HHO sistem ili vožnja na vodu

Autor FileFixer, 18 Veljača 2008, 10:26:44

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

zzip

Citat: Ducato  u 04 Kolovoz 2011, 15:34:55
Ali tebi se to ne isplati raditi, sve ces napraviti samo da sabotiraš hho ideju

Forum rules samo evo netko se unese u temu a netko popljuje nekoga, predugo sam na internetu da bi se sekirao zbog necijeg misljenja  :bravo

da ti kažem da si glup bi bilo jako ružno od mene... :ok: tako da neću...

iznio sam svoje mišjenje ZVRKU da mu je to neisplativo.. to što si ti to shvatio kao osobni attack na tebe, temu i hho općenito... to je tvoj problem...

duljina tvoga boravka na internetu nikoga ovdje zanima... tako da opet pričaš nebuloze... a mislim da te je moje mišljenje JAKO POGODILO pa se zato i raspravljaš samnom.. nepotrebno... :ok:

enivej.. EOD sa moje strane... :ok:

Ducato

Evo nakon podužeg testiranja i bacanja novaca na benzin , sa cca 8.5 litara na 7.7- 7.8  je pala potroÅ¡nja na benzinu.. bez ikakve elektronike.
Na LPGu nema pomaka osim Å¡to nema smrada plina i  ljepÅ¡e vuče iz nižih okretaja a kao Å¡to znate honde su inače živahne u području izmedju 2 do 4 rpm...  :wiii:

Generator je 11 ploča promjera unutar okruglog digtunga promjera 95mm  sa tri naponske i osam neutralnih ploča debljine 1mm, naravno SS316L
Vuče nekih 18-22A ( namjeÅ¡teno )  može do 25A bez grijanja tada proizvodi 1.3 litre izmjereno na Transporteru 2.4 SDI
Proizvodnja je izmjereno na bocu
Elektrolit je nasumično mješan do dobivenih 20A sa filtriranom kišnicom
Posuda je je od nekog forda ATF ulja i zapremine cca 0.8l sa generatorom sve skupa možda jednu litru tekućine
Potrebno je 8 cijevnih priključaka 1/4" x 6mm
Cijevi su 6mm unutarnji, 5m cca 25kn (univerzal zagreb medarska ulica)
Bubler je napravljen od posude za vodu na biciklu..
Žice su 6mm2 , relej je 30A, osigurač je 30A
Ampermetar/voltmetar  130kn ebay

Sve skupa koštalo je nekih 800kn materijala i potrošenog goriva

Napomenuo bih da je puno bolja učinkovitost na dizelima a na turbo benzincu nismo dobili ništa ništa za sada osim povećanja snage jer čekamo elektroniku. Još jednom ću ponoviti na plinu nema pomaka.



Toliko od mene na mome vozilu, tko želi savijet ili ima kakav savijet slobodno ovdje ili na pm


zvrk


aZsenCa

Evo mene...nije me bilo upravo zbog ovog, pa eto, da se javim bas zbog ove teme.

Nakon vise od 2000kn investicije i vise od godine dana rada i istrazivanja, slozio sam kod sebe na puntu HHO.

Necu u detalje, necu opisivati cijeli sistem jer bi post bio preogroman, samo cu rec sto se zapravo desava sa HHO i na koju foru radi.

Naime prvo i osnovno, ako se HHO stavi na auto, potrosnja se zapravo POVECAVA. Zasto? Zato jer se elektrolizom voda rastavlja na vodik i kisik. Prema tome, u motor ulazi vise kisika, i u ispuhu je vise kisika, pa onda lambda (O2 senzor) signalizira ECU da ima vise kisika i slobodno moze dati vise goriva.

E da bi se to sprijecilo treba sloziti varalicu za lambdu, da ECU misli da ima premalo kisika, i da zato smanji gorivo, tu dolazi do efekta vodika, jer je uzasno eksplozivan, i auto ide puuuno bolje i ima vise snage sa manje ubrizganog goriva. Zanimljivo?

Ali nije lambda jedini problem.
MAP/MAF senzor isto treba simulirati i varati, IAT senzor isto ECT senzor isto...ima dosta igranja...

I u konacnici, jako je vazno imati PWM na HHO generatoru, imati pravi elektrolit KOH kojeg je dosta tesko za nabavit, i imati dovoljnu, ali ne preveliku proizvodnju vodika.

Kako sad zapravo vodik smanjuje potrosnju?
On obogacuje smjesu, radi ju vise eksplozivnom, tako da pri manjem gasu auto ima vise snage, znaci manje gasa, manje potrosnje goriva.

Uglavnom, meni je bez HHO 520-550km do rezerve, znaci oko 7.90l/100km
Sa HHO mi je 680-720 do rezerve, znaci malo ispod 6l/100km.
Za nekog ko ja, ko tjedno radi 450km, ovo je velika usteda.

Jos jedna stvar, HHO i eurosuper 95, ima malo efekta...treba tociti 98...sa 100 ima jos vise efekta, jer je jaci benzin i moze se siromasnija smjesa napraviti.

Eto, znam da je stara tema, ali nema veze...ova tema ce biti sve vise i vise aktivna u buduce vrijeme.

zvrk

svakako korisan info iz prve ruke...
baš sam na prošlom meetu razgovarao sa jednim dečkom koji je to imao na svom autu, ali nije do kraja usavršio sistem, i njemu je auto išao puno bolje....ali sa istom potrošnjom, i bio je zadovoljan...

to sam ja i negdje rekao na početku, da bi bio presretan da mi ostane ista potrošnja ali da mi ide bolje...

još ga ja pitam...kako ti ide bolje....ono, osjeti se malo....ili..?
on kaže....osjeti se dobro...itekako...baš osjetna razlika.....da jako dobro vuče....odaziv na gas je odličan..

ja sam KOH mogao kupiti bez problema....kad sam radio u jednoj firmi koja se bavi izradom sapuna...

koristili smo NaOH i KOH.....

Natrijeva lužina (NaOH) se koristila za izradu krutog sapuna, a kalijeva lužina (KOH) za izradu tekućeg.

Dolazila je ili u granulama ili u listićima....i užasno je isparavala.....nosio sam maske ali jako nagriza....

U dodiru sa vodom naglo se mijenja temperatura otopine.....

aZsenCa

oooo da... jako zaje**** je otopiti 241g KOH-a u 600ml vode...jer se jako zagrijava...a isparava ko blesavo...
Moze i NaOH sluziti kao elektrolit, ali nije bas dobar, slab je, pa ga treba vise, i nakon nekog vremena se stvori neki zuti talog u njemu i treba ga promjeniti.
Mozes i NaHCO3 koristiti, ali se jako pjeni i zagrijava.
Ja sam KOH nabavio u jednoj firmi (necu reklamirati) prema samoboru. 1KG=60KN :)

Obavezno debele gumene rukavice, maska i najbolje betonska podloga jer inace pojede sve. Pogotovo aluminij.

Eto ako oces da ti auto ide bolje sa istom potrosnjom, treba ti samo HHO generator i EFIE koji ce varat lambdu, tj na signal od lambde dodavat 0.35V. Tih 0.35V ''ponistava'' visak kisika prilikom ubrizgavanja vodika.

Ovo moje jos nije gotovo do kraja, ali uskoro ce biti...

I na kraju za one koji misle da je po teotiji matematike, potrosnje/proizvodnji struje to nemoguce, moguce je, ovisi koji je generator ''dry cell'' ili ''wet cell'', ovisi koja je koncentracija elektrolita, od cega su elektrode, kak su slozene, kolko ih ima, kolko struje vuce...
Ovaj moj generator proizvodi 1.3lpm plina i vuce 11A, isto tako sto je temperatura elektrolita u generatoru veca, to je potrosnja struje veca, ali i proizvodnja plina...Idealno je da temperatura elektrolita bude 42-45°C.

zvrk

Što se tiče teoretičara koji računaju koliko struje vuče i dali ima uštede, zaboli me...
Meni je bitno da u stvarnosti nemam povećanju potrošnju u novčaniku, a da mi auto ide puno bolje...

Ja kad sam pripremao otopinu lužine koja je neophodna za proizvodit sapun, pripremio bi se kao da idem u nuklearku Fukushima..  :lol

Duplo radno odijelo, najjače gumene rukavice koje bi zalijepili sa onim smeÄ'im Å¡irokim selotejpom oko rukava da slučajno neÅ¡to ne uÄ'e na kožu, a tako i na nogavicama...
Onda maska, i spreman sam za proceduru  ;D

Ali to toliko grize da ne možeš izdržati puno....strašno nešto...

Fora je u tome da kad ti padne otopina lužine ili friÅ¡ki sapun na kožu, ne osjeti se odmah da te peče, ali ako ne opereÅ¡ sa vodom odmah.....nakon 5 min te počne toliko peći da ti počnu plikovi izlaziti kao kod opekotina...  :tres:

Frend/gazda je uredno imao plikova k'o u priči jer mu se nikad nije dalo do kraja zaÅ¡tititi, i bio je Å¡lampav, a kad se toči sapun, moraÅ¡ biti brz jer se brzo počne stvrdnjavati pa nekad nemaÅ¡ vremena za skidati se i prati kožu sa vodom jer ode cijeli sapun u k....  :skartoc

Nego...da se vratim On Topic......ja sam nabavljao KOH na Žitnjaku, čini mi se da se firma zove Brenntag, ali se ne sjećam dali smo morali davati papire za nabavu....

Ja čekam joÅ¡ malo da se sistemi usavrÅ¡e, jer nisam u mogućnosti sam prčkati po tome, pa ću morati dati nekom da mi to složi.....ali za sada su cijene kao kod plinskih ureÄ'aja, a to mi je previÅ¡e...

Mislim max. uložiti jednog dana oko 200â,¬ u to, pa ako doÄ'e vrijeme da ću moći uz pomoć prijatelja to složiti, onda ću uzeti, inače neću.....jer nemam love za takva ulaganja....


aZsenCa

Ak imas nekog tokara ko ti moze pomoci, treba ti samo materijal, to se dosta jeftino nabavi.

Mjere i proceduru slaganja, imam ja, kao i PDF od jedno 50 stranica di ti je sve od A do Ž objasnjeno.

Ako ti se da citat, posaljem ti sve to, jako puno stvari ce ti biti jasno.

zvrk

Odlično....ajd kad se budem odlučio, budem ti se javio  :super:

Za sada neka ljudi i dalje stavljaju svoja iskustva i rješenja...

Ako imaÅ¡ kakvih slika, slobodno stavi.....osim ako nije neka konstruktorska tajna   ;D

aZsenCa

Ma nije tajna...necu jos stavljati slike, jer nije 100% gotovo...prehladno je za prckanje...

Kad bude 100% gotovo, onda idu slike, i eventualno neki edukativni video.  ;)

zvrk


zzip

Citat: aZsenCa  u 20 Siječanj 2012, 10:49:39
Uglavnom, meni je bez HHO 520-550km do rezerve, znaci oko 7.90l/100km
Sa HHO mi je 680-720 do rezerve, znaci malo ispod 6l/100km.
Za nekog ko ja, ko tjedno radi 450km, ovo je velika usteda.

svaka čast... daj navrati jednom da to vidim (prvi put) u živo...

nego...da rezimiram.. ispravi me ako sam u krivu...

tank goriva je 400kn i sa njime proÄ'eÅ¡ 520-550km... sa potroÅ¡njom 8l
po novome sa punim tankom proÄ'eÅ¡ 680-720km... opet sa 400kn... sa potroÅ¡njom 6l

2000kn.. ušteda 2l... to je 20kn po tanku.. znači 100 tankiranja i na nuli si...

neznam da li da se upuštam u usporedbu sa plinom... jer će opet neka prepucavanja krenuti...

ALI.. ja sa 200kn proÄ'em oko 450-500km...

zvrk

Ja taj sustav uopće ne gledam kao uÅ¡tedu...već samo kao mogućnost da si malo poboljÅ¡am vozne osobine, viÅ¡e kao neki tuning...  ;D



zvrk

znaÅ¡ mene...  ;D

wruum...wruum....

to je meni k'o neki mali nitro......samo Å¡to ga ne trebam paliti na gumb ni kupovati skupe boce....

ali me čisto zanima koliko se u stvarnosti poboljšaju performanse....

ono...da mi to netko ugradi na 1 dan...pa da vidim točno...i da odem na valjke izmjeriti točno podatke...