polovnog auta kad se uzme u obzir stanje i cijena istog vozila (iste skupine, snage, komfora itd.) moguce da plin postaje isplativiji dosta prije, nego nakon 5 godina.

naravno ovo je samo usporedba plin vs dizel. usporedba plin vs benzin nema smisla jer je plin u principu 40% jeftinij ;)

abatenoj

Alfa troÅ¡i nekih 8l/100km, plina potroÅ¡i oko 10l/100km, znači potroÅ¡i 20-30% viÅ¡e nego benzina.......s obzirom koliko se vozim ostaje mi nekih 400 kn u žepu svaki misec........i joÅ¡ da dodan da nisan ugraÄ'iva plin jer je već bia u autu kad san ga uzea tako da sve Å¡ta uÅ¡tedim ostaje mi u žepu jer ne moran razbijat glavu koliko ču proć km da bi isplatia ugradnju  ;D

gandalf

nedavno sam vidio jednu zanimljivo obljepljenu pandu u trstu:




:D

marek1

neka netko prevede?
Ako subvenciraju 2000 eura, super za njih:)
i jedno punjenje 21 euro
Removed by admin

igor-031