Marea 1.9TD - par problema

Autor allenp, 01 Siječanj 2015, 18:44:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

allenp

kupio taj auto prije tjedan dana i u globalu sam zadovoljan ali ima nekih mušica, sutra ga vozim na servis ali me zanima i vaše mišljenje plus ako mogu što sam, još bolje...

dakle ovako:
1) kad palim prvi put na hladno, prvih par sekundi nekako čudno neravnomjerno radi kao da par cilindara nemaju sagorijevanje ili kao da možda par grijača ne radi? uglavnom to nakon par sekundi nestane ali i dalje ima nekoliko minuta drugačiji zvuk nego kad je zagrijan, ne znam kako bih to opisao zvuči mi grublje, a kad se ugrije -uglaÄ'enije.  normalno za hladan motor ili ne?

2) svijetli mi lampica od zračnog jastuka mogu li je kako sam resetirati ili mi treba spajanje na računalo u servisu i resetiranje preko toga?

3) 15ak minuta u vožnji mi svijetli lampica sa simbolom žaruljice u sredini koje je uskličnik - prema onom što sam našao na internetu to simbolizira da neka žaruljica signalizacije ne radi, ali rade sva svjetla, svi žmigavci, rikverc, štop svjetla, svjetla tablice i maglenka, kabina....
nakon 15ak minuta vožnje se ugasi, kad se auto ponovo upali opet svijetli nekoliko minuta ili desetak, ne znam točno više.

4) danas mi se prvi put nakon prijeÄ'enih 300km s autom nakon paljenja auta nije ugasila lampica abs-a i abs u vožnji nije radio, probavao sam kočiti. nakon Å¡to sam auto ugasio ponovo upalio opet se lampica upalila, ali kad sam par puta stisnuo pedalu ugasila se i onda u vožnji je abs radio dalje normalno. nakon ponovnih paljenja lampica se viÅ¡e ne pali tj abs radi.

5) temperatura vode mi se ne diže preko prve crtice, auto se uredno ugrije kad se vozi - brzo kroz par km vožnje, grijanje u kabini radi, ali kazaljka preko crve crtice ne ide ni gore ni dolje - nikad, ni kad stoji ni kad vozim, odstupanja su minimalna, zanemariva praktički. motor je na dodir topal, ni vruč ni hladan, kad diram glavu tj poklopac ventila...

potrošnja goriva je mala, nekih 5-6 litara na 100km.

6) dok je hladan trese pri kretanju prvih par puta kad krećem s mjesta, nakon toga šalta i kreće besprijekorno, samo kad se prvi put kreće nakon što je dugo stajao.

7) ako je itko imao isti slučaj, neka javi ako ne, teško ćete pogoditi bez da se vidi što je - kad se ugrije i stanem u garažu čujem nekakvo blago škriputanje od motora, a onda kad dignem haubu ne čujem ga više, kad spustim haubu opet ga čujem, mislio sam da je na haubi neki problem ali ga ne mogu izolirati, kad je tresem ili mrdam po mehanizmu haube ili na autu gdje on upada, ili po štangici, ništa ne čujem, samo kad haubu spustim, ide mi na živce...nije glasno ali se čuje. pa ako je itko imao isti problem, možda me može usmjeriti što tražiti.


8) kad je hladan, čuje se nekakvo lupkanje, kao da nešto u praznom zvonu lupka nekoliko puta u sekundi, ali samo dok nije stisnuto kvačilo kad ga stisnem, prestane, isto tako prestane kad se malo provezem s autom, minuta dvije je dovoljna da se ne čuje ni kad se pusti kvačilo.

evo snimio sam i video i možete čuti razliku kad stisnem i pustim kvačilo, na prednjem dijelu motora se čuje, kao da dolazi od turbine ali ne mora biti, tamo je i mjenjač i svašta nešto....
https://vid.me/Ysuw

topolino

1. Jako je hladno, pa dizel je to (normalno)
2. Nema zracnog jastuka, jastuk je ispucan
4. Centrala ABS-a (nadi polovnu) ili je koji senzor u kvaru (dijagnostika i pregled)
3. Hladno je pa led radi probleme na kontaktima zarulja
5. Termostat
6. Hladno je i pusti ga da radi na leru nakon prvog paljenja
7. Remen
I za kraj hladan motor i gusto ulje = cudni zvukovi
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

gokiSP

Rekao je da auto normalno grije pa onda nema Å¡anse da je termostat.

allenp

nije mi nešto jasno i sam sam pomislio da je termostat ali onda:

1) nije li funkcija termostata da prilikom zagrijavanja male količine vode u bloku pusti protok od kilera u blok i cirkulira dalje normalno tu vodu kroz sustav?

ako je - kako onda objasniti to da se auto jako brzo zagrije na radnu temperaturu, svega par km mu treba i već je toplo u autu a jutra su hladna, ok garažiran je ali je i u garaži hladno, barem oko nule ako ne i minus.

znači ja normalno vozim, kazaljka se za par km popne na prvu crticu, grijanje kabine radi, dalje se vozim normalno i kazaljka kolko ga god gazio ostaje oko prve crtice, baš sam ga jučer išao ispuhivati i vozio oko 150kmh i onda je kazaljka otišla možda za debljinu kazaljke ili tako nešto - preko prve crtice, i to je to.

temperatura vode je vruća, a sad mi je palo na pamet , idem probati napraviti krug, stavit auto u garažu da radi i ubacit sondu termometra da mjeri temperaturu vode u ekspanzionoj.

gokiSP

Kod tebe je problem ili u senzoru ili u samom pokazivaču temperature. Treba ga spojit na dijagnostiku pa vidjeti šta tamo pokazuje. Ako tamo pokaže normalnu temperaturu, onda znaš da ti sat nije ispravan.

allenp

što je ova lampica u sredini sa uskličnikom usred žaruljice? velika lampica:
http://www.mini2.com/forum/attachment.php?attachmentid=152260&d=1226840634

(ne ovo zaokruženo, nego iznad toga, nisam ja slikao, nego našao sliku na netu)
evo ova
http://i15.photobucket.com/albums/a392/blink_amoulthia/warninglight.jpg

gokiSP

Problem oko žarulja. treba ih sve provjeriti. Može bit da je negdje stavljena jača ili slabija od one koja ide pa signalizira grešku. Ili je negdje led.

allenp

koliki je problem skinut kontrolnu ploču i izvadit tu žarulju što signalizira da neka žarulja ne valja? zaboli me je li stavljena jača ili nije, sve rade i dok je tako neću probeme! ;D

a druga stvar, sad sam probavao napravit krug i zagrijat auto na radnu temperaturu te ga parkat u garažu, u vožnji je temp na prvoj crtici i praktički se ne miče osim minimalno za debljinu kazaljke, ali kad u leru u garaži stoji 10-15 minuta onda ode na pola pa čak i preko! opet kad se vozim opet padne na prvu crticu.

temp na prvoj crtici je oko 70 stupnjeva a tamo oko pola polja pokazivača je oko 85-90 stupnjeva, mjereno na vrhu ekspanzione posude.

termostat treba zamjeniti ili ?

franjo-fritz

Na kojoj crti ti pali vent.  Ako je na pola ili malko vise onda je cajger ok ako ti pali skroz dole onda nije vrlo jednostavno. To sto ga gazis neznaci da ces prije ugrijati motor na ovim niskim temperaturama. Dapace to ce ga rashladiti vani - 10+150km/h.pa ti vidi koliko je to minus. Znaci ostavi auto na leru i vidi gdje pali vent. Ako pali na pola onda je cajger ok al termostat nije ako pali ispod pola onda senzor temp. Ili kontrolna tabla
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

allenp

jbg ne pali ventilator, tj ili ga nisam dovoljno dugo ostavio da radi jer kad je kazaljka prešla pola, ja sam krenuo napravit novi krug i već nakon cca 250 metara je temp pala na prvu crticu...

topolino

 motor je na dodir topal, ni vruč ni hladan, kad diram glavu tj poklopac ventila...
onda kazaljka sa pola padne na prvu crtu kada kreneš voziti... :eusa_whistle:

koliko zagrijam motor mora biti se lako sazna. zakuhaj vodu i ostavi ju cca 15 minuta i umoci prst u nju. kada te opeče onda znas koliko mora biti topal motor u svim uvjetima.

edit:
zaboravio ti reći bravo ima električne grijače koji griju antifriz da motor postigne brže radnu temperaturu.


ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

alister

Citat: allenp  u 01 Siječanj 2015, 21:55:42
jbg ne pali ventilator, tj ili ga nisam dovoljno dugo ostavio da radi jer kad je kazaljka prešla pola, ja sam krenuo napravit novi krug i već nakon cca 250 metara je temp pala na prvu crticu...

Ventilator ćeš teže upaliti sada po zimi. Ostavi auto da se ohladi, onda ga upali, digni haubu i popipaj obje cijevi od hladnjaka, ne smiju se obje isto grijati. Ako ti termostat radi onda će jedna biti topla a duga hladna sve dok se termostat ne otvori. Bar su meni tako rekli prije...


allenp

jbg sad sam zbunjen, gornje crijevo se ugrije nakon 5-10 minuta rada u leru, donje nikako ne grije, a ono koje vodi od termostata do ekspanzione se ugrije praktički odmah, minutu dvije nakon Å¡to motor proradi na  hladno.

Å¡to je sad na kraju problem?
evo i slike koje crijevo i kako se grije:
http://i59.tinypic.com/2jfhlra.jpg

franjo-fritz

Napisao sam ti u svojem postu kako Å ta. E sad ti ga j.... Pipkanjem crijeva mozes macku o rep jer se temp.  Prenosi.... Termostat neradi na principu otvoren, zatvoren nego pomao propusta vodu
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

allenp

bio kod majstora, da termostat je u pitanju i veli da treba mjenjat.

e sad, i kod tokića i auto kreše i još nekoj trgovini su termostati 530+ kuna, dakle nimalo mali trošak.

našao sam ovu temu:
http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=25858.0

zanima me je li tko imao problema pa promijenio samo uložak termostata?
ja sam pitao u trgovinama samo za taj uložak i vele mi da nema toga za kupit samo komplet s kućištem.

i meho mi veli da se to mjenja u kompletu ali da možda ima samo uložak ali da ako ima onda ne smije biti forax ili tako neka jeftina marka jer ne valjaju....

mene zanima vaše mišljenje, koliko je zahtjevan posao promijenit taj uložak i gdje se točno on nalazi?

da li da probam ovu foru s renault 4 termostatom i isplati li se to kemijat pošto ne znam gdje ga nabavit, može li se u tim trgovinama autodijelova kupit njegov uložak?

kako to ide točno?

hvala.

58 naspram 580kn je itekako velika razlika u popravku termostata!!