Punto 75 - Mijenjanje termostata

Autor fiatfan, 11 Prosinac 2015, 20:19:51

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

fiatfan

Planiram zamjeniti termostat sad me zanima dali moram odzracit kompletan sistem,ako treba mi moze neko objasniti kako to napraviti :D

the-rider

ne na pola ces ga odzraciti  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Reduktor

#2
Citat: fiatfan  u 11 Prosinac 2015, 20:19:51
Planiram zamjeniti termostat sad me zanima dali moram odzracit kompletan sistem,ako treba mi moze neko objasniti kako to napraviti :D

Upali auto i neka se zagrije da otvori termostat i da se upali ventilator. Kad se ventilator zaustavi ugasi auto i izbaci antifriz, skini stari i stavi novi termostat. Ubaci novi antifriz i upali auto da se ponovo zagrije i dok radi motor odzračujeÅ¡ na malom ventilu koji ti je na desnoj strani hladnjaka, drži ga otvorenog dok ti balončići zraka izaÄ'u. Tako isto napravi na maloj slavini na crijevu koja ide u mali hladnjak od kabine. Ovdje ti je sve opisano kako ide.https://youtu.be/FUBvuRxKuUg

Ako te zanima opis skidanja termostata reci da i to stavim na forum.

Antonijo

Citat: Reduktor  u 11 Prosinac 2015, 22:29:45
Upali auto i neka se zagrije da otvori termostat i da se upali ventilator. Kad se ventilator zaustavi ugasi auto i izbaci antifriz, skini stari i stavi novi termostat. Ubaci novi antifriz i upali auto da se ponovo zagrije i dok radi motor odzračujeÅ¡ na malom ventilu koji ti je na desnoj strani hladnjaka, drži ga otvorenog dok ti balončići zraka izaÄ'u. Tako isto napravi na maloj slavini na crijevu koja ide u mali hladnjak od kabine. Ovdje ti je sve opisano kako ide.https://youtu.be/FUBvuRxKuUg

Ako te zanima opis skidanja termostata reci da i to stavim na forum.

Ne razumijem zašto grijati motor prije izmjene termostata kad je lakše raditi dok je motor hladan a nije preporučljivo hladan antifriz ulijevat u vruć motor.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

franjo-fritz

Totalno krivo od pocetka do kraja postupak označivanja...
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

markohemarko

Reduktor, ovako se ne mjenja termostat i ozračuje. Krivo od početka do kraja.

the-rider

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Miha.

Neznam kako je na 75, al na 55 ide ovako.. Otvoriš sve otvore (na kileru i iza na cijevi šta ide u kabinu) sipaš antifriz. Dok počne teć voda na kileru zatvoriš, nastaviš sipati dok ne počne teć gore na cijevi i to je to.Motor mora biti ugašen.

Antonijo

TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

Reduktor

#9
ZaÅ¡to je krivo Å¡to sam napisao. Kad sam radio na svome morao sam zagrijati motor da otvori termostat da izaÄ'e sav antifriz, ako se radi na hladnom motoru neće sav antifriz izaći. Prije ispuÅ¡tanja antifriza sam malo otvorio ventile za odzračivanje, kad sam ulio novi antifriz upalio sam auto i odvrtao ventile za odzračivanje krenili su balončići zraka i onda je krenio antifriz i tu sam slavinu zatvorio i tako redom i nije bilo nikakvih problema. Auto grije normalno i ne glogoće u malom hladnjaku. Ovo Å¡to je antonijo stavio po tome sam i radio na svome autu i nema problema.  Dva puta mijenjao antifriz i jednom termostat i radio kako sam napisao i nema nikakvih problema.

Evo pitanje Nikić i moje objašnjenje i nitko nije napisao da sam krivo napisao kako se radi.
Citat: Nikic - 29 Studeni 2015, 07:09:59
Dobri dan fiatisti.
Prvo bi započeo govoreći da sam jučer išao mijenjat antifriz i da je sve prošlo ok, ali me interesira jedna stvar.
Skinuo sam Å¡elnu sa donjeg crijeva posude vode, zatim i crijevo.
Iscurilo je svo ono smeće korozirane boje jer je bio dihtung otišao al je popravljeno sve.
Opravo sam, vratio crijevo, zavrnuo Å¡elnu.
Otvorio sam ventil hladnjaka (sa lijeve gornje strane) i onaj Å¡to vodi u kabinu (iza fergazera).
Lijevao sam antifriz dok se nije počelo prelijevat iz hladnjaka (začepio sam) i nastavio lijevat dok ne doÄ'e do drugog Å¡to vodi u kiler kabine i začepio sam i to.
Upalio pustio da se zagrije i uključi ventilator i lagano odvrtao šaraf što vodi u kabinu al je samo antifriz izlazio, pretpostavio da nema zraka.
MeÄ'utim na ventilu hladnjaka nema niÅ¡ta samo malo mjehurića izaÄ'e i to je to, nije antifriz uopće izlazio a na max je natankan antifriz.
To je moje pitanje, dali to tako treba biti??

Moj odgovor--
1.Upali auto i pusti ga da se zagrije i da otvori termostat i upali ventilator, kad se ventilator ugasi gasiš auto.
2. Malo odvrni slavinu na hladnjaku i mali čep na crijevu koji ide u kabinu i skini čep sa posude.
3.Skidaš crijevo koje je najniže na hladnjaku i pazi se vruće vode.
4. Kad iscuri voda vrati crijevo i Å¡elnu.
5.UljevaÅ¡ novi antifriz  i dok uljevaÅ¡ voda će tiskati zrak i polako će ti izlaziti voda na slavinu i mali čep.
6.Kad si ubacio novi antifriz zavrni čep na posudi,slavinu na hladnjaku i mali čep na crijevu.
7.Upali auto i opet čekaj da se ventilator upali i nakon toga polako odzrači na hladnjaku na slavini i dok bude zrak izlazio ne zatvaraj slavinu, kad vidiš da ide voda zatvori, isto tako napravi na malom čepu.
8. Pogledaj nivo u posudi i nadoli po potrebi.



Evo opis sa foruma bhtuning--
Evo kako sam odradio - ako nekog zanima pa mozda mu bude od koristi.
Upalio sam hladan motor i ostavio da radi. Stavio ruku na crevo koje izlazi iz bloka motora. Cim se crevo zagrejalo znaci da je termostat otvorio i poceo da pusta vrucu vodu iz bloka motora. Onda sam ugasio motor. Odvrnuo veliki cep na hladnjaku (gde se doliva antifriz) i mali plasticni cep na desnoj strani hladnjaka (za luftiranje). Odvrnuo sam i slavinu na sredini motora (koja vodi do radijatora - dva gumena creva sa plasticnim srafom). Naravno polozaj grejanja u kabini mi je bio postavljen na crveno (grejanje). Skinuo sam selnu sa creva koje vodi iz bloka motora do hladnjaka (selnu na hladnjaku).
Ispustio antifriz - sacekao jedno 5 min da se dobro ocedi. Potom sam vratio nazad crevo i zavrnuo selnu.
Napravio mesavinu Paraflu Up-a i destilovanje vode (u velikom plasticnom balonu od 6 litre - balon od vode za pice). Dosta je 2 litre Paraflu Up-a i 2 litre antifriza. Mesanjem, dobio sam 4 litre spremnog antifriza (50 % - 50 %). Poceo sam da sipam antifriz u sistem. Kada je pocelo da preliva na malom cepu na hladnjaku, zavrnem mali cep. Posle nastavim da sipam dok ne pocne da preliva na crevu sto vodi do radijatora. Nastavim da dolivam do Max crtice u posudi za antifriz. Posle ovog upalio sam auto. Sacekao da se dobro zagreje antifriz i da se ukljuci ventilator 2-3 puta. U medjuvremenu nije lose blago povecavati obrtaje motora. Onda sam ga ostavio malo da se ohladi i proverio nivo antifriza. Malo je spao pa sam jos malo dolio. U uputstvu pise da ukupno stane 4,2 litre antifriza ali meni je stalo malo vise od 3,5 litre (pretpostavljam da je u bloku motora ostalo pola litre). Ostalo mi je jos oko pola litre u kantici za dolivanje ako bude potrebe. Na puntu sa klimom posle zamene culo se cirkulisanje vode u bojleru u kabini. Upalio sam motor i lagano odvrtao srafic za luftiranje. Ne treba naglo odvrnuti sraf jer ce poceti naglo da izlazi napolje antifriz. Treba blago odvrnuti i biti strpljiv. Povremeno mozete turirati auto kako bi se ubrzao protok vode. Ovo luftiranje sam radio iz 2-3 puta. Posle krace voznje ponovo mi se desavalo da mi se stvori vazdusni cep u bojleru pa sam ponovio postupak dok skroz nije nestao.
Jos jedna napomena da kod verzije sa klimom pre ispustanja antifriza klima mora da bude iskljucena.

Evo sa ovog foruma--http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/popravka-automobila/zamena-antifriza-na-puntu-2-0

franjo-fritz

Mjenjas termostat pa grijes auto da termostat otvori.??  A Mjenjas ga!  Ozracivanje mk1, mk2, bravo, brava, stilo, itd. Otvoris grijanje, ozracnike i tocis tekucinu, prvo procuri na kileru, a onda na ozracniku do kabine tamo ima najvise zraka cekas sve dok imalo mjehurića ima naravno uz to tocis polako i tekucinu, kad vise nema zraka zatvoris ozracnik.. I to sve na hladan i neupaljen auto.. Kad si to napravio upalis auto ostavis posudu vode otvorenu,, i tako dok nedigne malo temp. Onda zatvoris posudu i to je to
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Reduktor

#11
Citat: franjo-fritz  u 12 Prosinac 2015, 17:15:05
Mjenjas termostat pa grijes auto da termostat otvori.??  A Mjenjas ga!  Ozracivanje mk1, mk2, bravo, brava, stilo, itd. Otvoris grijanje, ozracnike i tocis tekucinu, prvo procuri na kileru, a onda na ozracniku do kabine tamo ima najvise zraka cekas sve dok imalo mjehurića ima naravno uz to tocis polako i tekucinu, kad vise nema zraka zatvoris ozracnik.. I to sve na hladan i neupaljen auto.. Kad si to napravio upalis auto ostavis posudu vode otvorenu,, i tako dok nedigne malo temp. Onda zatvoris posudu i to je to

Auto se  zagrijava da možeÅ¡ sav antifriz izbaciti van jel se svi čude zaÅ¡to je iscurila samo litra, a treba četiri litre izaći, zato se zagrije motor,a ne da bi samo termostat promijenio, krivo si me shvatio. Svi koji piÅ¡u kako su odzračili  govore da rade sa upaljenim i zagrijanim motorom, a ti jedini radiÅ¡ sa ugaÅ¡enim. Ako uljevaÅ¡ na hladan i ugaÅ¡en auto onda mi reci kako ćeÅ¡ odzračiti hladnjak i malo crijevo koje ide u hladnjak kabine kad ti nije otvoren termostat da pumpa protera kompletnu vodu kroz sustav. Logično je da se motor upali da voda vruća otvori termostat i da voda krene kroz sve cijevi i tako tiska preostali zrak i ti ga onda odzračujeÅ¡ na ventilima za odzraku, tko će tiskati taj zrak ako ti je motor ugaÅ¡en. Bio sam kod tri različita mehaničara i gledao kako se radi i svi su odzračivali sa upaljenim autom i zagrijanom vodom.




Prvi put sam radio na ovaj način-1. zagrijao motor otvorio se termostat i izbacio antifriz van.
                                                   2. ubacio novi antifriz, a odzračnici zatvoreni, upalio motor
                                                    termostat se  otvorio i sa upaljenim motorom odvrtao ventile za
                                                    odzračivanje i prvo su balončiči zraka krenuli i onda vode i
                                                     poslje toga sve je bilo u redu.

Drugi put sam radio na ovaj način-1.  zagrijao motor otvorio se termostat i izbacio antifriz van                 
                                                      2. otvorio malo odzračnike dok sam sipao vodu, upalio motor,
                                                          odzračnike zatvorio i čekao da se termostat otvori da protera
                                                          svu vodu kroz sustav i polako otvarao odzračnike i odzračio i 
                                                           opet nikakvih problema nema sa grijanjem, pogledaj malo
                                                          po forumima i vidjet ćeÅ¡ da nitko ne radi sa ugaÅ¡enim i
                                                           hladnim motorom.           



franjo-fritz

E ponta toga i je gledao si.... Ako to radim godinam onda a j... Nisam lud da zagrijani auto pipnem bilo koj Å¡araf.. A niti da iz vruceg motora vadim tekucinu.. Da ja to radim sa ugasenim autom i vidi vraga svakog ozracim.. A zasto i kako.. To je vec Å¡kola..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

Reduktor

#13
Citat: franjo-fritz  u 12 Prosinac 2015, 17:45:18
E ponta toga i je gledao si.... Ako to radim godinam onda a j... Nisam lud da zagrijani auto pipnem bilo koj Å¡araf.. A niti da iz vruceg motora vadim tekucinu.. Da ja to radim sa ugasenim autom i vidi vraga svakog ozracim.. A zasto i kako.. To je vec Å¡kola..

Pazi jednu stvar, ako ti u punto ide 4,2 litre u sustav i ja ti doÄ'em da mi zamijeniÅ¡ antifriz i ti ispustiÅ¡ na hladan motor, izaći će samo recimo 2 litre koje su u hladnjaku, a kako ćeÅ¡ izbaciti ostatak vode iz crijeva i malog hladnjaka kad ti nije zagrijan motor i otvoren termostat. Onda ćeÅ¡ uliti novi antifriz i pomijeÅ¡ati ga sa onim starim, a to nije nikakav posao nego fuÅ¡. Ako si auto mehaničar i ne želiÅ¡ raditi tako da ga zagrijeÅ¡ i ispustiÅ¡ svu vodu i da poÅ¡teno napraviÅ¡ posao onda za mene nisi majstor, oprosti Å¡to ovako piÅ¡em, ali ja koji nisam automehaničar pitao sam druge promatrao kako se radi i tako sam napravio i nema problema. Ovo ne piÅ¡em da se pravim pametan i da sve znam, ali mi nije jasno da svojim očima pročitam toliko teksta na internetu i svi piÅ¡u da se ispuÅ¡ta antifriz kad je zagrijan motor i da se odzračuje kad je zagrijan, vidim svojim očima tri majstora koji isto tako rade i ja onda svojim rukama napravim izmjenu i odzračivanje i onda mi se govori da radim krivo.

Na ovom forumu je par njih pisalo da im nije jasno kako im je izašlo tako malo antifriza, i onda im netko odgovori jesi zagrijao motor da termostat otvori, njihov odgovor je joj pa nisam, pa jel treba zagrijati motor.

the-rider

inace sve sta pise na internetu je istina i 100% tocno  :D
kakve veze ima ako je termostat otvoren ili zatvoren ako ga skidas i antifriz ce ionako isteci van
i sistem se odzracuje na ugaseno, ali moras i vise puta odzracivati, zavisi od auta
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.