Fiat Tipo 2017 - problem s akumulatorom

Autor Winamp_zg, 07 Siječanj 2020, 12:48:13

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Winamp_zg

Pozdrav svima,
Prošle godine u 3mj sam kupio salonski Fiat Tipo (1.3 dizel, 1god star, 6km) u njemačkoj. U autu sam dobio neki mali akumulator od 45Ah što je očito bio preslab za dizela. Prije mjesec i pol dana prvi put nije htio upaliti nakon što je stajao 3 dana na parkingu. Bio sam u Berenovom dućanu i rekli su mi da je definitivno preslab akumulator. Tražio sam što treba ići i zamijenio sam ga za novi Beren Gold od 67Ah što je po dimenzijama i snazi najjači što mi stane u auto, a i to su mi oni potvrdili u dućanu.
Jutros opet nije htio upaliti nakon 3 dana Å¡to ga nisam vozio, vani je bilo hladno i sve mi je jasno, ali na starom Peugeotu 307 sam imao 6 god star aku koji je ujutro palio iz prve nakon 5 dana stajanja.

U svim autima imam ugraÄ'eno praćenje koje mi ujedno i prikazuje graf akumulatora. Gledao sam unazad par mjeseci i uvijek ubrzo nakon gaÅ¡enja auta napon padne na 12V, samo preko ljeta se zadržavao na 12,5V. Na koleginoj Astri koja ima 4 god star akumulator on ostane na 12,5V nakon gaÅ¡enja i nikada ne padne na 12V.
Jel problem do oba akumulatora ili je nešto drugo? Auto je manje od god dana star i ima 13000 km.

Mike20

Prvo provjeri dal' ga puni dobro, upali motor, kratka svjetla i grijač zadnjeg stakla. Voltmetar spoji na akumulator i vidi napon, sve preko 13v je dobro, više je bolje.
Onda otpoji jednu klemu prebaci na mjerenje ampera i mjeri koliko vuče struje nakog gašenja.
Normalno je oko 20-30mA. Manje je bolje

Tooutman

Ja mislim da tebi neÅ¡t  cucla struju. Pogotovo kaj ti je voltaza takva. Trebala bi biti malo viÅ¡e od kruglih 12V. Počni od tog praćenja koje je ugraÄ'eno.  Probaj iskljućit samo ono pa onda vidi kak je. ako neće biti niÅ¡ta bolje onda kako mike veli iskljući kleme. Ako će time auto normalno paliti onda znas da je akumulator dobar, Å¡to po meni je. Tvornicki za dizloa je 45ah? Je mali to motor, ali je opet diesel. Stari na bravi  1.2 imao tvornicki 45Ah, nakon toga smo već godinama na 55Ah, ali taj je uredno 5 godina odradio i onda se raspao.  Pitanje je da li je možda preslabi alternator za 67Ah aku. Ipak je to velika razlika 45 na 67Ah.
Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

Mike20

Sumnjam da je alternator slab, bez obzira na mali motor, ima dosta potrošača, tak da sigurno nije ispod 100A.
Napon akumulatora u mirovanju koji je ispravan i redovno punjen je 12.5-12.6v

Winamp_zg

Kada je upaljen mjerim 14,3V - 14,4V
Sa upaljenim svjetlima i grijačem padne na 13,8V.
Nemam na multimetru mjerenje Ampera, ili ne znam mjeriti...  :neznam:

Praćenje vuče neku jako sitnu struju, al vuče. Probat ću ju gasiti kada se ne vozim da ne troši preko noći ništa. Za snagu alternatora ne znam, ne razumijem se toliko u auto elektriku. Neki pišu da to nema veze?

Mike20

Ima svaki multimetar područje za mjerenje ampera, tebi treba oznaka 200mA ili 10A( za 10 A se na multimetru plus žica šteka u drugu utičnicu koja je označena)

Ugasiš auto, zaključaš, čekaš da se ugasi svjetlo kabine.

Otpoji plus klemu na akumulatoru, i na nju spojiš crvenu žicu multimetra, a crnu na minus pol akumulatora.
Zna u početku potegnuti nešto više struje, ali nakon par minuta mora biti kak rekoh 20tak mA, ili ako mjeriš na području 10A, 0.02-0.03A

Mike20

Za alternator nema veze ako dobro puni, tvornički je ugraÄ'en onakav kakav treba

Winamp_zg

Stavio sam ga na punjač nakon probe pa sad neću skidat kleme da mi se napuni dok idem doma sa posla. Sutra ću onda probat amperažu izmjeriti. Da sada vidim da imam za prebaciti pipalicu da mjerim ampere.
Kako se radi o salonskom autu pretpostavljam da su u nekom trenutku izvadili pravi akumulator koji je bio unutra i stavili ovaj mali jer je duplo manji bio po dimenzijama nego što ima prostora za ugradnju. Kupio sam ga jako povoljno pa se nisam žalio kada sam shvatio da moram mijenjati akumulator.



gandi

Mozes li iskljuciti mogucnost da si kupio akumulator sa tvornickom greskom, star, neadekvatno skladisten, neadekvatno transportiran...

Poslano sa mog SM-A750FN koristeći Tapatalk

--->>>    click here      <<<---

Tooutman



Citat: Mike20  u 07 Siječanj 2020, 14:11:04
Otpoji plus klemu na akumulatoru, i na nju spojiš crvenu žicu multimetra, a crnu na minus pol akumulatora.


Mike jel si ovo dobro opisao? To mi nekak ispada da nije zatvoren strujni krug. Prije crnu zicu multimetra na kleme od plusa kojeg otpojio a crvenu na plus pol akumulatora tak da je serijski spojeno.



Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk

Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

Boxer

#12
Jel mi pričamo o autu iz 2017 godine ? Ima auto garanciju? Da ja moram na 3 godine starom autu nešto otpajati, skidati, mjeriti, drkati garantiram zapalio bih ga iste sekunde drugima za primjer :joj:

Odvezi to u servis, ovako ćeš si napraviti još veći problem
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Mike20

Citat: Tooutman  u 07 Siječanj 2020, 18:49:45

Mike jel si ovo dobro opisao? To mi nekak ispada da nije zatvoren strujni krug. Prije crnu zicu multimetra na kleme od plusa kojeg otpojio a crvenu na plus pol akumulatora tak da je serijski spojeno.



Poslano sa mog SM-A505FN koristeći Tapatalk

Naravno, krivo sam napisao, dobro veli. Multimetar ide u seriju izmeÄ'u otpojene kleme i pola akumulatora

Winamp_zg

#14
Citat: Boxer  u 07 Siječanj 2020, 20:14:02
Jel mi pričamo o autu iz 2017 godine ? Ima auto garanciju? Da ja moram na 3 godine starom autu nešto otpajati, skidati, mjeriti, drkati garantiram zapalio bih ga iste sekunde drugima za primjer :joj:

Odvezi to u servis, ovako ćeš si napraviti još veći problem

Auto je kupljen kao salonski, kada sam ga kupio bio je star godinu i pol i imao je garanciju do 8 mjeseca prošle godine (2 godine). Slažem se da je *** kada se zafrkavaš sa tako mladim autom, kako se radi o akumulatoru onda sam se sam primio zafrkancije kako bi uštedio na dijagnostici u ovlaštenom da bi mi rekli da akumulator ne valja.

Citat: gandi  u 07 Siječanj 2020, 18:38:14
Mozes li iskljuciti mogucnost da si kupio akumulator sa tvornickom greskom, star, neadekvatno skladisten, neadekvatno transportiran...

Poslano sa mog SM-A750FN koristeći Tapatalk



Upravo to pokušavam ustanoviti. Jučer sam odnio akumulator u servis u kojem sam ga kupio da ga cijeli dan pune. kada sam ga odnio imao je 12V, 450Ah (od max 670Ah). Kada su mi ga vratili bio je na 13,5 V. amperažu mi nisu rekli.

Pitanje: Jučer je aku stavljen u auto na 13,5V, nešto sam se malo vozio do dućana i nazad i danas na posao (cca 10km). Danas sam ga izmjerio i sada je na 12,3V. Po mojoj ideji trebao bi biti preko 12,5V ako je novi akumulator koji je jučer napunjen do kraja? Pun je na 12,8V jel tako?