Čišćenje i održavanje dizna

Autor ivand, 11 Svibanj 2011, 21:53:22

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

ivand

#15
A evo surfajući malo po internetu pronašao sam jedan vrlo zanimljiv "guide" vezan za ovu tematiku:

http://www.fiatforum.com/stilo-guides/183828-cleaning-injectors.html

... tip, koji je bio veliki skeptik za ovakav način čišćenja injektora, je extra zadovoljan a ujedno je u svom "elaboratu" priložio i grafikone prije/poslije tretmana...

:finoucat

ivand

#16
...

ivand

Evo, samo da javim rezultate čišćenja dizni "pomoćnim sredstvima"...
Dakle, ukratko -ništa bolje.
Preostaje mi još odazak na čišćenje u servis (120 kuna po dizni) i mislim da je to konačno što je prestalo.

Radio sam odreÄ'ena mjerenja preko ELM-a i to za Long i Short Term Fuel Trim, iz čega je proizaÅ¡lo prosjek -17%(LT) i -6,4%(ST), te se iz toga a i iz samoga grafa daje zaključiti na nepravilan rad motora.

Vezano za ovo, prati me i povećana potrošnja, šta bi opet bija simptom...

Kada odradim čišćenje u servisu, napravit ću nova mjerenja pa ćemo vidit kako bi to trebalo izgledat u najboljoj verziji. Kolega sa eng.foruma je ipak uspio sa čišćenjem putem aditiva, vjerojatno oni imaju kvalitetnije gorivo, a možda je i taj aditiv moćniji - tko zna. Meni se dalje ne j**e s tim...

Dobra stvar je Å¡ta imam 15% popusta u AC-a...   :|

Max Abarth

prije čišćenja vjerojatno će ti dizne staviti na tester ;)

i onda ćeš vidjeti da su odstupanja minimalna i da ih nije potrebno čistiti...

ali...

ti ćeÅ¡ svejedno prsnuti paru da se očiste i sa time nečeÅ¡ niÅ¡ta dobiti  :D

jer za tjedan dana sa našim gorivom doći češ na isto, osim ako ti nešto drugo nije van škvare na autu,
a nema veze sa diznama ;)


Max Abarth

sorry  :D

samo neko moje miÅ¡ljenje iz dosadaÅ¡njeg iskustva  ;)

ivand

 :)
Jasno da je svačije mišljenje i cijenjeno i dobrodošlo. Šalio sam se s onim smajlićem.

Možda tako i bude kako si ti rekao. Ali znat ću (ćemo) da to nije to. A i imat ću tu stavku odraÄ'enu (ionako bi u nekom trenutku to priuÅ¡tio svom ljubimcu).

TjeÅ¡e me ovi parametri jer su sada iznad propisanih odstupanja, a i mjerio sam već jednom u 7. mjesec (odma nakon tretmana) i bili su unutar tih 5%. Možda je tada joÅ¡ uvijek djelovao aditiv??? 
Slažem se s tobom da ta odstupanja ne utječu na normalnu vožnju, možda malo na potrošnju benzina i živaca...

Danas sam pričao s jednim mehaničarem kolegom s posla i on je rekao da bi se dizne trebale u principu očistiti svako cca 4 godine, ako ne i manje. To sam pronaÅ¡ao i u nekim tutorialima na internetu, a takoÄ'er sam pronaÅ¡a i podatak da je takav rad dizna u nekoj količini loÅ¡ i za sam agregat.

Možda nebi bilo loše da zamjenim svjećice iako im još nije vrijeme.

/Zanimljivo na ovu temu oko treÅ¡nje na minimumu - moguće je čak da faza kod izmjene remena nije 100% pogoÄ'ena, znalo se dogaÄ'at da je van faze za 5 zuba.../ To pak neznam kako bi provjerio...


ivand

Evo, danas sam pročitao i jedan zanimljiv članak u vezi tih vrijednosti LTFT i STFT, tj. long i short term fuel trim. Kaže da je ovaj postotak jako indikativan i da se iz njega može puno pojednostavniti dijagnozu.
U daljnjem tekstu spominje se i neispravan injektor, tj. injektor koji "curi", tj. pušta.

Svoje injektore sam provjerio multimetrom, i prema tome izgledaju OK. Može li uistinu ovo curenje biti razlog mojim problemima, i jeli moguće da se nije upalila lampica engine check?

Max?

Baso_1990

ja bi isto proba na svom puntu taj tekuci aditiv al me zanima jel bas moram na omv ulit benzinu ili ?

autoservis-edo

sta znaci da si provjerio injektor multimetrom......on je omski ispravan ali ne dihta i propusta gorivo u cilindar i na tom cilindru nemas dobru smjesu koja se odmah odrazava na lambda sondi i motorni ecu stalno pokusava korigirati kolicinu goriva ali to ne uspjeva i naravno da dolazi paljenja lampice check engine.....to ti je otprilike ko kad doma zavrnes pipu do kraja a ona kapa...ona je okrenuta skroz desno i zatvorena ali i dalje kapa,znaci nemozes omski ispitati dize protiv curenje,njih se ispituje na posebnom stroju koji simulira rad diza i gleda se koliko projde goriva koroz njih i kakav mlaz bacaju,a kaj se tice ciscenja sa nekakvim aditivima ja sam tu malo skeptican,ja to radim ultrazvucno sa posebnom tekucinom i to je jedini ispravan nacin ciscenja diza......a onda kad su one ociscene ne skodi tu i tamo u baciti tutekucinu u gorivo da ih odrzava ciste i svijeze ali memojte ocekivati od te tekucine da ce ih pocistiti jer tekucine koje se koriste za ciscenje su agresivne i one bi mogle nastetiti motoru pa se zato i dize skidaju i ciste van motora da nebi doslo do ostecenja pumpe goriva ili cak cijelog motora.

ivand

Citat: edo  u 09 Studeni 2011, 20:24:43
sta znaci da si provjerio injektor multimetrom......on je omski ispravan ali ne dihta i propusta gorivo u cilindar i na tom cilindru nemas dobru smjesu koja se odmah odrazava na lambda sondi i motorni ecu stalno pokusava korigirati kolicinu goriva ali to ne uspjeva i naravno da dolazi paljenja lampice check engine.....to ti je otprilike ko kad doma zavrnes pipu do kraja a ona kapa...ona je okrenuta skroz desno i zatvorena ali i dalje kapa,znaci nemozes omski ispitati dize protiv curenje,njih se ispituje na posebnom stroju koji simulira rad diza i gleda se koliko projde goriva koroz njih i kakav mlaz bacaju,a kaj se tice ciscenja sa nekakvim aditivima ja sam tu malo skeptican,ja to radim ultrazvucno sa posebnom tekucinom i to je jedini ispravan nacin ciscenja diza......a onda kad su one ociscene ne skodi tu i tamo u baciti tutekucinu u gorivo da ih odrzava ciste i svijeze ali memojte ocekivati od te tekucine da ce ih pocistiti jer tekucine koje se koriste za ciscenje su agresivne i one bi mogle nastetiti motoru pa se zato i dize skidaju i ciste van motora da nebi doslo do ostecenja pumpe goriva ili cak cijelog motora.

Ma jasno mi je to šta si rekao, nisam ni tvrdio da sam omski mogao ispitati dali curi. Ono šta me zanima je dali je moguće da toliko malo curi a da ECU ne pali lampicu na tabli, a da istodobno remeti dobar minimum...

autoservis-edo

gle ovak....nemora curiti nego kad bi sve 4 dize spojio na uredjaj i stavio da spricaju u epruvete kako se to i mjeri vjerojatno bi vidio da imas odstupanja od dize do dize,znaci prva diza baci 30ml goriva u 10 sec,druga baci 40ml,treca baci 21ml i cetvrta baci 65ml.....i sad vidis kolika su to odstupanja i recimo da je ispravna ova druga sa 40ml i sad kad prva ili cetvrta baci vise ili manje goriva ecu pokusava to izkorigirati i onda dolazi do nemirnog rada na leru.......a motorni ecu je programiran da njemu u idealnim uvjetima ide 40ml kroz dizu.....ako bi propustala onda bi imao problema kod paljenja jer bi ti se gorivo sljevalo u cilindar i zeljavalo ga i auto bi tesko palio

Max Abarth

ajde da pojasnim

ureÄ'aj za testiranje dizni





pa se čeka da slegne




pa se stavi po potrebi u kadicu na ultrazvučno čišćenje




rezultai moraju biti isti na kraju




ECU nema senzor da bi to mogao zabilježiti

on ima lambda sondu koja mjeri količinu kisika u ispuhu

a ako dizna zalijeva npr. motor dobiva višak goriva, lambda to izmijeri i šalje ECU info da smanji količinu goriva u smjesi, a na hladno bi ga ustvari trebalo dodati i onda nemirno radi na leru ili na hladno...

meni je npr. riknuo senzor temperature vode na termostatu, pokazivao je više od 90c uvijek
te sam stoga imao probleme sa jutarnjim paljenjem, jer je on pokazivao da je motor u radnoj temperaturi, a normalno da nije bio

hoću ti reći da puno faktora utjeće na rad motora na leru, ne samo dizne

no svejedno ih možeš testirati na jednom od testera kao na slici, pa ako ima odstupanja listi ih

meni je jedna dizna odstupala za dvi male crtice, davala je manje, nisam trebao očistiti

mada kad su već bile vani napravio sam to




Baso_1990

i koliko kosta ovakvo testiranje i ciscenje ga gori na slikama

Max Abarth