Punto mk2 - pitanja za početnika

Autor ssandor, 26 Siječanj 2015, 23:02:44

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 3 Gosti pregledava ovu temu.

ssandor

pozdrav,

jučer sam kupio punto mk2, 1,9 JTD dynamic. auto je od prvog vlasnika, ima original kilometražu, servisiran, mažen i pažen... ima valjda sve što se može staviti u taj punto (6 airbagova!!), zbilja sam se usrećio :)

doduše, star je 12 godina i stvarno se ne kužim u fiat i neke stvari pa imam par pitanja.

1) kad prelazim preko rupe/ležećih, na sekundu se upali kontrolka airbaga, jel moguće da se neki kablić odvojio?

2) jel moguće da se motor ne zagrije do kraja? kazaljka ne doÄ'e do polovice već do recimo jedne trećine i tamo stoji, a auto lagano vibrira i cuga na 1500 okretaja. brine me to jer svaki dan radim 100 km pa me strah da ga ne oÅ¡tetim

3) volan mi je užasno čudan, kao da vuče na jednu stranu, iako je tip promijenio prednji ovjes prije par mjeseci. ne gasi se doduÅ¡e, čuo sam za taj kvar nego normalno radi. općenito cijeli auto kao da je nekako valovit, kao da jedna guma radi osmicu, ne znam kako bi drugačije opisao taj filing  :formula:

nerealno je očekivati da auto star 12 godina i sa 140000 km neće imati ni jednu boljku, ali kako se ne kužim u fiat ne znam o čemu je riječ.

fala na odgovorima!

ssandor

Citat: ssandor  u 26 Siječanj 2015, 23:02:44

2) jel moguće da se motor ne zagrije do kraja? kazaljka ne doÄ'e do polovice već do recimo jedne trećine i tamo stoji, a auto lagano vibrira i cuga na 1500 okretaja. brine me to jer svaki dan radim 100 km pa me strah da ga ne oÅ¡tetim


ovo sam upravo dobio odgovor, ali ako netko zna neka potvrdi - navodno je u pitanju termostat koji zamjenski košta 150 kn (ali navodno ne valja) nego se treba staviti magneti marelli koji je skuplji - koliko košta?

franjo-fritz

Koj god da stavis dobar je..... Nije taj auto kvantalna fizika. A mlzda ga samo treba dobro označiti
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

franjo-fritz

Pali se lampica air baga zbog sto stvari.. Los spoj ili je nelo kemijo 6x air bag imaju modeli iz austrije. Termostat za taj mldel auta je oko 400kh a ne 150 iako se moze stavoti i od r 4 pa je trosak 50kn a isto radi ovo ostalo vidjet kakav je balans guma ako su ok onda nesto sa ovjesom
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

hellboy152

Ja sam najjeftinije našao termostat za 320 kn i to sam baš jučer naručio jer mi isto tako temp stoji na prvoj crtici.


http://fiatisti.hr/forum/index.php?topic=30906.0

Tu imaš kako se radi to za 50 kn, ali ja ne volim takva kemijanja pa nisam išao na tu soluciju.

ssandor

meni doÄ'e do jedne trećine i stane, ali autu normalno radi grijanje...

jel to može oštetiti motor?

devaST

Moze li neznam. Ali bolje promini pa si mirat taj sam isti ja problem ima. Osta je otvoren i blokan
Sent from my Nokia Lumia 630 using Tapatalk

ssandor

evo danas je auto se zagrijao do te jedne trecine, kad se daje malo vise gasa pomakne se za jednu crticu ali kad se laganije vozi cak i padne ispod te jedne trecine.

doduse kao sto rekoh grijanje radi normalno

dinko1981

To je neispravan termostat kao sto je vec receno i zastekao je tom polozaju da donekle digne temperaturu i da je grijanje donekle dobro barem dok nije malo veci minus vani.

crev1986

Aj ti odvezi auto kod Sterca ! On ce ti pregledat auto i spojit na diagnostiku i sve zivo ce vidjet u kakvom stanju je auto !

ssandor

Jos jedna stvar, ne znam jel do toga sto se motor ne zagrije, ali od 1500 do 2000 okretaja nekad se javi cudna vibracija, kao da motor nema dosta snage i krene lagano cugati. Pogotovo se kuzi kad lagano se oduzima gas od 2000 prema nize. Jel to isto ima veze s termostatom?

I jedna stvar, ventilacija grije ali ne onako kako bi ocekivao od malog dizela da ce zagrijati.

dinko1981

Ajmo probat ponovo, zamjeni termostat i imat ces radnu temp. i grijanje kakvo ocekujes a mozda i nece zacugavat, mada sumnjam, ali to ces saznat tek kada i ako promjenis termostat. Ako nisi pri lovi imas onu foru da stavis termostat od renola 4 koji kosta oko 50kn.

ssandor

nije stvar u tome nego hocu prvo se uvjeriti da treba zamijeniti samo termostat, auto mi je osnovno sredstvo za rad i ako je vise od dva dana kod majstora, u problemu sam

dinko1981

Po opisanom termostat je sigurno za zamjenu jer ne postize radnu temp. i slabije grije a to je max sat vremena posla, a zasto zacugava to tek treba utvrdit majstor pregledom jer ovako neces saznat.

Miha.

Najbolje da kupiš orginalan termostat jer zamjenski niti jedan ne valja. Inače za grijanje: dizelima treba puno više da se zagriju od benzinca ;)