marea - trese kao da vozim na jajastim gumama

Autor allenp, 30 Siječanj 2015, 19:30:00

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

allenp

u vožnji pri brzini od oko 50kmh i od oko 80kmh, ispod iznad i izmeÄ'u malo ili manje, ali na tim brzinama najjače.

molim da mi se ne sugeriraju odokativne procjene, "balansiranje guma", "promjeni ležajeve imaju lufta", "poluosovine", "iskrivljeni diskovi" i slično jer problem može biti bilo što od toga ili ništa i ne mislim mjenjati na pamet stvari nego točno dijagnosticirati kvar pa tek onda mjenjati što ne valja.

dakle zanima me ako mi možete savjetovati kako da ispitam auto kako da otkrijem odakle dolazi uzrok tresnje za pojedini od mogućih problema.

u vožnji ne mogu odrediti koji dio trese, djeluje kao cijeli auto, kao da se vozim s jajastim gumama otprilike.

takav je i zvuk.

kotači nisu odšerafljeni provjerio sam.

luft u kotačima sam provjerio primanjem gornjeg dijela kotača i guranjem i povlačenjem u brzom ritmu i ne osjećam nešto lufta, niti se čuje zvuk ležaja u vožnji, hukanje i slično.

amortizeri su zadnji novi a prednji skoro novi.

imate li ideju kako da u vožnji otkrijem odakle zvuk tj debalans dolazi?

molim pomoć!!

hvala!!

dinko1981

Pa neznam sta ocekujes od foruma nego da ti netko kaze odokativno, jer ti ga nitko nece dijagnosticirat online sa stopostotnom sigurnosti. Ja bih na tvom mjestu prvo provjerio balans jer je problem po opisu 99 posto u kotacima ali za to ipak moras kod vulkanizera i pljunut 15-20kn po kotacu ako ga balansiranje spasava tj ako nije felga ili guma u banani.

allenp

ok to i mislim napravit, ali ono što sam očekivao uz ovo je da ako netko misli da je nešto drugo mogući uzrok, da kaže kako se to može točno dijagnosticirati je li ili nije, a ne samo reći "promijeni letvu volana", karikiram.

hvala.

dinko1981

Ma nece ti nitko rec promjeni ovo ili ono, pa logicki prvo moras utvrdit gdje je kvar pa tek onda mjenjat ili popravljat.  A ovako po opisu treba krenut od kotaca tj. balansa a ako je to u redu ( u sta cisto sumnjam ) onda kod nekog majstora na dizalicu da detaljno pregleda ovjes sto samo po sebi nije neka investicija jer malo toga mozes sam provjerit bez iskusva i dizalice.

zzip

promjeni grijač zadnjeg stakla... :lol

Å¡alim se...

svakako prvo odi vulkanizeru... najjeftinija varijanta i prva nepoznanica...

alister

Pa ti si s tom Marea-om imao viÅ¡e kvarova i problema u zadnjih mjesec dana nego ja sa svojom u svojih 8 godina. Najbolji savjet koji ti možemo dati je da si pronaÄ'eÅ¡ pravog mehaničara da ti detaljno pregleda auto i kaže Å¡to sve treba mijenjati.

allenp

ma već sam bio ne brini.
da točno ima hrpu stvari koje treba popravljati/ispravljati, ali 90% njih su sitnice tipa:
-nije radio zadnji brisač, riješeno
-ne radi zadnja Å¡prica za pranje zadnjeg stakla
-zamjena i spajanje autoradia - vaÄ'enje originalnog, rijeÅ¡eno
-podešavanje snopa svjetala i pregaranje osigurača desnog svjetla (ogoljena žica), riješeno
-zamjena mehanizma bravice vozačkih vrata -centralno, riješeno
-vrata gepeka na jednoj strani ne hvataju kako spada
-lupkanje ovjesa -stabilizator balans štangice, riješeno
-povremeno paljenje abs lampice (kao i lampice koda ključa iako pali normalno i kad ona gori)
-pregorjelih 7 lampica u komandnoj ploči, riješeno

i sad ovo.

mislim da sam sve nabrojio, ali sigurno ima još pokoja sitnica, kad se sve sakupi izgleda ko vreća buha, slažem se, ali su uglavnom sitnice u pitanju a utječu na udobnost i vrijednost auta.

od većih stvari imao sam i riješio kod mehe izmjenu kartera jer je stari bio nasukan i povaren i slinio na varu. te izmjenu zadnjih amortizera plus puni servis svih ulja i filtera.

ivica683

u vezi trešnje auta:
Da li čuješ neko lupanje,cviljenje ,struganje ili slično?
Kao što su ti već drugi rekli prvo provjeri gume,valjda imaš nekog frenda koji vozi fiata pa preseli kotače i probaj.
Ako to nije rješilo problem a nema nikakvog struganja,škripanja i slično provjeri da li imaš ulja u getribi.
Ako su ti zglobovi od poluosovine ostali suhi i oštetili se ,to se manifestira na način koji si ti opisao.
Na malim brzinama ništa se ne osjeti.oko 70-90 kmh auto trese , s daljnjim povečanjem brzine trešnja se smanjuje,

dinko1981

Da mu je getriba ostala bez ulja bila bi to druga prica

allenp

ulje sam u getribi promijenio prije mjesec dana.
a što se zglobova poluosovine tiče, tada kad je mjenjano ulje meho je mjenjao i manžete na poluosovinama, pa valjda bi mi rekao da su oštećene....bar se nadam. valjda ih je i namastio kad je stavljao manžete....
nije mi jasno.

ne čuje se ni cviljenje ni struganje jednostavno lupkanje ko da s gumejajaste.

ivica683

Možda se nisam dobro izrazio, kada sam napisao ¨zglobovi ˝ne mislim na zglob na poluosovini do kotača
nego na spoj poluosovine i getribe,odnosno ona tri ležaja ili rolice(ne znam kako se to stručno zove)
Kada se spoj  istroÅ¡i kvar se manifestira na način koji je opisan,odnosno osječaj ˝jajastih guma˝


allenp

čemu služe ona dva špičasta šerafa što drže bubanj zadnjih kočnica? oni ulaze u neki utor u alu felgi.

htio sam danas smontirati set guma sa čeličnim felgama da vidim hoće li tresti ali nisam mogao radi tih šerafa, pa me zanima smijem li ih odrezati brusilicom tj skratiti da se može smontirati čelična felga?

zašto su ti šerafi špičasti? taj špic mi odbija čeličnu felgu i ne mogu je postaviti.

venom

odvidaj ih i to je to.
Služe da ti ne bježi disk ili doboš dok namještaš felgu.

Multijet

Inače služe da bi ti bubanj držali na mjestu na glavčini ako eventualno nije čvrsti dosjed na centralnoj rupi.
Zatim još i onaj špičasti ti pomaže da centriraš bubanj na rupe od glavčine ako skidaš bubanj, samo ga okreneš špicom prema glavčini kroz njegovu rupu na bubnju i na navoj u kojem je inače zašarafljen, fino se centrira i nakon toga samo zašarafiš.
Isto služi da ti pridržava felgu prilikom montaže. Eventualno ga zamijeni sa normalnim Å¡arafom ako smeta ali ima ih original koji su sa puno "nižom glavom"  da ne može smetati
0989739290

allenp