Kompresor klime - ugradnja od starijeg modela prije 2001g.

Autor Eomsy, 09 Srpanj 2021, 16:25:41

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Eomsy

Pozdrav ljudi!

Jel mi netko možda može pojasniti što je (ili koji) ovo vrag na prikazanome kompresoru klime (br3)?


Naime, sticajem okolnosti mjenjao sam motor iz svoje Brave 1.6 16v 2001. (100kS - plastična usisna grana), sa starijim tipom motora 96-00 (103 kS - alu usisna grana), a ostavio sam struju iz novoga modela. No, u transakciji motora, ostao sam bez nosača istog na kojoj je priprema za kompresor sa 3 rupe - novijeg modela (mislim da je klipni), a struja koja dolazi do njega je dvopinski konektor direktno na špulu! Najlakše bi bilo zamjeniti nosač motora, sa novijim koji ima 3 rupe, ali nitko nema takav nosač, jer je među "novijima", odnosno posljednim modelima, pa mi to i nije neka opcija ...

E sad, ostao mi je i stari ispravan kompresor sa slike, zajedno sa ispravnim crijevima, te pokušavam zaključiti da li je takva klima pripasiva na NOVIJU ELEKTRIČNU INSTALACIJU! Moji pokušaji informiranja o ovom problemu nisu urodili ploda, pokušao sam kontaktirati i Denso direktno, al Talijani "no parla Engles " :laughing-smiley-001: :facepalm: Ono što znam je da se radi o Through Vain Kompresoru, ali nisam mogao zaključiti, što je pobogu broj 3? Ako je neki solenoid, zar nebi trebao kliktati pri spajanju na 12 V? Druga opcija mi je da je neki senzor pritiska, pa da pri premalom ili prevelikom šalje signal ECU-u da isključi kompresor?! Ako je opcija B, onda bi se on i mogao zaobići, tako da samo spojim špulu, a sustav osiguranja kompresora je u novijoj instalaciji negdje drugdje smješten  :puzzled: ...


Istražujući po manualu elektronike za stariji tip motora, naišao sam na neke upitnike?. Ako su brojevi 1 jednako minus (earth), a 2 jednako + spojeni na špulu, što sam i provjerio direktno spajajući na akumulator, kako to da u manualu (slika 2) piše da je 2 jednako "dodatni" minus (232 broj u manualu - Earth for compressor - pretpostavljam da je jedna žica)?
Dvopinski priključak za kompresor je br 235 u manualu? Pitam zato što je broj 1 sa gore postane slike proveden i ušerafljen na kučište kompresora, što bi po meni značila masa (ili ti minus) a broj dva bi po tome trebao biti +? A u manualu piše da je 2 Earth??

Niš mi nije jasno  :help:




Uglavnom, pitanje je da li se takva klima može pripasati na novu instalaciju gdje dolazi samo dvopinski signal, a meni trebaju u ovome slučaju 3 žice? I da li može ovaj tip kompresora raditi ako se zaobiđe mosteriozni br3, pa se spoje direktno žice na špulu? Kako bi mogao možda ispitati multimetrom br3 da bi zaključio što je to točno? Probao sam ga izvuči sa odvijačem, ali plastika je počela pucati, a nebi otvara kompresor ako ne moram, da ne pohebem brtve ...

Hvala svima, Vedran.
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

the-rider

ja tu nis ne kuzim, ali broj tri bi trebao biti senzor pritiska, kad nema plina ne daje masu na zavojnicu, a plus dobivas preko prekidaca/releja
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Eomsy

Citat: the-rider  u 09 Srpanj 2021, 18:21:42
ja tu nis ne kuzim, ali broj tri bi trebao biti senzor pritiska, kad nema plina ne daje masu na zavojnicu, a plus dobivas preko prekidaca/releja

To sam si i ja rekao, da bi mogao biti senzor pritiska, što u novijem sistemu je negdje drugdje smješten, a ne na samom kompresoru. To bi onda značilo da bi mogao taj senzor zaobići izvlačeći samo sa špule (1+2) i spajajući na novu struju koja ima samo dva pina. No, ako je to neki krucijalni dio za rad samoga kompresora, onda sam s time stvorio potencijalnu opasnost od nekog pritiska koji se nemre osloboditi jer je taj senzor zaobiđen ....

S obzirom da mi je moja žena još uvijek draga, nebi je baš htel izgubiti/izluditi do kraja, pa sam se zato ovdje obratio, više glavi je pametnije, jel?! A i djeca mi izgube 2 kile ak se voze s njom popodne po ovome vremenu, pa bi ipak htio nekak klimu sredit  :DD: ...
Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....

the-rider

pa pustis ga spojenog kako je, trebalo bi normalno raditi
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

Eomsy

Ak ti pukne šeraf, bar znaš da si si ga sam zj.....