Problem visokih okretaja kod LPG-a

Autor pekar, 30 Srpanj 2012, 10:19:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

pekar

nutra imam landirenzo(to nije na flanÄ'u??) plin ugraÄ'en u auto tim-u... servis na njemu je raÄ'en na 166t km, a sad imam 179t km pa bi bilo dobro jedan servis obavit... joÅ¡ jedno pitanje: koliko vrijedi atest dugo? 5 godina?
kak taj svemir i sve to?
Suha krpa na dnu mora, a i ne mora!

zvrk

servisni intervali su od 15,000-30,000 km......ja osobno ih radim svakih 30,000

po novom...boca vrijedi 10 god. od proizvodnje....kasnije moraš kupit novu bocu...

pekar

u knjižici piše svakih 10-15t km ili 6 mjeseci što nastupi prije...

odlično... a boca je 1500kn + ziher...  :hm:
kak taj svemir i sve to?
Suha krpa na dnu mora, a i ne mora!

tutto

Citat: zzip  u 30 Srpanj 2012, 17:11:46
potvrÄ'ujem... plinska instalacija stag 200... motor se raspao na autocesti.. puknuo je treći klip i podrobio sve po visini...

PotvrÄ'ujem.... Direktni plin (Tartarini) na Marei 1.6..... Motor se raspao na autocesti, na nekih 180 km/h......
Prevelika oktanska vrijednost i veće zagrijavanje nego na benzin, uz lošije podmazivanje nego na benzin...... Veliki okretaji na plinu nikako nisu preporučljivi jer se definitivno povečava rizik havarije.
Nikakve siromašne i bogate smjese, podmazivanje ventila i sl. neće spriječiti taj rizik. Možda samo malo odgoditi, ali rizik ostaje i puno je veći nego da se motor forsira sa benzinom.
Netko u potpisu ima izreku koja apsolutno stoji... "Na plin se kuha, na dizel ore, a na benzin vozi" Znam, znam,..... vremena su ovakva, onakva, bla-bla,........ ali je činjenica da je plin nužno zlo i s njim stalno neki problemi..... A ni dizel nije neka sreća.... te FAP filter (skupi aditivi), te pumpa, te dizne, pa EGR ventil, pa turbina,.... sve to njima dosta često rikava, a popravci nisu baš jeftini.....
Benga je benga, a sve ovo drugo su ikebane i nužno zlo (pogotovo plin)

zvrk

To Å¡to piÅ¡e u knjižici su oni sebi složili da si malo zarade  ;D
Ne..ozbiljno....nekoliko majstora mi je priznalo da u principu ne treba mijenjati filtere prije 30,000 pa čak i više km.

Zapravo sve zavisi...i o kvaliteti plina...i o puno faktora.

Ja, kad sam po 1 put otvorio filter plina nakon 35,000km...bio je skoro pa nov. Svega nešto malo parafinskog taloga i to je to....mogao je slobodno biti u pogonu još barem 20,000 km.

Kod mog majstora, servis je bio 200kn, i u njemu je bilo uključeno zamjena filtera te kalibracija sustava, te općeniti pregled. Kod ostalih majstora...ta cifra zna otići i do 500kn....a moraš pratiti te servisne intervale koje su ti dali u knjižici zbog garancije.

Ali, iako filteri znaju biti "čisti" nakon tih 15-30,000 km, svejedno bi trebalo otići na pregled, kalibraciju i sl. Samo što je 400-500kn malo previše za to....

Kad bi svugdje bilo 200kn...ja bi isto svima preporučio da idu na servis svaki 2 put kad izmjene ulje, znači nakon svakih 20,000 km. Usput ti provjeri da ti je sve u redu sa plinom...zamjeni filter....malo ga još posloži i piči gas dalje...

A što se tiče boce.....da......tako nekako..... Tu nemamo izbora....kad istekne tih 10 god., moramo kupiti novu bocu.... Za sada..nitko to ne spominje...jer većini boca još uvijek vrijedi....meni mislim da vrijedi još barem 7 god.

zvrk

Citat: tutto  u 30 Srpanj 2012, 23:59:25


PotvrÄ'ujem.... Direktni plin (Tartarini) na Marei 1.6..... Motor se raspao na autocesti, na nekih 180 km/h......
Prevelika oktanska vrijednost i veće zagrijavanje nego na benzin, uz lošije podmazivanje nego na benzin...... Veliki okretaji na plinu nikako nisu preporučljivi jer se definitivno povečava rizik havarije.
Nikakve siromašne i bogate smjese, podmazivanje ventila i sl. neće spriječiti taj rizik. Možda samo malo odgoditi, ali rizik ostaje i puno je veći nego da se motor forsira sa benzinom.
Netko u potpisu ima izreku koja apsolutno stoji... "Na plin se kuha, na dizel ore, a na benzin vozi" Znam, znam,..... vremena su ovakva, onakva, bla-bla,........ ali je činjenica da je plin nužno zlo i s njim stalno neki problemi..... A ni dizel nije neka sreća.... te FAP filter (skupi aditivi), te pumpa, te dizne, pa EGR ventil, pa turbina,.... sve to njima dosta često rikava, a popravci nisu baš jeftini.....
Benga je benga, a sve ovo drugo su ikebane i nužno zlo (pogotovo plin)
tutto...imaš na stranici prije....točno sve situacije zbog kojih može doći do "izgaranja" ventila uslijed vožnje na lpg na visokim okretajima...
ako na vrijeme eliminiraš te situacije...ne može više doći do toga...

najveći problem je u tome što kod plina ne postoji garež...talog...koji se stvara na glavama ventila i koji na neki način "štite" uslijed udaraca u sjedište ventila....
a to se riješava sa tim zauljivačima koji "glume" garež...

uostalom...ti to znaš....zašto ja tebi to pišem :lol

KKIIKKII

evo mojeg iskustva sa plinom na flanÄ'u landi renzo

ugraÄ'en na 20 tkm kod pokojnog palade u kaÅ¡ini,

od plinskog  servisa- jednom mijenjan uložak filtera na elektro ventilu( 20-ak kuna ), jedan novi isparivač(800-tinjak kuna) i nova boca(oko 1500 kn), to je sve 

sad imam 295 tkm, svakako  ga vozim , u 5-toj na 70 km, i u 3-oj u blokadu, koliko će joÅ¡ izdržati neznam, al za sad , motor nema znakova umora, jednostavno taj je motor nepoderiv(1.6)
1998 god **** 348000 km ****

tutto

Citat: zvrk  u 31 Srpanj 2012, 00:11:31
tutto...imaš na stranici prije....točno sve situacije zbog kojih može doći do "izgaranja" ventila uslijed vožnje na lpg na visokim okretajima...
ako na vrijeme eliminiraš te situacije...ne može više doći do toga...

najveći problem je u tome što kod plina ne postoji garež...talog...koji se stvara na glavama ventila i koji na neki način "štite" uslijed udaraca u sjedište ventila....
a to se riješava sa tim zauljivačima koji "glume" garež...

uostalom...ti to znaš....zašto ja tebi to pišem :lol

Znam te neke elementarne stvari, ali ne baÅ¡ u neke detalje. SEB je jednom prilikom sve lijepo opisao a i svako malo netko od stručnjaka u tom području kaže neÅ¡to o vožnji na plin, i sve se bazira na istome.... Plin je ok, ali uglavnom nužno zlo Å¡to se tiče njegove ugradnje. Manje zagaÄ'uje okoliÅ¡ i motor i jeftiniji je, a sve ostalo je na strani benzina. Nisu u pitanju samo ventili već i puno drugih stvari zbog suhljeg goriva i većih temp........ Ajde iskreno.... Tko bi ugradio plin da gorivo nije tako skupo ? Nitko nikad. Tko bi se tako savjesno brinuo o ozonu ? Nitko nikad, kad ionako postoje katalizatori...... Plin je samo alternativa benzinu i niÅ¡ta viÅ¡e. Niti jedan motor nije proizveden da radi na plin, već samo da ga može podnjeti u većoj ili manjoj mjeri ili nikako. Prema tome, plin zahtjeva odreÄ'ene preinake na motoru a uvijete vožnje treba prilagoditi drugoj vrsti goriva da nebi doÅ¡lo do problema koje plin dokazano može prouzročiti. Kaj mi vrijedi čisto ulje nakon 30 tk, kad riskiram da mi se motor razleti ako ga 31. ili 75. put razvrtim na 6.000 o/min ili ga autoputom vozim na 4.500 ili 5.000. Tko se ganja s plinom sigurno riskira puno viÅ¡e nego sa benzinom.
Isto kao i sve druge preinake. Chipirani auti isto riskiraju ali ako ih se pametno vozi uglavnom nema problema...... i tako tome slično.....

zvrk

Neki proizvoÄ'ači, poput Fiata npr. prilagoÄ'avaju serijske aute na plin (lpg i cng), i tu su izmjene napravljene konkretno za vožnju na plin, a ne na benzin...

Neznam sad što je sve točno promjenjeno u odnosu na benzin....ali postoje preinake....

Istina je da je plin nužno zlo...i da se nebi nitko vozio da je benzin 5kn....a plin 3kn...

Ali, stvar je vrlo jednostavna.....voziÅ¡ se normalno na plin, a ako želiÅ¡ malo propuhat ventile, stisneÅ¡ gumb i gas...  ;D

Luka V.

Citat: tutto  u 31 Srpanj 2012, 02:18:55
Niti jedan motor nije proizveden da radi na plin

Izguglaj "Fiat natural power" i čitaj.

Razletavanje motora samo zbog plina? Znači, Marea 1,6 16v sa xy tisuća km uglavnom svakakve vožnje bez problema prolazi pedal to the metal dionicu Rijeka - Zagreb? Na benzin, naravno.
Jako puno jačih i kompleksnijih motora od fiatovog 1,6 16v radi na plin bez ikakvih problema, na grobniku su klase uzimali auti pogonjeni LPG-om, po grobniku krug za krugom nižu auti ponovno pogonjeni LPG-om, busevi i kamioni rade stotine tisuća kilometara na plin. itd itd. Kakvi su motori bili u tim autima, jeli sve bilo OK ili je bilo šlampavo složenih stvari? Dovoljna je sitnica da se desi havarija, poput nepromjenjene pumpe vode (JTD) ili najobičnije rolice remena. Tko je i koliko kvalitetno održavao auto? Tko je i koliko kvalitetno složio plin? Nebi me ni malo začudilo da sad zvrk napiše da mu se razletio motor (nhf, ali ti si mi trenutno najbolji primjer. a možda i griješim, pa se ujedno i ispričavam ako je tako), ali 99% nebi bilo zbog plina, nego xy drugih stvari koje su na tom autu samo privremeno pokrpane.

Uostalom, plin je već zastario, isto kao i motori s unutarnjim sagorjevanjem. Polako ponovno dolazi era električnih vozilica.

tutto

Citat: zvrk  u 31 Srpanj 2012, 08:50:21
Ali, stvar je vrlo jednostavna.....voziÅ¡ se normalno na plin, a ako želiÅ¡ malo propuhat ventile, stisneÅ¡ gumb i gas...  ;D

Tako je  :good:
Gdje li je SEB da malo detaljnije opiše karakteristike plina i benzina, kako je već prije opisivao.... Neda mi se sad tražit po temama a ni guglat neke druge nazovimo recenzije.......


@Luka....
Ma može se voziti i na uljanu repicu i ulje iz friteze, na staro motorno ulje, na kerozin, lož ulje, plavi dizel, vodik, suncokretovo ulje,...... Na svaÅ¡ta se može voziti, ali to su samo alternative i motori koji nisu proizvedeni za takvo pogonsko gorivo mogu imati odreÄ'enih problema u puno većoj mjeri nego da rade na normalno gorivo. Ako si na plinu ne na visoke okretaje, ako si na ložu mjenjaj filtere svako malo i dizne na novijim modelima,...... i da sad ne idem dalje sa usporedbama. RazumijeÅ¡ o čemu pričam. Sve to ide i možda i neće biti problema ali rizik je puno veći.....

zvrk

Da..moj bravo je eklatantni primjer problema plin-benzin....ali i općenito mušićavih problema koji se sami od sebe popravljaju.

MeÄ'utim, iako je kod mene sve izvedeno po pravilima struke (viÅ¡estruko potvrÄ'eno od raznih majstora), dolazi do nekih problema u radu...

Motor može puno toga trpiti na benzinu...a da se ne osjeti u radu motora....meÄ'utim, na plinu se osjeti i najmanja nepravilnost....i zbog toga, plin i benzin moraju biti u savrÅ¡enom pravilnom radu.

Što se tiče samog motora i elektronike, tu ja nemam problema...sve radi ok...
Treba podesiti smjesu u svim režimima vožnje...i to će biti ok.

Da se vratimo na temu....

Neće se motor razletiti ako je plin ispravan i ako se vozi u visokim okretajima.
Nitko normalan ne vozi 100% vremena iznad 5000 rpm....pa sve do crvenog....

Pa ja sam se vozio skoro godinu dana na siromašnoj smjesi...na radu od 3 cilindra...i prema svim teorijama...moj motor se trebao raspasti u 100 komada odavno...

E evo....ventili odlični...bregasta odlična....svi hidropodizači rade....ne dimi...ne slini...ne curi...

Zato....bez bojazni....samo imati ispravan auto kao preduvjet i dobru plinsku instalaciju sa dobrom ugradnjom, i redovnim servisima....i nema brige....vozite kao i do sada na benzin...

:drive:

autoservis-edo

Moja tempra na flandju je 200000 km na plin,vozim je po gradu,autoputu pun gas,zimi je direkt palim na plin a na benzin jedino kad mi nestane plina i nikad nikakvih problema sq ventilima ni nicim slicnim.

zvrk

Talijanska vozila općenito nemaju problema s tim. Jedino Japanska vozila...i čini mi se Ford...jedino oni imaju... (možda još pokoji)....zbog tih tankih ventila...

Talijanski motori su tradicionalno izdržljivi po tom pitanju....Ja se ne sjećam kad je netko zadnji put prijavio kvar da mu je pukla klipnjača..izgorio klip....ventili....

Mi imamo jedino problema sa letećim ležajevima, pumpama ulja..i razvodom ulja općenito...ali niÅ¡ta od toga nema veze sa plinom  ;D

NikolaST

kad smo kod Japanaca, samo Wankel motori imaju problema s ugradnjom plina, koliko mi poznato...
assumption is the mother of all fuckups