Grande Punto 1.4 57kw 08' LPG početnička pitanja

Autor KrpaZG, 24 Veljača 2019, 19:37:39

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

KrpaZG

Pozdrav svima,

Totalni početnik sa autima ima par pitanja o istome. Od nedavno vozim GP 1.4 57kw 2008 + BRC LPG te me zanimaju općenito neke stvari o tom autu. Na što paziti, koje dijelove pri servisu koristiti? Gdje i kako servisirati LPG? Koje su boljke auta? Cijene servisa?

Prošli vlasnik se stvarno dobro brinuo o autu, svi servisi evidentirani sa računima. Veliki servis napravljen na 60 000km (zubčasti, vodena pumpa itd...), i naravno mali servisi auta redoviti. Od prošlog malog servisa je prošao 6000km te se pripremam na 10 000km napraviti mali servis.

Ulje gledam Selenia K Pure Energy 5W40 C3, filter zraka, filter ulja, filter kabine, bosch? Preporuka? Za koliko ide veliki servis obzirom da je isti napravljen prije 70 000 km? Od kojeg proizvoÄ'ača dijelove koristiti? Koje izbjegavati?

Ista stvar sa setom kvačila? Da li je LUK set OK?

Pri pregledu auta mi je mehaničar rekao da je LPG isprarivač malo "masan"? Gdje i kod koga to provjeriti, a da je majstor provjeren? Da li to treba samo malo počistiti ili je to veći problem?

Uz iskrene isprike za "glupa" pitanja  :neznam:


Mike20

Nema glupih pitanja  :D:

Prvo reci koliko km ima sad na satu, na koliko km je ugraÄ'en plin tu. Koliko je ukupno plin odradio km.
BRC je sam vrh Å¡to se tiče mog ureÄ'aja.

Mastan isparivač nebi smio biti, malo slinjenja al od antifriza može biti.

Koliko je vremena prošlo od zamjene zupčastog?
LUK je odlična marka

Thomgas u ZG je ovlaÅ¡ten za BRC ureÄ'aje

KrpaZG

Citat: Mike20  u 24 Veljača 2019, 20:01:32
Nema glupih pitanja  :D:

Prvo reci koliko km ima sad na satu, na koliko km je ugraÄ'en plin tu. Koliko je ukupno plin odradio km.
BRC je sam vrh Å¡to se tiče mog ureÄ'aja.

Mastan isparivač nebi smio biti, malo slinjenja al od antifriza može biti.

Koliko je vremena prošlo od zamjene zupčastog?
LUK je odlična marka

Thomgas u ZG je ovlaÅ¡ten za BRC ureÄ'aje

Upravo je preÅ¡ao 130 000km. BRC plin ugraÄ'en na 0 km odnosno u novi auto.

Veliki servis odnosno zubčasti je raÄ'eno 03/2014.

Mike20

Osobno, nakon 5 godina ja bih mijenjao zupčasti.

Ako auto radi na plin normalno, nema mirisa plina pod nazivom, nemoj niš dirati.

BaÅ¡ sama masnoća na isparivaču dolazi iz samog plina u kojem ima ulja (vjerojatno dio doÄ'e iz pumpe dok točiÅ¡), a to bi značilo da ti ne brtvi dobro cijev iz koje izlazi plin iz isparivača prema diznama.

Ak je slinavo oko cijevi za dovod antifriza u isparivač, onda bi trebalo razmišljati o reparaciji isparivača, jer su gumice "otišle" pa slini.

KrpaZG

Citat: Mike20  u 25 Veljača 2019, 07:59:42
Osobno, nakon 5 godina ja bih mijenjao zupčasti.

Ako auto radi na plin normalno, nema mirisa plina pod nazivom, nemoj niš dirati.

BaÅ¡ sama masnoća na isparivaču dolazi iz samog plina u kojem ima ulja (vjerojatno dio doÄ'e iz pumpe dok točiÅ¡), a to bi značilo da ti ne brtvi dobro cijev iz koje izlazi plin iz isparivača prema diznama.

Ak je slinavo oko cijevi za dovod antifriza u isparivač, onda bi trebalo razmišljati o reparaciji isparivača, jer su gumice "otišle" pa slini.

Auto radi na plin normalno. Plin se sam upali minutu-dvije nakon paljenja auta što je OK. Ništa ne smrdi, auto ne trese, normalno prihvaća gas, okretaji na autu su konstantni što je OK. Kontrolni pregled plinske instalacije je napravljen 10/2018 te je sve uredu bilo. Budem preventivno otišao u Thomgas na pregled. Da budem siguran.

Obzirom na napisano, budem ostavio auto na servis sljedeći mjesec da se napravi veliki servis: sva ulja, filtere, zubčasti, remenje, vodena pumpa, još jedan pregled svih dijelova... Da budem siguran da je sve spremno za puno sretnih kilometara.

Zahvaljujem na odgovoru.


Mike20

Tako je. Dijelovi nisu skupi, to je poznati Fire motor s 8 ventila i jednom bregastom.
Set vodene pumpe, zupčastog i natezača je 580-880kn ovisno koja marka.
Filteri nisu skupi, provjeri svjećice, ak nisu mijenjane zadnjih 25-30 000km, obavezno zamijeni, komad je 20-40kn

KrpaZG

Citat: Mike20  u 25 Veljača 2019, 09:57:58
Tako je. Dijelovi nisu skupi, to je poznati Fire motor s 8 ventila i jednom bregastom.
Set vodene pumpe, zupčastog i natezača je 580-880kn ovisno koja marka.
Filteri nisu skupi, provjeri svjećice, ak nisu mijenjane zadnjih 25-30 000km, obavezno zamijeni, komad je 20-40kn

Svjećice su zamjenjene na 113 000km 4 komada NGK 11/2017 tako da mislim da su one još OK. Ovo sve ostale ide na redovni servis/zamjenu.

Da li je ovo dole linkano sve Å¡to je potrebno za veliki servis?


INA garnitura zupčastog remena + pumpa vode

https://www.autokreso.hr/autodijelovi/Bez%20kategorije/ina-garnitura-zupcastog-remena-pumpa-vode-10002825/

Da li je to sve što se tiče velikog servisa odnosno zubčastog? Ima li još nešto od dijelova da fali u tom "setu"?

Mali servis ide: FRAM filter ulja, kabine, zraka i Selenia K Pure Energy 5W40 ACEA C3 ulje?

Ako se ne varam, to bi bilo to što se tiče velikog servisa? Sve ovo gore navedeno? Da li fali još nešto? Nekakav kanalni remen? Ležaj?


Mike20

Da, to je sve Å¡to se zupčastog tiče. Ako nije kanalni dugo mijenjan, isto zamijeniÅ¡, 250-350 je set kanalnog sa natezačem, ovisno o proizvoÄ'aču.

KrpaZG

Citat: Mike20  u 25 Veljača 2019, 14:09:06
Da, to je sve Å¡to se zupčastog tiče. Ako nije kanalni dugo mijenjan, isto zamijeniÅ¡, 250-350 je set kanalnog sa natezačem, ovisno o proizvoÄ'aču.

Ok. Puno hvala na pomoći! Ako zapne, javim se..  :celebrate:

KrpaZG

Evo još jedno pitanjce prije nego potegnem dijelove za servis.

Da li su ovi dijelovi OK, odnosno kompatibilni sa mojim autom?

Autokrešo.hr

Mali servis:
PH5949   FRAM Filter ulja
CA9942   FRAM Filter zraka
CF10282   FRAM Filter kabine
Selenia K Pure Energy ACEA C3 motorno ulje 3L

Veliki servis:
530046230 INA garnitura zupčastog remena + pumpa vode
VKM32023 Ležaj natezača kanalnog remena SKF
VKMV5PK1151 Kanalni remen SKF
AFZ KONC. 3/1 Antifriz konc. zeleni 3/1 5L
ZKR7A10 NGK svjećice 4 kom

To je to? Jel fali išta šta bi se moglo mjenjati kad je već sve raskopano?

Ponavljam... uz isprike na glupim pitanjima...

Tooutman

U vezi tekučina možeš lagano provjeriti u uputstvima od tvojeg auta.
Makar meni čudno kaj neide tebi crveni antifriz?. Barem tako meni ide u moj.

U vezi ostalih djelova ti je najpreciznije provjeriti po broju šasije u automobilu. Pogotovo kak ti imaš punto koji se razvukao preko 10 godina u proizvodnji. Sigurno da su bile neke promjene na njemu.

Zato te i zna pitat mehaničar da mu daš broj šasije. jer onda je njemu laganije naručiti točne djelove bez da ih ide prije skidat.

Npr. evo ja zadnje slagao zadnje kočnice i npr. kreÅ¡o mi nudio pakne bez senzora. ZaÅ¡to. Jer prva serija Brava nije ima senzore na zadnjim kočnicama.  90% će ti odgovarati ali ipak je najsigurnije po broju Å¡asije.

Malo bi bilo nezgodno, pogotovo kad ti auto na pola raskopan budući da veliki servis da ti nešto ne paše.
Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

Mike20

A dobro, ti senzori potrošenosti pločica su bezveze, nikad ih ne koristim tak dugo da bi mi to svijetlilo.
A antifriz bi trebao biti crveni Paraflu Up. Provjeri, kakve je boje u posudi

Tooutman

Bili oni bezveze ili ne, ali meni bi svjetlilo da ga ne utaknem, makar na autu nove pločice.  Osim da onda neÅ¡t kemijam pa ostavim stari senzor nezakačen itd. Makar je moja logika da već ako neÅ¡t imam, onda to mora se i koristit kak spada.

A ovak tipa dok si malo promislim. On odabere 1.4  punto i ode pod kanalni remen i uzme kraći tj za one Puntiće bez klime a on ima klimu ili obrnuto. Jer kreÅ¡o samo gleda model i motor tako da su mu svi ponuÄ'eni.


Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

Mike20

Ne bude svijetlilo ak nije uštekan. On radi na principu običnog prekidača, kad se spoji s masom auta ( kad se potroši pločica do te žice koja je zalijana u oblogi pločice, dotakne disk) zatvara strujni krug i pali se signal.


KrpaZG

Popapao sam fino priču. Sljedeći puta ću biti pametniji...

Ide sljedeće:
Mali servis (filteri, ulje)
Veliki servis (zubčasti, klinasti, natezaci, pumpa, brtve....)
Set kvačila komplet

I još neke "sitnice": semering poluosovine L + D, sajla ručne, odbojna guma amortizera, graničnik vrata lijevih, desni motor u vratima za podizanje prozora....


Cca 5500kn račun.  :ljut5: