Bravo 1.6+LPG - divlja potrošnja

Autor Proleter, 02 Prosinac 2008, 13:50:06

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Proleter

Dakle,
Nakon ugradnje plina (na flandu), poceli su Å¡okovi.
Sprice su se sporkale nakon nekih misec dva dana, i motor je na benzini radio ko traktor i moga se vozit samo zagrijan.
Mjesana potrosnja plina je bila negdi oko 13 litara, sto je za mene bilo odlicno, sire gume, zesca voznja, grad...
U meduvremenu mi je potrosnja plina skocila i varirala izmedu 18 i 20 litara, sta mi je nesvatljivo.
I moja prva reakcija (koju san i napravio) je bila ocistit sprice, ustelat fazu, motora na benzini , pa tek onda radit diagnostiku i stelanje plina.
Struja i sam CPU su uredni, a nakon servisa, auto na benzini i plin leti i radi ko curica.
Idalje plina trosi oko 18 litara, dok potrosnja benzina je solidna (neznam tocno koliko, ali  je dosta manje).

E sad, primjetio sam da mi pokazivac temperature motora na tabli osjetno pada kad se vozim van grada i zamjenio sam senzor temperature vode (nekih 100 kn), ali problem nije  nestao.
Jedino na sta sumljam i sta je preostalo, je sam termostat, koji je vjerojatno ostao u otvorenom polozaju i voda se hladi kroz kiler pri otvorenoj voznji, senzor ocitava nizu temperaturu i javlja CPU-u da podigne dovod goriva.

Kolika je realna potrosnja goriva i plina na flandu?
Dali je problem do termostata?
Zahvaljujem se na svakom odgovoru.




Robertino


GORAN ABARTH

ja mislim da ti je indikator zraka riknul

mikeg20

Citat: Robertino  u 02 Prosinac 2008, 15:03:50
termostat 200%
Tak je.
Pa potroÅ¡nja benge na 1.6 je oko 9-10 litara prosječno, plina nekih 12-tak, al plin na flanÄ'u ti je jako osjetljiv na protok zraka-promjeni filter pa budeÅ¡ vidio, jer kad se filter zamaže, viÅ¡e plina vuće. Filter zraka mijenjaj duplo češće nego inače

spidi

ja imam gljivu i plin na flandju i trosi 10 l a ak se malo potrudim 15 al nikad prek tog.
a kaj se tice mjeraca protoka zraka njega opce nemam niti ti je potreban

Proleter

Ali mjerac protoka zraka nije nuzan za regulaciju samog plina?

Ovlasteni servis mi je u orginalnoj kutiji od filtera zraka napravio aluminisku pregradu s kojom je smanjio dovod zraka u sam filter na pola.
I cijev koja dovodi zrak iz "branika" u kutiju od filtera mi je pomaknuta sa strane.
Tako da filter vuce topli zrak iz masine.

Objasnjenje je bilo da to tako mora bit, jer san imao Å¡okantnih iskustava pri brzoj voznji.
Npr. kada bi iz cetvrte saltao u trecu zbog udara hladnog zraka iz maske u filter, masina bi mi se ugasila, i tad je bilo drž nedaj.
Krajnje je nezgodno pri nekih 80 - 100 km/h ostat bez pogona, serva, kocnica...

Sad kad je to prigradeno i dovod zraka smanjen ne gasi se.

Termostat cu zaminit ovih dana, pa javin.

Proleter

Termostat je zamjejen, a orginal je izdrzao nekih 115 000 km.
Temperatura motora je sad stabilna i neprelazi pola.
Divota...

Nego moja "Makina" idalje cica nekih 17 litara plina.
Prominija san sve sta se dalo prominit, bija san po servisima, ali nikako da potrosnja plina padne na tih carobnih 10-12 litara. :(

Molin savjet oko senzora protoka zraka.
Kako znat dali je problem do njega?
Kolika mu je cijena?
Orginal ili zamjenski?

mikeg20

Ti nemaš senzor protoka zraka iliti MAF neko senzor temperature usisanog zraka, on je na usisnoj grani.
Frend je imal na astri flanÄ'u i auto je puno troÅ¡io plina-problem je bio u onoj elektronici plina koja računa potoÅ¡nju plina i otvara ventil na isparivaču

MaliBuda

i ja imam isti problem s cromom i nikako da ga riješim a sve sam probao vjerujte i neznam koji mu je *** meni troši oko 24l plina užas živi......za kraj polit ću je benzinom i zapalit

Ducato

Da nije onaj regulator tlaka plinske faze u LPGu sustavu.  Kod isparivača je. Mogu ti preporučiti "Plinksi Centar Zagreb" na staroj Samoborskoj. Tamo ja svoj servisiram ( ugradio sam ga tamo isto ) a dečki su odlični.

mikeg20

Možda samo treba promijetiti filter zraka.
Taj LCS ili sustav s flanÄ'om je osjetljiv na protok zraka. FlanÄ'a je dio gdje se dovodi plin na usis i sama po sebi predstavlja suženje tj. smanjuje dotok zraka, tak da ne kužim zaÅ¡to joÅ¡ u filter zraka stavljati pregradu za dodatno smanjenje dotoka zraka.
Kad ti dodaš gas, a dovod zraka ti je jako smanjen, u usisu je veći vakuum i više će ti plina vući-isparivač je povezan i vakuumskom cijevi za usis ako se ne varam i tak povećava dotok plina. Ako nema vakuuma, onda to regulira preko lambda sonde.
Provjeri ako ti je počeo puno i benge trošiti onda ti je možda sonda otišla, a ako ti benge troši isto tj. manje od plina, onda ti sigurno nekaj ne štima s tom elektronikom na plinu

zly

Imao sam isti problem na Marei 1.6 , potrosnja 18 lit. plina/ 100km
Problem je resen tako sto je promenjen komplet membrana i ostalog na isparivacu za plin.
Ovde kod nas taj komplet je oko 10 EUR. Potrosnja mi je sada oko 10 l/100km.

mikeg20

Kod nas je komplet membrana bio nekih 200kn-al kad odu membrane, osjeća se dosta miris plina kod samog isparivača, auto puno troši a neide baš tak dobro

zly

Membrana ne mora biti probusena, vec se od dugotrajnog koriscenja " ukruti " to jest otvrdne pa ne dozira plin
kako treba. Jedan lik mi rece da bi komplet membrana trebalo menjati  na svakih 10.000 km, sto nije neki izdatak,
ali to niko ne radi dok mu se ne jave problemi.

mikeg20

Citat: zly  u 19 Siječanj 2009, 09:25:14
Membrana ne mora biti probusena, vec se od dugotrajnog koriscenja " ukruti " to jest otvrdne pa ne dozira plin
kako treba. Jedan lik mi rece da bi komplet membrana trebalo menjati  na svakih 10.000 km, sto nije neki izdatak,
ali to niko ne radi dok mu se ne jave problemi.
Krivo ti je rekao, nikakvo mijenjanje membrana na 10 000 km, trebaju izdržati barem 10 puta više, što u praksi je i blisko toj brojci. Membrane najčešće ispucaju i plin počinje izlaziti van iz isparivača nekontrolirano, neki isparivači imaju rupu na sebi kroz koju izlazi plin kak membrane odu