Punto Mk1 55 Gume felge tehnički

Autor eLaCiD, 06 Ožujak 2015, 16:01:57

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

crev1986

Citat: eLaCiD  u 07 Ožujak 2015, 19:13:37
Da ne otvaram novu temu pa kad smo se već dotaknuli i potrošnje vezano uz dimenziju guma.
Kak to stoji sa ovim energetskim certificiranjem A, B .. bla bla F, G
Znači  ima li netko Å¡ta konkretno ako je guma u A razredu kak se to odnosi u potroÅ¡nji  prema onoj u F razredu ?

Sta tebi znaci taj razred ? tebi nista ! To slova imaju i znacenje za koje je vozilo guma predvidjena ! teretno , osobno , usto ti oznacava do koje je brzine guma napravljena !

Guglaj !

A energrtski razred ti isto nista neznaci posto neradis veliku kilometrazu pa tu ustedu neces osjetit , osjetit ces kad budes ih kupovao kako ti se novcanik smanjio !

eLaCiD

Citat: crev1986  u 07 Ožujak 2015, 19:30:41
Sta tebi znaci taj razred ? tebi nista ! To slova imaju i znacenje za koje je vozilo guma predvidjena ! teretno , osobno , usto ti oznacava do koje je brzine guma napravljena !

Guglaj !

A energrtski razred ti isto nista neznaci posto neradis veliku kilometrazu pa tu ustedu neces osjetit , osjetit ces kad budes ih kupovao kako ti se novcanik smanjio !

Daj Crew ne brzaj, ništ ovo, ništ ono.. nema veze teretno osobno nego su kategorije vezane uz kočenje i otpor kotrljanja, a kaj je ovo drugo opet vezano direktno uz potrošnju.
Ne znam u kojoem odnosu su te vrijednosti konkretno kod guma ali znam da *** frižider ak je u A klasi troši pono manje od onog u G klasi. Sad pitanje je analogije kod auto guma gdje je tu odnos.
Sad ja ništ ne tvrdim kaj se guma tiče al očito da ak to nema neke veze onda se to lupa onak bez veze. Ova guma je u A razredu.. ona u G ona .. pa krenu lupat dalje ili je to ipak na temelju nekih testova.
To kaj nikog od nas to ne interesira to je drugo al mi to nekak nejde ak recimo kod kočenja su neke gume u A ili B klasi, a one u G klasi zaboravi ili se vozi s torbom u autu da imaÅ¡ gde držat glavu. Ak to funkcionira,  ne znam zakaj ne bi funkcioniralo to sa energetskim razredom kaj se tiče potroÅ¡nje.
098  38 77 11
elacid@net.hr

crev1986

Isuse kriste !
OBRAZLOŽENJE POJEDINIH OZNAKA NA GUMAMA

DIMENZIJA GUME: 195/65 R15 88T XL

195 - označava širinu gume u milimetrima

65 - označava postotak visine naspram širine gume, 65% od 195=126.75mm

R - guma je radijalna (današnji standard)

15 - označava promjer naplatka u inchima ("), jedan inch(col) ima 2.54 centimetra

88 - označava index nosivosti, pod ovim brojem se gleda koju nosivost ima pojedina guma u kilogramima, u ovom slučaju nosivost iznosi 560 kg po kotaču

T - Označava index brzine, T=190km/h

Xl - oznaka extra load, guma je pojačana i ima veću nosivost



OSTALE OZNAKE KOJE MOŽEMO NAĆI NA GUMAMA:

C - gume za laka dostavna vozila

RF - reinforced - guma je pojačana

RFT - Run on Flat Tire, gume koje omogućuju vožnju i nakon gubitka tlaka u njima

DOT - godina i tjedan proizvodnje gume, prva dva broja označavaju tjedan dok zadnja dva označavaju godinu proizvodnje. Primjer DOT 1312 - guma je proizvedena u 13 tjednu 2012 godine.



OZNAKE BRZINA NA GUMAMA:


Q - do 160 km/h

R - do 170 km/h

S - do 180 km/h

T - do 190 km/h

U - do 200km/h

H - do 210 km/h

V - do 240 km/h

W i ZR - do 270 km/h

Y - do 300 km/h.

Kod nas se najčešće koriste oznake za brzine T,H,V,W,ZR i Y.

Nije preporučljivo voziti brže od navedene brzine na gumama, jer dolazi do povećanja temperature gume.

Green Punto

Cuore Sportivo   :wiii:

crev1986

B oznaka da stedi gorivo tj ima manji otpor kotrljanja!  a ova A oznaka znaci da je kisna guma , a ovo 70 db znaci da guma proizvodi toliku razinu buke pri kotrljanju

Ali ta tema vec postoji negdje na forumu

eLaCiD

Citat: crev1986  u 07 Ožujak 2015, 20:28:37
B oznaka da stedi gorivo tj ima manji otpor kotrljanja!  a ova A oznaka znaci da je kisna guma , a ovo 70 db znaci da guma proizvodi toliku razinu buke pri kotrljanju

Ali ta tema vec postoji negdje na forumu

Crew me ljuti se al tio si nekaj negde propustil :) Gore si tolko toga napisal kaj nema veze  s ovim, Green Punto shvaća o čemu pričam.
Ovo kak ti to postavljaš "B oznaka štedi gorivo A oznaka je kišna guma" j'bga al to je onak bum tras.
NHF
098  38 77 11
elacid@net.hr

crev1986

Evo prijatelju neljutim se ja ali ta tema kako sam ti rekoa postoji samo je treba nac ili proguglat

http://www.goodyear.eu/si_hr/goodyear-quality/eu-tire-label/

eLaCiD

Citat: crev1986  u 07 Ožujak 2015, 20:43:39
Evo prijatelju neljutim se ja ali ta tema kako sam ti rekoa postoji samo je treba nac ili proguglat

http://www.goodyear.eu/si_hr/goodyear-quality/eu-tire-label/


Eto tu smo :)
I imamo ono tvoje od prije

Citat:
A energrtski razred ti isto nista neznaci posto neradis veliku kilometrazu pa tu ustedu neces osjetit , osjetit ces kad budes ih kupovao kako ti se novcanik smanjio !

I računica onak na grubo... guma u energetskom razredu B vs E minimalna ušteda u vijeku trajanja gume cca 250 kn po gumi.
Sad ak uzmeš da imaš gumu B razreda u okviru 450 kn pa minus ušteda 250 kn ispada 200 kn. Reci ti meni kakvu gumu u tom profilu možeš dobiti za tih 200 kn, a da je ičemu.
S druge strane energetska klasa ne znam kak al po svemu je povezana sa klasom kvalitete kočenja.
Drugim rječima niža energetsdka klasa u pravilu sa sobom nosi i nižu klasu kočenja. Drugim rječima kupiti bolju gumu uvijek je ispolatljivije je npr. uzmeš gumu za 450 kn i voziš se milion posto sigurnije nego sa onom od 200 kn koja jedino vredi za metnut je u vrt i posadit cvjeće u njoj :)
Čista računica
098  38 77 11
elacid@net.hr

crev1986

Sve to lijepo na papiru al uzmi ti realnost ! Vozis auto star 20 god ! Ovjes ti nije nov i ako je nov nije neka kvaliiteta djelova, dal ti valja spur na autu i sam znas kakve su nam ceste ,dosjedi amortizera seleni itd sve to utjece na spur i potrosnju gume ! Nemoze ta guma stedit gorivo naocigled . Ima puno cimbenika tak
Ja sam se uvjerio da nije zlato sve sto sja !
Guma glavu cuva to je istina

eLaCiD

Citat: crev1986  u 07 Ožujak 2015, 21:19:59
Sve to lijepo na papiru al uzmi ti realnost ! Vozis auto star 20 god ! Ovjes ti nije nov i ako je nov nije neka kvaliiteta djelova, dal ti valja spur na autu i sam znas kakve su nam ceste ,dosjedi amortizera seleni itd sve to utjece na spur i potrosnju gume ! Nemoze ta guma stedit gorivo naocigled . Ima puno cimbenika tak
Ja sam se uvjerio da nije zlato sve sto sja !
Guma glavu cuva to je istina
:) :)  .. ne pomičeÅ¡ sve linearno.. skidaÅ¡ samo s jedne strane vage :)
Ak imaÅ¡ jednu gumu na ovom potroÅ¡enom s loÅ¡im Å¡purom, selenima, amortizerina i *** od ceste.. isto tako imaÅ¡ to sve i sa drugom gumom.  Prva je B klasa druga je E klasa. Na novom autu ova B klasa manje troÅ¡i.. isto će troÅ¡iti manje i na razj'ebanom autu..
098  38 77 11
elacid@net.hr

crev1986

da trosi manje al dal ces ti to primjetit ! To sta oni deklariraju na gumi da ces s tim gumam prec 30 knm vise po rezervaru treba zabit macku pod rep ! nitko se ne vozi idalno (isti princim s deklariranom potrosnjom auta od strane tvornice )

Tako da mislim ako neradis vecu kilometrazu da putujes npr 100 km dnevno na posao s posla neces vidjet neki pomak na potrosnji

eLaCiD

Citat: crev1986  u 07 Ožujak 2015, 21:47:53
da trosi manje al dal ces ti to primjetit ! To sta oni deklariraju na gumi da ces s tim gumam prec 30 knm vise po rezervaru treba zabit macku pod rep ! nitko se ne vozi idalno (isti princim s deklariranom potrosnjom auta od strane tvornice )

Tako da mislim ako neradis vecu kilometrazu da putujes npr 100 km dnevno na posao s posla neces vidjet neki pomak na potrosnji

Da :) i tu mi se odmah dolaze dva pitanja..
Prvo kad..benga poskupi za 15 lipa svi navale dan prije tankat.. Ono rezervar 50 l  dve trećine za napunit .. cca jedno 35 l.. uÅ¡teda 5 kuna... ni pol litre benge za 400 km a svi osjete :)
Drugo . ne osjeti se kad manje potroši .. al se odmah osjeti kad potroši više...
098  38 77 11
elacid@net.hr

Mike20

Citat: eLaCiD  u 07 Ožujak 2015, 18:21:31
A onak usput.. ovo ne Å¡tima nikak .. jel 135 to nije guma za auto neg za bicikl.. jedino kao zimska bi iÅ¡lo i to dobro al ih u toj dimenziji nema, a nema viÅ¡e ni takve zime..  sruge strane stvarno ne znam gfde ti drži vodu to bolje 135 neg 185.. u kom segmentu.. ono bez ljutnje :)

U vrijeme kad bi trebalo gledati potrošnju da ti je auto čim manja stavka, stavljati veće felge sa skupljom gumom na autu bez serva samo radi izgleda je glupost. Probao sam voziti Punta bez serva sa 185 gumom i to je za motati na mjestu kod parkiranja katafakingstrofa

Razlike izneÄ'u A i F razreda potroÅ¡nje mislim da nitko neće realno izmjeriti, možda u nekim laboratorijskim uvjetima. Isto tak neće čuti razliku izmeÄ'u 68 i 71dB

eLaCiD

Citat: Mike20  u 08 Ožujak 2015, 06:36:15
U vrijeme kad bi trebalo gledati potrošnju da ti je auto čim manja stavka, stavljati veće felge sa skupljom gumom na autu bez serva samo radi izgleda je glupost. Probao sam voziti Punta bez serva sa 185 gumom i to je za motati na mjestu kod parkiranja katafakingstrofa

Razlike izneÄ'u A i F razreda potroÅ¡nje mislim da nitko neće realno izmjeriti, možda u nekim laboratorijskim uvjetima. Isto tak neće čuti razliku izmeÄ'u 68 i 71dB


U slučaju 185 gume bez serva tu bi se i možda mogli složiti ono uvjetno jer sve ovisi jel imaÅ¡ ručice onak tanane ili si recimo 100 i kusur kila žive vage :).  Jednom kad probaÅ¡ smotrat staru Rabu sve ostalo je lipov qrac :)
No dobro to je čist onak subjektivno,. a ovo drugo A i F razred ti je negdje cca 7-8 %. Sad ak ne osjetiÅ¡ razliku na 7% ne kužim kaj svi p'izde  kad benga poskupi 60 lipa po litri.... a ovo treće jel znaÅ¡ na primjer da je 71 dB duplo jači zvuk od 68 dB... j'bga ak se to ne osjeti onda kaj bi trebalo  da se služi razlika .. naraÅ¡pani dildo il kaj jače :)
NHF
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

E da zaboravih.. nije poanta u Å¡iroj gumi ono 185, 225 ili kaj ja znam . Meni je čisto dost 165.. u ovom slučaju ne razmiÅ¡ljam uopće o tom kak to izgleda neg o tome jel 165 OK funkcionira na felgi 6J, (jer tu imam na raspolaganju)  a osim toga vjerujem da je puno bolji izbor dobra 185-ica nego shitara od 155 koja je OK samo zato kaj je jeftina...
098  38 77 11
elacid@net.hr