Isplativost ugradnje plina

Autor gandalf, 11 Studeni 2007, 16:27:12

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Atom Bomb

Ne mogu ovo precutati.
Znaci plin ili diesel.
Diesel svakako.
Niste racunali da je ovaj 1.9 JTD sada zamjenio 1.6 JTD od 120ks koji jos manje trosi jos manje zagadjuje i drasticno bolje ide zbog obrtnog momenta od 300nm i ima jos mjenjac od 6 brzina, pa jos kad mu ugradi multiair onda stvarno vam je bezveze prica o plinu.
Pa mozes samo misliti koliko ce kostati  plinski uredjaj za multiair benzinca. Za stare aute se slazem da je plin boli za nove nikako.,
Stvarno ste smijesni, ja sam sa svojim Fiatom presao 1175km sa rezervarom od 60l i to kad mi je trosio oko 4.7 na otvorenom.Sada mi trosi 3.9 na otvorenom jer ima 0w30 ulje. Pa vi racunajte.A ulje se mijenja na 30.000 ja cu ga zamjeniti na 20.000


gandalf

#61
Kod nas se trenutno skoro pa i ne islati ugraÄ'ivati plin. vožnja na već ugraÄ'eni plin je neÅ¡to sasvim drugo. recimo, 900 km sa Å¡kodom (kad sam bio u zadru) me u gorivu koÅ¡talo malo manje od 250 kn.

trenutno se plin isplati ugraditi u nekoj europskoj zemlji. recimo, talijanska vlada da 2000 â,¬ (dvije tisuće eura) poticaja za ugradnju (slika pande, mislim čak u ovoj temi).

mikeg20

Ja sam ugradio plin u auto kad je već bio 4 kune litra i ljepÅ¡e mi je za 500 km prijeÄ'enih dati 120 kuna nego 250kn.
Kao što max reče, dizla nebi vozio ni da ima 200 konja i troši 1 litru na 100km-ajd, možda onda ipak bi hehe

Da, uvodi se trošarina od 92 lipe na litru LPG-a, al bi se trebalo istrovremeno ukinuti onih 500 kuna na registraciji-budemo vidli kak će to ispasti.
Sad smo korak bliže Europi-hvala Slovencima- pa bi i zakoni i pravila trebala se uskladiti. Možda je uvoÄ'enje troÅ¡arina taj korak.

Druga stvar, bore se da plinski biznis u INA-i odvoje od MOL-a, sad što će to donijeti-budemo vidli.

Dok je plin par lipa jeftiniji od benzina, vozim se na plin, tu i tamo na benzin.
Kad bude benzin jeftiniji od plina, vozim se na benzin, tu i tam na plin.

Da, plin je za kuhanje-i već sam razmišljao kako doma točiti plin u auto hehehehe-nikad se ne zna

Dizel se definitivno NE ISPLATI voziti na dizel, samo na ložu ili plavi, a tu si u prekršaju i to popriličnom.
Potrošnja dizla od 5 litri na 190km/h je fantazija-vidio sam da TDI na 190km/h pokazuje trenutnu potrošnju od 12l/100km.
Sorry što sam dizlom onečistio plinske razgovore cccccccccc.............

marek1

Vremena se mjenjaju,
Tamo 95te kad je benzin bio oko 4kn je bilo skoro isto dal vozis benzinca ili dizela, pa je onda doslo vrijeme oko 65kn po benzinu i tu se vec osjecala razlika izmedu benzina i dizela a tad je pocela i era laganog uvoda u plin sto je onda bilo 3.05 i vozis se stvarno skoro u pola cijene, pa je jedno kratko vrijeme dok je benzin bio 9kn plin i dalje bio 3,05 i onda je plin bio bomba i sad su to sve unistili i daleko najbolje se je voziti na dizel. Kao sto je netko rekao bravo jtd usporedi sa bravom 1.6 i jtd je u prednosti, nije velikoj ali je. Autonomija po 1000km s jednim punjnjem sa nekakvih niti 400kn pa je racunica jednostavna.

Plin ce i iduci mjesec ici gore i sigurno ce biti na 4,5kn, onih 55% je vec odavno prosao a da ne kažem i ona litra vise na plin ne ispada bas neka prevelika usteda. Ja se vozim na plin i stvarno ne vidim vise neke prednosti.
Removed by admin

marek1

Removed by admin

Atom Bomb

Raja nema frke , samo pokusavamo da nadjemo najjeftiniji nacin transporta i da preko ovog foruma dijelimo informacije kako nas pumpadjije, majstori i drzava ne deru ko ovce.
Meni je ovaj forum jako pomogao i rado primam sve sugestije.

SSniknejm

tvom jaranu su se zapekli injektori i zato ne radi kako treba, jer je bio skrt vozit na benzin tu i tamo.
a i nije sve u najjeftinijem prijevozu. pa ovo je forum ljubitelja fiat vozila, a ne forum ljudi koji se oce najjeftinije vozit.
da je tako, kupovale bi se nove dacie logan ili kaj ja znam. tako da shvati vise, ljudi vole razlicite stvari i naporan si vise sa tim dizelom, pa makar bio u pravu u nekim stvarima, ali de prekini vise.

btw. max respect na postu :)

zzip

vidim da neki mod briše postove i ne POJAŠNJAVA ZAŠTO !!!!!!!!!!

pa da ponovim svoj post atom bombu... :aaa:

Citat: Atom Bomb  u 06 Studeni 2009, 16:02:03
E vozdra Zzip tvoj punto nije ista kategorija, ima 50ks manje i laksi je skoro 300kg, a da ne pricamo o ubrzanju i konacnoj brzini itd.

znam.. zato sam i rekao... :DD

Citat: Atom Bomb  u 06 Studeni 2009, 16:02:03
E sad ozbiljno, jaran mi je prije neki dan(otkako je zahlandnilo) poceo da vozi na benzin i pali na benzin i skonto je da ga gorivo koje je cijelo ljeto i dobar dio jesen stajalo u rezervoaru sada zeza pravo i auto mu dimi kao golf 2 diesel, a cim prebaci na plin radi ko Toyota Prius, skoro pa necujno. to je jos jedan od problema sa plinasima.

naravno da benzin koji "stoji" u tanku pola godine gubi svoja svojstva... to nema veze sa plinom...

Atom Bomb

Druze Niknejm, tema je ISPLATIVOST UGRADNJE PLINA. Znaci ja argumentovano dajem komentare na tu temu.
Naravno da ljudi koji imaju plin vode racuna o stednji pa to i jest poenta sto su ugradili plin. Drugo je sad sto Hrvatska drzava vidi priliku za dodatno punjenje kase na plinasima, pa je okrenula tas na vagi i isplativost se dovodi u pitanje.Opet ako Zzip vozi Punta na plin znaci da ga je spakovao radi stednje a ne radi ceifa.Da imam Punto 1.3JTD odmah pi se kladio u onu milju Eura, ali i ovako razmisljam da kada dodjem na autosajam u martu u ZG da odradimo tu opkladu jer nema sansi da mu Punto trosi 7 litara plina , a ja to mogu pobjediti sa svojim Fiat JTD.Ako sad mogu napraviti potrosnju od 4 litra onda bi sa puntom 1.3 JTD mogao i 3 litre.
Potrebno je da izjednacimo tezinu auta i ja uzimam milju eura 100%. Tako su uradili u Auto Klubu kada su vozili Diesel Opele , izjednacili su tezinu svih ucesnika i pobjednik je dobio auto kao nagradu. Insignia sa 160ks diesel je trosila izmedju 4 i 5 litara diesela.Zzipu cemo ubaciti 4 vrece pijeska od 250kg u prtljaznik, (ako mogne stati od plinske boce) i izvagamo auta recimo u papir servisu oni imajo one velike vage za auta pa  da vidimo. Sa istom tezinom auta Punto na plin nema sansi.
Za kraj,
Veliki sam ljubitelj FIAT vozila, pa ja vozim auto sa JTD motorom sto je Fiat grupaciji dalo i veliki ugled u svijetu jer je Fiat izmislio tu tehnologiju. Fiat ima veliku popularnost upravo zahvaljujuci JTD motorima.Kad jedan Klarkson britanac skida kapu za JTD motore to nije mala stvar.Vidjet ce te kad ugrade MULTIAIR u JTD motore , to ce biti sledeci korak , to ce tek biti napredak.

Pozdrav svim ponosnim vlasnicima Fiat vozila!

Zdravi i veseli bili bez H1N1 zivjeli!

mikeg20

#69
Evo prekjučer kad sam bio na servisu s plinom, vidio sam ugraÄ'en plin u JTD motor na Ducatu.
20% radi na plin 80% na dizel, princip je ko na flanÄ'u-na usisnu cijev ide mixer.
Eto ljudi to ugraÄ'uju i s obzirom na princip rada-ne vidim neku uÅ¡tedu, osim da taj motor puuno bolje i tiÅ¡e radi na plin

S Puntom 1.2 na plin i moje prosječne vožnje koja nije nikako štedljiva trošim oko 7 litri ili točnije je ispalo 7.2 litre plina na 100km.
Sa spremnikom od 33 litre plina=141kn napravim nešto preko 450km, inače vožnjom moje žene preko 500km što je preračunato oko 3.5-4 litre benzina/dizla na 100km.
Punto ima vaganih 960 kila plus ja= ukupno 1060 kg

Atom Bomb

Mike20 po tvojoj prici , tu smo negdje ali evo pokusavamo dati precizne podatke.
Moj Fiat je tezak 1250kg+ ja 88kg= 1333kg.  Sada jedino ostaje jos punjenje goriva koje je na mom JTD 60 litara.
Ako izjednacimo tezinu gubi Punto na plin 100%.
U zadnjem broju Auto Kluba Honda hibrid je imala pa cak i vecu potrosnju od ovde navedenih podataka.A teska je 1160kg , ako su prenijeli tacne podatke.
Samo 7 litara plina je FAKAT idealno, auto ti je u savrsenom stanju.Sta mislis ako dodas svom Puntu 250kg koliko bi trosio?

mikeg20

Ne, 7 litara nije idealna nego PROSJEČNA potrošnjaa mog auta-što je tu mogu, auto mi troši prosjek 7 litri plina bez obzira ka tvoj jtd troši, ide i sa 6 litri, a 8 je najvišporošnja koju sam izmjerio-okretaji se nisu spuštali ispod 5000-eto to su info iz MOG osobnog testa

UsporeÄ'ujeÅ¡ dva auta različitih klasa.
Ajmo onda uporediti s mojom Mareom na plin-1450kg plus ja=1550kg
area troši prosjeka 10 litri plina, TDI sa istom vožnjom na poslu mi troši 9 litri dizla, tvoj jtd bi mi trošio isto oko 9litri ISTOG režima vožnje ko Marea
Isplativost plina-itekako, plin mi se sam već treći put issplaćuje
Zanimljivo je da svugdje po testovima hibridi gube, el. auti isto-možda je to zato jer tak mora biti

Atom Bomb

Dobro, ja cu jos samo dodati da sam vozio prije ovih radara i kamera Brod-ZG od Tifona do Tifona u ZG  1h i 15 min sa potrosnjom od ravno 7l diesela i nisam spustao ispod 160 , a vozio sam i 197max. Kada sam ispricao mojim vozacima u  firmi gdje radim rekli su mi da Passati TDI od 130ks sa 6 brzina mjenjacem trose oko 10l diesela pri tom rezimu voznje. Ovih dana idem na put i odlucio sam voziti do 90km/h pa vam javim kolika je to potrosnja, ali vec sad sam ubijedjen da ce to biti oko 3.5 l diesela.

Atom Bomb

Omv euro 4 i El Tarik Oil euro 5 ili ono 10mg sumpora.
Samo da napomenem da sam auto kupio od radnika Fiata iz Minhena sa 55.000km orginalne kilometraze i od tada je samo full sintetika u motoru, a zracni filter mjenjam dva puta godisnje jer JTD vuce puno zraka, a filter kosta samo 6 eura, tako da su mi uslovi za motor stalno optimalni.

mikeg20

Previše je rasprave bilo oko toga dizel/benzin.
Ja jedino znnm da mi se dizel ne isplati voziti na dizel, jedino na ložu ili plavi-al onda si u prekršaju i uništavaš motor, kvarovi turbine ili pumpe su kupi-da mi se dozel isplati voziti-ja bi ga vozio
Meni se jedino isplati vožnja benzinca na plin i na plin se vozim-eto to i je ovdje tema, dakle, nemojmo više o dizelima jer tome nije mjeto u ovoj temi, jer će rasprava biti nepregledna.

Istina je da se plin više i prije isplatio nakon ugradnje dok je bila veća razlika u cijeni.
I sad se isplati ak npr kupujeÅ¡ benzinca i planiraÅ¡ ugraditi plin za koji IMAÅ  već spremnu lovu odvojenu sa strane ilikupiti dobrog benzinca sa već ugraÄ'enim plinom-ISPLATI SE itekako.
Al opet cijene ureÄ'aja nikad nisu bile manje, čak su se prepolovile od vremena kad smo plin točili po 3.03 kune

Budimo realni, NIKAD nije vožnja na plin bila stimulirana od strane naše drage države.
Mala cijena litre plina je bila posljedica male potrošnje plina, kad se poećala potrošnja, ajmo povećati i zaradu.
Sada se spominje povećanje cijene plina prema 5 kuna, al istovremeno će ukinuti 500 kuna na registraciji.

Nravno time nisu išli na ruku vozačima, jer će realno više trošiti od tih ukinutih 500 kuna.
Neideš na ekotest-koji poneka i je probleem proći, al zato naplati pregle plinske instalacije.
Al opet uz sve ovo plus redovni servisi plina-opet je vožnje na plin isplativa