Isplativost ugradnje plina

Autor gandalf, 11 Studeni 2007, 16:27:12

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Ĺ IMA

kako je krenilo sa cijenom plina... mislim da ako benzin ostane na tih 7.74 i nek ode i na 8kn, a pin ode preko 5 kn bas se vise i neisplati jer kada bude plin 5kn za 1000 km ces dat 500kn, a za benzin 619kn ( ako bude 8kn onda je 640kn) , a za dizel 501( ako bude 7.51kn onda je 525kn) kn s tim da sam racuno potrosnju plina 10l, benzina 8l , dizela 7l na 100km sto i je neki prosjek i nisam uzimo u obzir ono gorivo sto se potrosi dok se neprebaci na plin, aa po zimi zna bit i do 200kn mjesecno i nisam racuno da auti imaju isto KW niti ugradnju plina sa atestom jer onda je razlika jos manja u isplativosti, a cijene auta je skoro ista... ja se nadam da nece vise ici gore plin jer se vise nece isplatit ispravi me ako grijesim al ovo je samo moje misljenje i racunica po kojoj sam se ravno :))
BRAVO 1,4 12V

mikeg20

Kak to-uz plin 5kn i benzin 8 kn, moj bi auto trošio 50 kuna na 100km plina i 80 kuna na 100km benzina-meni se to čini još uvijek jako isplativo.
Naravno da se isplati još uvijek, samo su km kod kojih će se to isplatiti veći.
Potrošim 100 kuna mjesečno za benzin koji potroši dok radi na plin

nenno

moje je miÅ¡ljenje da se plin joÅ¡ uvijek isplati, al ipak uz veći broj km godiÅ¡nje ili viÅ¡e vožnje po gradu. ja razmiÅ¡ljam grunuti plin u moju deltu 1.4T  150 KS, prosjek potroÅ¡nje mi se vrti oko 9-9.5 ( grad i autoput uglavnom ), a radim cca 15-18 tkm godiÅ¡nje.. Å¡to se dizla tiče, granična je iplativost kupnje dizela u ovim vremenima kod većine marki ( na mojoj delti se ne isplati ! ).. a Å¡to se 1.9 JTD-a sa 105 konja tiče, vozio sam ga preko 3 godine u Alfi 156 - i onak iskreno prosjek potroÅ¡nje je bio oko 8 litara - u gradu 9-10.. nije isto voziti auto po otvorenom ili po zagrebu po zelenom valu, ili vrtiti se pola sata negdje za nać parking.. priča o potroÅ¡nji od 3 ili 4 litre ( pls da se nitko ne nadje uvredjen ili povredjen ) je apsolutna fantastika - pa ipak su auti postali teži, natovareni elektronikom itd. itd.  inače, može i moja delta troÅ¡iti 4,6 po računalu - brzina 90.. al to ne smatram realnom brojkom niti je moguće to uzimati kao prosječnu potroÅ¡nju.. vozio sam i leona zadnjeg 2 godine, sa opjevanim 1.9 TDI 105 ks - pa je i taj bio prosjek oko osmice..
dakle da sumiram - plin apsolutno da - i šiša dizela, pogotovo na novim ili novijim autima.. ugradnja nikad jeftinija, možda i ne poskupi do 5 kuna - još nije sigurno, a i u tom slučaju ostaje 550 kn cestarine godišnje u džepu..

marek1

Citat: tipo 1.7d  u 26 Studeni 2009, 11:44:05
Citat: nenno  u 26 Studeni 2009, 11:13:57
a i u tom slučaju ostaje 550 kn cestarine godišnje u džepu..
:zbunj



samo sto ces u tih 18k km godisnje dati preko 1000 kuna cestarine ;)

Ja nisam vozio dizela ali mi imaju frendovi i znam kako to izgleda kad s tankom radis preko 1000km.
Svaki danasnji dizel od jtd-a pa do ostalih svih koji se nalze na trzistu u rangu od 2000ccm trosi od 5 do 8 litara s time da se pri tome ne mora paziti na gas. Ti novi dizeli kod brzine od 150-180 na autoputu trose max 7 litara. U gradu ako se vozi pazljivo sto je jos uvjek brze od polovice automobila trosis tih 8 litara!

Benzinaca, kakav god da bio i kave god tehnologije je dokazano da onu najmanju potrosnju od 6 litara je stvarno nemoguce postici i da je prosjek uvjek litru ili dvije iznad deklariranog prosjeka a svaka deklarirana potrosnja u gradu je daleko ispod normalne u realnom svijetu.

Sada trenutno je stanje takvo da je dizel najisplativiji jer najmanje trosi, autonomija mu je najveca i najmanje je mogučih kvarova odnosno simptoma nestrucne ugradnje plina i ostalih popratnih problema.
Removed by admin

Ĺ IMA

Citat: Mike20  u 26 Studeni 2009, 11:10:54
Kak to-uz plin 5kn i benzin 8 kn, moj bi auto trošio 50 kuna na 100km plina i 80 kuna na 100km benzina-meni se to čini još uvijek jako isplativo.

mislim da nisi dobro izracunoo jedino ako ti auto netrosi isto i na plin i na benzin sto je nemoguce jer potrosnja plina je veca oko 1,5-2,5l  pa tako da ti je razlika oko 14kn, a ne 30kn ko sto je tebi ispla i jos uracunaj  + benzina kolko potrosis dok se nezagrije + instalacija + atest + servis plina... to se odnosi na benzinca al sto se tice dizelaa necu ni racunat jer je ispativiji kada bi sve zbrojio
BRAVO 1,4 12V

mikeg20

Ja viÅ¡e ne trebam računati, napravio sam s plinom u 2 godine 70 000 kilometara i ja sam svoj plinski ureÄ'aj 3 puta isplatio, isplatio sam atest, servis mi je 300 kuna jer je ureÄ'aj joÅ¡ po garancijom, tak da sva daljnja vožnja odavno mi je u plusu i kao Å¡to rekoh-dok je plin lipu jeftiniji, isplati mi se voziti na plin.

Gle, ne znam za druge i ne zanima me-meni auto troši 10 litara benzina i 10 litara plina na 100km, ima 117 KS na plin i 119 KS na 100 oktanski benzin-u knjižici piše 113KS.
Benzina potrošim 100 kuna mjesečno-100 oktana
Taj auto ne mijenjam za niš, vozio ga budem dok se ne raspadne

Moje auto na ispuh baca vodu i CO2-i to mi je skoro i najbitnije-kak god to zvučalo čudno.
Kad sagaradim kuću, slažem elektro auto koji ne mora ići brže od 100km/h i s jednim punjenjem da napravi 100 km

Atom Bomb

Citat: niknejm  u 21 Studeni 2007, 14:51:00
mislim.. konkretno me zanima za dizelasha, jer fiatovi comonrail dizelashi su zakon, a buduci da ce se jedna pila slozit za gustiranje, u buducnosti ce trebati nesto da zamijeni auto za na posao. pa zato me zanima ta usporedba neki m-jet koji tvornicki ide ko sotona a ne trosi i nemas previse brige oko dodatnih servisa ili ipak benzinac malo jachi pa onda plin..
Citat: zzip  u 21 Studeni 2007, 15:00:51
vidiš detalj o kojem nisam razmišljeo... dizel ili benzin/plin - NOVI auto... hmmm

ako kupiÅ¡ dizelaÅ¡a... m-jet... ovo ono... onda ti je skoro svejedno jer imaÅ¡ love za NOV auto i nije te briga da li si na plin ili benzin... to je nova generacija auta koja manje troÅ¡i i manje su emisije plinova... sad se može kupiti benzinski auto sa ugraÄ'enim plinom....

e sad...

koja je cijena recimo jednog prosječnog dizelaša sa m-jet motorom?? recomo bravo??
a koja je cijena istog takvog samo na benzin/plin???

Moji komentari su bili na osnovu ovih postova ali nema veze u manjini sam pa se povlacim, ali samo za kratko.

Alain Delon

malo je suludo uporediti novog T-jeta i starog dizla...

uzmi za primjer stari bravo 100 16v i JTD pa usporedi. za 10-15 tkm godišnje ne vjerujem da se isplati stavljati plin u benzinca :)
i ono jako bitno je da je u ovoj usporedbi benzinac inferioran JTDu što se tiče snage i momenta...

marek1

Removed by admin


Ducato

Definitivno sa ovom cijenom plina i ako uzmemo da je ugradnja ostala isto skupa kao i prije ne isplati se. Ja sam napravio preko 50k sa plinom i meni je svejedno. Isplatilo se ali sad nebi ugradjivao nego bi samo lagano maknuo nogu s gasa i vozio se sa nekih 9l =70kn/100km ili manje a plin je 11l =50kn/100 , a to je uzet prosjek.
Kupio bih dizela vjerojatno da nemam vec ugradjen plin.