Problem visokih okretaja kod LPG-a

Autor pekar, 30 Srpanj 2012, 10:19:53

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

pekar

pozdrav,

jel mi može netko potvrdit jednu izjavu od frenda vezano za visoke okretaje i plin a to je da ako se auto vozi na visokim okretajima(znači ganja do 5-6t okretaja) da ventili jako brzo odu tj krepaju?
ak je istina to koja bi bila neka gornja granica do kud se smije vrtit dok je na plinu?

auto je bravo 1.6 16v
kak taj svemir i sve to?
Suha krpa na dnu mora, a i ne mora!

KKIIKKII

i ja sam čuo tu priču, da bi preko 4000 okretaja kakti trebalo prebaciti na benzin, da ne stradavaju ventili,
sad dali je to istina imene zanima
1998 god **** 348000 km ****

S16Vt

Da ako se radi o plinu na flandu...pocne detonirat zbog lose smjese

Kad se radi o direktnom mozes i u blokadu  :ok:

Luka V.

Da, istina je da gore ventili, raspadaju se motori i slično.
S druge strane, ako se radi o solidnom ili boljem plinskom sistemu, koji je uz to ispravno podeÅ¡en, neće se desiti apsolutno niÅ¡ta. Usput rečeno, jedan od načina zaÅ¡tite je automatko prebacivanje na benzin od odreÄ'enog broja okretaja, pa na viÅ¡e.

pekar

Jel to ziher?O0

Mislim da je direktno al nisam 100%

Kak znat ziher?
pisem i saljem sa samsunga galaxy s
kak taj svemir i sve to?
Suha krpa na dnu mora, a i ne mora!

zvrk

kopirat ću ti jedan dio teksta sa bloga Tidala...koji je inače stručnjak na području LPG-a...

VSR ili "valve seat recession"

Pojavu kod koje se dogaÄ'a da ventili (najčešće ispuÅ¡ni) ulaze u sjediÅ¡ta ventila nazivamo VSR-om.
Problem VSR-a je smanjenje zazora izmeÄ'u ventila i podizača ventila. Ako je proces dugotrajan ventili viÅ¡e ne zatvaraju kopmresijski prostor i užareni plinovi prilikom ekspanzije prolaze uz ventil i jednostavno ga "spale".
Cijeli "proces" VSR-a dogaÄ'a se kod visokih temperatura koje vladaju u cilindrima za vrijeme ekspanzije smjese goriva i zraka.
Kada je smjesa dovoljno zasićena temperature su normalne i ventili su projektirani za takav rad.
Problem se javlja u slučajevima kada je smjesa siromašna tj. ima višak zraka. Sa viškom zraka javlja se i višak kisika koji se ne potroši prilikom izgaranja smjese, a to uzrokuje pojačanu oksidaciju i porast temperature (efekat plamenika za varenje).
Iz tog razloga potrebno je podesiti plinsku mapu tako da u svim uvjetima rada motora osigura dovoljno "bogatu" smjesu plina i benzina.

Tri su razloga zbog kojih dolazi do pjave VSR-a:

1. Uslijed povišene temperature koja se kod siromašne smjese javlja u trenutku izgaranja, a ona kod visokih okretaja motora prelazi 2000 oC, dolazi do "kovačkog" efekta gdje se ventil ponaša kao čekić, a sjedište ventila kao nakovanj.
Udarci užarenog ventila u u užareno sjedište uzrokuju "raskivanje" sjedišta i "ulazak" ventila u njega.

2. Drugi razlog za pojavu VSR-a je "glodanje" sjedišta ventila.
PovrÅ¡ina glave ventila je naizgled glatka, meÄ'utim ako bi je pogledali pod jakim povečalom vidjeli bi da je ona u stvari hrapava. Ista povrÅ¡ina je i na sjediÅ¡tu ventila. Ventil se u svom radu prilikom pomicanja gore - dolje polagano okreće oko svoje osi.
Ovo je namjerno napravljeno radi samočišćenja sjedišta i glave ventila jer prilikom rada na benzin kao nusprodukt izgaranja javlja se i garež (zato jer benzin nije čisto gorivo nego ima i primjesa). Ta garež se taloži na glavu ventila i na sjedište i treba je konstantno čistiti.
Prilikom rada na plin gareži nema i umjesto da ventil čisti sjedište on ga brusi i evo VSR-a

3. Treći razlog za VSR je "microwelding" efekat. Brzina zatvaranja ventila mora biti vrlo velika da se osigura sigurno i pravovremeno zatvaranje kod visokih okretaja motora. Ako znamo da se brzinom povećava kinetička energija  nekog tijela onda vidimo da taj mali i lagani ventil ima vrlo veliku energiju prilikom udara u sjediÅ¡te. Kada dva metala sljubimo dovoljno velikom energijom (brzina² x masa) oni se lagano "zavare". Dijelići koji su "zavareni" prilikom odvajanja prelaze sa jednog komada metala na drugi, a onda se procesom iz točke 2 uklanjaju.

__________

Ukratko....plin mora biti dobro podešen...ali uvijek se preporuča da je vožnja na plin zapravo štedljiva vožnja i da nema potrebe razvrtavati toliko na plin....već ako se želiš ganjati...onda to radi na benzin...
Većina plinskih sistema ima tu "blokadu" koja vraća na benzin kada okretaji dosegnu neku visoku granicu.

Nisam još čuo da su se nekome popigali ventili od vožnje u visokim okretajima, ali ako želiš biti siguran ugradi si "zauljivače" tj. sisteme koji štite ventile od tog "VSR-a"....poput "Flash Luba" i sl.

Ako imaš plinski sistem na direktno ubrizgavanje i još k tome neki "zauljivač"....nemaš brige...samo gas.

:super:

autoservis-edo

Najcesci uzrok pregaranja ventila na plinu je visoka temperatura koja je posljedica siromasne smjese ali ne pregaraju ventili zbog temperature same nego sto se uslijed temperature smanji zazor ventila pogotovo na motorima koji nemaju hidro ventile,isto bi se dogadjalo i na benzinu ako mu se zazor previse smanji zato su auti bez hidro ventila osjetljiviji na tu pojavu. prije se na autima zbog toga ventili stelali na veci zazor da bi sprijecili gorenje ventila. na to su posebno osjetljivi japanci jer oni imaju jako tanka tjela ventila pa su vise podlozni promjenana dimenzijama kod visokih temperatura. inace sam radio dosta bmw-a koji su bili chipani i imali su plin i vrtili su se na plinu do 8000 okretaja i ni jedan nije imqo problema sa ventilima.bitno je da smjesa na plinu nije siromasna jer onda raste temperatura ispusnij plinova kaj nije dobro ali da bi se to ispravno postelalo nemose se bez posebnih alata,sirokopojasne pambda sonde i egt senozora

Luka V.

Zvrk, ako se ne varam taj "stručnjak na području LPG-a" već izvjesno vrijeme ne može natjerati tvoj auto da normalno radi?

zvrk

Nije se on još "uhvatio" mog brava....za sada smo imali samo 1 pravu kalibraciju....i 1 reparaciju injektora.
On trenutno nema "repova" iza sebe...tj. svaki auto koji je radio...i dalje radi.

Iako on "nema veze" sa mojom plinskom instalacijom, čovjek je zvao i na svoju inicijativu tražio termin da se pozabavi s tim...baš iz tog razloga...jer se stalno piše po forumima...i ljudi često izvlače krive zaključke, a njemu to ne treba....pa želi rješiti moj auto iz tog...i iz razloga što mu je to izazov....


zzip

Citat: pekar  u 30 Srpanj 2012, 10:19:53
pozdrav,

jel mi može netko potvrdit jednu izjavu od frenda vezano za visoke okretaje i plin a to je da ako se auto vozi na visokim okretajima(znači ganja do 5-6t okretaja) da ventili jako brzo odu tj krepaju?
ak je istina to koja bi bila neka gornja granica do kud se smije vrtit dok je na plinu?

auto je bravo 1.6 16v

potvrÄ'ujem... plinska instalacija stag 200... motor se raspao na autocesti.. puknuo je treći klip i podrobio sve po visini...

Luka V.

E zvrk, zvrk... Rušiš čovjeku reputaciju, dovodiš ga na loš glas.
Al ajd, valjda će rjeÅ¡iti i tvog Brava. Ako ne uspije on probaj si malo baciti na papir izračun koliko bi te koÅ¡tao slobodan dan, izlet do Istre i sreÄ'ivanje plina kod Boyskog.

zvrk

Citat: Luka V.  u 30 Srpanj 2012, 17:47:08
E zvrk, zvrk... Rušiš čovjeku reputaciju, dovodiš ga na loš glas.
Al ajd, valjda će rjeÅ¡iti i tvog Brava. Ako ne uspije on probaj si malo baciti na papir izračun koliko bi te koÅ¡tao slobodan dan, izlet do Istre i sreÄ'ivanje plina kod Boyskog.
Ma riješit će on to...samo treba vremena i raskupusat cijelu instalaciju i vidjet korak po korak što radi probleme... A za to treba i puno dobre opreme, iskustva i vremena.

Ali da ne spamamo temu čovjeku....mislim da smo rekli sve.... Ako mu nešto nije jasno...neka pita :)

pekar

Jel imam kakav serviser plina za preporuku?
Da napravim to pa sam miran... A opet ak nekaj nevalja da to ispravim
pisem i saljem sa samsunga galaxy s
kak taj svemir i sve to?
Suha krpa na dnu mora, a i ne mora!

Dalibor

vec su ti rekli sve :)
plin bez obzira dali je direktni ili je na flanÄ'u najbolje je koristiti
za normalnu vožnju znaci ne vrtiti u visoke za te stvari prebaci na benzin
ako baš hoceš ganjati na plin onda obogatiš smjesu i auto ide isto kao na benzin ali onda nema uštede
jer ga popije skoro duplo nego benzina

zvrk

Nemoraš se bojati uništavanja ventila...barem kod Fiata su ti ventili izdržljivi...i koliko ja znam....nisam baš čuo da su ljudi prijavljivali da su im ventili izgarali zbog vožnje na plin... (konkretno na visokim okretajima)..

Bitno je da je plin dobro podešen...i da ga baš ne razvrtavaš konstantno u crveno....

Ponavljam....plin ionako koristimo zbog uštede, a ne zbog ganjanja....
Ali, neće ništa biti ako se motor povremeno razvrti....

Uglavnom, bez brige... Uredno servisiraj i plin i "benzin", i sve će biti ok...

Plinskog servisera ti možemo preporučiti...ima ih par dobrih u Zg...., ali bitno je da znamo koja je plinska instalacija unutra...

:good: