Fiat Marea 2.4 TD EGR Problem

Autor angel121, 13 Svibanj 2014, 10:52:50

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

buzz11

Citat: cupavica lorena  u 17 Svibanj 2014, 12:41:00
to je i bila poanta mog posta

:ok:

Ako mi netko zna rec koji je ECU mozda mogu iscackat sta i kako.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

angel121

Citat: buzz11  u 17 Svibanj 2014, 12:39:05
A 2.4 TD je imao dosta problema sa ECU. Ne mogu dokljuvit sta bi bilo softwerski za iskljucit na necemu sta ima samo vakuum cjevcicu na sebi. Nema nikakve elektronike, cak ni zicica koliko mi je poznato. Vjerojatno MAF dobiva nekakva kriva ocitanja i onda ECU reagira. Ziher sam da se to da korigirat.

Jel zna netko koji je ECU na toj Marei?

Ima 2 verzije koliko znam.
v04 BOSCH 0 281 001 741 (taj je trenutno unutra)
v05 BOSCH 0 281 001 517

buzz11

Citat: angel121  u 17 Svibanj 2014, 13:11:27
Ima 2 verzije koliko znam.
v04 BOSCH 0 281 001 741 (taj je trenutno unutra)
v05 BOSCH 0 281 001 517

Procackam pa ti javim
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

angel121

Imam dva elektroventila EGR-a, oba isto rade,samo ne znam jesu li ispravni,tj. rade li dobro, preko njih premalo vakuma ima,neprimjetno,dok auto radi na leru... Å to bi uopće trebalo pobuÄ'ivati taj elektroventil??

angel121


sven80

Citat: buzz11  u 17 Svibanj 2014, 11:47:27
Samo EGR na 2.4 TD nema nikakve elektronike. Cista mehanika. Vakuum i to je sve. Nema se sta softwerski iskljucit. ECU reagira na nesto drugo. Vjerojatno neki parametri povezani uz MAF. Treba pitat Seba. Nista ne kosta i bit ces pametniji.

Na JTD 8V i 10V se nista ne iskljucuje softwerski. Samo se zablindira i gotovo. Tek na M-Jetu ima elektronike po EGR ventilu.

Sam EGR nema, ali tko upravlja sa otvaranjem nego elektronika, pa ne otvara se ručno :). Imao sam isti kvar na svojoj pa znam napamet kako radi i kako se može provjeriti.
Sa vakuum pumpe ide odvojak vakum crijeva na Pierburg ventil. Na Pierburgu je sa jedne strane prisutan stalni vakuum i po potrebi pušta vakuum na EGR. Ispravnost samog EGR-a, se može vidjeti direktnim spajanjem vakuum crijeva na vrh EGR-a (cjevčicu) i ako pažljivim gledanjem kroz mali otvor na EGR-u može se okom da li se diže ili spušta spajanjem i odspajanjem postavljanjem vakum crijeva.
Pierburgom se upravlja PWM signalom (pulsno-Å¡irinski moduliranim) iz ECU-a, te se mjerenjem napona na Å¡puli, u leru, vidi da li je EGR, odnosno Pierburg dobio signal za otvaranjem.
Računalo konstantno dobija informaciju o protoku zraka na usisu preko zaklopke MAS senzora, i usporeÄ'uje je sa protokom koji bi trebao biti kod otvorenog EGR-a, kada bi trebao biti manji za iznos plinova recirkulacije. Na taj način ECU zna je li EGR otvorio ili ne.
2.4 td na razne kvarove reagira na način da "neće da vuče", tako da možda EGR i nije uzrok ovoga problema.
Ima na fiatforum.com dosta teksta o ovome i što mu sve može biti uzrok.

buzz11

Citat: sven80  u 17 Svibanj 2014, 14:22:04
Sam EGR nema, ali tko upravlja sa otvaranjem nego elektronika, pa ne otvara se ručno :). Imao sam isti kvar na svojoj pa znam napamet kako radi i kako se može provjeriti.
Sa vakuum pumpe ide odvojak vakum crijeva na Pierburg ventil. Na Pierburgu je sa jedne strane prisutan stalni vakuum i po potrebi pušta vakuum na EGR. Ispravnost samog EGR-a, se može vidjeti direktnim spajanjem vakuum crijeva na vrh EGR-a (cjevčicu) i ako pažljivim gledanjem kroz mali otvor na EGR-u može se okom da li se diže ili spušta spajanjem i odspajanjem postavljanjem vakum crijeva.
Pierburgom se upravlja PWM signalom (pulsno-Å¡irinski moduliranim) iz ECU-a, te se mjerenjem napona na Å¡puli, u leru, vidi da li je EGR, odnosno Pierburg dobio signal za otvaranjem.
Računalo konstantno dobija informaciju o protoku zraka na usisu preko zaklopke MAS senzora, i usporeÄ'uje je sa protokom koji bi trebao biti kod otvorenog EGR-a, kada bi trebao biti manji za iznos plinova recirkulacije. Na taj način ECU zna je li EGR otvorio ili ne.
2.4 td na razne kvarove reagira na način da "neće da vuče", tako da možda EGR i nije uzrok ovoga problema.
Ima na fiatforum.com dosta teksta o ovome i što mu sve može biti uzrok.

To i kazem, sam EGR kao EGR nije ECU upravljan nego se svodi na mjerenje protoka. To se mora dat izlazirat na ECU. Ti su parametri promjenjivi. Jednom isprogramirano da se preprogramirat  :) Sve su to EPROM memorije tako da bi upisivanje novig parametara trebalo bit omoguceno.
Moram procackat da vidim sta kaze za ECU koji ima u autu. Na kraju krajeva moze ga zablindirat sa malom rupicom pa ce postojat protok, ali ce funkcija EGR bit gotovo ponistena.
A to da moze bit jos sto drugih uzroka, moze definitivno. Ti auti su patili od losih ECU-a  :facepalm:
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

angel121

Probat ću  blindirat sa malom rupicom,pa ćemo vidjet :) Ti su auti definitivno patili od loÅ¡ih ECU-a (jedan u autu, 2 sastrane (jedan nepopravljiv)) Bar se nadam da 2.4 JTD nema tako velikih problema s ECU, ako se odlučim zamijenit uskoro.

buzz11

2.4 JTD, barem kod mene na 156 nema nikakvih problema, niti sa ECU niti sa EGR. EGR je jednostavno mehanicki zablindiran i ne sjecam se niti da postoji vise  :) Taj motor zapravo nema apsolutno nikakvih problema. Cim ga bolje gazis on bolje ide  ;D
Moja je sad 235000, ako je vjerovat satu, i samo  :formula: nema stajanja
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

kemba

Dat cu ti ja komp i egr i vozi se!!!!

Sent from my C1905 using Tapatalk

Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

angel121

SreÄ'ene dizne,prva kontrolna  bila previsoka i 4. je piÅ¡ala,dobro sad su dizne ok,al svejedno se ulijeni... Nekad ide perfektno,a nekad lijen i lijen...sve dok se ne raspuÅ¡e na prazno i onda opet prime normalno gas,pa ne znam jel to mene *** komp,maf,egr ili elektroventil egr-a... Inace na forumu fiatUK svi kažu da se takav problem prestane manifestirat s otpajanjem mafa ,al na cemu sam onda,onda ce mi trosit 10 litara.. A s ovim najnovijim ( polovnim) mafom trosi normalno i ne dimi niÅ¡ta i ide normalno dok se ne ulijeni..

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk


kemba

hebemu
dat cu ti komp i sve sto ti treba sam da te vise ne seksa
nepitaj za pare
da imas para nebi vozio fiata meni ionako stoji kod kuce
Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

kemba

zaboravih rec
imam i repariranu pumpu u pirikratkom
Ja sam taj iz Ã,,ÂŒaÃ,,Â'avice

angel121

Pozdrav prijatelju KEMBA, od prvog posta sam te prepoznao kao apsolutno pozitivnog covjeka i nemogu a da ne velim da me tvoja ponuda zaista ganula. Nisam ocekivao tako nesto ni u najludjim snovima. Moram priznati da si mi posteno zacrvenio obraze kad sam procitao tvoj post. sto reci, hvala ti na velikodusnosti, rijetko se nadju takvi kao ti. Netko ti nece pomoc ni savjetom a gle tebe, mislim da si pretjerao. Hvala jos jednom pa cu ti se javiti, Lijepi pozdrav iz Zagorja i svako dobro ti zelim :)