Marea 1.6 1999, problem sa grijanjem

Autor grla 1, 13 Prosinac 2015, 21:43:33

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

grla 1

Kako je doÅ¡lo hladno vrijeme shvatio sam da imam problem sa grijanjem motora i uniutraÅ¡njosti.Naime danas sam krenuo iz D.Sela (hladan motor) i sve do Zagreba temperatura se na inst. nije digla ni za milimetar. Vrlo je slabo grijanje radilo.....stao sam na 10 min kod Citya i temperatura se digla do polovice....ali sam skužio da na leru grijanje uz ventilator na 2 uopće ne radi i da tek kada dodam gas grijanje se tek nazire....za vrijeme vožnje sve je bilo ok osim Å¡to se temperatura opet spustila na prvu crticu od minimuma.....uglavnom na leru grijanje ne radi....nerazumijem Å¡to se to dogaÄ'a pa vas molim za savjet.....hvala :neznam:

Green Punto

Termostat ti je u banani najvjerovatnije
Cuore Sportivo   :wiii:

tomozuki

Zastava 750/ Fićo ,  Renault 4 1.1 8v ,  Fiat Ritmo 70 cl 1.3 8v ,  Hyundai Accent 1.3 12v ,  Fiat Bravo 1.4 12v,  Fiat Punto mk2 1.2 16v , Peugeot 307 1.4 8v, Peugeot 307 sw 1.6HDI

Antonijo

Rekao bih da termostat je u banani, dok ga ne promjeniÅ¡ možeÅ¡  komad kartona (dimenzija kao hladnjak s rupama da ipak ima strujanje zraka) staviti ali to ne preporučujem kao trajno rjeÅ¡enje.
TUTUM OMNIA LEGERE, NON OMNIBUS CREDERE

tom1961

To nije nikakvo rješenje, jer će zakuhati na prvom semaforu.

Ljudi dragi, prošlo je doba fićeka i stojadina, nemojte ljudima savjetovati "A je to" rješenja, jer su štete preskupe. Nije problem zamijeniti termostat.

Da, i ja glasam za termostat. Dapače, bez ikakvog "najvjerojatnije", sigurno je. Možda ga je čak neki Einstein izvadio.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Sa kartonom ispred a otvorenim termostatom 1000000000% nece zakuhati.. Pa covjece ima ventilator ko ce ga ohladiti.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

A kako ako mu je karton ispred hladnjaka? Pa ne hladi ventilator, nego zrak koji taj ventilator tjera. Koji ne može proći od kartona!
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Citat: tom1961  u 14 Prosinac 2015, 14:06:31
A kako ako mu je karton ispred hladnjaka? Pa ne hladi ventilator, nego zrak koji taj ventilator tjera. Koji ne može proći od kartona!
procice vjeruj ni prvi ni zadnji.. Svaku zimu stavljam karton da se auto prije zagrije. I tako godinama i nikad nije zakuho.. Stim da je termostat ispravan
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

Ma gle, vjerojatno neće, jer je jako hladno i treba mu sto godina. No, meni je jednom došla mušterija jer joj je auto - kuhao. A kuhao je zato što se smrznula voda, pa se u cijevi napravio led, koji se nije uspio na vrijeme rastopiti da pusti vodu kroz hladnjak! Mislim, cura je imala sreeeeeeećeeee. Stavili smo antifriz i gotovo. Da je bio stupanj-dva niže ili da je auto dulje stajao - gotovo.

Nakon takvih i sličnih slučajeva više mi ništa nije čudno. A i meni je svojedobno fićo kuhao, jer je puštao semering radilice, pa je ventilator sitne kapljice ulja puhao kroz hladnjak, gdje se to ulje pomiješalo s prašinom i začepilo saće hladnjaka, pa zrak nije prolazio.

Prijatelj od staroga je točio vodu u hladnjak stare Å¡kode, koji nikako da se napuni, dok mu kroz auspuh nije počela teći voda u cipelu.  :lol

Pa se ti igraj s rashladnim sustavom.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Kakve sad ima veze termostat i ovi slucajevi koje si naveo???  Nevidim poveznicu... Na nekim autima tj. Za natjecanja brdo, krug, slalom, drift vadim van termostat brikam grijanje vadim mehanicku vodenu pumpu i stavljam el. Pumpu..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

Citat: franjo-fritz  u 14 Prosinac 2015, 14:24:20
Kakve sad ima veze termostat i ovi slucajevi koje si naveo???  Nevidim poveznicu... Na nekim autima tj. Za natjecanja brdo, krug, slalom, drift vadim van termostat brikam grijanje vadim mehanicku vodenu pumpu i stavljam el. Pumpu..
Pa nema veze, upravo o tome se i radi. Staviš karton i praktički si mu ubio bilo kakvu cirkulaciju zraka, mogao si i vodu ispustiti, samo bi kraće trajalo.

To pak nema veze s trkama i relijima, to su vožnje u ekstremnim uvjetima i zahtjevi su sasvim drugačiji.

Ali sad smo zastranili previše, zaključimo raspravu savjetom čovjeku da treba promijeniti termostat i kraj priče.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

franjo-fritz

Pricas o voznji bez vode i sa kartonom na kiler.. Mjesas kruske i jabuke..
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

tom1961

Ne, nego usporeÄ'ujem stanje kao kad ti netko ispusti krv ili stavi ruku na usta i nos. Konačni rezultat je isti. OstajeÅ¡ bez kisika.

I ovdje - temperatura ode previsoko.

Voda je u biti samo posrednik izmeÄ'u zraka i motora. Ili obrnuto - motor se hladi vodom, a voda zrakom. OstaneÅ¡ li bez vode ili bez zraka, motor se viÅ¡e ne hladi.

Sad ćeš opet reći da sam krenuo s kvantnom fizikom i ne znam čime - a gle, na kraju se sve svede na to. Fizika je nastala kao rezultat čovjekovog promatranja okoline. Treba samo znati promatrati i iz toga izvoditi zaključke.
Kad ti brzina prijeÃ,,Â'e 100 km/h, viĹÄ,,e ne voziĹÄ,,, nego - gaÃ,,Â'aĹÄ,,.

the-rider

ma mozes polovicu hladnjaka zatvoriti sa kartonom i nece zakuhati, sad je hladno vani, vidio sam vise auta da tako voze, koliko god da ga zatvoris uvijek ima nekakav protok zraka okolo
iako se slazem da to nije rjesenje
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

franjo-fritz

Ma mozesbi cijeli i tako ni jedan nema zastitnu plastiku ispod motora.. Nikom nist.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks