Gume vs brzina

Autor eLaCiD, 25 Srpanj 2023, 13:19:10

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

eLaCiD

Svojedobno je bila rasprava na forumu vezano uz širinu guma vs brzina, ubrzanje i slično.
Pa evo malo praktičnog iskustva.
Punto (55, SPI)  je složen, usis, ispuh i neke ostale drangulije tako da na valjcima pokazuje 68 HP na 6000 RPM.
Do sada je bio na gumama 165/60x14 (Goodyear). Po GPS-u i izračunu omjera getribe i opsega guma maksimalka je bila 170 km/h na 5650 RPM.
Od prošlog tjedna je na gumama 185/55x14 (Uniroyal).
 :joj:
Maksimalka je osjetno lošija .. 155 km/h na 5150 RPM. Dalje ne ide.
Osim  toga imam osječaj da više nije tako startan, treba mu više za ubrzanje.
Zaključak .. šire gume (berem na ovoj konfiguraciji su neisplative) jer gubi na brzini i ubrzanju, a što se tiče ležanja ništa nije bolji. Imam dva kompleta istih felgi(alu 6") tako da izgleda ide opet na 165-ice. :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Tooutman

Je to ti je tak, za izgled treba patiti. Sigurno je i potrošnja nešt veća. Isto se meni skužilo na bravu gdje s 205/55 R16 otišao na 225/45 R17.

Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

Dotz27

Najnormalnija stvar, ja sam sa na 75ici imao 175/65/14 i stavio 195/50-15 auto nevozan smjestan ne ide.. Na alfi sa 195/60-15 na 215-45-17 auto osjetno sporiji, em su felge teze em je slapa sira, a govorimo o jtdu, znaci mozda ne osjetis na autu 250ks ove nase rage do. 200ks *** ga.

topolino

A tek mk2 60ks sa felgama od 17' stila Abarth.
185/55R14 je puno veci promjer od 165/60R14 tu ti je jedan dobar dio ubrzanja i maksimalke pojelo. Ono sto si dobio sa 185 kao vecim promjerom jest manju obodnu brzinu gume (dobro za autocestu i dugacke otvorene zavoje), veci potencial za kocenje po suhom (ali nisi stavio jace kocnice). Dokle na svim ostalim aspektima si popušio.
Kupujes opet Goodyear? Predpostavljam efficenct grip compact
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

eLaCiD

Citat: topolino  u 25 Srpanj 2023, 18:51:08A tek mk2 60ks sa felgama od 17' stila Abarth.
185/55R14 je puno veci promjer od 165/60R14 tu ti je jedan dobar dio ubrzanja i maksimalke pojelo. Ono sto si dobio sa 185 kao vecim promjerom jest manju obodnu brzinu gume (dobro za autocestu i dugacke otvorene zavoje), veci potencial za kocenje po suhom (ali nisi stavio jace kocnice). Dokle na svim ostalim aspektima si popušio.
Kupujes opet Goodyear? Predpostavljam efficenct grip compact
To sa dimenzijom promjera ne stoji. 165/60x14 = 554 mm (diametar) , 185/55x14 = 559 mm, razlika 5 mm nedovoljno za takvu promjenu brzine i ubrzanja.. preostaje dakle samo širina.
Sad razmišljam uzeti 165/60x14 Falken SINCERA SN-110 79T TL XL. Kolko pratim ADAC u Njemačkoj ih jako hvale. Treba probati  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

topolino

Moj zaj. mislio sam da ce biti veca razlika, nisam isao provjeravati. Radi sve ukupno "8" cm vece kontaktne povrsine toliki pad performansi (iako nije samo do toga). Jos imas i kraci mjenjac. Kako si uspio upisati 165/60R14, ako je oem za 55 bila 155/70R13?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

topolino

Evo isao gledati Goodyear u 165 sirini (imam ju na puntu).
Znaci Goodyear ima realnu sirinu gazne povrsine 140mm, posto je to compact model onda smijesa gume ima vise plastike i silikona za manje trenje. 185 uniroyal neznam koji model pa cemo uzeti da je rainsport. Rainsport je sportska guma pa ima gaznu povrsinu skoro svih 185mm, smjesa ima vise ulja za bolji grip. Posto je sira i sportska ima puno vise pletiva u gumi i sama tezina gume veca, jos extra eko je XL verzija. Znaci veca rotaciona masa (po obodu kotaca) + sirina i drugacija smjesa gume.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

forsage

šira guma = veći otpor kotrljanja jednostavan fizički zakon a na autu od samo 60-70 ks to se osjeti jednostavno jer su to jednostavno slabi motori.
prvak Hrvatske u bespluznom oranju...

eLaCiD

Citat: topolino  u 25 Srpanj 2023, 21:56:53Kako si uspio upisati 165/60R14, ako je oem za 55 bila 155/70R13?

Duža priča.. :smile: Prije dvije godine pao na tehničkom jel je lik rekao da imam crvene federe  :tres:
(promijenjeni u tvrđe, auto pao cca 1,5 cm). Potjerao me na atest. tako upisao i sve vidljive preinake  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

to je normalno i traktor ide sporije kad mu staviš šire gume.

eLaCiD

Citat: Memphis  u 26 Srpanj 2023, 09:21:07to je normalno i traktor ide sporije kad mu staviš šire gume.

bogami i pasara sa širim gumama ide sporije, a da ne pričam trajekt kad mu pukneš 250 ili šire  :haha7:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Citat: eLaCiD  u 26 Srpanj 2023, 12:03:25bogami i pasara sa širim gumama ide sporije, a da ne pričam trajekt kad mu pukneš 250 ili šire  :haha7:
ne znam kaj je tu smiješno tvoj zaključak ili fora.  :rolleyes:

FranZ

Sve ovisi kakva je namjena auta i kolko je vozač nadobudan. Po meni najbolja dimenzija za tvornički punto 1 za normalnu vožnju je 155/80 R13  :flag: nekima se ne sviđa izgled, meni je baš simpatično.

Dobije se nešto udobnosti, pogotovo ako je model gume s mekšom bočnicom (većina zimskih i poneka ljetna, npr ecocontact6  toyo nanoenergy3 samo te eco gume nisu baš dobre po mokrom, možda bi rainexpert5 bio bolji) i nešto manje se dere na magistrali.

Takvu dimenziju imam zimske conti TS860 na felgama od cinquecenta (one s 4 kraka) i mogu reć da drži super po zimi. Za grip je ipak najbitnija dobra smjesa i starost. Badava 205/45 kineske plastike, samo izbija bubrege i skliže se. Dakle kvalitetna guma, čim novija i grip bude ok kakva god da je dimenzija, a ak nije dosta onda tu istu dobru gumu kupi u agresivnijoj dimenziji. Osjećaj na volanu je mrvicu tuplji s visokim gumama al na tak laganom autu nikad nije problem, osim ak je osoba pobornik filozofije da je tvrđe uvijek brže i bolje.

I gume variraju po veličini u istoj nazivnoj dimemziji od proizvođađa do proizvođađa, najbolje izmjerit ako su brojke bitne za neki izračun

eLaCiD

Citat: Memphis  u 26 Srpanj 2023, 12:17:21ne znam kaj je tu smiješno tvoj zaključak ili fora.  :rolleyes:

od svega bio bi nsjsmješniji kombajn na sirokim gumama  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Citat: FranZ  u 26 Srpanj 2023, 13:32:53Sve ovisi kakva je namjena auta i kolko je vozač nadobudan. Po meni najbolja dimenzija za tvornički punto 1 za normalnu vožnju je 155/80 R13  :flag: nekima se ne sviđa izgled, meni je baš simpatično.

Dobije se nešto udobnosti, pogotovo ako je model gume s mekšom bočnicom (većina zimskih i poneka ljetna, npr ecocontact6  toyo nanoenergy3 samo te eco gume nisu baš dobre po mokrom, možda bi rainexpert5 bio bolji) i nešto manje se dere na magistrali.

Takvu dimenziju imam zimske conti TS860 na felgama od cinquecenta (one s 4 kraka) i mogu reć da drži super po zimi. Za grip je ipak najbitnija dobra smjesa i starost. Badava 205/45 kineske plastike, samo izbija bubrege i skliže se. Dakle kvalitetna guma, čim novija i grip bude ok kakva god da je dimenzija, a ak nije dosta onda tu istu dobru gumu kupi u agresivnijoj dimenziji. Osjećaj na volanu je mrvicu tuplji s visokim gumama al na tak laganom autu nikad nije problem, osim ak je osoba pobornik filozofije da je tvrđe uvijek brže i bolje.

I gume variraju po veličini u istoj nazivnoj dimemziji od proizvođađa do proizvođađa, najbolje izmjerit ako su brojke bitne za neki izračun
Ja sam na 75-ici imao originalnu dimenziju 165/65/14. Kad sam stavio nove amortizere bio tvrd kao da se vozim na zaprežnim kolima. Možda su malo i bili tvrđi amortizeri. Ali je zato bio daleko stabilniji na cesti. Poderao sam 2 seta novih guma, GY i Conti.